Tampereen hiippakunta

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Tampereen hiippakunta
Vaakuna
Vaakuna
Tampereen tuomiokirkko
Tampereen tuomiokirkko
Osa kirkkoa Suomen evankelis-luterilainen kirkko
Seurakuntia 44
Perustettu 1554
Piispa Matti Repo
Tuomiokirkko Tampereen tuomiokirkko

Tampereen hiippakunta on yksi Suomen evankelis-luterilaisen kirkon yhdeksästä hiippakunnasta. Sen tuomiokirkko on Tampereen tuomiokirkko. Tampereen hiippakunta muodostuu 45 seurakunnasta (2017). Tampereen piispana on toiminut vuodesta 2008 lähtien teologian tohtori Matti Repo.[1]

Toiminta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tampereen hiippakunnan tuomiokapitulin palveluksessa työskentelee 13 henkilöä, joiden tehtävät jakautuvat hallinnollisiin sekä seurakuntien työtä tukeviin tehtäviin. [2] Hiippakunnan työssä on korostunut ohjaus- ja konsultointituen antaminen seurakunnille sekä kirkollisen johtamistyön kehittäminen. Työotettaan ja uudenlaista avoimmuutta painottavaa strategiaansa hiippakunta on korostanut remontoimalla tuomiokapitulin tilat monikäyttötilaksi. [3]

Historia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kustaa Vaasa muodosti Turun hiippakunnan itäisistä osista Suomeen toisen hiippakunnan, Viipurin hiippakunnan 1554. Hävittyään suuren Pohjan sodan joutui Ruotsi Uudenkaupungin rauhassa 1721 luovuttamaan alueita Kaakkois-Suomessa, muun muassa Viipurin, minkä vuoksi Viipurin hiippakunta siirrettiin 1723 Porvooseen. Kaksisataa vuotta myöhemmin, 1923, perustettiin Porvooseen uusi ruotsinkielinen hiippakunta ja silloinen Porvoon hiippakunta siirrettiin Tampereelle.

Piispat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[4] Tampereen piispan vaakuna.svg

Viipurin piispat 1554-1723[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

piispa virka-aika lisätietoa
Paavali Juusten 15541563
Canutus Johannis 15631564
Eerik Härkäpää 15681578
Olaus Elimaeus 16181629
Nicolaus Magni Carelius 1630 - 1632
Gabriel Melartopaeus 16331641
Petrus Bjugg 16421656
Nicolaus Nycopensis 16581664
Petrus Brommius 16641672
Abraham Thauvonius 16721679
Henrik Carstenius 16791683
Petrus Bång 16811696
Petrus Laurbecchius 16961705
David Lund 17051711
Johannes Gezelius nepos, copy by Lindh.jpeg Johannes Gezelius nuorin 17211723

Porvoon piispat 1723-1923[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

piispa virka-aika lisätietoa
Johannes Gezelius nepos, copy by Lindh.jpeg Johannes Gezelius nuorin 17341743
Daniel Juslenius.jpg Daniel Juslenius 17341743
Johan Nylander 17451761
Gabriel Fortunius 17621789
Biskop Paul Krogius.jpg Paul Krogius 1789 - 1792
Zacharias Cygnaeus 17921809
Magnus alopaeus.jpeg Magnus Jacob Alopaeus 18091818
Zacharias Cygnaeus nuorempi 18191820
Tre hiippakunta-00010192-9.jpg Johan Molander 18211837
Carl Gustaf Ottelin.jpg Carl Gustaf Ottelin 18381864
Frans Ludvig Schauman by Reinhold.jpeg Frans Ludvig Schauman 18651878
Anders Johan Hornborg 187811883
Johan Viktor Johnsson 1884
Carl-Henrik-Alopaeus.jpg Carl Henrik Alopaeus 18851892
Herman Råbergh.jpg Herman Råbergh 18921920
Jaakko Gummerus.jpg Jaakko Gummerus 19201923

Tampereen piispat 1923-[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

piispa virka-aika lisätietoa
Jaakko Gummerus.jpg Jaakko Gummerus 19231933
Aleksi Lehtonen.JPG Aleksi Lehtonen 19341945 Arkkipiispa 1945-1951
Eelis-Gulin.jpg Eelis Gulin 19451966
Pastori Erkki Kansanaho.jpg Erkki Kansanaho 19661981
Paavo Kortekangas 19811996
Juha Pihkala.jpg Juha Pihkala 19962008
Tampereen hiippakunnan piispa Matti Repo.jpg Matti Repo 2008


Seurakunnat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Tuomiorovastikunta (lääninrovasti Olli Hallikainen, Tampereen tuomiokirkkosrk.:n kirkkoherra)
  • Hämeenlinnan rovastikunta (lääninrovasti Tapani Vanhanen, Hauhon kirkkoherra)
    • Hämeenlinnan seurakuntayhtymä
      • Hämeenlinna-Vanajan seurakunta
      • Kalvolan seurakunta
      • Hauhon seurakunta
      • Tuuloksen seurakunta
      • Lammin seurakunta
    • Hattulan seurakunta
  • Sääksmäen rovastikunta (lääninrovasti Seppo Jarva, Kangasalan kirkkoherra)
    • Sääksmäen seurakunta
    • Kangasalan seurakunta
      • Kuhmalahden kappeliseurakunta
    • Pälkäneen seurakunta
      • Luopioisten kappeliseurakunta
    • Lempäälän seurakunta
    • Vesilahden seurakunta
    • Akaan seurakunta
      • Kylmäkosken kappeliseurakunta
    • Urjalan seurakunta
  • Janakkalan rovastikunta (lääninrovasti Jussi Kauranne, Hausjärven kirkkoherra)
    • Janakkalan seurakunta
    • Lopen seurakunta
    • Hausjärven seurakunta
    • Riihimäen seurakunta
  • Hollolan rovastikunta (lääninrovasti Annakaisa Rantala, Orimattilan kirkkoherra)
    • Hollolan seurakunta
      • Hämeenkosken kappeliseurakunta
      • Kuhmoinen-Padasjoki kappeliseurakunta
      • Kärkölän kappeliseurakunta
    • Lahden seurakuntayhtymä
      • Keski-Lahden seurakunta
      • Joutjärven seurakunta
      • Launeen seurakunta
      • Salpausselän seurakunta
      • Nastolan seurakunta
    • Asikkalan seurakunta
    • Orimattilan seurakunta
      • Artjärven kappeliseurakunta
  • Ruoveden rovastikunta (lääninrovasti Pentti Leppänen, Jämsän kirkkoherra)
    • Ruoveden seurakunta
    • Oriveden seurakunta
      • Juupajoen kappeliseurakunta
    • Mänttä-Vilppulan seurakunta
      • Pohjaslahden kappeliseurakunta
    • Jämsän seurakunta
  • Hämeenkyrön rovastikunta (lääninrovasti Kimmo Reinikainen, Ylöjärven kirkkoherra)
    • Hämeenkyrön seurakunta
    • Ikaalisten seurakunta
    • Jämijärven seurakunta
    • Ylöjärven seurakunta
      • Kurun kappeliseurakunta
    • Nokian seurakunta
    • Pirkkalan seurakunta
  • Tammelan rovastikunta (lääninrovasti Esa Löytömäki, Forssan kirkkoherra)
    • Tammelan seurakunta
    • Forssan seurakunta
    • Someron seurakunta
      • Somerniemen kappeliseurakunta
    • Humppilan seurakunta
    • Ypäjän seurakunta
    • Jokioisten seurakunta

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]