Älä kieltäydy kahdesti
| Älä kieltäydy kahdesti | |
|---|---|
| Never Say Never Again | |
| Ohjaaja | Irvin Kershner |
| Käsikirjoittaja | |
| Tuottaja | Jack Schwartzman |
| Säveltäjä | Michel Legrand |
| Kuvaaja | Douglas Slocombe |
| Leikkaaja | Ian Crafford |
| Pääosat | Sean Connery |
| Valmistustiedot | |
| Valmistusmaa | Yhdistynyt kuningaskunta |
| Tuotantoyhtiö | Warner Bros. |
| Levittäjä | Warner Bros. Netflix |
| Ensi-ilta |
|
| Kesto | 134 minuuttia |
| Alkuperäiskieli | englanti |
| Budjetti | 36 000 000 dollaria |
| Tuotto | 160 000 000 dollaria |
| Aiheesta muualla | |
| IMDb | |
| Elonet | |
| AllMovie | |
Älä kieltäydy kahdesti (Never Say Never Again) on vuonna 1983 valmistunut James Bond -elokuva, jota ei yleensä lasketa viralliseen Bond-jatkumoon, koska elokuvan tuotti Warner Bros. eikä muut Bond-elokuvat tuottanut EON Productions. Elokuvassa ei myöskään nähdä Desmond Llewelynin esittämää Q-hahmoa eikä perinteisiä taiteellisia alkutekstejä.
Elokuva perustuu Ian Flemingin romaaniin Pallosalama, josta Terence Young on ohjannut elokuvan Pallosalama vuonna 1965. Älä kieltäydy kahdesti -elokuvan on ohjannut Irvin Kershner, ja James Bondia siinä näyttelee Sean Connery 12 vuoden tauon jälkeen.[1][2]
Tausta
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Elokuvan mahdollisti yli 50 vuotta kestänyt laillinen pattitilanne tuotantoyhtiö EON Productionsin, levitysyhtiö MGM:n ja Kevin McCloryn välillä. McClory oli ollut osallisena kirjoittamassa Pallosalamaa, joka alun perin kirjoitettiin elokuva-käsikirjoituksena mutta jonka Ian Fleming lopulta kirjoitti romaaniksi mainitsematta McClorya ja myös mukana ollutta Jack Whittinghamia, minkä vuoksi miehet haastoivat Flemingin oikeuteen.
Vaikka tuotantoyhtiö EON oli jo aiemmin saanut yksinoikeuden James Bondin hahmon ja kaikkien muiden Flemingin kirjojen elokuvasovituksiin, oikeudenkäynti johti lopulta siihen että McClory sai lailliset elokuva ja TV-oikeudet Pallosalamaan ja siinä esiteltyihin asioihin, joihin kuuluu rikollisjärjestö SPECTRE ja sen johtaja ja James Bondin arkkivihollinen Ernst Stavro Blofeld. Tästä tuli myöhemmin ongelma sillä EON oli jo käyttänyt SPECTREä ja Blofeldia (joskin jälkimmäistä nimeämättä) elokuvissaan.
Alkuun McClory suostui yhteistyöhön mikä johti vuoden 1965 elokuvaan Pallosalama ja SPECTREn ja Blofeldin mukanaoloon elokuvissa Elät vain kahdesti, Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa ja Timantit ovat ikuisia. McClory kuitenkin lopulta kieltäytyi yhteistyöstä sillä hän oli sitä mieltä että hän oli ollut mukana luomassa Bondin elokuvaversiota ja uskoi voivansa luoda oman Bond-sarjansa, sen sijaan että tekisi vain yhteistyötä EONin kanssa. Tämän vuoksi EON joutui lopettamaan SPECTREn ja Blofeldin käytön elokuvissaan.
Tämä johti lopulta elokuvaan Älä kieltäydy kahdesti, joka on uusi sovitus Pallosalama-romaanista. McClory onnistui houkuttelemaan elokuvaan mukaan James Bondin alkuperäisen näyttelijän Sean Conneryn, jolla oli ollut omat ongelmansa EONin kanssa ja jolle tarjottiin paitsi huomattava palkka mutta myös sananvaltaa elokuvan tekemisessä, mitä hänellä ei ollut EONin elokuvissa. Hän oli itse kuvausten aikaan 52-vuotias ja halusi esittää Bondin ikääntyvänä agenttina. Koska elokuva ei ole EON-tuotanto, siitä puuttuu monet sarjan tunnuselementit kuten James Bond-tunnusmusiikki ja jokaisen EON-elokuvan alussa nähtävä aseenpiippukohtaus.
Elokuva kilpaili julkaisuvuonna 1983 EONin Octopussyn kanssa ja menestyi rahallisesti hyvin vaikka tuottikin vähemmän kuin Octopussy. Kriitikot arvostivat erityisesti Sean Conneryn paluuta James Bondin rooliin ja elokuvan menestys lieneekin ensisijaisesti hänen ansiotaan.
Elokuvan jälkeen McClory yritti tehdä toista Bond-elokuvaa mutta tuloksetta. Häntä rajoitti huomattavasti se että hänellä oli oikeudet vain Pallosalamaan eikä voinut käyttää James Bondin hahmoa Pallosalaman tarinan ulkopuolella. McClory kuoli 2006 ja 2013 EON ja MGM saivat hänen oikeutensa Pallosalamaan. [3][4]
Näyttelijät
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]| Sean Connery | … | James Bond |
| Edward Fox | … | M |
| Alec McCowen | … | Q (myös Algy) |
| Pamela Salem | … | Miss Moneypenny |
| Klaus Maria Brandauer | … | Maximillian Largo |
| Barbara Carrera | … | Fatima Blush |
| Max von Sydow | … | Ernst Stavro Blofeld |
| Kim Basinger | … | Domino Petachi |
| Bernie Casey | … | Felix Leiter |
| Rowan Atkinson | … | Nigel Small-Fawcett |
| Prunella Gee | … | Patricia |
| Valerie Leon | … | Bahamalla oleva nainen |
| Gavan O'Herlihy | … | Jack Petachi |
| Pat Roach | … | Lippe |
Arvioita
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Video-oppaassa vuodelta 1994 Bello Romano kutsuu elokuvaa kieli poskessa tehdyksi ja Bondia rooliinsa aivan liian vanhaksi ja antaa elokuvalle kolme tähteä viidestä, mikä vastaa sanallista arviota ”hyvä”.[5]
Lähteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Älä kieltäydy kahdesti, Never Say Never Again. Telvis.fi. Arkistoitu 5.3.2016. Viitattu 4.6.2022.
Viitteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- ↑ Nelosen Leffaputki viikko 48/2015 (Arkistoitu – Internet Archive)
- ↑ Never Say Never Again Reviews TV Guide. Viitattu 4.6.2022. (englanniksi)
- ↑ Eriq Gardner: MGM, Danjaq Settle 50-Plus Year Legal Fight Over James Bond Rights The Hollywood Reporter. 15.11.2013. Viitattu 9.7.2025. (englanniksi)
- ↑ Reid Goldberg: The James Bond Story That Sparked a Decades-Long Legal Battle Collider. 5.4.2024. Viitattu 9.7.2025. (englanniksi)
- ↑ Romano, Bello (toim.): Video-opas 95, Yli 8500 elokuvaa, 2000 uutuutta. WSOY, 1994. ISBN 951-0-19839-0
Aiheesta muualla
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Älä kieltäydy kahdesti Internet Movie Databasessa (englanniksi)
- Älä kieltäydy kahdesti Elonet.