Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2009

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2009 järjestettiin Roomassa, Italiassa 19. heinäkuuta2. elokuuta 2009. Kansainvälinen uimaliitto FINA ilmoitti 16. heinäkuuta 2005 päätöksestään. Rooman kanssa isännyydestä taistelivat Kreikan Ateena, Venäjän Moskova sekä Japanin Jokohama. Kilpailulajit olivat ratauinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.

Kisoissa uitiin yhteensä peräti 43 maailmanennätystä uuden teknologian uimapukujen myötä.[1]

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[2]

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 11 11 7 29
2 Kiina 11 7 11 29
3 Venäjän lippu Venäjä 8 8 4 20
4 Saksan lippu Saksa 7 4 1 12
5 Australian lippu Australia 4 5 10 19
6 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 4 3 2 9
7 Italia 4 1 5 10
8 Serbian lippu Serbia 3 1 0 4
9 Unkarin lippu Unkari 2 1 3 6
10 Brasilian lippu Brasilia 2 1 1 4
11 Espanjan lippu Espanja 1 7 3 11
12 Japani 1 2 1 4
13 Tunisian lippu Tunisia 1 2 0 3
14 Ruotsin lippu Ruotsi 1 1 0 2
= Tanskan lippu Tanska 1 1 0 2
= Zimbabwen lippu Zimbabwe 1 1 0 2
17 Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka 1 0 3 4
18 Alankomaiden lippu Alankomaat 1 0 1 2
19 Meksikon lippu Meksiko 1 0 0 1
20 Kanada 0 4 5 9
21 Ranskan lippu Ranska 0 3 3 6
22 Kreikka 0 1 0 1
= Puolan lippu Puola 0 1 0 1
24 Itävalta 0 0 1 1
= Kroatia 0 0 1 1
= Kuuba 0 0 1 1
= Liettua 0 0 1 1
= Malesian lippu Malesia 0 0 1 1
= Norjan lippu Norja 0 0 1 1
= Romanian lippu Romania 0 0 1 1
Yhteensä 65 65 67 197

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ratauinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[3]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa Aika Hopeaa Aika Pronssia Aika
Vapaauinti
50 m César Cielo
Brasilian lippu Brasilia
21,08 Frédérick Bousquet
Ranskan lippu Ranska
21,21 Amaury Leveaux
Ranskan lippu Ranska
21,25
100 m César Cielo
Brasilian lippu Brasilia
46,91
ME
Alain Bernard
Ranskan lippu Ranska
47,12 Frédérick Bousquet
Ranskan lippu Ranska
47,25
200 m Paul Biedermann
Saksan lippu Saksa
1.42,00
ME
Michael Phelps
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.43,22 Danila Izotov
Venäjän lippu Venäjä
1.43,90
400 m Paul Biedermann
Saksan lippu Saksa
3.40,07
ME
Oussama Mellouli
Tunisian lippu Tunisia
3.41,11 Zhang Lin
Kiina
3.41,35
800 m Zhang Lin
Kiina
7.32,12
ME
Oussama Mellouli
Tunisian lippu Tunisia
7.35,27 Ryan Cochrane
Kanada
7.41,92
1 500 m Oussama Mellouli
Tunisian lippu Tunisia
14.37,28 Ryan Cochrane
Kanada
14.41,38 Sun Yang
Kiina
14.46,84
Selkäuinti
50 m Liam Tancock
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
24.04
ME
Junya Koga
Japani
24.24 Gerhard Zandberg
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka
24.34
100 m Junya Koga
Japani
52,26 Helge Meeuw
Saksan lippu Saksa
52,54 Aschwin Wildeboer
Espanjan lippu Espanja
52,64
200 m Aaron Peirsol
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.51,92
ME
Ryosuke Irie
Japani
1.52,51 Ryan Lochte
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.53,82
Rintauinti
50 m Cameron van der Burgh
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka
26,67
ME
Felipe Franca Silva
Brasilian lippu Brasilia
26,76 Mark Gangloff
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
26,86
100 m Brenton Rickard
Australian lippu Australia
58,58
ME
Hugues Duboscq
Ranskan lippu Ranska
58,64 Cameron van der Burgh
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka
58,95
200 m Dániel Gyurta
Unkarin lippu Unkari
2.07,64 Eric Shanteau
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
2.07,65 Giedrius Titenis
Liettua
Christian Sprenger
Australian lippu Australia
2.07,80
Perhosuinti
50 m Milorad Čavić
Serbian lippu Serbia
22,67 Matthew Targett
Australian lippu Australia
22,73 Rafael Muñoz Perez
Espanjan lippu Espanja
22,88
100 m Michael Phelps
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
49,82
ME
Milorad Čavić
Serbian lippu Serbia
49,95
Rafael Muñoz
Espanjan lippu Espanja
50,41
200 m Michael Phelps
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.51,51
ME
Pawel Korzeniowski
Puolan lippu Puola
1.53,23 Takeshi Matsuda
Japani
1.53,32
Sekauinti
200 m Ryan Lochte
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.54,10
ME
László Cseh
Unkarin lippu Unkari
1.55,24 Eric Shanteau
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.55,36
400 m Ryan Lochte
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
4.07,01 Tyler Clary
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
4.07,31 László Cseh
Unkarin lippu Unkari
4.07,37
Viestit
4 x 100 m vapaauinti Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Michael Phelps
Ryan Lochte
Matt Grevers
Nathan Adrian
3.09,21 Venäjän lippu Venäjä
Jevgeni Lagunov
Andrei Grešin
Danila Izotov
Aleksandr Suhorukov
3.09,52 Ranskan lippu Ranska
Fabien Gilot
Alain Bernard
Gregory Mallet
Frederick Bousquet
3.09,89
4 x 200 m vapaauinti Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Michael Phelps
Ricky Berens
David Walters
Ryan Lochte
6.58,55
ME
Venäjän lippu Venäjä
Nikita Lobintsev
Mihail Polištšuk
Danila Izotov
Aleksandr Suhorukov
6.59,15 Australian lippu Australia
Kenrick Monk
Robert Hurley
Tommaso D'Orsogna
Patrick Murphy
7.01,65
4 x 100 m sekauinti Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Aaron Peirsol
Eric Shanteau
Michael Phelps
David Walters
3:27.28
ME
Saksan lippu Saksa
Helge Meeuw
Hendrik Feldwehr
Benjamin Starke
Paul Biedermann
3:28.58
Australian lippu Australia
Ashley Delaney
Brenton Rickard
Andrew Lauterstein
Matthew Targett
3:28.64

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa Aika Hopeaa Aika Pronssia Aika
Vapaauinti
50 m Britta Steffen
Saksan lippu Saksa
23.73
ME
Therese Alshammar
Ruotsin lippu Ruotsi
23.88 Cate Campbell
Australian lippu Australia
Marleen Veldhuis
Alankomaiden lippu Alankomaat
23.99
100 m Britta Steffen
Saksan lippu Saksa
52,07
ME
Francesca Halsall
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
52,87
Lisbeth Trickett
Australian lippu Australia
52,93
200 m Federica Pellegrini
Italia
1.52,98
ME
Allison Schmitt
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.54,96 Dana Vollmer
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.55,64
400 m Federica Pellegrini
Italia
3.59,15
ME
Joanne Jackson
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
4.00,60 Rebecca Adlington
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
4.00,79
800 m Lotte Friis
Tanskan lippu Tanska
8.15,92
ME
Joanne Jackson
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
8.16,66 Alessia Filippi
Italia
8.17,21
1 500 m Alessia Filippi
Italia
15.44,93 Lotte Friis
Tanskan lippu Tanska
15.46,30 Camelia Potec
Romanian lippu Romania
15.55,63
Selkäuinti
50 m Zhao Jing
Kiina
27,06
ME
Daniela Samulski
Saksan lippu Saksa
27,23 Gao Chang
Kiina
27,28
100 m Gemma Spofforth
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
58,12
ME
Anastasia Zueva
Venäjän lippu Venäjä
58,18 Emily Seebohm
Australian lippu Australia
58,88
200 m Kirsty Coventry
Zimbabwen lippu Zimbabwe
2.04,81
ME
Anastasia Zueva
Venäjän lippu Venäjä
2.04,94 Elizabeth Beisel
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
2.06,39
Rintauinti
50 m Julija Jefimova
Venäjän lippu Venäjä
30.09
ME
Rebecca Soni
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
30.11 Sarah Katsoulis
Australian lippu Australia
30.16
100 m Rebecca Soni
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.04,93 Julija Jefimova
Venäjän lippu Venäjä
1.05,41 Kasey Carlson
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.05,75
200 m Nadja Higl
Serbian lippu Serbia
2.21,62 Annamay Pierse
Kanada
2.21,84 Mirna Jukic
Itävalta
2.21,97
Perhosuinti
50 m Marieke Guehrer
Australian lippu Australia
25,48 Zhou Yafei
Kiina
25,57 Ingvild Snildal
Norjan lippu Norja
25,58
100 m Sarah Sjöström
Ruotsin lippu Ruotsi
56,06
ME
Jessicah Schipper
Australian lippu Australia
56,23 Jiao Liuyang
Kiina
56,86
200 m Jessicah Schipper
Australian lippu Australia
2.03,41
ME
Liu Zige
Kiina
2.03,90 Katinka Hosszu
Unkarin lippu Unkari
2.04,28
Sekauinti
200 m Ariana Kukors
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
2.06.15
ME
Stephanie Rice
Australian lippu Australia
2.07.03 Katinka Hosszu
Unkarin lippu Unkari
2.07.46
400 m Katinka Hosszu
Unkarin lippu Unkari
4.30,31 Kirsty Coventry
Zimbabwen lippu Zimbabwe
4.32,12 Stephanie Rice
Australian lippu Australia
4.32,29
Viestit
4 x 100 m vapaauinti Alankomaiden lippu Alankomaat
Inge Dekker 53,61
Ranomi Kromowidjojo 52,30
Frederike Heemskerk 53,03
Marleen Veldhuis 52,78
3.31,72
ME
Saksan lippu Saksa
Britta Steffen 52,22 ME
Daniela Samulski 53,49
Petra Dallmann 53,75
Daniela Schreiber 52,37
3.31,83 Australian lippu Australia
Lisbeth Trickett 52,62
Marieke Guehrer 53,60
Shayne Reese 53,25
Felicity Galvez 53,54
3.33,01
4 x 200 m vapaauinti Kiina
Yang Yu
Zhu Qianwei
Liu Jing
Pang Jiaying
7.42,08
ME
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Dana Vollmer
Lacey Nymeyer
Ariana Kukors
Allison Schmitt
7.42,56 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
Joanne Jackson
Jazmin Carlin
Caitlin McClatchey
Rebecca Adlington
7.45,51
4 x 100 m sekauinti Kiina
Zhao Jing
Chen Huijia
Jiao Liuyang
Li Zhesi
3.52,19
ME
Australian lippu Australia
Emily Seebohm
Sarah Katsoulis
Jessicah Schipper
Lisbeth Trickett
3.52,58 Saksan lippu Saksa
Daniela Samulski
Sarah Poewe
Annika Mehlhorn
Britta Steffen
3.55,79

Avovesiuinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[4]

Laji: Kultaa Aika Hopeaa Aika Pronssia Aika
Miehet
5 km Thomas Lurz
Saksan lippu Saksa
56.26,9 Spyridon Giannotis
Kreikka
56.27,2 Chad Ho
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka
56.41,9
10 km Thomas Lurz
Saksan lippu Saksa
1.52.06,9 Andrew Gemmell
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.52.08,3 Fran Crippen
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
1.52.10,7
25 km Valerio Cleri
Italia
5.26.31,6 Trent Grimsey
Australian lippu Australia
5.26.50,7 Vladimir Djatšin
Venäjän lippu Venäjä
5.29.29,3
Naiset
5 km Melissa Gorman
Australian lippu Australia
56.55,8 Larisa Ilšenko
Venäjän lippu Venäjä
56.56,3 Poliana Okimoto
Brasilian lippu Brasilia
56.59,3
10 km Keri-Anne Payne
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
2.01.37,1 Jekaterina Seliverstova
Venäjän lippu Venäjä
2.01.38,0 Martina Grimaldi
Italia
2.01.38,6
25 km Angela Maurer
Saksan lippu Saksa
5.47.48,0 Anna Uvarova
Venäjän lippu Venäjä
5.47.51,9 Federica Vitale
Italia
5.47.52,7

Taitouinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[5]

Laji Kultaa Pisteet Hopeaa Pisteet Pronssia Pisteet
Tekninen yksinuinti Natalja Ištšenko
Venäjän lippu Venäjä
98,667 Gemma Mengual
Espanjan lippu Espanja
97,833 Mari-Pier Boudreau-Gagnon
Kanada
96,000
Yksinuinnin vapaakilpailu Natalja Ištšenko
Venäjän lippu Venäjä
98,833 Gemma Mengual
Espanjan lippu Espanja
98,333 Beatrice Adelizzi
Italia
95,500
Tekninen pariuinti Venäjän lippu Venäjä
Anastasia Davydova
Svetlana Romašina
98,667 Espanjan lippu Espanja
Andrea Fuentes
Gemma Mengual
97,333 Kiina
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
95,667
Pariuinnin vapaakilpailu Venäjän lippu Venäjä
Natalja Ištšenko
Svetlana Romašina
98,833 Espanjan lippu Espanja
Andrea Fuentes
Gemma Mengual
98,333 Kiina
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
97,000
Tekninen joukkueuinti Venäjän lippu Venäjä
Darja Korobova
Anna Nasekina
Aleksandra Patskevitš
Viktoria Šestakovitš
Alla Šiškina
Elizaveta Stepanova
Anželika Timanina
Sofia Volkova
98,833 Espanjan lippu Espanja
Ona Carbonell
Raquel Corral
Margalida Crespi
Andrea Fuentes
Thais Henriquez
Paula Klamburg
Irina Rodriguez
Cristina Salvador
97,833 Kiina
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Xi
Wang Na
Wu Yiwen
Zhang Xiaohuan
96,667
Joukkueuinnin vapaakilpailu Venäjän lippu Venäjä
Anastasia Davydova
Natalja Ištšenko
Darja Korobova
Anna Nasekina
Aleksandra Patskevitš
Svetlana Romašina
Alla Šiškina
Anželika Timanina
99,167 Espanjan lippu Espanja
Ona Carbonell
Raquel Corral
Margalida Crespi
Andrea Fuentes
Thaïs Henríquez
Paula Klamburg
Gemma Mengual
Irina Rodríguez
98,167 Kiina
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Xi
Wang Na
Wu Yiwen
Zhang Xiaohuan
97,167
Yhdistetty vapaaohjelma Espanjan lippu Espanja
Alba Cabello
Ona Carbonell
Raquel Corral
Margalida Crespi
Andrea Fuentes
Thais Henriques
Paula Klamburg
Gemma Mengual
Gisela Moron
Irina Rodriguez
98,333 Kiina
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Xi
Shi Xin
Sun Wenyan
Wang Na
Wu Yiwen
Zhang Xiaohuan
97,667 Kanada
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Camille Bowness
Jo-Annie Fortin
Sandy Gill
Chloe Isaac
Eve Lamoureux
Stephanie Leclair
Elise Marcotte
Karine Thomas
Valerie Welsh
96,167

Uimahypyt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[6]

Henkilökohtaiset kilpailut
Laji Kultaa Pisteet Hopeaa Pisteet Pronssia Pisteet
Miehet
Yhden metrin ponnahduslauta Qin Kai
Kiina
449,00 Zhang Hinxua
Kiina
445,90 Matthew Mitcham
Australian lippu Australia
440,20
Kolmen metrin ponnahduslauta He Chong
Kiina
505,20 Troy Dumais
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
498,40 Alexandre Despatie
Kanada
490,30
Kymmenen metrin kerroshypyt Tom Daley
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
539,85 Qiu Bo
Kiina
532,20 Zhou Luxin
Kiina
530,55
Naiset
Yhden metrin ponnahduslauta Julija Pahalina
Venäjän lippu Venäjä
325,05 Wu Minxia
Kiina
311,90 Wang Han
Kiina
303,95
Kolmen metrin ponnahduslauta Guo Jingjing
Kiina
388,20 Émilie Heymans
Kanada
346,45 Tania Cagnotto
Italia
341,25
Kymmenen metrin kerroshypyt Paola Espinosa
Meksikon lippu Meksiko
428,25 Chen Ruolin
Kiina
417,60 Kang Li
Kiina
410,35
Parikilpailut
Laji Kultaa Pisteet Hopeaa Pisteet Pronssia Pisteet
Miehet
Kolmen metrin ponnahduslauta Kiina
Qin Kai
Wang Feng
467,94 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Troy Dumais
Kristian Ipsen
445,59 Kanada
Alexandre Despatie
Reuben Ross
428,64
Kymmenen metrin kerroshypyt Kiina
Huo Liang
Lin Yue
482,58 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
David Boudia
Thomas Finchum
456,84 Kuuba
José Guerra
Jeinkler Aguirre
456,60
Naiset
Kolmen metrin ponnahduslauta Kiina
Guo Jingjing
Wu Minxia
348,00 Italia
Tania Cagnotto
Francesca Dallapé
329,70 Venäjän lippu Venäjä
Julija Pahalina
Anastasia Pozdnjakova
310,80
Kymmenen metrin kerroshypyt Kiina
Chen Ruolin
Wang Xin
369,18 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Mary-Beth Dunnichay
Haley Ishimatsu
324,66 Malesian lippu Malesia
Leong Mun Yee
Pamg Pandelela Rinong
321,66

Vesipallo[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[7]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet Serbian lippu Serbia
Slobodan Soro
Marko Avramović
Živko Gocić
Vanja Udovičić
Slavko Gak
Duško Pijetlović
Slobodan Nikić
Milan Aleksić
Nikola Rađen
Filip Filipović
Andrija Prlainović
Stefan Mitrović
Gojko Pijetlović
Espanjan lippu Espanja
Iñaki Aguilar
Mario García
David Martin
Blai Mallarach
Guillermo Molina
Marc Minguell
Ivan Callego
Albert Español
Xabier Vallés
Felipe Perrone
Iván Pérez
Xavier García
Daniel López
Kroatia
Ivo Brzica
Damir Burić
Miho Bošković
Nikša Dobud
Ivan Buljubašić
Srđan Antonijević
Frano Karač
Andro Bušlje
Sandro Sukno
Samir Barač
Igor Hinić
Paulo Obradović
Josip Pavić
Naiset Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Elizabeth Armstrong
Heather Petri
Brittany Hayes
Brenda Villa
Lauren Wenger
Tanya Gandy
Kelly Rulon
Jessica Steffens
Elsie Windes
Alison Gregorka
Moriah van Norman
Kameryn Craig
Jaime Komer
Kanada
Rachel Riddell
Krystina Alogbo
Katrina Monton
Emily Csikos
Joelle Bekhazi
Whitney Genoway
Rosanna Tomiuk
Dominique Perreult
Carmen Eggens
Christine Robinson
Tara Campbell
Marina Radu
Marissa Janssens
Venäjän lippu Venäjä
Jevgenija Protsenko
Nadežda Glyzina
Jekaterina Prokofjeva
Sofija Konuk
Alena Vylegžanina
Natalja Ryžova-Alenitševa
Jekaterina Pantjulina
Jevgenija Sobolova
Anna Timofejeva
Olga Beljajeva
Jevgenija Ivanova
Julija Gaufler
Maria Kovtunovskaja

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Uinnin MM-kisoissa hurjat 43 ME:tä! iltasanomat.fi. Viitattu 28.7.2011.
  2. World FINA championships final medals table 2009 in Rome, Italy blk1.com. 4.8.2009. Viitattu 4.8.2009. (englanniksi)
  3. 13th FINA World Championships 2009 - Roma (Italy) Swimming omegatiming.com. (englanniksi)
  4. 13th FINA World Championships 2009 - Roma (Italy) Open Water Swimming omegatiming.com. (englanniksi)
  5. 13th FINA World Championships 2009 - Roma (Italy) Synchronised Swimming omegatiming.com. (englanniksi)
  6. 13th FINA World Championships 2009 - Roma (Italy) Diving omegatiming.com. (englanniksi)
  7. 13th FINA World Championships 2009 - Roma (Italy) Water polo omegatiming.com. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]


Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.