Alppihiihdon maailmancup

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Alppihiihdon maailmancup
Meneillään oleva kausi
Alppihiihdon maailmancup 2017–2018
Hahnekammrennen2011.jpg
Laji Alppihiihto
Perustettu 1966
Sivusto Alpine Skiing - FIS-SKI

Alppihiihdon maailmancup on kansainvälisen hiihtoliitto FIS:n järjestämä alppihiihdon kovatasoisin kansainvälinen sarjamuotoinen kilpailu.

Maailmancupissa miehet ja naiset kilpailevat nykyään kuudessa sarjassa: pujottelu, suurpujottelu, supersuurpujottelu, syöksylasku, alppiyhdistetty ja cupin kokonaiskilpailu. Ensimmäisen kerran maailmancupista kilpailtiin talvella 19661967. Supersuurpujottelu eli super-G on ollut mukana kaudesta 19851986 lähtien.

Maailmancupin kaudet ja voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Kokonaiskilpailu Pujottelu Suurpujottelu Super-G Syöksylasku Alppiyhdistetty
1966–1967 Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy
1967–1968 Ranska Jean-Claude Killy Sveitsi Dumeng Giovanoli Ranska Jean-Claude Killy Itävalta Gerhard Nenning
1968–1969 Itävalta Karl Schranz Ranska Jean-Noël Augert Itävalta Karl Schranz Itävalta Karl Schranz
1969–1970 Karl Schranz Alain Penz
Patrick Russel
Gustavo Thöni Karl Schranz
1970–1971 Gustavo Thöni Jean-Noël Augert Patrick Russel
Gustavo Thöni
Bernhard Russi
1971–1972 Gustavo Thöni Jean-Noël Augert Gustavo Thöni Bernhard Russi
1972–1973 Gustavo Thöni Gustavo Thöni Hans Hinterseer Roland Collombin
1973–1974 Piero Gros Gustavo Thöni Piero Gros Roland Collombin
1974–1975 Gustavo Thöni Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer
1975–1976 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer Walter Tresch
1976–1977 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Heini Hemmi
Ingemar Stenmark
Franz Klammer
1977–1978 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer
1978–1979 Peter Lüscher Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Peter Müller
1979–1980 Andreas Wenzel Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Peter Müller Phil Mahre
1980–1981 Phil Mahre Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Harti Weirather Phil Mahre
1981–1982 Phil Mahre Phil Mahre Phil Mahre Peter Müller Phil Mahre
1982–1983 Phil Mahre Ingemar Stenmark
Stig Strand
Phil Mahre Franz Klammer Phil Mahre
1983–1984 Pirmin Zurbriggen Marc Girardelli Pirmin Zurbriggen
Ingemar Stenmark
Urs Räber Andreas Wenzel
1984–1985 Marc Girardelli Marc Girardelli Marc Girardelli Helmut Höflehner Andreas Wenzel
1985–1986 Marc Girardelli Rok Petrović Joël Gaspoz Markus Wasmeier Peter Wirnsberger Pirmin Zurbriggen
1986–1987 Pirmin Zurbriggen Bojan Križaj Joël Gaspoz
Pirmin Zurbriggen
Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen
1987–1988 Pirmin Zurbriggen Alberto Tomba Alberto Tomba Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen Hubert Strolz
1988–1989 Marc Girardelli Armin Bittner Ole Kristian Furuseth
Pirmin Zurbriggen
Pirmin Zurbriggen Marc Girardelli Marc Girardelli
1989–1990 Pirmin Zurbriggen Armin Bittner Ole Kristian Furuseth
Günther Mader
Pirmin Zurbriggen Helmut Höflehner Pirmin Zurbriggen
1990–1991 Marc Girardelli Marc Girardelli Alberto Tomba Franz Heinzer Franz Heinzer Marc Girardelli
1991–1992 Paul Accola Alberto Tomba Alberto Tomba Paul Accola Franz Heinzer Paul Accola
1992–1993 Marc Girardelli Thomas Fogdö Kjetil André Aamodt Kjetil André Aamodt Franz Heinzer Marc Girardelli
1993–1994 Kjetil André Aamodt Alberto Tomba Christian Mayer Jan Einar Thorsen Marc Girardelli Kjetil André Aamodt
Lasse Kjus
1994–1995 Italia Alberto Tomba Italia Alberto Tomba Italia Alberto Tomba Italia Peter Runggaldier Ranska Luc Alphand Luxemburg Marc Girardelli
1995–1996 Norja Lasse Kjus Ranska Sébastien Amiez Sveitsi Michael von Grünigen Norja Atle Skårdal Ranska Luc Alphand Itävalta Günther Mader
1996–1997 Ranska Luc Alphand Itävalta Thomas Sykora Sveitsi Michael von Grünigen Ranska Luc Alphand Ranska Luc Alphand Norja Kjetil André Aamodt
1997–1998 Itävalta Hermann Maier Itävalta Thomas Sykora Itävalta Hermann Maier Itävalta Hermann Maier Itävalta Andreas Schifferer Itävalta Werner Franz
1998–1999 Norja Lasse Kjus Itävalta Thomas Stangassinger Sveitsi Michael von Grünigen Itävalta Hermann Maier Norja Lasse Kjus Norja Kjetil André Aamodt
Norja Lasse Kjus
1999–2000 Itävalta Hermann Maier Norja Kjetil André Aamodt Itävalta Hermann Maier Itävalta Hermann Maier Itävalta Hermann Maier Norja Kjetil André Aamodt
2000–2001 Itävalta Hermann Maier Itävalta Benjamin Raich Itävalta Hermann Maier Itävalta Hermann Maier Itävalta Hermann Maier Norja Lasse Kjus
2001–2002 Itävalta Stephan Eberharter Kroatia Ivica Kostelić Ranska Frédéric Covili Itävalta Stephan Eberharter Itävalta Stephan Eberharter Norja Kjetil André Aamodt
2002–2003 Itävalta Stephan Eberharter Suomi Kalle Palander Sveitsi Michael von Grünigen Itävalta Stephan Eberharter Itävalta Stephan Eberharter Yhdysvallat Bode Miller
2003–2004 Itävalta Hermann Maier Itävalta Rainer Schönfelder Yhdysvallat Bode Miller Itävalta Hermann Maier Itävalta Stephan Eberharter Yhdysvallat Bode Miller
2004–2005 Yhdysvallat Bode Miller Itävalta Benjamin Raich Itävalta Benjamin Raich Yhdysvallat Bode Miller Itävalta Michael Walchhofer Itävalta Benjamin Raich
2005–2006 Itävalta Benjamin Raich Italia Giorgio Rocca Itävalta Benjamin Raich Norja Aksel Lund Svindal Itävalta Michael Walchhofer Itävalta Benjamin Raich
2006–2007 Norja Aksel Lund Svindal Itävalta Benjamin Raich Norja Aksel Lund Svindal Yhdysvallat Bode Miller Sveitsi Didier Cuche Norja Aksel Lund Svindal
2007–2008 Yhdysvallat Bode Miller Italia Manfred Mölgg Yhdysvallat Ted Ligety Itävalta Hannes Reichelt Sveitsi Didier Cuche Yhdysvallat Bode Miller
2008–2009 Norja Aksel Lund Svindal Ranska Jean-Baptiste Grange Sveitsi Didier Cuche Norja Aksel Lund Svindal Itävalta Michael Walchhofer Sveitsi Carlo Janka
2009–2010 Sveitsi Carlo Janka Itävalta Reinfried Herbst Yhdysvallat Ted Ligety Kanada Erik Guay Sveitsi Didier Cuche Itävalta Benjamin Raich
2010–2011 Kroatia Ivica Kostelić Kroatia Ivica Kostelić Yhdysvallat Ted Ligety Sveitsi Didier Cuche Sveitsi Didier Cuche Kroatia Ivica Kostelić
2011–2012 Itävalta Marcel Hirscher Ruotsi André Myhrer Itävalta Marcel Hirscher Norja Aksel Lund Svindal Itävalta Klaus Kröll Kroatia Ivica Kostelić
2012–2013 Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Yhdysvallat Ted Ligety Norja Aksel Lund Svindal Norja Aksel Lund Svindal Kroatia Ivica Kostelić
2013–2014 Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Yhdysvallat Ted Ligety Norja Aksel Lund Svindal Norja Aksel Lund Svindal Yhdysvallat Ted Ligety
Ranska Alexis Pinturault
2014–2015 Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Norja Kjetil Jansrud Norja Kjetil Jansrud Sveitsi Carlo Janka
2015-2016 Itävalta Marcel Hirscher Norja Henrik Kristoffersen Itävalta Marcel Hirscher Norja Aleksander Aamodt Kilde Italia Peter Fill Ranska Alexis Pinturault
2016-2017 Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Norja Kjetil Jansrud Italia Peter Fill Ranska Alexis Pinturault
2017–2018 Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Itävalta Marcel Hirscher Norja Kjetil Jansrud Sveitsi Beat Feuz Italia Peter Fill

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Kokonaiskilpailu Pujottelu Suurpujottelu Super-G Syöksylasku Alppiyhdistetty
1966–1967 Nancy Greene Marielle Goitschel
Annie Famose
Nancy Greene Marielle Goitschel
1967–1968 Nancy Greene Marielle Goitschel Nancy Greene Isabelle Mir
Olga Pall
1968–1969 Gertrude Gabl Gertrude Gabl Marilyn Cochran Wiltrud Drexel
1969–1970 Michèle Jacot Ingrid Lafforgue Michèle Jacot
Françoise Macchi
Isabelle Mir
1970–1971 Annemarie Pröll Britt Lafforgue
Betsy Clifford
Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1971–1972 Annemarie Pröll Britt Lafforgue Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1972–1973 Annemarie Pröll Patricia Emonet Monika Kaserer Annemarie Pröll Monika Kaserer
1973–1974 Annemarie Pröll Christa Zechmeister Hanni Wenzel Annemarie Pröll
1974–1975 Annemarie Pröll Lise-Marie Morerod Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1975–1976 Rosi Mittermaier Rosi Mittermaier Lise-Marie Morerod Brigitte Totschnig Rosi Mittermaier
1976–1977 Lise-Marie Morerod Lise-Marie Morerod Lise-Marie Morerod Brigitte Totschnig
1977–1978 Hanni Wenzel Hanni Wenzel Lise-Marie Morerod Annemarie Pröll L-M Morerod
1978–1979 Annemarie Pröll Regina Sackl Christa Kinshofer Annemarie Pröll Christa Kinshofer
1979–1980 Hanni Wenzel Perrine Pelen Hanni Wenzel M-T. Nadig Hanni Wenzel
1980–1981 M-T. Nadig Erika Hess Tamara McKinney M-T. Nadig M-T. Nadig
1981–1982 Erika Hess Erika Hess Irene Epple M-C. Gros-Gaudenier Irene Epple
1982–1983 Tamara McKinney Erika Hess Tamara McKinney Doris de Agostini Hanni Wenzel
1983–1984 Erika Hess Tamara McKinney Erika Hess Maria Walliser Erika Hess
1984–1985 Michela Figini Erika Hess Michela Figini
Marina Kiehl
Michela Figini Brigitte Oertli
1985–1986 Maria Walliser Erika Hess
Roswitha Steiner
Vreni Schneider Marina Kiehl Maria Walliser Maria Walliser
1986–1987 Maria Walliser Corinne Schmidhauser Vreni Schneider
Maria Walliser
Maria Walliser Michela Figini Brigitte Oertli
1987–1988 Michela Figini Roswitha Steiner Mateja Svet Michela Figini Michela Figini Brigitte Oertli
1988–1989 Vreni Schneider Vreni Schneider Vreni Schneider Carole Merle Michela Figini Brigitte Oertli
1989–1990 Petra Kronberger Vreni Schneider Anita Wachter Carole Merle Katharina Gutensohn Anita Wachter
1990–1991 Petra Kronberger Petra Kronberger Vreni Schneider Carole Merle Chantal Bournissen Sabine Ginther
1991–1992 Petra Kronberger Vreni Schneider Carole Merle Carole Merle Katja Seizinger Sabine Ginther
F. Masnada
1992–1993 Anita Wachter Vreni Schneider Carole Merle Katja Seizinger Katja Seizinger Anita Wachter
1993–1994 Vreni Schneider Vreni Schneider Anita Wachter Katja Seizinger Katja Seizinger Pernilla Wiberg
1994–1995 Vreni Schneider Vreni Schneider Vreni Schneider Katja Seizinger Picabo Street Pernilla Wiberg
1995–1996 Katja Seizinger Elfi Eder Martina Ertl Katja Seizinger Picabo Street Anita Wachter
1996–1997 Pernilla Wiberg Pernilla Wiberg D. Compagnoni Hilde Gerg Renate Götschl Pernilla Wiberg
1997–1998 Katja Seizinger Ylva Nowén Martina Ertl Katja Seizinger Katja Seizinger Hilde Gerg
1998–1999 A. Meissnitzer Sabine Egger A. Meissnitzer A. Meissnitzer Renate Götschl Hilde Gerg
1999–2000 Renate Götschl Špela Pretnar M. Dorfmeister Renate Götschl Regina Häusl Renate Götschl
2000–2001 Janica Kostelić Janica Kostelić Sonja Nef Régine Cavagnoud Isolde Kostner Janica Kostelić
2001–2002 M. Dorfmeister Laure Pequegnot Sonja Nef Hilde Gerg Isolde Kostner Renate Götschl
2002–2003 Janica Kostelić Janica Kostelić Anja Pärson Carole Montillet Michaela Dorfmeister Janica Kostelić
2003–2004 Anja Pärson Anja Pärson Anja Pärson Renate Götschl Renate Götschl
2004–2005 Anja Pärson Tanja Poutiainen Tanja Poutiainen M. Dorfmeister Renate Götschl Janica Kostelić
2005–2006 Janica Kostelić Janica Kostelić Anja Pärson M. Dorfmeister M. Dorfmeister Janica Kostelić
2006–2007 Nicole Hosp Marlies Schild Nicole Hosp Renate Götschl Renate Götschl Marlies Schild
2007–2008 Lindsey Vonn Marlies Schild Denise Karbon Maria Riesch Lindsey Vonn Maria Riesch
2008–2009 Lindsey Vonn Maria Riesch Tanja Poutiainen Lindsey Vonn Lindsey Vonn Anja Pärson
2009–2010 Lindsey Vonn Maria Riesch Kathrin Hölzl Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2010–2011 Maria Riesch Marlies Schild Viktoria Rebensburg Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2011–2012 Lindsey Vonn Marlies Schild Viktoria Rebensburg Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2012–2013 Tina Maze Mikaela Shiffrin Tina Maze Tina Maze Lindsey Vonn Tina Maze
2013–2014 Anna Fenninger Mikaela Shiffrin Anna Fenninger Lara Gut Maria Höfl-Riesch Marie-Michèle Gagnon
2014–2015 Anna Fenninger Mikaela Shiffrin Anna Fenninger Lindsey Vonn Lindsey Vonn Anna Fenninger
2015–2016 Lara Gut Frida Hansdotter Eva-Maria Brem Lara Gut Lindsey Vonn Wendy Holdener
2016–2017 Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Tessa Worley Tina Weirather Ilka Štuhec Ilka Štuhec
2017–2018 Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Saksa Viktoria Rebensburg Liechtenstein Tina Weirather Italia Sofia Goggia Sveitsi Wendy Holdener

Eniten osakilpailuvoittoja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Päivitetty kauden 2017–2018 jälkeen.

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Voitot Pujottelu Suur-
pujottelu
Super-G Syöksy Alppi-
yhdistetty
1. Ruotsin lippu Ingemar Stenmark 86 40 46
2. Itävallan lippu Marcel Hirscher 58 29 28 1
3. Itävallan lippu Hermann Maier 54 14 24 15 1
4. Italian lippu Alberto Tomba 50 35 15
5. Luxemburgin lippu Marc Girardelli 46 16 7 9 3 11
6. Sveitsin lippu Pirmin Zurbriggen 40 2 7 10 10 11
7. Itävallan lippu Benjamin Raich 36 14 14 1 7
8. Yhdysvaltain lippu Bode Miller 33 5 9 5 8 6
9. Itävallan lippu Stephan Eberharter 29 5 6 18
10. Yhdysvaltain lippu Phil Mahre 27 9 7 11

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Voitot Pujottelu Suur-
pujottelu
Super-G Syöksy Alppi-
yhdistetty
1. Yhdysvaltain lippu Lindsey Vonn 82 2 4 28 43 5
2. Itävallan lippu Annemarie Pröll 62 3 16 36 7
3. Sveitsin lippu Vreni Schneider 55 34 20 1
4. Itävallan lippu Renate Götschl 46 1 17 24 4
5. Yhdysvaltain lippu Mikaela Shiffrin 43 35 6 1 1
6. Ruotsin lippu Anja Pärson 42 18 11 4 6 3
7. Itävallan lippu Marlies Schild 37 35 1 1
8. Saksan lippu Katja Seizinger 36 4 16 16
9. Liechtensteinin lippu Hanni Wenzel 33 11 12 2 8
10. Sveitsin lippu Erika Hess 31 21 6 4

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]