Ero sivun ”Luettelo valtioista asukaskohtaisen bruttokansantuotteen mukaan (PPP)” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Ei muokkausyhteenvetoa |
Käyttäjän 194.251.240.114 (keskustelu) muokkaus 4037104 kumottiin |
||
Rivi 390: | Rivi 390: | ||
| 5 || [[San Marino]] || 34 600* |
| 5 || [[San Marino]] || 34 600* |
||
|- |
|- |
||
| 6 || [[Päiväntasaajan Guinea]] || 33 994 |
|||
|- |
|- |
||
| |
| 7 || [[Islanti]] || 33 269 |
||
|- |
|- |
||
| |
| 8 || [[Tanska]] || 33 089 |
||
|- |
|- |
||
| |
| 9 || [[Kanada]] || 32 921 |
||
|- |
|- |
||
| |
| 10 || [[Sveitsi]] || 31 690 |
||
|- |
|- |
||
| |
| 11 || [[Itävalta]] || 31 254 |
||
|- |
|- |
||
| |
| – || [[Hongkong]] ([[Kiina]]) || 30 558 |
||
|- |
|- |
||
| 12 || [[Japani]] || 29 906 |
| 12 || [[Japani]] || 29 906 |
Versio 1. tammikuuta 2008 kello 14.49
Tämä on luettelo valtioista bruttokansantuotteen henkilöä kohti mukaan. Bruttokansantuote on ilmoitettu Yhdysvaltain dollarein sekä normaalimuodossa että ostovoimapariteetilla (PPP) korjattuna. Ostovoimapariteettia käyttäen voidaan verrata saman rahamäärän todellista arvoa (ostovoimaa) kussakin maassa. Näin saatuja lukuja pidetään parempina maiden välisiin vertailuihin kuin suoraan valuuttakursseilla muutettuja lukuja. Suoraan valuuttakursseista katsotut luvut kuvaavat kuitenkin paremmin maan kykyä tuottaa tuotteita ja palveluita, vaikkakaan eivät kerro ihmisten elinkustannuksista. Luettelossa on mukana vertailun vuoksi eräitä epäitsenäisiä alueita sekä koko maailman ja Euroopan unionin tiedot. Vain itsenäiset valtiot ovat saaneet järjestysluvun. Tiedot ovat vuodelta 2004.
|
|
Katso myös
- Luettelo valtioista bruttokansantuotteen mukaan
- Luettelo valtioista inhimillisen kehityksen indeksin mukaan
Lähteet
- Kansainvälisen valuuttarahaston World Economic Outlook Database, syyskuu 2005 [1].
- (*) CIA:n The World Factbook, toukokuu 2005 [2]. Tiedot voivat olla vuodelta 2004 tai aiemmin.
- Maailma: tiedot artikkelista Luettelo valtioista bruttokansantuotteen mukaan sekä CIA:n The World Factbookista [3] 21. syyskuuta 2005.
|