Siirry sisältöön

Eurovision laulukilpailu 1981

Wikipediasta
Eurovision laulukilpailu 1981
Päivämäärät
Päivämäärä(t) 4. huhtikuuta
Isäntä
Tapahtumapaikka RDS Simmonscourt Pavillion, Dublin, Irlanti
Juontaja(t) Doireann Ní Bhríain
Isäntämaan toimittaja RTÉ
Väliaikanumero Planxty: ”Timedance”
Osallistujat
Osallistujien määrä 20
Uudet maat  Kypros
Palaavat maat  Israel
 Jugoslavia
Vetäytyvät maat  Italia
 Marokko (ilmoittanut EBU:lle, että osallistuu vain kerran)
Äänestys
Voittaja Iso-Britannia
”Making Your Mind Up”
Nolla pistettä saaneet  Norja
Osallistujakartta
  Maat, jotka osallistuivat vuonna 1981
  Maat, jotka eivät osallistuneet vuonna 1981
Eurovision laulukilpailu · Teemasivu

Eurovision laulukilpailu 1981 järjestettiin 4. huhtikuuta 1981 Dublinissa, Irlannissa. Kilpailun juonsi Doireann Ní Bhríain. Kilpailun voitti Ison-Britannian Bucks Fizz kappaleellaan ”Making Your Mind Up”. Kilpailuun osallistui 20 maata, joista Kypros osallistui ensimmäistä kertaa. Italia vetäytyi kilpailusta, koska maassa oltiin suivaantuneita sen edustajien kehnoista sijoituksista edeltäneinä vuosina ja epäiltiin jopa jonkinasteista Italian vastaista salaliittoa.[1] Jugoslavia palasi kisoihin neljän vuoden tauon jälkeen. Suomea edusti Riki Sorsa kappaleella ”Reggae OK”. Kappale sai 27 pistettä ja oli 16. kahdenkymmenen kappaleen joukossa.

Järj.Maa EsiintyjäKappale SijoitusPisteet
1Itävalta Itävalta Marty Brem"Wenn du da bist"17.20
2Turkki Turkki Modern Folk Üçlüsü & Ayşegül"Dönme Dolap"18.9
3Länsi-Saksa Saksan liittotasavalta Lena Valaitis"Johnny Blue"2.132
4Luxemburg Luxemburg Jean-Claude Pascal"C'est peut-être pas l'Amérique"11.41
5Israel Israel Hakol Over Habibi"Halayla"7.56
6Tanska Tanska Tommy Seebach & Debbie Cameron"Krøller eller ej"11.41
7Jugoslavia Jugoslavia Seid Memić"Lejla"15.35
8Suomi Suomi Riki Sorsa"Reggae OK"16.27
9Ranska Ranska Jean Gabilou"Humanahum"3.125
10Espanja Espanja Bacchelli"Y sólo tú"14.38
11Alankomaat Alankomaat Linda Williams"Het is een wonder"9.51
12Irlanti Irlanti Sheeba"Horoscopes"5.105
13Norja Norja Finn Kalvik"Aldri i livet"20.0
14Iso-Britannia Iso-Britannia Bucks Fizz"Making Your Mind Up"1.136
15Portugali Portugali Carlos Paião"Playback"18.9
16Belgia Belgia Emly Starr"Samson"13.40
17Kreikka Kreikka Yiannis Dimitras"Feggari kalokerino"8.55
18Kypros Kypros Island"Monika"6.69
19Sveitsi Sveitsi Peter, Sue & Marc"Io senza te"4.121
20Ruotsi Ruotsi Björn Skifs"Fångad i en dröm"10.50

Kapellimestarit

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jokainen maa valitsi oman kapellimestarin johtamaan maansa kappale.

Pistetaulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Eurovision laulukilpailu 1981 Pisteet Itävalta Turkki Saksa Luxemburg Israel Tanska Jugoslavia Suomi Ranska Espanja Alankomaat Irlanti Norja Yhdistynyt kuningaskunta Portugali Belgia Kreikka Kypros Sveitsi Ruotsi
Maa 1. Iso-Britannia136484512101037812103--686488
2. Saksan liittotasavalta132512--388278123647121058012
3. Ranska125120121272410--064511038712 10
4. Sveitsi1212270041212104112121280410--1
5. Irlanti105736101012506510--0001101217
6. Kypros690000536000887100712--30
7. Israel568004--006007784500043
8. Kreikka5560260010010012806--670
9. Alankomaat513530470027--006723200
10. Ruotsi50001020571120006204010--
11. Luxemburg411005--3004310000400065
11. Tanska4101170--004320052120004
13. Belgia40170016820000030--7500
14. Espanja380100060000--4300300020
15. Jugoslavia35040000--80002100523100
16. Suomi270000200--125500100056
17. Itävalta20--6000100560000000002
18. Turkki90--010035000000000000
18. Portugali900800000000000--01000
20. Norja0000000000000--0000000
  1. ↑ Repo, Juha: Muistathan: Eurovision laulukilpailu 1981 viisukuppila.fi. 20.2.2011. Viitattu 24.2.2014. (suomeksi)

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Tämä musiikkiin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.