Taitoluistelun maailmanmestaruuskilpailut

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Taitoluistelun maailmanmestaruuskilpailut on Kansainvälisen luisteluliiton (engl. International Skating Union, ISU) vuosittain järjestämä urheilutapahtuma, jossa kilpaillaan kolmessa taitoluistelun osalajissa, naisten ja miesten yksinluistelussa, pariluistelussa ja jäätanssissa.[1]

Taitoluistelun maailmanmestaruuskilpailuja on järjestetty vuodesta 1896 alkaen, jolloin ne järjestettiin Pietarissa, Venäjän keisarikunnan pääkaupungissa. MM-kilpailujen alkuaikoina maailmanmestaruudesta kilpailivat vain miehet. Naisten yksinluistelu oli ensimmäistä kertaa kisaohjelmassa vuonna 1906, jolloin kilpailut järjestettiin Sveitsin Davosissa. Pariluistelu on ollut kisaohjelmassa vuodesta 1908 ja jäätanssi vuodesta 1952.[1][2]

MM-kilpailut ovat jääneet väliin viitenätoista vuonna. Vuosina 19151921 niitä ei järjestetty ensimmäisen maailmansodan vuoksi ja vuosina 19401946 toisen maailmansodan vuoksi.[1] Vuonna 1961 kilpailut peruttiin vakavan lento-onnettomuuden vuoksi. Sabena-lentoyhtiön lennon 548 syöksyttyä maahan Brysselissä 15. helmikuuta 1961, surmansa sai yhteensä 73 ihmistä, mukana Prahan MM-kilpailuihin matkalla ollut Yhdysvaltain taitoluistelujoukkue.

Yksittäisistä maista MM-kilpailut on järjestetty useimmin Saksassa, jossa kilpailut on järjestetty 13 kertaa, kuudesti Berliinissä, kolmesti Dortmundissa ja Münchenissä ja kerran Garmisch-Partenkirchenissä. Muut maat, joissa MM-kilpailut on järjestetty yli kymmenen kertaa ovat Ruotsi ja Sveitsi, joissa ne on järjestetty 11 kertaa, ja Yhdysvallat, jossa ne on järjestetty 12 kertaa.

Miesten yksinluistelussa eniten maailmanmestaruuksia voittanut urheilija on ruotsalainen Ulrich Salchow, joka voitti vuosina 19011905 ja 19071911 kymmenen maailmanmestaruutta. Muita yksinluistelussa menestyneitä miehiä ovat muun muassa seitsemän kertaa maailmanmestaruuden voittanut itävaltalainen Karl Schäfer, viisi kertaa mestaruuden voittanut yhdysvaltalainen Dick Button sekä neljä kertaa maailmanmestaruuden voittaneet itävaltalainen Willy Böckl, yhdysvaltalainen Hayes Alan Jenkins, yhdysvaltalainen Scott Hamilton, kanadalainen Kurt Browning ja venäläinen Aleksei Jagudin. Naisista menestynein yksinluistelija on norjalainen Sonja Henie, joka voitti vuosina 19271936 kymmenen yksinluistelun maailmanmestaruutta. Muita yksinluistelussa menestyneitä naisia ovat muun muassa viisi mestaruutta voittaneet itävaltalainen Herma Szabo, yhdysvaltalainen Carol Heiss ja yhdysvaltalainen Michelle Kwan sekä neljä mestaruutta voittaneet unkarilainen Lily Kronberger ja saksalainen Katarina Witt.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miesten yksinluistelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

(Aluksi avoin miehille ja naisille)

Vuosi Sijainti Kultaa Hopeaa Pronssia
1896 Venäjän keisarikunta Pietari Saksa Gilbert Fuchs Itävalta Gustav Hügel Venäjä Georg Sanders
1897 Ruotsi Tukholma Itävalta Gustav Hügel Ruotsi Ulrich Salchow Norja Johan Lefstad
1898 Iso-Britannia Lontoo Ruotsi Henning Grenander Itävalta Gustav Hügel Saksa Gilbert Fuchs
1899 Sveitsi Davos Itävalta Gustav Hügel Ruotsi Ulrich Salchow Iso-Britannia Edgar Syers
1900 Sveitsi Davos Itävalta Gustav Hügel Ruotsi Ulrich Salchow ei muita osallistujia
1901 Ruotsi Tukholma Ruotsi Ulrich Salchow Saksa Gilbert Fuchs ei muita osallistujia
1902 Iso-Britannia Lontoo Ruotsi Ulrich Salchow Iso-Britannia Madge Syers-Cave Saksa Martin Gordan
1903 Venäjä Pietari Ruotsi Ulrich Salchow Venäjä Nikolai Panin Itävalta Max Bohatsch
1904 Saksa Berliini Ruotsi Ulrich Salchow Saksa Heinrich Burger Saksa Martin Gordan
1905 Ruotsi Tukholma Ruotsi Ulrich Salchow Itävalta Max Bohatsch Ruotsi Per Thoren
1906 Saksa München Saksa Gilbert Fuchs Saksa Heinrich Burger Ruotsi Bror Meyer
1907 Itävalta-Unkari Wien Ruotsi Ulrich Salchow Itävalta Max Bohatsch Saksa Gilbert Fuchs
1908 Itävalta-Unkari Opava Ruotsi Ulrich Salchow Saksa Gilbert Fuchs Saksa Heinrich Burger
1909 Ruotsi Tukholma Ruotsi Ulrich Salchow Ruotsi Per Thoren Itävalta Ernest Herz
1910 Sveitsi Davos Ruotsi Ulrich Salchow Saksa Werner Rittberger Unkari Andor Szende
1911 Itävalta-Unkari Opava Ruotsi Ulrich Salchow Saksa Werner Rittberger Itävalta Fritz Kachler
1912 Iso-Britannia Manchester Itävalta Fritz Kachler Saksa Werner Rittberger Unkari Andor Szende
1913 Itävalta-Unkari Wien Itävalta Fritz Kachler Itävalta Willy Böckl Unkari Andor Szende
1914 Venäjän keisarikunta Helsinki Ruotsi Gösta Sandahl Itävalta Fritz Kachler Itävalta Willy Böckl
1915–
1921
Ei järjestetty ensimmäisen maailmansodan takia
1922 Ruotsi Tukholma Ruotsi Gillis Grafström Itävalta Fritz Kachler Itävalta Willy Böckl
1923 Ruotsi Tukholma Itävalta Fritz Kachler Itävalta Willy Böckl Ruotsi Gosta Sandahl
1924 Ruotsi Tukholma Ruotsi Gillis Grafström Itävalta Willy Böckl Itävalta Ernst Oppacher
1925 Itävalta Wien Itävalta Willy Böckl Itävalta Fritz Kachler Itävalta Otto Preissecker
1926 Saksa Berliini Itävalta Willy Böckl Itävalta Otto Preissecker Iso-Britannia John Page
1927 Sveitsi Davos Itävalta Willy Böckl Itävalta Otto Preissecker Itävalta Karl Schäfer
1928 Saksa Berliini Itävalta Willy Böckl Itävalta Karl Schäfer Itävalta Hugo Distler
1929 Iso-Britannia Lontoo Ruotsi Gillis Grafström Itävalta Karl Schäfer Itävalta Ludwig Wrede
1930 Yhdysvallat New York Itävalta Karl Schäfer Yhdysvallat Roger Turner Sveitsi Georg Gautschi
1931 Saksa Berliini Itävalta Karl Schäfer Yhdysvallat Roger Turner Saksa Ernst Baier
1932 Kanada Montreal Itävalta Karl Schäfer Kanada Montgomery Wilson Saksa Ernst Baier
1933 Sveitsi Zürich Itävalta Karl Schäfer Saksa Ernst Baier Suomi Marcus Nikkanen
1934 Ruotsi Tukholma Itävalta Karl Schäfer Saksa Ernst Baier Itävalta Erich Erdos
1935 Unkarin vuosina 1918–1944 käytössä ollut lippu. Budapest Itävalta Karl Schäfer Iso-Britannia Jack Dunn Unkari Denes Pataky
1936 Ranska Pariisi Itävalta Karl Schäfer Iso-Britannia Graham Sharp Itävalta Felix Kaspar
1937 Iso-Britannia Lontoo Itävalta Felix Kaspar Iso-Britannia Graham Sharp Unkari Elemér Terták
1938 Saksa Berliini Itävalta Felix Kaspar Iso-Britannia Graham Sharp Itävalta Herbert Alward
1939 Unkari Budapest Iso-Britannia Graham Sharp Iso-Britannia Freddie Tomlins Saksa Horst Faber
1940–
1946
Ei järjestetty toisen maailmansodan takia
1947 Ruotsi Tukholma Sveitsi Hans Gerschwiler Yhdysvallat Richard Button Iso-Britannia Arthur Apfel
1948 Sveitsi Davos Yhdysvallat Richard Button Sveitsi Hans Gerschwiler Unkarin vuosina 1946–1949 ja 1956–1957 käytössä ollut lippu. Ede Király
1949 Ranska Pariisi Yhdysvallat Richard Button Unkari Ede Király Itävalta Edi Rada
1950 Iso-Britannia Lontoo Yhdysvallat Richard Button Unkari Ede Király Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins
1951 Italia Milano Yhdysvallat Richard Button Yhdysvallat James Grogan Itävalta Helmut Seibt
1952 Ranska Pariisi Yhdysvallat Richard Button Yhdysvallat James Grogan Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins
1953 Sveitsi Davos Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins Yhdysvallat James Grogan Italia Carlo Fassi
1954 Norja Oslo Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins Yhdysvallat James Grogan Ranska Alain Giletti
1955 Itävalta Wien Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins Yhdysvallat Ronald Robertson Yhdysvallat David Jenkins
1956 Länsi-Saksa Garmisch-Partenkirchen Yhdysvallat Hayes Alan Jenkins Yhdysvallat Ronald Robertson Yhdysvallat David Jenkins
1957 Yhdysvallat Colorado Springs Yhdysvallat David Jenkins Yhdysvallat Tim Brown Kanada Charles Snelling
1958 Ranska Pariisi Yhdysvallat David Jenkins Yhdysvallat Tim Brown Ranska Alain Giletti
1959 Yhdysvallat Colorado Springs Yhdysvallat David Jenkins Kanada Donald Jackson Yhdysvallat Tim Brown
1960 Kanada Vancouver Ranska Alain Giletti Kanada Donald Jackson Ranska Alain Calmat
1961 Tšekkoslovakia Praha  Kilpailu peruttiin lento-onnettomuuden johdosta, jossa koko Yhdysvaltojen joukkue menehtyi
1962 Tšekkoslovakia Praha Kanada Donald Jackson Tšekkoslovakia Karol Divín Ranska Alain Calmat
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Kanada Donald McPherson Ranska Alain Calmat Länsi-Saksa Manfred Schnelldorfer
1964 Länsi-Saksa Dortmund Länsi-Saksa Manfred Schnelldorfer Ranska Alain Calmat Tšekkoslovakia Karol Divín
1965 Yhdysvallat Colorado Springs Ranska Alain Calmat Yhdysvallat Scott Allen Kanada Donald Knight
1966 Sveitsi Davos Itävalta Emmerich Danzer Itävalta Wolfgang Schwarz Yhdysvallat Gary Visconti
1967 Itävalta Wien Itävalta Emmerich Danzer Itävalta Wolfgang Schwarz Yhdysvallat Gary Visconti
1968 Sveitsi Geneve Itävalta Emmerich Danzer Yhdysvallat Tim Wood Ranska Patrick Pera
1969 Yhdysvallat Colorado Springs Yhdysvallat Tim Wood Tšekkoslovakia Ondrej Nepela Ranska Patrick Pera
1970 Jugoslavia Ljubljana Yhdysvallat Tim Wood Tšekkoslovakia Ondrej Nepela Itä-Saksa Günter Zöller
1971 Ranska Lyon Tšekkoslovakia Ondrej Nepela Ranska Patrick Pera Neuvostoliitto Sergei Tšetveruhin
1972 Kanada Calgary Tšekkoslovakia Ondrej Nepela Neuvostoliitto Sergei Tšetveruhin Neuvostoliitto Vladimir Kovalev
1973 Tšekkoslovakia Bratislava Tšekkoslovakia Ondrej Nepela Neuvostoliitto Sergei Tšetveruhin Itä-Saksa Jan Hoffmann
1974 Länsi-Saksa München Itä-Saksa Jan Hoffmann Neuvostoliitto Sergei Volkov Kanada Toller Cranston
1975 Yhdysvallat Colorado Springs Neuvostoliitto Sergei Volkov Neuvostoliitto Vladimir Kovalev Iso-Britannia John Curry
1976 Ruotsi Göteborg Iso-Britannia John Curry Neuvostoliitto Vladimir Kovalev Itä-Saksa Jan Hoffmann
1977 Japani Tokio Neuvostoliitto Vladimir Kovalev Itä-Saksa Jan Hoffmann Japani Minoru Sano
1978 Kanada Ottawa Yhdysvallat Charles Tickner Itä-Saksa Jan Hoffmann Iso-Britannia Robin Cousins
1979 Itävalta Wien Neuvostoliitto Vladimir Kovalev Iso-Britannia Robin Cousins Itä-Saksa Jan Hoffmann
1980 Länsi-Saksa Dortmund Itä-Saksa Jan Hoffmann Iso-Britannia Robin Cousins Yhdysvallat Charles Tickner
1981 Yhdysvallat Hartford Yhdysvallat Scott Hamilton Yhdysvallat David Santee Neuvostoliitto Igor Bobrin
1982 Tanska Kööpenhamina Yhdysvallat Scott Hamilton Länsi-Saksa Norbert Schramm Kanada Brian Pockar
1983 Suomi Helsinki Yhdysvallat Scott Hamilton Länsi-Saksa Norbert Schramm Kanada Brian Orser
1984 Kanada Ottawa Yhdysvallat Scott Hamilton Kanada Brian Orser Neuvostoliitto Aleksandr Fadejev
1985 Japani Tokio Neuvostoliitto Aleksandr Fadejev Kanada Brian Orser Yhdysvallat Brian Boitano
1986 Sveitsi Geneve Yhdysvallat Brian Boitano Kanada Brian Orser Neuvostoliitto Aleksandr Fadejev
1987 Yhdysvallat Cincinnati Kanada Brian Orser Yhdysvallat Brian Boitano Neuvostoliitto Aleksandr Fadejev
1988 Unkari Budapest Yhdysvallat Brian Boitano Kanada Brian Orser Neuvostoliitto Viktor Petrenko
1989 Ranska Pariisi Kanada Kurt Browning Yhdysvallat Christopher Bowman Puola Grzegorz Filipowski
1990 Kanada Halifax Kanada Kurt Browning Neuvostoliitto Viktor Petrenko Yhdysvallat Christopher Bowman
1991 Länsi-Saksa München Kanada Kurt Browning Neuvostoliitto Viktor Petrenko Yhdysvallat Todd Eldredge
1992 Yhdysvallat Oakland Itsenäisten valtioiden yhteisö Viktor Petrenko Kanada Kurt Browning Kanada Elvis Stojko
1993 Tšekki Praha Kanada Kurt Browning Kanada Elvis Stojko Venäjä Aleksei Urmanov
1994 Japani Chiba Kanada Elvis Stojko Ranska Philippe Candeloro Ukraina Vjatšeslav Zagorodniuk
1995 Iso-Britannia Birmingham Kanada Elvis Stojko Yhdysvallat Todd Eldredge Ranska Philippe Candeloro
1996 Kanada Edmonton Yhdysvallat Todd Eldredge Venäjä Ilja Kulik Yhdysvallat Rudy Galindo
1997 Sveitsi Lausanne Kanada Elvis Stojko Yhdysvallat Todd Eldredge Venäjä Aleksei Jagudin
1998 Yhdysvallat Minneapolis Venäjä Aleksei Jagudin Yhdysvallat Todd Eldredge Venäjä Jevgeni Pljuštšenko
1999 Suomi Helsinki Venäjä Aleksei Jagudin Venäjä Jevgeni Pljuštšenko Yhdysvallat Michael Weiss
2000 Ranska Nizza Venäjä Aleksei Jagudin Kanada Elvis Stojko Yhdysvallat Michael Weiss
2001 Kanada Vancouver Venäjä Jevgeni Pljuštšenko Venäjä Aleksei Jagudin Yhdysvallat Todd Eldredge
2002 Japani Nagano Venäjä Aleksei Jagudin Yhdysvallat Timothy Goebel Japani Takeshi Honda
2003 Yhdysvallat Washington D.C. Venäjä Jevgeni Pljuštšenko Yhdysvallat Timothy Goebel Japani Takeshi Honda
2004 Saksa Dortmund Venäjä Jevgeni Pljuštšenko Ranska Brian Joubert Saksa Stefan Lindemann
2005 Venäjä Moskova Sveitsi Stéphane Lambiel Kanada Jeffrey Buttle Yhdysvallat Evan Lysacek
2006 Kanada Calgary Sveitsi Stéphane Lambiel Ranska Brian Joubert Yhdysvallat Evan Lysacek
2007 Japani Tokio Ranska Brian Joubert Japani Daisuke Takahashi Sveitsi Stéphane Lambiel
2008 Ruotsi Göteborg Kanada Jeffrey Buttle Ranska Brian Joubert Yhdysvallat Johnny Weir
2009 Yhdysvallat Los Angeles Yhdysvallat Evan Lysacek Kanada Patrick Chan Ranska Brian Joubert
2010 Italia Torino Japani Daisuke Takahashi Kanada Patrick Chan Ranska Brian Joubert
2011 Venäjä Moskova Kanada Patrick Chan Japani Takahiko Kozuka Venäjä Artur Gatšinski
2012 Ranska Nizza Kanada Patrick Chan Japani Daisuke Takahashi Japani Yuzuru Hanyū
2013 Kanada London Kanada Patrick Chan Kazakstan Denis Ten Espanja Javier Fernández
2014 Japani Saitama Japani Yuzuru Hanyū Japani Tatsuki Machida Espanja Javier Fernández
2015 Kiina Shanghai Espanja Javier Fernández Japani Yuzuru Hanyū Kazakstan Denis Ten
2016 Yhdysvallat Boston
2017 Suomi Helsinki

Naisten yksinluistelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Sijainti Kultaa Hopeaa Pronssia
1906 Sveitsi Davos Iso-Britannia Madge Syers Itävalta Jenny Herz Unkari Lily Kronberger
1907 Itävalta-Unkari Wien Iso-Britannia Madge Syers Itävalta Jenny Herz Unkari Lily Kronberger
1908 Itävalta-Unkari Opava Unkari Lily Kronberger Saksa Elsa Rendschmidt ei muita kilpailijoita
1909 Itävalta-Unkari Budapest Unkari Lily Kronberger ei muita kilpailijoita
1910 Sveitsi Davos Unkari Lily Kronberger Saksa Elsa Rendschmidt ei muita kilpailijoita
1911 Itävalta-Unkari Wien Unkari Lily Kronberger Unkari Opika von Méray Horváth Saksa Ludowika Jakobsson-Eilers
1912 Sveitsi Davos Unkari Opika von Méray Horváth Iso-Britannia Dorothy Greenhough-Smith Iso-Britannia Phyllis Johnson
1913 Ruotsi Tukholma Unkari Opika von Méray Horváth Iso-Britannia Phyllis Johnson Ruotsi Svea Norén
1914 Sveitsi Sankt Moritz Unkari Opika von Méray Horváth Itävalta Angela Hanka Iso-Britannia Phyllis Johnson
1915–
1921
Ei järjestetty ensimmäisen maailmansodan takia
1922 Sveitsi Davos Itävalta Herma Szabo Ruotsi Svea Norén Norja Margot Moe
1923 Itävalta Wien Itävalta Herma Szabo Itävalta Gisela Reichmann Ruotsi Svea Norén
1924 Norja Oslo Itävalta Herma Szabo Saksa Ellen Brockhöft Yhdysvallat Beatrix Loughran
1925 Sveitsi Davos Itävalta Herma Szabo Saksa Ellen Brockhöft Saksa Elisabeth Böckel
1926 Ruotsi Tukholma Itävalta Herma Szabo Norja Sonja Henie Iso-Britannia Kathleen Shaw
1927 Norja Oslo Norja Sonja Henie Itävalta Herma Szabo Norja Karen Simensen
1928 Iso-Britannia Lontoo Norja Sonja Henie Yhdysvallat Maribel Vinson Itävalta Fritzi Burger
1929 Unkari Budapest Norja Sonja Henie Itävalta Fritzi Burger Itävalta Melitta Brunner
1930 Yhdysvallat New York Norja Sonja Henie Kanada Cecil Smith Yhdysvallat Maribel Vinson
1931 Saksa Berliini Norja Sonja Henie Itävalta Hilde Holovsky Itävalta Fritzi Burger
1932 Kanada Montreal Norja Sonja Henie Itävalta Fritzi Burger Kanada Constance Wilson-Samuel
1933 Ruotsi Tukholma Norja Sonja Henie Ruotsi Vivi-Anne Hultén Itävalta Hilde Holovsky
1934 Norja Oslo Norja Sonja Henie Iso-Britannia Megan Taylor Itävalta Liselotte Landbeck
1935 Itävalta Wien Norja Sonja Henie Iso-Britannia Cecilia Colledge Ruotsi Vivi-Anne Hultén
1936 Ranska Pariisi Norja Sonja Henie Iso-Britannia Megan Taylor Ruotsi Vivi-Anne Hultén
1937 Iso-Britannia Lontoo Iso-Britannia Cecilia Colledge Iso-Britannia Megan Taylor Ruotsi Vivi-Anne Hultén
1938 Ruotsi Tukholma Iso-Britannia Megan Taylor Iso-Britannia Cecilia Colledge Yhdysvallat Hedy Stenuf
1939 Tšekkoslovakia Praha Iso-Britannia Megan Taylor Yhdysvallat Hedy Stenuf Iso-Britannia Daphne Walker
1940–
1946
Ei järjestetty toisen maailmansodan takia
1947 Ruotsi Tukholma Kanada Barbara Ann Scott Iso-Britannia Daphne Walker Yhdysvallat Gretchen Merrill
1948 Sveitsi Davos Kanada Barbara Ann Scott Itävalta Eva Pawlik Tšekkoslovakia Jirína Nekolová
1949 Ranska Pariisi Tšekkoslovakia Alena Vrzánová Yhdysvallat Yvonne Sherman Iso-Britannia Jeannette Altwegg
1950 Iso-Britannia Lontoo Tšekkoslovakia Alena Vrzánová Iso-Britannia Jeannette Altwegg Yhdysvallat Yvonne Sherman
1951 Italia Milano Iso-Britannia Jeannette Altwegg Ranska Jaqueline du Bief Yhdysvallat Sonya Klopfer
1952 Ranska Pariisi Ranska Jaqueline du Bief Yhdysvallat Sonya Klopfer Yhdysvallat Virginia Baxter
1953 Sveitsi Davos Yhdysvallat Tenley Albright Saksa Gundi Busch Iso-Britannia Valda Osborn
1954 Norja Oslo Saksa Gundi Busch Yhdysvallat Tenley Albright Iso-Britannia Erica Batchelor
1955 Itävalta Wien Yhdysvallat Tenley Albright Yhdysvallat Carol Heiss Itävalta Hanna Eigel
1956 Saksa Garmisch-Partenkirchen Yhdysvallat Carol Heiss Yhdysvallat Tenley Albright Itävalta Ingrid Wendl
1957 Yhdysvallat Colorado Springs Yhdysvallat Carol Heiss Itävalta Hanna Eigel Itävalta Ingrid Wendl
1958 Ranska Pariisi Yhdysvallat Carol Heiss Itävalta Ingrid Wendl Itävalta Hanna Walter
1959 Yhdysvallat Colorado Springs Yhdysvallat Carol Heiss Itävalta Hanna Walter Alankomaat Sjoukje Dijkstra
1960 Kanada Vancouver Yhdysvallat Carol Heiss Alankomaat Sjoukje Dijkstra Yhdysvallat Barbara Ann Roles
1961 Tšekkoslovakia Praha  Kilpailu peruttiin lento-onnettomuuden johdosta, jossa koko Yhdysvaltain joukkue menehtyi.
1962 Tšekkoslovakia Praha Alankomaat Sjoukje Dijkstra Kanada Wendy Griner Itävalta Regine Heitzer
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Alankomaat Sjoukje Dijkstra Itävalta Regine Heitzer Ranska Nicole Hassler
1964 Saksa Dortmund Alankomaat Sjoukje Dijkstra Itävalta Regine Heitzer Kanada Petra Burka
1965 Yhdysvallat Colorado Springs Kanada Petra Burka Itävalta Regine Heitzer Yhdysvallat Peggy Fleming
1966 Sveitsi Davos Yhdysvallat Peggy Fleming Itä-Saksa Gabriele Seyfert Kanada Petra Burka
1967 Itävalta Wien Yhdysvallat Peggy Fleming Itä-Saksa Gabriele Seyfert Tšekkoslovakia Hana Mašková
1968 Sveitsi Geneve Yhdysvallat Peggy Fleming Itä-Saksa Gabriele Seyfert Tšekkoslovakia Hana Mašková
1969 Yhdysvallat Colorado Springs Itä-Saksa Gabriele Seyfert Itävalta Beatrix Schuba Unkari Zsuzsa Almássy
1970 Jugoslavia Ljubljana Itä-Saksa Gabriele Seyfert Itävalta Beatrix Schuba Yhdysvallat Julie Lynn Holmes
1971 Ranska Lyon Itävalta Beatrix Schuba Yhdysvallat Julie Lynn Holmes Kanada Karen Magnussen
1972 Kanada Calgary Itävalta Beatrix Schuba Kanada Karen Magnussen Yhdysvallat Janet Lynn
1973 Tšekkoslovakia Bratislava Kanada Karen Magnussen Yhdysvallat Janet Lynn Itä-Saksa Christine Errath
1974 Saksa München Itä-Saksa Christine Errath Yhdysvallat Dorothy Hamill Alankomaat Dianne de Leeuw
1975 Yhdysvallat Colorado Springs Alankomaat Dianne de Leeuw Yhdysvallat Dorothy Hamill Itä-Saksa Christine Errath
1976 Ruotsi Göteborg Yhdysvallat Dorothy Hamill Itä-Saksa Christine Errath Alankomaat Dianne de Leeuw
1977 Japani Tokio Yhdysvallat Linda Fratianne Itä-Saksa Anett Pötzsch Saksa Dagmar Lurz
1978 Kanada Ottawa Itä-Saksa Anett Pötzsch Yhdysvallat Linda Fratianne Italia Susanna Driano
1979 Itävalta Wien Yhdysvallat Linda Fratianne Itä-Saksa Anett Pötzsch Japani Emi Watanabe
1980 Saksa Dortmund Itä-Saksa Anett Pötzsch Saksa Dagmar Lurz Yhdysvallat Linda Fratianne
1981 Yhdysvallat Hartford Sveitsi Denise Biellmann Yhdysvallat Elaine Zayak Itävalta Claudia Kristofics-Binder
1982 Tanska Kööpenhamina Yhdysvallat Elaine Zayak Itä-Saksa Katarina Witt Itävalta Claudia Kristofics-Binder
1983 Suomi Helsinki Yhdysvallat Rosalynn Sumners Saksa Claudia Leistner Neuvostoliitto Elena Vodorezova
1984 Kanada Ottawa Itä-Saksa Katarina Witt Neuvostoliitto Anna Kondrašova Yhdysvallat Elaine Zayak
1985 Japani Tokio Itä-Saksa Katarina Witt Neuvostoliitto Kira Ivanova Yhdysvallat Tiffany Chin
1986 Sveitsi Geneve Yhdysvallat Debi Thomas Itä-Saksa Katarina Witt Yhdysvallat Tiffany Chin
1987 Yhdysvallat Cincinnati Itä-Saksa Katarina Witt Yhdysvallat Debi Thomas Yhdysvallat Caryn Kadavy
1988 Unkari Budapest Itä-Saksa Katarina Witt Kanada Elizabeth Manley Yhdysvallat Debi Thomas
1989 Ranska Pariisi Japani Midori Ito Saksa Claudia Leistner Yhdysvallat Jill Trenary
1990 Kanada Halifax Yhdysvallat Jill Trenary Japani Midori Ito Yhdysvallat Holly Cook
1991 Saksa München Yhdysvallat Kristi Yamaguchi Yhdysvallat Tonya Harding Yhdysvallat Nancy Kerrigan
1992 Yhdysvallat Oakland Yhdysvallat Kristi Yamaguchi Yhdysvallat Nancy Kerrigan Kiina Chen Lu
1993 Tšekki Praha Ukraina Oksana Bajul Ranska Surya Bonaly Kiina Chen Lu
1994 Japani Chiba Japani Yuka Sato Ranska Surya Bonaly Saksa Tanja Szewczenko
1995 Iso-Britannia Birmingham Kiina Chen Lu Ranska Surya Bonaly Yhdysvallat Nicole Bobek
1996 Kanada Edmonton Yhdysvallat Michelle Kwan Kiina Chen Lu Venäjä Irina Slutskaja
1997 Sveitsi Lausanne Yhdysvallat Tara Lipinski Yhdysvallat Michelle Kwan Ranska Vanessa Gusmeroli
1998 Yhdysvallat Minneapolis Yhdysvallat Michelle Kwan Venäjä Irina Slutskaja Venäjä Marija Butyrskaja
1999 Suomi Helsinki Venäjä Marija Butyrskaja Yhdysvallat Michelle Kwan Venäjä Julija Soldatova
2000 Ranska Nizza Yhdysvallat Michelle Kwan Venäjä Irina Slutskaja Venäjä Marija Butyrskaja
2001 Kanada Vancouver Yhdysvallat Michelle Kwan Venäjä Irina Slutskaja Yhdysvallat Sarah Hughes
2002 Japani Nagano Venäjä Irina Slutskaja Yhdysvallat Michelle Kwan Japani Fumie Suguri
2003 Yhdysvallat Washington D.C. Yhdysvallat Michelle Kwan Venäjä Jelena Sokolova Japani Fumie Suguri
2004 Saksa Dortmund Japani Shizuka Arakawa Yhdysvallat Sasha Cohen Yhdysvallat Michelle Kwan
2005 Venäjä Moskova Venäjä Irina Slutskaja Yhdysvallat Sasha Cohen Italia Carolina Kostner
2006 Kanada Calgary Yhdysvallat Kimmie Meissner Japani Fumie Suguri Yhdysvallat Sasha Cohen
2007 Japani Tokio Japani Miki Ando Japani Mao Asada Etelä-Korea Kim Yu-Na
2008 Ruotsi Göteborg Japani Mao Asada Italia Carolina Kostner Etelä-Korea Kim Yu-Na
2009 Yhdysvallat Los Angeles Etelä-Korea Kim Yu-Na Kanada Joannie Rochette Japani Miki Ando
2010 Italia Torino Japani Mao Asada Etelä-Korea Kim Yu-Na Suomi Laura Lepistö
2011 Venäjä Moskova Japani Miki Ando Etelä-Korea Kim Yu-Na Italia Carolina Kostner
2012 Ranska Nizza Italia Carolina Kostner Venäjä Aljona Leonova Japani Akiko Suzuki
2013 Kanada London Etelä-Korea Kim Yu-Na Italia Carolina Kostner Japani Mao Asada
2014 Japani Saitama Japani Mao Asada Venäjä Julija Lipnitskaja Italia Carolina Kostner
2015 Kiina Shanghai Venäjä Jelizaveta Tuktamyševa Japani Satoko Miyahara Venäjä Jelena Radionova
2016 Yhdysvallat Boston
2017 Suomi Helsinki

Pariluistelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Maa Sijainti Kultaa Hopeaa Pronssia
1908 Venäjä Pietari Saksa Anna Hübler / Heinrich Burger Iso-Britannia Phyllis Johnson / James Johnson Venäjä Lydia Popova / A. L. Fischer
1909 Ruotsi Tukholma Iso-Britannia Phyllis Johnson / James Johnson Ruotsi Valborg Lindahl / Nils Rosenius Ruotsi Gertrud Ström / Richard Johanson
1910 Saksa Berliini Saksa Anna Hübler / Heinrich Burger Saksa Ludowika Eilers / Venäjän keisarikunta Walter Jakobsson Iso-Britannia Phyllis Johnson / James Johnson
1911 Itävalta-Unkari Wien Saksa Ludowika Eilers / Venäjän keisarikunta Walter Jakobsson ei muita kilpailijoita
1912 Iso-Britannia Manchester Iso-Britannia Phyllis Johnson / James Johnson Venäjän keisarikunta Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norja Alexia Schøien / Yngvar Bryn
1913 Ruotsi Tukholma Itävalta Helene Engelmann / Karl Mejstrik Venäjän keisarikunta Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Itävalta Christa von Szabó / Leo Horwitz
1914 Sveitsi Sankt Moritz Venäjän keisarikunta Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Itävalta Helene Engelmann / Karl Mejstrik Itävalta Christa von Szabó / Leo Horwitz
1915–
1921
Ei järjestetty ensimmäisen maailmansodan takia
1922 Sveitsi Davos Itävalta Helene Engelmann / Alfred Berger Suomi Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Saksa Margaret Metzner / Paul Metzner
1923 Norja Oslo Suomi Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norja Alexia Bryn-Schøien / Yngvar Bryn Ruotsi Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1924 Iso-Britannia Manchester Itävalta Helene Engelmann / Alfred Berger Iso-Britannia Ethel Muckelt / John F. Page Ruotsi Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1925 Itävalta Wien Itävalta Herma Szabo / Ludwig Wrede Ranska Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Itävalta Lilly Scholz / Otto Kaiser
1926 Saksa Berliini Ranska Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Itävalta Lilly Scholz / Otto Kaiser Itävalta Herma Szabo / Ludwig Wrede
1927 Itävalta Wien Itävalta Herma Szabo / Ludwig Wrede Itävalta Lilly Scholz / Otto Kaiser Tšekkoslovakia Else Hoppe / Oscar Hoppe
1928 Iso-Britannia Lontoo Ranska Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Itävalta Lilly Scholz / Otto Kaiser Itävalta Melitta Brunner / Ludwig Wrede
1929 Unkari Budapest Itävalta Lilly Scholz / Otto Kaiser Itävalta Melitta Brunner / Ludwig Wrede Unkari Olga Orgonista / Sándor Szalay
1930 Yhdysvallat New York Ranska Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Itävalta Melitta Brunner / Ludwig Wrede Yhdysvallat Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1931 Saksa Berliini Unkari Emília Rotter / László Szollás Unkari Olga Orgonista / Sándor Szalay Itävalta Idi Papez / Karl Zwack
1932 Kanada Montreal Ranska Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Unkari Emília Rotter / László Szollás Yhdysvallat Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1933 Ruotsi Tukholma Unkari Emília Rotter / László Szollás Itävalta Idi Papez / Karl Zwack Norja Randi Bakke-Gjertsen / Christen Christensen
1934 Suomi Helsinki Unkari Emília Rotter / László Szollás Itävalta Idi Papez / Karl Zwack Saksa Maxi Herber / Ernst Baier
1935 Unkari Budapest Unkari Emília Rotter / László Szollás Itävalta Ilse Pausin / Erich Pausin Unkari Lucy Gallo / Rezso Dillinger
1936 Ranska Pariisi Saksa Maxi Herber / Ernst Baier Itävalta Ilse Pausin / Erich Pausin Iso-Britannia Violet Cliff / Leslie Cliff
1937 Itävalta Wien Saksa Maxi Herber / Ernst Baier Itävalta Ilse Pausin / Erich Pausin Iso-Britannia Violet Cliff / Leslie Cliff
1938 Saksa Berliini Saksa Maxi Herber / Ernst Baier Itävalta Ilse Pausin / Erich Pausin Saksa Ilse Koch / Günther Noack
1939 Unkari Budapest Saksa Maxi Herber / Ernst Baier Saksa Ilse Pausin / Erich Pausin Saksa Ilse Koch / Günther Noack
1940–
1946
Ei järjestetty toisen maailmansodan takia
1947 Ruotsi Tukholma Belgia Micheline Lannoy / Pierre Baugniet Yhdysvallat Karol Kennedy / Peter Kennedy Belgia Suzanne Diskeuve / Edmond Verbustel
1948 Sveitsi Davos Belgia Micheline Lannoy / Pierre Baugniet Unkari Andrea Kékesy / Ede Király Kanada Suzanne Morrow / Wallace Diestelmeyer
1949 Ranska Pariisi Unkari Andrea Kékesy / Ede Király Yhdysvallat Karol Kennedy / Peter Kennedy Yhdysvallat Ann Davies / Carleton Hoffner
1950 Iso-Britannia Lontoo Yhdysvallat Karol Kennedy / Peter Kennedy Iso-Britannia Jennifer Nicks / John Nicks Unkari Marianne Nagy / László Nagy
1951 Italia Milano Länsi-Saksa Ria Baran / Paul Falk Yhdysvallat Karol Kennedy / Peter Kennedy Iso-Britannia Jennifer Nicks / John Nicks
1952 Ranska Pariisi Länsi-Saksa Ria Baran / Paul Falk Yhdysvallat Karol Kennedy / Peter Kennedy Iso-Britannia Jennifer Nicks / John Nicks
1953 Sveitsi Davos Iso-Britannia Jennifer Nicks / John Nicks Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Unkari Marianne Nagy / László Nagy
1954 Norja Oslo Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Sveitsi Silvia Grandjean / Michel Grandjean Itävalta Sissy Schwarz / Kurt Oppelt
1955 Itävalta Wien Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Itävalta Sissy Schwarz / Kurt Oppelt Unkari Marianne Nagy / László Nagy
1956 Länsi-Saksa Garmisch-Partenkirchen Itävalta Sissy Schwarz / Kurt Oppelt Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Länsi-Saksa Marika Kilius / Franz Ningel
1957 Yhdysvallat Colorado Springs Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Länsi-Saksa Marika Kilius / Franz Ningel Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1958 Ranska Pariisi Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Tšekkoslovakia Vera Suchánková / Zdenek Doležal Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1959 Yhdysvallat Colorado Springs Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Länsi-Saksa Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Yhdysvallat Nancy Ludington / Ronald Ludington
1960 Kanada Vancouver Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek Länsi-Saksa Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler
1961 Tšekkoslovakia Praha  Kilpailu peruttiin lento-onnettomuuden johdosta, jossa koko Yhdysvaltain joukkue menehtyi.
1962 Tšekkoslovakia Praha Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Länsi-Saksa Margret Göbl / Franz Ningel
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Länsi-Saksa Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Neuvostoliitto Tatjana Žuk / Aleksandr Gavrilov
1964 Länsi-Saksa Dortmund Länsi-Saksa Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Kanada Debbi Wilkes / Guy Revell
1965 Yhdysvallat Colorado Springs Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Yhdysvallat Vivian Joseph / Ronald Joseph Neuvostoliitto Tatjana Žuk / Aleksander Gorelik
1966 Sveitsi Davos Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Neuvostoliitto Tatjana Žuk / Aleksander Gorelik Yhdysvallat Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1967 Itävalta Wien Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Länsi-Saksa Margot Glockshuber / Wolfgang Danne Yhdysvallat Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1968 Sveitsi Geneve Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Neuvostoliitto Tatjana Žuk / Aleksander Gorelik Yhdysvallat Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1969 Yhdysvallat Colorado Springs Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksei Ulanov Neuvostoliitto Tamara Moskvina / Aleksei Mišin Neuvostoliitto Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov
1970 Jugoslavia Ljubljana Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksei Ulanov Neuvostoliitto Ljudmila Smirnova / Andrei Suraikin Itä-Saksa Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1971 Ranska Lyon Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksei Ulanov Neuvostoliitto Ljudmila Smirnova / Andrei Suraikin Yhdysvallat JoJo Starbuck / Kenneth Shelley
1972 Kanada Calgary Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksei Ulanov Neuvostoliitto Ljudmila Smirnova / Andrei Suraikin Yhdysvallat JoJo Starbuck / Kenneth Shelley
1973 Tšekkoslovakia Bratislava Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Neuvostoliitto Ljudmila Smirnova / Aleksei Ulanov Itä-Saksa Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1974 Länsi-Saksa München Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Neuvostoliitto Ljudmila Smirnova / Aleksei Ulanov Itä-Saksa Romy Kermer / Rolf Österreich
1975 Yhdysvallat Colorado Springs Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Itä-Saksa Romy Kermer / Rolf Österreich Itä-Saksa Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1976 Ruotsi Göteborg Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Itä-Saksa Romy Kermer / Rolf Österreich Neuvostoliitto Irina Vorobieva / Aleksander Vlasov
1977 Japani Tokio Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Neuvostoliitto Irina Vorobieva / Aleksander Vlasov Yhdysvallat Tai Babilonia / Randy Gardner
1978 Kanada Ottawa Neuvostoliitto Irina Rodnina / Aleksandr Zaitsev Itä-Saksa Manuela Mager / Uwe Bewersdorf Yhdysvallat Tai Babilonia / Randy Gardner
1979 Itävalta Wien Yhdysvallat Tai Babilonia / Randy Gardner Neuvostoliitto Marina Cerkasova / Sergei Šakhrai Itä-Saksa Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1980 Länsi-Saksa Dortmund Neuvostoliitto Marina Cerkasova / Sergei Šakhrai Itä-Saksa Manuela Mager / Uwe Bewersdorf Neuvostoliitto Marina Pestova / Stanislav Leonovits
1981 Yhdysvallat Hartford Neuvostoliitto Irina Vorobieva / Igor Lisovski Itä-Saksa Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Länsi-Saksa Christina Riegel / Andreas Nischwitz
1982 Tanska Kööpenhamina Itä-Saksa Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Neuvostoliitto Marina Pestova / Stanislav Leonovits Yhdysvallat Caitlin Carruthers / Peter Carruthers
1983 Suomi Helsinki Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Itä-Saksa Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Kanada Barbara Underhill / Paul Martini
1984 Kanada Ottawa Kanada Barbara Underhill / Paul Martini Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Itä-Saksa Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1985 Japani Tokio Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Neuvostoliitto Larisa Selezneva / Oleg Makarov Kanada Katherina Matousek / Lloyd Eisler
1986 Sveitsi Geneve Neuvostoliitto Jekaterina Gordejeva / Sergei Grinkov Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Kanada Cynthia Coull / Mark Rowsom
1987 Yhdysvallat Cincinnati Neuvostoliitto Jekaterina Gordejeva / Sergei Grinkov Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Yhdysvallat Jill Watson / Peter Oppegard
1988 Unkari Budapest Neuvostoliitto Jelena Valova / Oleg Vasiliev Neuvostoliitto Jekaterina Gordejeva / Sergei Grinkov Neuvostoliitto Larisa Selezneva / Oleg Makarov
1989 Ranska Pariisi Neuvostoliitto Jekaterina Gordejeva / Sergei Grinkov Kanada Cindy Landry / Lyndon Johnston Neuvostoliitto Jelena Bechke / Denis Petrov
1990 Kanada Halifax Neuvostoliitto Jekaterina Gordejeva / Sergei Grinkov Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Neuvostoliitto Natalia Miškutenok / Artur Dmitriev
1991 Saksa München Neuvostoliitto Natalia Miškutenok / Artur Dmitriev Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Yhdysvallat Natasha Kuchiki / Todd Sand
1992 Yhdysvallat Oakland Itsenäisten valtioiden yhteisö Natalia Miškutenok / Artur Dmitriev Tšekkoslovakia Radka Kovaríková / René Novotný Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler
1993 Tšekki Praha Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Saksa Mandy Wötzel / Ingo Steuer Venäjä Jevgenia Šiškova / Vadim Naumov
1994 Japani Chiba Venäjä Jevgenia Šiškova / Vadim Naumov Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Venäjä Marina Jeltsova / Andrei Buškov
1995 Iso-Britannia Birmingham Tšekki Radka Kovaríková / René Novotný Venäjä Jevgenia Šiškova / Vadim Naumov Yhdysvallat Jenni Meno / Todd Sand
1996 Kanada Edmonton Venäjä Marina Jeltsova / Andrei Buškov Saksa Mandy Wötzel / Ingo Steuer Yhdysvallat Jenni Meno / Todd Sand
1997 Sveitsi Lausanne Saksa Mandy Wötzel / Ingo Steuer Venäjä Marina Jeltsova / Andrei Buškov Venäjä Oksana Kazakova / Artur Dmitriev
1998 Yhdysvallat Minneapolis Venäjä Jelena Berežnaja / Anton Sikharulidze Yhdysvallat Jenni Meno / Todd Sand Saksa Peggy Schwarz / Mirko Müller
1999 Suomi Helsinki Venäjä Jelena Berežnaja / Anton Sikharulidze Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Puola Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
2000 Ranska Nizza Venäjä Maria Petrova / Aleksei Tihonov Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Ranska Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis
2001 Kanada Vancouver Kanada Jamie Salé / David Pelletier Venäjä Jelena Berežnaja / Anton Sikharulidze Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo
2002 Japani Nagano Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Venäjä Tatjana Totmianina / Maksim Marinin Yhdysvallat Kyoko Ina / John Zimmerman
2003 Yhdysvallat Washington D.C. Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Venäjä Tatjana Totmianina / Maksim Marinin Venäjä Maria Petrova / Aleksei Tihonov
2004 Saksa Dortmund Venäjä Tatjana Totmianina / Maksim Marinin Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Kiina Pang Qing / Tong Jian
2005 Venäjä Moskova Venäjä Tatjana Totmianina / Maksim Marinin Venäjä Maria Petrova / Aleksei Tihonov Kiina Zhang Dan / Zhang Hao
2006 Kanada Calgary Kiina Pang Qing / Tong Jian Kiina Zhang Dan / Zhang Hao Venäjä Maria Petrova / Aleksei Tihonov
2007 Japani Tokio Kiina Shen Xue / Zhao Hongbo Kiina Pang Qing / Tong Jian Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy
2008 Ruotsi Göteborg Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Kiina Zhang Dan / Zhang Hao Kanada Jessica Dubé / Bryce Davison
2009 Yhdysvallat Los Angeles Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Kiina Zhang Dan / Zhang Hao Venäjä Yuko Kavaguti / Aleksander Smirnov
2010 Italia Torino Kiina Pang Qing / Tong Jian Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Venäjä Yuko Kavaguti / Aleksander Smirnov
2011 Venäjä Moskova Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Venäjä Tatjana Volosožar / Maksim Trankov Kiina Pang Qing / Tong Jian
2012 Ranska Nizza Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Venäjä Tatjana Volosožar / Maksim Trankov Japani Narumi Takahashi / Mervin Tran
2013 Kanada London Venäjä Tatjana Volosožar / Maksim Trankov Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford
2014 Japani Saitama Saksa Aljona Savchenko / Robin Szolkowy Venäjä Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford
2015 Kiina Shanghai Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford Kiina Sui Wenjing / Han Cong Kiina Pang Qing / Tong Jian
2016 Yhdysvallat Boston
2017 Suomi Helsinki

Jäätanssi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Sijainti Kultaa Hopeaa Pronssia
1952 Ranska Pariisi Iso-Britannia Jean Westwood / Lawrence Demmy Iso-Britannia Joan Dewhirst / John Slater Yhdysvallat Carol Peters / Daniel Ryan
1953 Sveitsi Davos Iso-Britannia Jean Westwood / Lawrence Demmy Iso-Britannia Joan Dewhirst / John Slater Yhdysvallat Carol Peters / Daniel Ryan
1954 Norja Oslo Iso-Britannia Jean Westwood / Lawrence Demmy Iso-Britannia Nesta Davies / Paul Thomas Yhdysvallat Carmel Bodel / Edward Bodel
1955 Itävalta Wien Iso-Britannia Jean Westwood / Lawrence Demmy Iso-Britannia Pamela Weight / Paul Thomas Iso-Britannia Barbara Radford / Raymond Lockwood
1956 Länsi-Saksa Garmisch-Partenkirchen Iso-Britannia Pamela Weight / Paul Thomas Iso-Britannia June Markham / Courtney Jones Iso-Britannia Barbara Thompson / Gerard Rigby
1957 Yhdysvallat Colorado Springs Iso-Britannia June Markham / Courtney Jones Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan Yhdysvallat Sharon McKenzie / Bert Wright
1958 Ranska Pariisi Iso-Britannia June Markham / Courtney Jones Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan Yhdysvallat Andree Anderson / Donald Jacoby
1959 Yhdysvallat Colorado Springs Iso-Britannia Doreen Denny / Courtney Jones Yhdysvallat Andree Anderson / Donald Jacoby Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan
1960 Kanada Vancouver Iso-Britannia Doreen Denny / Courtney Jones Kanada Virginia Thompson / William McLachlan Ranska Christiane Guhel / Jean Paul Guhel
1961 Tšekkoslovakia Praha  Kilpailu peruttiin lento-onnettomuuden johdosta, jossa koko Yhdysvaltain joukkue menehtyi.
1962 Tšekkoslovakia Praha Tšekkoslovakia Eva Romanová / Pavel Roman Ranska Christiane Guhel / Jean Paul Guhel Kanada Virginia Thompson / William McLachlan
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Tšekkoslovakia Eva Romanová / Pavel Roman Iso-Britannia Linda Shearman / Michael Phillips Kanada Paulette Doan / Kenneth Ormsby
1964 Länsi-Saksa Dortmund Tšekkoslovakia Eva Romanová / Pavel Roman Kanada Paulette Doan / Kenneth Ormsby Iso-Britannia Janet Sawbridge / David Hickinbottom
1965 Yhdysvallat Colorado Springs Tšekkoslovakia Eva Romanová / Pavel Roman Iso-Britannia Janet Sawbridge / David Hickinbottom Yhdysvallat Lorna Dyer / John Carrell
1966 Sveitsi Davos Iso-Britannia Diane Towler / Bernard Ford Yhdysvallat Kristin Fortune / Dennis Sveum Yhdysvallat Lorna Dyer / John Carrell
1967 Itävalta Wien Iso-Britannia Diane Towler / Bernard Ford Yhdysvallat Lorna Dyer / John Carrell Iso-Britannia Yvonne Suddick / Malcolm Cannon
1968 Sveitsi Geneve Iso-Britannia Diane Towler / Bernard Ford Iso-Britannia Yvonne Suddick / Malcolm Cannon Iso-Britannia Janet Sawbridge / Jon Lane
1969 Yhdysvallat Colorado Springs Iso-Britannia Diane Towler / Bernard Ford Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Yhdysvallat Judy Schwomeyer / James Sladky
1970 Jugoslavia Ljubljana Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Yhdysvallat Judy Schwomeyer / James Sladky Länsi-Saksa Angelika Buck / Erich Buck
1971 Ranska Lyon Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Länsi-Saksa Angelika Buck / Erich Buck Yhdysvallat Judy Schwomeyer / James Sladky
1972 Kanada Calgary Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Länsi-Saksa Angelika Buck / Erich Buck Yhdysvallat Judy Schwomeyer / James Sladky
1973 Tšekkoslovakia Bratislava Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Länsi-Saksa Angelika Buck / Erich Buck Iso-Britannia Hilary Green / Glyn Watts
1974 Länsi-Saksa München Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Iso-Britannia Hilary Green / Glyn Watts Neuvostoliitto Natalia Linitsuk / Gennadi Karponosov
1975 Yhdysvallat Colorado Springs Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov Yhdysvallat Colleen O'Connor / James Millns Iso-Britannia Hilary Green / Glyn Watts
1976 Ruotsi Göteborg Neuvostoliitto Ljudmila Pahomova / Aleksandr Gorškov Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov Yhdysvallat Colleen O'Connor / James Millns
1977 Japani Tokio Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov Iso-Britannia Janet Thompson / Warren Maxwell Neuvostoliitto Natalia Linitsuk / Gennadi Karponosov
1978 Kanada Ottawa Neuvostoliitto Natalia Linitsuk / Gennadi Karponosov Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov Unkari Krisztina Regoczy / András Sallay
1979 Itävalta Wien Neuvostoliitto Natalia Linitsuk / Gennadi Karponosov Unkari Krisztina Regoczy / András Sallay Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov
1980 Länsi-Saksa Dortmund Unkari Krisztina Regoczy / András Sallay Neuvostoliitto Natalia Linitsuk / Gennadi Karponosov Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov
1981 Yhdysvallat Hartford Iso-Britannia Jayne Torvill / Christopher Dean Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin
1982 Tanska Kööpenhamina Iso-Britannia Jayne Torvill / Christopher Dean Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Neuvostoliitto Irina Moiseeva / Andrei Minenkov
1983 Suomi Helsinki Iso-Britannia Jayne Torvill / Christopher Dean Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Yhdysvallat Judy Blumberg / Michael Seibert
1984 Kanada Ottawa Iso-Britannia Jayne Torvill / Christopher Dean Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Yhdysvallat Judy Blumberg / Michael Seibert
1985 Japani Tokio Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Yhdysvallat Judy Blumberg / Michael Seibert
1986 Sveitsi Geneve Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1987 Yhdysvallat Cincinnati Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1988 Unkari Budapest Neuvostoliitto Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1989 Ranska Pariisi Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Neuvostoliitto Maja Usova / Alexander Žulin Ranska Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay
1990 Kanada Halifax Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Ranska Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Neuvostoliitto Maja Usova / Alexander Žulin
1991 Saksa München Ranska Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Neuvostoliitto Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Neuvostoliitto Maja Usova / Alexander Žulin
1992 Yhdysvallat Oakland Itsenäisten valtioiden yhteisö Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Itsenäisten valtioiden yhteisö Maja Usova / Alexander Žulin Itsenäisten valtioiden yhteisö Oksana Grišuk / Jevgeni Platov
1993 Tšekki Praha Venäjä Maja Usova / Alexander Žulin Venäjä Oksana Grišuk / Jevgeni Platov Venäjä Angelika Krylova / Vladimir Fedorov
1994 Japani Chiba Venäjä Oksana Grišuk / Jevgeni Platov Ranska Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy Suomi Susanna Rahkamo / Petri Kokko
1995 Iso-Britannia Birmingham Venäjä Oksana Grišuk / Jevgeni Platov Suomi Susanna Rahkamo / Petri Kokko Ranska Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy
1996 Kanada Edmonton Venäjä Oksana Grišuk / Jevgeni Platov Venäjä Angelika Krylova / Oleg Ovsjannikov Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1997 Sveitsi Lausanne Venäjä Oksana Grišuk / Jevgeni Platov Venäjä Angelika Krylova / Oleg Ovsjannikov Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1998 Yhdysvallat Minneapolis Venäjä Angelika Krylova / Oleg Ovsjannikov Ranska Marina Anissina / Gwendal Peizerat Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1999 Suomi Helsinki Venäjä Angelika Krylova / Oleg Ovsjannikov Ranska Marina Anissina / Gwendal Peizerat Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
2000 Ranska Nizza Ranska Marina Anissina / Gwendal Peizerat Italia Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Liettua Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2001 Kanada Vancouver Italia Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Ranska Marina Anissina / Gwendal Peizerat Venäjä Irina Lobatseva / Ilja Averbuk
2002 Japani Nagano Venäjä Irina Lobatseva / Ilja Averbuk Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Israel Galit Chait / Sergei Sakhnovski
2003 Yhdysvallat Washington D.C. Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Venäjä Irina Lobatseva / Ilja Averbuk Bulgaria Albena Denkova / Maxim Staviski
2004 Saksa Dortmund Venäjä Tatjana Navka / Roman Kostomarov Bulgaria Albena Denkova / Maxim Staviski Saksa Kati Winkler / René Lohse
2005 Venäjä Moskova Venäjä Tatjana Navka / Roman Kostomarov Yhdysvallat Tanith Belbin / Benjamin Agosto Ukraina Jelena Grušina / Ruslan Gontšarov
2006 Kanada Calgary Bulgaria Albena Denkova / Maxim Staviski Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Yhdysvallat Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2007 Japani Tokio Bulgaria Albena Denkova / Maxim Staviski Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon