Sitoutumattomien maiden liike

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Non-Aligned Movement
NAM Members.svg
Perustettu 1961
Päämaja New York (YK:n päämaja)
Jäsenet 118 jäsenvaltiota
pääsihteeri Egypti Muhammad Hussein Tantawi
Aiheesta muualla
www.csstc.org/
Tämä artikkeli käsittelee järjestöä. NAM on myös Namibian maatunnus.

Sitoutumattomien maiden liike (Non-Aligned Movement; NAM) on nykyisin 118 valtion järjestö, joka perustettiin kylmän sodan aikana vastineeksi lännen ja idän sotilasblokeille. Suurin osa sen jäsenistä on kehitysmaita. Sitoutumattomat maat edustaa 2/3 YK:n jäsenvaltiosta ja 55 % maailman väestöstä.

Sitoutumattomien maiden perustajiin kuuluivat Josip Broz Tito, Jawaharlal Nehru, Gamal Abdel Nasser, Kwame Nkrumah ja Sukarno.

NAM perusti 2006 NNN (NAM News Network) -uutistoimiston, joka aloitti 27. kesäkuuta 2006, koska järjestön mukaan länsimainen media on menettänyt luotettavuutensa Irakin sodan vuoksi. NNN toimii Malesian Bernama-uutistoimiston alaisuudessa.

Luettelo liittoumattomien maiden kokouksista[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

järjestys kaupunki kokousaika isäntävaltio
1. kokous Belgrad 1. syyskuuta 19616. syyskuuta 1961  Jugoslavia
2. kokous Kairo 5. lokakuuta 196410. lokakuuta 1964  Egypti
3. kokous Lusaka 8. syyskuuta 197010. syyskuuta 1970 Flag of Zambia (1964–1996).svg Sambia
4. kokous Alger 5. syyskuuta 19739. syyskuuta 1973  Algeria
5. kokous Colombo 16. elokuuta 197619. elokuuta 1976  Kolumbia
6. kokous Havanna 3. syyskuuta 19799. syyskuuta 1979  Kuuba
7. kokous New Delhi 7. maaliskuuta 198312. maaliskuuta 1983  Intia
8. kokous Harare 1. syyskuuta 19866. syyskuuta 1986  Zimbabwe
9. kokous Belgrad 4. syyskuuta 19897. syyskuuta 1989  Jugoslavia
10. kokous Jakarta 1. syyskuuta 19927. syyskuuta 1992  Indonesia
11. kokous Cartagena de Indias 18. lokakuuta 199520. lokakuuta 1995  Kolumbia
12. kokous Durban 2. syyskuuta 19983. syyskuuta 1998  Etelä-Afrikka
13. kokous Kuala Lumpur 20. helmikuuta 200325. helmikuuta 2003  Malesia
14. kokous Havanna 11. syyskuuta 200616. syyskuuta 2006  Kuuba
15. kokous Sharm el-Sheikh 11. heinäkuuta16. heinäkuuta 2009  Egypti
16. kokous Teheran 26. elokuuta31. elokuuta 2012  Iran
17. kokous Porlamar 13. syyskuuta18. syyskuuta 2016  Venezuela

Vuonna 2006 sitoutumattomat maat kokoontuivat Havannassa, jossa Kuuban Fidel Castro valittiin liikkeen puheenjohtajaksi. Castro ei kuitenkaan osallistunut kokoukseen jouduttuaan aiemmin leikkaukseen ja tapasi vain muutamia vieraita sairaalassa. Hänen sijaisenaan on virkaatekevä presidentti Raúl Castro.

Kokouksessa tuomittiin Israelin suhteeton voimankäyttö Libanonia kohtaan ja tuettiin Irania sen ydinohjelmassa. Monet kokousvieraat myös arvostelivat Yhdysvaltain ulkopolitiikkaa. Pakistan ja Intia sopivat aloittavansa uudelleen rauhanneuvottelut.[1]

Jäsenmaat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1.  Afganistan
  2.  Algeria
  3.  Angola
  4.  Antigua ja Barbuda
  5.  Yhdistyneet arabiemiirikunnat
  6.  Bahama
  7.  Bahrain
  8.  Bangladesh
  9.  Barbados
  10.  Belize
  11.  Benin
  12.  Bhutan
  13.  Bolivia
  14.  Botswana
  15.  Brunei
  16.  Burkina Faso
  17.  Burundi
  18.  Chile
  19.  Djibouti
  20.  Dominica
  21.  Dominikaaninen tasavalta
  22.  Ecuador
  23.  Egypti
  24.  Eritrea
  25.  Etelä-Afrikka
  26.  Etiopia
  27.  Filippiinit
  28.  Gabon
  29.  Gambia
  30.  Ghana
  31.  Grenada
  32.  Guatemala
  33.  Guinea
  34.  Guinea-Bissau
  35.  Guyana
  36.  Haiti
  37.  Honduras
  38.  Indonesia
  39.  Intia
  40.  Iran
  1.  Irak
  2.  Itä-Timor
  3.  Jamaika
  4.  Jemen
  5.  Jordania
  6.  Kambodža
  7.  Kamerun
  8.  Kap Verde
  9.  Kenia
  10.  Keski-Afrikan tasavalta
  11.  Kolumbia
  12.  Komorit
  13.  Kongon demokraattinen tasavalta
  14.  Kongon tasavalta
  15.  Kuuba
  16.  Kuwait
  17.  Laos
  18.  Libanon
  19.  Lesotho
  20.  Liberia
  21.  Libya
  22.  Madagaskar
  23.  Malawi
  24.  Malesia
  25.  Malediivit
  26.  Mali
  27.  Mauritania
  28.  Mauritius
  29.  Mongolia
  30.  Marokko
  31.  Mosambik
  32.  Myanmar
  33.  Namibia
  34.    Nepal
  35.  Nicaragua
  36.  Niger
  37.  Nigeria
  38.  Norsunluurannikko
  39.  Oman
  1.  Pakistan
  2. Palestiinan lippu Palestiina
  3.  Panama
  4.  Papua-Uusi-Guinea
  5.  Peru
  6.  Pohjois-Korea
  7.  Päiväntasaajan Guinea
  8.  Qatar
  9.  Ruanda
  10.  Saint Lucia
  11.  Saint Kitts ja Nevis
  12.  Saint Vincent ja Grenadiinit
  13.  Sambia
  14.  São Tomé ja Príncipe
  15.  Saudi-Arabia
  16.  Senegal
  17.  Seychellit
  18.  Sierra Leone
  19.  Singapore
  20.  Somalia
  21.  Sri Lanka
  22.  Sudan
  23.  Suriname
  24.  Swazimaa
  25.  Syyria
  26.  Tansania
  27.  Thaimaa
  28.  Togo
  29.  Trinidad ja Tobago
  30.  Tšad
  31.  Tunisia
  32.  Turkmenistan
  33.  Uganda
  34.  Uzbekistan
  35.  Valko-Venäjä
  36.  Vanuatu
  37.  Venezuela
  38.  Vietnam
  39.  Zimbabwe

Puheenjohtajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Nimi Maa Virka-aika
Josip Broz Tito  Jugoslavia 1961–1964
Gamal Abdel Nasser  Egypti 19641970
Kenneth Kaunda Flag of Zambia (1964–1996).svg Sambia 19701973
Houari Boumédienne  Algeria 19731976
William Gopllawa  Sri Lanka 19761978
Junius Richard Jayawardene  Sri Lanka 19781979
Fidel Castro  Kuuba 1979–1983
N. Sanjiva Reddy  Intia 1983–1983
Zail Singh  Intia 1983–1986
Robert Mugabe  Zimbabwe 19861989
Janez Drnovšek  Jugoslavia 19891990
Stjepan Mesić  Jugoslavia 1991–1991
Branko Kostić  Jugoslavia 19911992
Dobrica Ćosić Jugoslavian liittotasavallan lippu Jugoslavia 19921995
Haji Muhammed Suharto  Indonesia 19921995
Ernesto Samper Pizano  Kolumbia 19951998
Andréas Pastrana Arango  Kolumbia 19981998
Nelson Mandela  Etelä-Afrikka 19981999
Thabo Mbeki  Etelä-Afrikka 19992003
Mahathir Mohamad  Malesia 20032003
Abdullah Ahmad Badawi  Malesia 20032006
Fidel Castro  Kuuba 2006–2008
Raúl Castro  Kuuba 2008–2009
Hosni Mubarak  Egypti 2009–2011
Muhammad Hussein Tantawi  Egypti 2011–2012
Mohammed Mursi  Egypti 2012–2012
Mahmud Ahmadinežad  Iran 2012-2013
Hasan Ruhani  Iran 2013-2016
Nicolás Maduro  Venezuela 2016-

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Gibbs, Stephen: Cuba summit sends strong message BBC News. 17.9.2006. London: British Broadcasting Corporation. Viitattu 17.2.2013. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]