Yleisurheilun maailmanennätykset

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Yleisurheilun virallisista maailmanennätyksistä pitää kirjaa Kansainvälinen Yleisurheiluliitto (IAAF).

IAAF noteeraa viralliset maailmanennätykset aikuisten ja alle 20-vuotiaiden sarjassa. Virallinen maailmanennätys on paras ulko- tai sisäradoilla tehty tulos. Tämän lisäksi IAAF noteeraa sisäratojen maailmanennätyksen, eli erillistä ulkoratojen maailmanennätystä ei ole. IAAF listaa viralliset lajit joiden ennätyksistä se pitää kirjaa. Ennätykset ovat virallisia vasta kun IAAF on ratifioinut ne.[1] Ennätyksen hyväksyminen vaatii sääntöjen mukaiset olosuhteet ja suorituksen jälkeen on tehtävä tarvittavat doping-testit, muun muassa EPO-testi.

Viralliset lajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

IAAF listaa lajit joiden virallisista maailmanennätyksistä se pitää kirjaa.[2]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • 100 m, 200 m, 400 m
  • 800 m, 1 000 m, 1 500 m, maili, 2 000 m, 3 000 m, 5 000 m, 10 000 m
  • 110 m aitajuoksu, 400 m aitajuoksu
  • ratajuoksut: 20 000 m, tunnin juoksu, 25 000 m, 30 000 m
  • maantiejuoksut: 10 km, 15 km, 20 km, puolimaraton, 25 km, 30 km, maraton, 100 km
  • 3 000 m estejuoksu
  • viestijuoksut: 4 × 100 m, 4 × 200 m, 4 × 400 m, 4 × 800 m, 4 × 1 500 m, maratonviesti
  • ratakävelyt: 20 000 m, 30 000 m, 50 000 m
  • maantiekävelyt: 20 km kävely, 50 km kävely
  • korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kolmiloikka
  • kuulantyöntö, kiekonheitto, moukarinheitto, keihäänheitto
  • kymmenottelu

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • 100 m, 200 m, 400 m
  • 800 m, 1 000 m, 1 500 m, maili, 2 000 m, 3 000 m, 5 000 m, 10 000 m
  • 100 m aitajuoksu, 400 m aitajuoksu
  • ratajuoksut: tunnin juoksu, 20 000 m, 25 000 m, 30 000 m
  • maantiejuoksut: 10 km, 15 km, 20 km, puolimaraton, 25 km, 30 km, maraton, 100 km (kaikissa erikseen sekä sekakilpailu että vain naisten kilpailu)
  • 3 000 m estejuoksu
  • viestijuoksut: 4 × 100 m, 4 × 200 m, 4 × 400 m, 4 × 800 m, 4 × 1 500 m, maratonviesti
  • ratakävelyt: 10 000 m kävely, 20 000 m kävely
  • 20 km maantiekävely
  • korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kolmiloikka
  • kuulantyöntö, kiekonheitto, moukarinheitto, keihäänheitto
  • seitsenottelu, kymmenottelu

Maratonviestissä (ekiden-viesti) kuusi juoksijaa juoksee viestinä maratonin pituinen matkan siten että kaksi juoksijaa juoksee 10 km ja kolme 5 km ja yksi juoksija 7,195 km.

Sisäratojen ME-lajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • 50 m, 60 m, 200 m, 400 m
  • 50 m aitajuoksu, 60 m aitajuoksu
  • 800 m, 1 000 m, 1 500 m, maili, 3 000 m, 5 000 m
  • viestijuoksut: 4 × 200 m, 4 × 400 m, 4 × 800 m
  • 5 000 m kävely
  • korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kolmiloikka
  • kuulantyöntö
  • seitsenottelu

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • 50 m, 60 m, 200 m, 400 m
  • 50 m aitajuoksu, 60 m aitajuoksu
  • 800 m, 1 000 m, 1 500 m, maili, 3 000 m, 5 000 m
  • viestijuoksut: 4 × 200 m, 4 × 400 m, 4 × 800 m
  • 3 000 m kävely
  • korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kolmiloikka
  • kuulantyöntö
  • viisiottelu

Maailmanennätykset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Punaisella taustalla merkityt ennätykset ovat ratifioimattomia, joten ne eivät ole virallisia.

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Ennätys Urheilija Kansalaisuus Pvm Paikkakunta
100 m 9,58 Usain Bolt Jamaika 16. elokuuta 2009 Berliini, Saksa
200 m 19,19 Usain Bolt Jamaika 20. elokuuta 2009 Berliini, Saksa
400 m 43,18 Michael Johnson Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 26. elokuuta 1999 Sevilla, Espanja
800 m 1.40,91 David Rudisha Kenia 9. elokuuta 2012 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta Olympic rings with transparent rims.svg
1 000 m 2.11,96 Noah Ngeny Kenia 5. syyskuuta 1999 Rieti, Italia
1 500 m 3.26,00 Hicham El Guerrouj Marokon lippu. Marokko 14. heinäkuuta 1998 Rooma, Italia
1 maili 3.43,13 Hicham El Guerrouj Marokon lippu. Marokko 7. heinäkuuta 1999 Rooma, Italia
2 000 m 4.44,79 Hicham El Guerrouj Marokon lippu. Marokko 7. syyskuuta 1999 Berliini, Saksa
3 000 m 7.20,67 Daniel Komen Kenia 1. syyskuuta 1996 Rieti, Italia
5 000 m 12.37,35 Kenenisa Bekele Etiopia 31. toukokuuta 2004 Hengelo, Alankomaat
10 000 m 26.17,53 Kenenisa Bekele Etiopia 26. elokuuta 2005 Bryssel, Belgia
10 km (maantiejuoksu) 26.44 Leonard Komon Kenia 26. syyskuuta 2010 Utrecht, Alankomaat
15 km (maantiejuoksu) 41.13 Leonard Komon Kenia 21. marraskuuta 2010 Nijmegen, Alankomaat
20 000 m 56.26,0 Haile Gebrselassie Etiopia 27. kesäkuuta 2007 Ostrava, Tšekki
20 km (maantiejuoksu) 55.21 Zersenay Tadese Eritrean lippu Eritrea 21. maaliskuuta 2010 Lissabon, Portugali
Puolimaraton 58.23 Zersenay Tadese Eritrean lippu Eritrea 21. maaliskuuta 2010 Lissabon, Portugali
Tunnin juoksu (ratajuoksu) 21 285 m Haile Gebrselassie Etiopia 27. kesäkuuta 2007 Ostrava, Tšekki
25 000 m 1.12.25,4 Moses Mosop Kenia 3. kesäkuuta 2011 Eugene, Yhdysvallat
25 km (maantiejuoksu) 1.11.18 Dennis Kimetto Kenia 6. toukokuuta 2012 Berliini, Saksa
30 000 m (ratajuoksu) 1.26.47,4 Moses Mosop Kenia 3. kesäkuuta 2011 Eugene, Yhdysvallat
30 km (maantiejuoksu) 1.27.38 Patrick Makau Kenia 25. syyskuuta 2011 Berliini, Saksa
Maraton 2.03.23 Wilson Kipsang Kiprotich Kenia 29. syyskuuta 2013 Berliini, Saksa
100 km (maantiejuoksu) 6.13.33 Takahiro Sunada Japani 21. kesäkuuta 1998 Tokoro, Japani
3 000 m estejuoksu 7.53,63 Saif Saaeed Shaheen Qatarin lippu Qatar 3. syyskuuta 2004 Bryssel, Belgia
110 metrin aitajuoksu 12,80 Aries Merritt Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 7. syyskuuta 2012 Bryssel, Belgia
400 metrin aitajuoksu 46,78 Kevin Young Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 6. elokuuta 1992 Barcelona, Espanja Olympic rings with transparent rims.svg
Korkeushyppy 245 Javier Sotomayor Kuuba 27. heinäkuuta 1993 Salamanca, Espanja
Seiväshyppy 616 Renaud Lavillenie Ranskan lippu Ranska 15. helmikuuta 2014 Donetsk, Ukraina
Pituushyppy 895 Mike Powell Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 30. elokuuta 1991 Tokio, Japani
Kolmiloikka 18,29 Jonathan Edwards Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 7. elokuuta 1995 Göteborg, Ruotsi
Kuulantyöntö 23,12 Randy Barnes Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 20. toukokuuta 1990 Westwood, Yhdysvallat
Kiekonheitto 74,08 Jürgen Schult Saksan demokraattisen tasavallan lippu Saksan demokraattinen tasavalta 6. kesäkuuta 1986 Neubrandenburg, Saksan demokraattinen tasavalta
Moukarinheitto 86,74 Juri Sedyh Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 30. elokuuta 1986 Stuttgart, Saksan liittotasavalta
Keihäänheitto 98,48 Jan Železný Tšekin lippu Tšekki 25. toukokuuta 1996 Jena, Saksa
Kymmenottelu 9 039 Ashton Eaton Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 22.23. kesäkuuta 2012 Eugene, Yhdysvallat
10,21 (100 m), 823 (pituus), 14,20 (kuula), 205 (korkeus), 46,70 (400 m), 13,70 (110 m aidat), 42,81 (kiekko), 530 (seiväs), 58,87 (keihäs), 4.14,48 (1 500 m)
20 000 m kävely (rata) 1.17.25,6 Bernardo Segura Meksikon lippu Meksiko 7. toukokuuta 1994 Bergen, Norja
20 km kävely (tie) 1.17.16 Vladimir Kanaikin Venäjän lippu Venäjä 29. syyskuuta 2007 Saransk, Venäjä
30 000 m kävely (rata) 2.01.44,1 Maurizio Damilano Italia 3. lokakuuta 1992 Cuneo, Italia
50 000 m kävely (rata) 3.35.27,2 Yohann Diniz Ranskan lippu Ranska 12. maaliskuuta 2011 Reims, Ranska
50 km kävely (tie) 3.34.14 Denis Nižegorodov Venäjän lippu Venäjä 11. toukokuuta 2008 Tšeboksary, Venäjä
3.32.33[3] Yohann Diniz Ranskan lippu Ranska 15. elokuuta 2014 Zürich, Sveitsi
4 × 100 m 36,84 Jamaika
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Jamaika 11. elokuuta 2012 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta Olympic rings with transparent rims.svg
4 × 200 m 1.18,63 Jamaika
Nickel Ashmeade,
Warren Weir,
Jermaine Brown,
Yohan Blake
Jamaika 24. toukokuuta 2014 Nassau, Bahama
4 × 400 m 2.54,29 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Andrew Valmon,
Quincy Watts,
Butch Reynolds,
Michael Johnson
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 22. elokuuta 1993 Stuttgart, Saksa
4 × 800 m 7.02,43 Kenia
Joseph Mutua,
William Yiampoy,
Ismael Kombich,
Wilfred Bungei
Kenia 25. elokuuta 2006 Bryssel, Belgia
4 × 1500 m 14.22,22 Kenia
Collins Cheboi,
Silas Kiplagat,
James Kiplagat Magut,
Asbel Kiprop
Kenia 25. toukokuuta 2014 Nassau, Bahama
Maratonviesti
(42,195 km)
1.57.06 Kenia
Josephat Muchiri Ndambiri, Martin Irungu Mathathi,
Daniel Muchunu Mwangi, Mekubo Mogusu,
Onesmus Nyerre, John Kariuki [4]
Kenia 23. marraskuuta 2005 Chiba, Japani

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Ennätys Urheilija Kansalaisuus Pvm Paikkakunta
100 m 10,49 Florence Griffith-Joyner Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 16. heinäkuuta 1988 Indianapolis, Yhdysvallat
200 m 21,34 Florence Griffith-Joyner Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 29. syyskuuta 1988 Soul, Korean tasavalta Olympic rings with transparent rims.svg
400 m 47,60 Marita Koch Flag of East Germany.svg Saksan demokraattinen tasavalta 6. lokakuuta 1985 Canberra, Australia
800 m 1.53,28 Jarmila Kratochvílová Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 26. heinäkuuta 1983 München, Saksan liittotasavalta
1 000 m 2.28,98 Svetlana Masterkova Venäjän lippu Venäjä 23. elokuuta 1996 Bryssel, Belgia
1 500 m 3.50,46 Qu Yunxia Kiina 11. syyskuuta 1993 Peking, Kiina
1 maili 4.12,56 Svetlana Masterkova Venäjän lippu Venäjä 14. elokuuta 1996 Zürich, Sveitsi
2 000 m 5.25,36 Sonia O'Sullivan Irlanti 8. heinäkuuta 1994 Edinburgh, Yhdistynyt kuningaskunta
3 000 m 8.06,11 Wang Junxia Kiina 13. syyskuuta 1993 Peking, Kiina
5 000 m 14.11,15 Tirunesh Dibaba Etiopia 6. kesäkuuta 2008 Oslo, Norja
10 000 m 29.31,78 Wang Junxia Kiina 8. syyskuuta 1993 Peking, Kiina
10 km (maantiejuoksu) (sekakisa) 30.21 Paula Radcliffe Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 23. helmikuuta 2003 San Juan, Puerto Rico, Yhdysvallat
10 km (maantiejuoksu) 30.29 Asmae Leghzaoui Marokon lippu. Marokko 8. kesäkuuta 2002 New York, Yhdysvallat
15 km (maantiejuoksu) (sekakisa) 46.28 Tirunesh Dibaba Etiopia 15. marraskuuta 2009 Nijmegen, Alankomaat
15 km (maantiejuoksu) 46.59 Lornah Kiplagat Alankomaiden lippu Alankomaat 14. lokakuuta 2007 udine, Alankomaat
Tunnin juoksu 18 517 m Dire Tune Etiopia 12. kesäkuuta 2008 Ostrava, Tšekki
20 000 m (rata) 1.05.26,6 Tegla Loroupe Kenia 3. syyskuuta 2000 Borgholzhausen, Saksa
20 km (maantiejuoksu) (sekakisa) 1.01.56 Florence Kiplagat Kenia 16. helmikuuta 2014 Barcelona, Espanja
20 km (maantiejuoksu) 1.02.57 Lornah Kiplagat Alankomaiden lippu Alankomaat 14. lokakuuta 2007 udine, Alankomaat
Puolimaraton (sekakisa) 1.05.12 Florence Kiplagat Kenia 16. helmikuuta 2014 Barcelona, Espanja
Puolimaraton 1.06.25 Lornah Kiplagat Alankomaiden lippu Alankomaat 14. lokakuuta 2007 udine, Alankomaat
25 000 m 1.27.05,9 Tegla Loroupe Kenia 21. syyskuuta 2002 Mengerskirchen, Saksa
25 km (maantiejuoksu) (sekakisa) 1.19.53 Mary Keitany Kenia 9. toukokuuta 2010 Berliini, Saksa
25 km (maantiejuoksu) 1.22.47 Paula Radcliffe Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 14. elokuuta 2005 Helsinki, Suomi
30 000 m 1.45.50,0 Tegla Loroupe Kenia 6. kesäkuuta 2003 Warstein, Saksa
30 km (maantiejuoksu) 1.38.49 Mizuki Noguchi Japani 25. syyskuuta 2005 Berliini, Saksa
1.38.23 Lilija Šobuhova Venäjän lippu Venäjä 9. lokakuuta 2011 Chicago, Yhdysvallat
Maraton (sekakisa) 2.15.25 Paula Radcliffe Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 13. huhtikuuta 2003 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta
Maraton 2.17.42 Paula Radcliffe Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 17. huhtikuuta 2005 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta
100 km (maantiejuoksu) 6.33.11 Tomoe Abe Japani 25. kesäkuuta 2000 Tokoro, Japani
3 000 m estejuoksu 8.58,81 Gulnara Samitova-Galkina Venäjän lippu Venäjä 17. elokuuta 2008 Peking, Kiina Olympic rings with transparent rims.svg
100 m aidat 12,21 Jordanka Donkova Bulgarian vuosina 1971–1990 käytössä ollut lippu. Bulgaria 20. elokuuta 1988 Stara Zagora, Bulgaria
400 m aidat 52,34 Julija Petšonkina Venäjän lippu Venäjä 8. elokuuta 2003 Tula, Venäjä
Korkeushyppy 209 Stefka Kostadinova Bulgarian vuosina 1971–1990 käytössä ollut lippu. Bulgaria 30. elokuuta 1987 Rooma, Italia
Seiväshyppy 506 Jelena Isinbajeva Venäjän lippu Venäjä 28. elokuuta 2009 Zürich, Sveitsi
Pituushyppy 752 Galina Tšistjakova Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 11. kesäkuuta 1988 Leningrad, Neuvostoliitto
Kolmiloikka 15,50 Inessa Kravets Ukrainan lippu Ukraina 10. elokuuta 1995 Göteborg, Ruotsi
Kuulantyöntö 22,63 Natalja Lisovskaja Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 7. kesäkuuta 1987 Moskova, Neuvostoliitto
Kiekonheitto 76,80 Gabriele Reinsch Flag of East Germany.svg Saksan demokraattinen tasavalta 9. heinäkuuta 1988 Neubrandenburg, Saksan demokraattinen tasavalta
Moukarinheitto 79,42 Betty Heidler Saksan lippu Saksa 21. toukokuuta 2011 Halle, Saksa
79,58[5] Anita Włodarczyk Puolan lippu Puola 31. elokuuta 2014 Berliini, Saksa
Keihäänheitto 72,28 Barbora Špotáková Tšekin lippu Tšekki 13. syyskuuta 2008 Stuttgart, Saksa
Seitsenottelu 7 291 Jackie Joyner-Kersee Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 23.24. syyskuuta 1988 Soul, Korean tasavalta Olympic rings with transparent rims.svg
12,69 (100 m aidat), 186 (korkeus), 15,80 (kuula), 22,56 (200 m), 727 (pituus), 45,66 (keihäs), 2.08,51 (800 m)
Kymmenottelu 8 358 Austra Skujytė Liettua 14.15. huhtikuuta 2005 Columbia, Yhdysvallat
12,49 (100 m), 46,19 (kiekko), 310 (seiväs), 48,78 (keihäs), 57,19 (400 m), 14,22 (100 m aidat), 612 (pituus), 16,42 (kuula), 178 (korkeus), 5.15,86 (1 500 m)
10 000 m kävely (rata) 41.56,23 Nadežda Rjaškina Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 24. heinäkuuta 1990 Seattle, Yhdysvallat
20 000 m kävely (rata) 1.26.52,3 Olimpiada Ivanova Venäjän lippu Venäjä 6. syyskuuta 2001 Brisbane, Australia
20 km kävely (tie) 1.25.02 Jelena Lašmanova Venäjän lippu Venäjä 11. elokuuta 2012 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta Olympic rings with transparent rims.svg
4 × 100 m 40,82 Flag of the United States.svg Yhdysvallat
Tianna Madison,
Allyson Felix,
Bianca Knight,
Carmelita Jeter
Flag of the United States.svg Yhdysvallat 10. elokuuta 2012 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta Olympic rings with transparent rims.svg
4 × 200 m 1.27,46 Flag of the United States.svg Team Blue
LaTasha Jenkins,
LaTasha Colander-Richardson,
Nanceen Perry,
Marion Jones
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 29. huhtikuuta 2000 Philadelphia, Yhdysvallat
4 × 400 m 3.15,17 Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Tatjana Ledovskaja,
Olga Nazarova,
Maria Pinigina,
Olga Bryzgina
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 1. lokakuuta 1988 Soul, Korean tasavalta Olympic rings with transparent rims.svg
4 × 800 m 7.50,17 Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Nadežda Olizarenko,
Ljubov Gurina,
Ljudmila Borisova,
Irina Podjalovskaja
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 5. elokuuta 1984 Moskova, Neuvostoliitto
4 × 1 500 m 16.33,58 Kenia
Mercy Cherono
Faith Chepngetich Kipyegon
Irene Jelagat
Hellen Onsando Obiri
Kenia 24. toukokuuta 2014 Nassau, Bahama
Maratonviesti
(42,195 km)
2.11.41 Kiina
Jiang Bo, Dong Yanmei,
Zhao Fentgting, Ma Zaijie,
Lan Lixin, Lin Na
Kiina 28. helmikuuta 1998 Peking, Kiina

Sisäratojen maailmanennätykset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Punaisella taustalla merkityt ennätykset ovat ratifioimattomia, joten ne eivät ole virallisia.

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Ennätys Urheilija Kansalaisuus Pvm Paikkakunta
50 m 5,56 Donovan Bailey Kanada 9. helmikuuta 1996 Reno, Yhdysvallat
60 m 6,39 Maurice Greene Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 3. helmikuuta 1998 Madrid, Espanja
3. maaliskuuta 2001 Atlanta, Yhdysvallat
200 m 19,92 Frankie Fredericks Namibian lippu Namibia 18. helmikuuta 1996 Liévin, Ranska
400 m 44,57 Kerron Clement Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 12. maaliskuuta 2005 Fayetteville, Yhdysvallat
800 m 1.42,67 Wilson Kipketer Tanskan lippu Tanska 9. maaliskuuta 1997 Pariisi, Ranska
1 000 m 2.14,96 Wilson Kipketer Tanskan lippu Tanska 20. helmikuuta 2000 Birmingham, Yhdistynyt kuningaskunta
1 500 m 3.31,18 Hicham El Guerrouj Marokon lippu. Marokko 2. helmikuuta 1997 Stuttgart, Saksa
1 maili 3.48,45 Hicham El Guerrouj Marokon lippu. Marokko 12. helmikuuta 1997 Gent, Belgia
3 000 m 7.24,90 Daniel Komen Kenia 6. helmikuuta 1998 Budapest, Unkari
5 000 m 12.49,60 Kenenisa Bekele Etiopia 20. helmikuuta 2004 Birmingham, Yhdistynyt kuningaskunta
50 m aitajuoksu 6,25 Mark McKoy Kanada 5. maaliskuuta 1986 Kobe, Japani
60 m aitajuoksu 7,30 Colin Jackson Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 6. maaliskuuta 1994 Sindelfingen, Saksa
Korkeushyppy 243 Javier Sotomayor Kuuba 4. maaliskuuta 1989 Budapest, Unkari
Seiväshyppy 616 Renaud Lavillenie Ranskan lippu Ranska 15. helmikuuta 2014 Donetsk, Ukraina
Pituushyppy 879 Carl Lewis Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 27. tammikuuta 1984 New York, Yhdysvallat
Kolmiloikka 17,92 Teddy Tamgho Ranskan lippu Ranska 6. maaliskuuta 2011 Pariisi, Ranska
Kuulantyöntö 22,66 Randy Barnes Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 20. tammikuuta 1989 Los Angeles, Yhdysvallat
Seitsenottelu 6 645 Ashton Eaton Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 9.10. maaliskuuta 2012 Istanbul, Turkki
6,79 (60 m), 816 (pituus), 14,56 (kuula), 203 (korkeus), 7,68 (60 m aidat), 520 (seiväs), 2.32,77 (1 000 m)
5 000 m kävely 18.07,08 Mihail Štšennikov Venäjän lippu Venäjä 14. helmikuuta 1995 Moskova, Venäjä
4 × 200 m 1.22,11 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
Linford Christie,
Darren Braithwaite,
Ade Mafe,
John Regis
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 3. maaliskuuta 1991 Glasgow, Yhdistynyt kuningaskunta
4 × 400 m 3.02,13 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Kyle Clemons,
David Verburg,
Kind Butler,
Calvin Smith
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 9. maaliskuuta 2014 Sopot, Puola
4 × 800 m 7.13,11 Yhdysvaltain lippu USA All Stars
Richard Jones,
David Torrence,
Duane Solomon,
Erik Sowinski
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 8. helmikuuta 2014 Boston, Yhdysvallat

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Ennätys Urheilija Kansalaisuus Pvm Paikka
50 m 5,96 Irina Privalova Venäjän lippu Venäjä 9. helmikuuta 1995 Madrid, Espanja
60 m 6,92 Irina Privalova Venäjän lippu Venäjä 11. helmikuuta 1993 Madrid, Espanja
9. helmikuuta 1995 Madrid, Espanja
200 m 21,87 Merlene Ottey Jamaika 13. helmikuuta 1993 Liévin, Ranska
400 m 49,59 Jarmila Kratochvílová Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 7. maaliskuuta 1982 Milano, Italia
800 m 1.55,82 Jolanda Čeplak Slovenian lippu Slovenia 3. maaliskuuta 2002 Wien, Itävalta
1 000 m 2.30,94 Maria Mutola Mosambikin lippu Mosambik 25. helmikuuta 1999 Tukholma, Ruotsi
1 500 m 3.55,17 Genzebe Dibaba Etiopia 1. helmikuuta 2014 Karlsruhe, Saksa
1 maili 4.17,14 Doina Melinte Romanian lippu Romania 9. helmikuuta 1990 East Rutherford, Yhdysvallat
3 000 m 8.16,60 Genzebe Dibaba Etiopia 6. helmikuuta 2014 Tukholma, Ruotsi
5 000 m 14.24,37 Meseret Defar Etiopia 18. helmikuuta 2009 Tukholma, Ruotsi
50 m aitajuoksu 6,58 Cornelia Oschkenat Flag of East Germany.svg Saksan demokraattinen tasavalta 20. helmikuuta 1988 Itä-Berliini, Saksan demokraattinen tasavalta
60 m aitajuoksu 7,68 Susanna Kallur Ruotsin lippu Ruotsi 10. helmikuuta 2008 Karlsruhe, Saksa
Korkeushyppy 208 Kajsa Bergqvist Ruotsin lippu Ruotsi 4. helmikuuta 2006 Arnstadt, Saksa
Seiväshyppy 502 Jennifer Suhr Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 2. maaliskuuta 2013 Albuquerque, Yhdysvallat
Pituushyppy 737 Heike Drechsler Flag of East Germany.svg Saksan demokraattinen tasavalta 13. helmikuuta 1988 Wien, Itävalta
Kolmiloikka 15,36 Tatjana Lebedeva Venäjän lippu Venäjä 6. maaliskuuta 2004 Budapest, Unkari
Kuulantyöntö 22,50 Helena Fibingerová Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 19. helmikuuta 1977 Jablonec nad Nisou, Tšekkoslovakia
Viisiottelu 5 013 Natalja Dobrynska Ukrainan lippu Ukraina 9. maaliskuuta 2012 Istanbul, Turkki
8,38 (60 m aidat), 184 (korkeus), 16,51 (kuula), 657 (pituus), 2.11,15 (800 m)
3 000 m kävely 11.40,33 Claudia Stef Romanian lippu Romania 30. tammikuuta 1999 Bukarest, Romania
4 × 200 m 1.32,41 Venäjän lippu Venäjä
Jekaterina Kondratjeva,
Irina Habarova,
Julija Petšonkina,
Julija Guštšina
Venäjän lippu Venäjä 29. tammikuuta 2005 Glasgow, Yhdistynyt kuningaskunta
4 × 400 m 3.23,37 Venäjän lippu Venäjä
Julija Guštšina,
Olga Kotljarova,
Olga Zaitseva,
Olesja Krasnomovets
Venäjän lippu Venäjä 28. tammikuuta 2006 Glasgow, Yhdistynyt kuningaskunta
4 × 800 m 8.06,24 Flag of Moscow Oblast.png Moskovan aluejoukkue
Aleksandra Bulanova
Jekaterina Martynova
Jelena Kofanova
Anna Balakšina
Venäjän lippu Venäjä 18. helmikuuta 2011 Moskova, Venäjä

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]