Alppihiihdon maailmancup 2019–2020

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Alppihiihdon maailmancup 2019–2020
Laji Miehet Naiset
Kokonaiscup
Pujottelu
Suurpujottelu
Supersuurpujottelu Sveitsi Mauro Caviezel Sveitsi Corinne Suter
Syöksylasku Sveitsi Beat Feuz Sveitsi Corinne Suter
Alppiyhdistetty Ranska Alexis Pinturault Italia Federica Brignone
Parallel Sveitsi Loïc Meillard
Kilpailut
Kilpailupaikat 22 21
Henkilökohtaiset kilpailut 44 41
Joukkuekilpailut 1 1

Alppihiihdon maailmancup 2019–2020 on historian 54. alppihiihdon maailmancup -kausi. Kausi alkoi Itävallan Söldenissä 26. lokakuuta 2019 ja päättyy Italian Cortina d’Ampezzossa 22. maaliskuuta 2020. Miehillä on 44 osakilpailua 22 eri paikassa ja naisilla 41 osakilpailua 21 eri paikassa. Ohjelmassa on myös kaksi parisuurpujottelua miehillä ja kolme paripujottelua naisilla sekä Cortina d’Ampezzossa järjestettävä joukkuekilpailu.

Kilpailukalenteri[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lyhenteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

DH syöksylasku
SG super-G
GS suurpujottelu
SL pujottelu
AC alppiyhdistetty
PGS parisuurpujottelu
PSL paripujottelu
CE kaupunkitapahtuma
T maiden joukkuekilpailu

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[1]
Pvm Paikka Laji Voittaja Toinen Kolmas
27. lokakuuta 2019 Itävalta Sölden, Itävalta GS Ranska Alexis Pinturault Ranska Mathieu Faivre Slovenia Žan Kranjec
24. marraskuuta 2019 Suomi Levi, Suomi SL Norja Henrik Kristoffersen Ranska Clément Noël Sveitsi Daniel Yule
30. marraskuuta 2019 Kanada Lake Louise, Kanada DH Saksa Thomas Dreßen Italia Dominik Paris Sveitsi Carlo Janka
Sveitsi Beat Feuz
1. joulukuuta 2019 SG Itävalta Matthias Mayer Italia Dominik Paris Itävalta Vincent Kriechmayr
Sveitsi Mauro Caviezel
6. joulukuuta 2019 Yhdysvallat Beaver Creek, Yhdysvallat SG Sveitsi Marco Odermatt Norja Aleksander Aamodt Kilde Itävalta Matthias Mayer
7. joulukuuta 2019 DH Sveitsi Beat Feuz Ranska Johan Clarey
Itävalta Vincent Kriechmayr
8. joulukuuta 2019 GS Yhdysvallat Tommy Ford Norja Henrik Kristoffersen Norja Leif Kristian Nestvold-Haugen
14. joulukuuta 2019 Ranska Val d’Isère, Ranska GS Peruttiin.
15. joulukuuta 2019 SL Ranska Alexis Pinturault Ruotsi André Myhrer Italia Stefano Gross
20. joulukuuta 2019 Italia Val Gardena, Italia SG Itävalta Vincent Kriechmayr Norja Kjetil Jansrud Saksa Thomas Dreßen
21. joulukuuta 2019 DH Peruttiin.
22. joulukuuta 2019 Italia Alta Badia, Italia GS Norja Henrik Kristoffersen Ranska Cyprien Sarrazin Slovenia Žan Kranjec
23. joulukuuta 2019 PGS Norja Rasmus Windingstad Saksa Stefan Luitz Itävalta Roland Leitinger
27. joulukuuta 2019 Italia Bormio, Italia DH Italia Dominik Paris Sveitsi Beat Feuz Itävalta Matthias Mayer
28. joulukuuta 2019 DH Italia Dominik Paris Sveitsi Urs Kryenbühl Sveitsi Beat Feuz
29. joulukuuta 2019 AC Ranska Alexis Pinturault Norja Aleksander Aamodt Kilde Sveitsi Loic Meillard
5. tammikuuta 2020 Kroatia Zagreb, Kroatia SL Ranska Clément Noël Sveitsi Ramon Zenhäusern Italia Alex Vinatzer
8. tammikuuta 2020 Italia Madonna di Campiglio, Italia SL Sveitsi Daniel Yule Norja Henrik Kristoffersen Ranska Clément Noël
11. tammikuuta 2020 Sveitsi Adelboden, Sveitsi GS Slovenia Žan Kranjec Kroatia Filip Zubčić Ranska Victor Muffat-Jeandet
Norja Henrik Kristoffersen
12. tammikuuta 2020 SL Sveitsi Daniel Yule Norja Henrik Kristoffersen Itävalta Marco Schwarz
17. tammikuuta 2020 Sveitsi Wengen, Sveitsi AC Itävalta Matthias Mayer Ranska Alexis Pinturault Ranska Victor Muffat-Jeandet
18. tammikuuta 2020 DH Sveitsi Beat Feuz Italia Dominik Paris Saksa Thomas Dreßen
19. tammikuuta 2020 SL Ranska Clément Noël Norja Henrik Kristoffersen Venäjä Aleksandr Horošilov
24. tammikuuta 2020 Itävalta Kitzbühel, Itävalta SG Norja Kjetil Jansrud Norja Aleksander Aamodt Kilde Itävalta Matthias Mayer
25. tammikuuta 2020 DH Itävalta Matthias Mayer Itävalta Vincent Kriechmayr
Sveitsi Beat Feuz
26. tammikuuta 2020 SL Sveitsi Daniel Yule Itävalta Marco Schwarz Ranska Clément Noël
28. tammikuuta 2020 Itävalta Schladming, Itävalta SL Norja Henrik Kristoffersen Ranska Alexis Pinturault Sveitsi Daniel Yule
1. helmikuuta 2020 Saksa Garmisch-Partenkirchen, Saksa DH Saksa Thomas Dreßen Norja Aleksander Aamodt Kilde Ranska Johan Clarey
2. helmikuuta 2020 GS Ranska Alexis Pinturault Sveitsi Loïc Meillard Norja Leif Kristian Nestvold-Haugen
8. helmikuuta 2020 Ranska Chamonix, Ranska SL Ranska Clément Noël Norja Timon Haugan Itävalta Adrian Pertl
9. helmikuuta 2020 PGS Sveitsi Loïc Meillard Sveitsi Thomas Tumler Saksa Alexander Schmid
13. helmikuuta 2020 Itävalta Saalbach-Hinterglemm, Itävalta DH Saksa Thomas Dreßen Sveitsi Beat Feuz Sveitsi Mauro Caviezel
14. helmikuuta 2020 SG Norja Aleksander Aamodt Kilde Sveitsi Mauro Caviezel Saksa Thomas Dreßen
15. helmikuuta 2020 Kiina Yanqing, Kiina DH Peruttiin koronavirusepidemian vuoksi.[2] Siirrettiin Saalbach-Hinterglemmiin.[3]
16. helmikuuta 2020 SG
22. helmikuuta 2020 Japani Naeba, Japani GS Kroatia Filip Zubčić Sveitsi Marco Odermatt Yhdysvallat Tommy Ford
23. helmikuuta 2020 SL Peruttiin voimakkaan tuulen vuoksi[4]
28. helmikuuta 2020 Itävalta Hinterstoder, Itävalta SG Itävalta Vincent Kriechmayr Sveitsi Mauro Caviezel Itävalta Matthias Mayer
29. helmikuuta 2020 AC Ranska Alexis Pinturault Sveitsi Mauro Caviezel Norja Aleksander Aamodt Kilde
1. maaliskuuta 2020 GS Ranska Alexis Pinturault Kroatia Filip Zubčić Norja Henrik Kristoffersen
7. maaliskuuta 2020 Norja Kvitfjell, Norja DH Itävalta Matthias Mayer Norja Aleksander Aamodt Kilde Sveitsi Carlo Janka
8. maaliskuuta 2020 SG Peruttiin huonon sään vuoksi.[5]
14. maaliskuuta 2020 Slovenia Kranjska Gora, Slovenia GS
15. maaliskuuta 2020 SL
Finaalit
18. maaliskuuta 2020 Italia Cortina d’Ampezzo, Italia DH Peruttiin koronavirusepidemian vuoksi.[6]
19. maaliskuuta 2020 SG
21. maaliskuuta 2020 SL
22. maaliskuuta 2020 GS

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[7]
Pvm Paikka Laji Voittaja Toinen Kolmas
26. lokakuuta 2019 Itävalta Sölden, Itävalta GS Uusi-Seelanti Alice Robinson Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Ranska Tessa Worley
23. marraskuuta 2019 Suomi Levi, Suomi SL Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Sveitsi Wendy Holdener Itävalta Katharina Truppe
30. marraskuuta 2019 Yhdysvallat Killington, Yhdysvallat GS Italia Marta Bassino Italia Federica Brignone Yhdysvallat Mikaela Shiffrin
1. joulukuuta 2019 SL Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Slovakia Petra Vlhová Ruotsi Anna Swenn-Larsson
6. joulukuuta 2019 Kanada Lake Louise, Kanada DH Tšekki Ester Ledecká Sveitsi Corinne Suter Itävalta Stephanie Venier
7. joulukuuta 2019 DH Itävalta Nicole Schmidhofer Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Italia Francesca Marsaglia
8. joulukuuta 2019 SG Saksa Viktoria Rebensburg Italia Nicol Delago Sveitsi Corinne Suter
14. joulukuuta 2019 Sveitsi Sankt Moritz, Sveitsi SG Italia Sofia Goggia Italia Federica Brignone Yhdysvallat Mikaela Shiffrin
15. joulukuuta 2019 PSL Slovakia Petra Vlhová Ruotsi Anna Swenn-Larsson Itävalta Franziska Gritsch
17. joulukuuta 2019 Ranska Courchevel, Ranska GS Italia Federica Brignone Norja Mina Fürst Holtmann Sveitsi Wendy Holdener
21. joulukuuta 2019 Ranska Val d’Isère, Ranska DH Peruttiin. Syöksylasku siirrettiin Banskoon.
22. joulukuuta 2019 AC
28. joulukuuta 2019 Itävalta Lienz, Itävalta GS Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Italia Marta Bassino Itävalta Katharina Liensberger
29. joulukuuta 2019 SL Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Slovakia Petra Vlhová Sveitsi Michelle Gisin
4. tammikuuta 2020 Kroatia Zagreb, Kroatia SL Slovakia Petra Vlhová Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Itävalta Katharina Liensberger
11. tammikuuta 2020 Itävalta Altenmarkt im Pongau, Itävalta DH Sveitsi Corinne Suter Italia Nicol Delago Sveitsi Michelle Gisin
12. tammikuuta 2020 AC Italia Federica Brignone Sveitsi Wendy Holdener Italia Marta Bassino
14. tammikuuta 2020 Itävalta Flachau, Itävalta SL Slovakia Petra Vlhová Ruotsi Anna Swenn-Larsson Yhdysvallat Mikaela Shiffrin
18. tammikuuta 2020 Italia Sestriere, Italia GS Italia Federica Brignone
Slovakia Petra Vlhová
Yhdysvallat Mikaela Shiffrin
19. tammikuuta 2020 PGS Ranska Clara Direz Itävalta Elisa Mörzinger Italia Marta Bassino
24. tammikuuta 2020 Bulgaria Bansko, Bulgaria DH Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Italia Federica Brignone Sveitsi Joana Hählen
25. tammikuuta 2020 DH Italia Elena Curtoni Italia Marta Bassino Italia Federica Brignone
26. tammikuuta 2020 SG Yhdysvallat Mikaela Shiffrin Italia Marta Bassino Sveitsi Lara Gut-Behrami
1. helmikuuta 2020 Venäjä Sotši, Venäjä DH Peruttiin. Siirrettiin Crans-Montanaan.
2. helmikuuta 2020 SG Italia Federica Brignone Italia Sofia Goggia Sveitsi Joana Hählen
8. helmikuuta 2020 Saksa Garmisch-Partenkirchen, Saksa DH Saksa Viktoria Rebensburg Italia Federica Brignone Tšekki Ester Ledecká
9. helmikuuta 2020 SG Sveitsi Corinne Suter Itävalta Nicole Schmidhofer Sveitsi Wendy Holdener
15. helmikuuta 2020 Slovenia Kranjska Gora, Slovenia[a] GS Uusi-Seelanti Alice Robinson Slovakia Petra Vlhová Slovenia Meta Hrovat
Sveitsi Wendy Holdener
16. helmikuuta 2020 SL Slovakia Petra Vlhová Sveitsi Wendy Holdener Itävalta Katharina Truppe
21. helmikuuta 2020 Sveitsi Crans-Montana, Sveitsi DH Sveitsi Lara Gut-Behrami Sveitsi Corinne Suter Itävalta Stephanie Venier
22. helmikuuta 2020 DH Sveitsi Lara Gut-Behrami Sveitsi Corinne Suter Itävalta Nina Ortlieb
23. helmikuuta 2020 AC Italia Federica Brignone Itävalta Franziska Gritsch Tšekki Ester Ledecká
29. helmikuuta 2020 Italia La Thuile, Italia DH Itävalta Nina Ortlieb Italia Federica Brignone Sveitsi Corinne Suter
1. maaliskuuta 2020 AC Peruttiin lumisateen vuoksi.[8][9]
7. maaliskuuta 2020 Saksa Ofterschwang, Saksa GS Peruttiin huonon sään vuoksi.[10]
8. maaliskuuta 2020 SL
12. maaliskuuta 2020 Ruotsi Åre, Ruotsi PSL
13. maaliskuuta 2020 GS
14. maaliskuuta 2020 SL
Finaalit
18. maaliskuuta 2020 Italia Cortina d’Ampezzo, Italia DH Peruttiin koronavirusepidemian vuoksi.[6]
19. maaliskuuta 2020 SG
21. maaliskuuta 2020 SL
22. maaliskuuta 2020 GS

Joukkuekilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pvm Paikka Laji Voittaja Toinen Kolmas
20. maaliskuuta 2020 Italia Cortina d’Ampezzo, Italia T Peruttiin koronavirusepidemian vuoksi.[6]

Pistetilanne[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[11]

Kokonaiskilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 36/38 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Norja Aleksander Aamodt Kilde 1 202
2. Ranska Alexis Pinturault 1 148
3. Norja Henrik Kristoffersen 1 041
4. Itävalta Matthias Mayer 916
5. Itävalta Vincent Kriechmayr 794
6. Sveitsi Beat Feuz 793
7. Sveitsi Mauro Caviezel 669
8. Norja Kjetil Jansrud 665
9. Saksa Thomas Dreßen 602
10. Sveitsi Loïc Meillard 579

Pujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 9/10 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Norja Henrik Kristoffersen 552
2. Ranska Clément Noël 550
3. Sveitsi Daniel Yule 495
4. Sveitsi Ramon Zenhäusern 323
5. Norja Sebastian Foss Solevåg 297
6. Ranska Alexis Pinturault 286
7. Itävalta Marco Schwarz 274
8. Ruotsi André Myhrer 234
8. Itävalta Michael Matt 182
10. Venäjä Aleksandr Horošilov 174

Suurpujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 7/8 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Norja Henrik Kristoffersen 394
2. Ranska Alexis Pinturault 388
3. Kroatia Filip Zubčić 368
4. Slovenia Žan Kranjec 364
5. Yhdysvallat Tommy Ford 267
6. Norja Leif Kristian Nestvold-Haugen 249
7. Ranska Mathieu Faivre 225
7. Norja Aleksander Aamodt Kilde 225
9. Sveitsi Marco Odermatt 211
10. Ranska Victor Muffat-Jeandet 191

Supersuurpujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 6/6 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Sveitsi Mauro Caviezel 365
2. Itävalta Vincent Kriechmayr 362
3. Norja Aleksander Aamodt Kilde 336
4. Itävalta Matthias Mayer 324
5. Norja Kjetil Jansrud 305
6. Italia Mattia Casse 209
7. Sveitsi Marco Odermatt 203
8. Ranska Alexis Pinturault 169
9. Saksa Thomas Dreßen 164
10. Italia Dominik Paris 145

Syöksylasku[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 9/9 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Sveitsi Beat Feuz 650
2. Saksa Thomas Dreßen 438
3. Itävalta Matthias Mayer 424
4. Norja Aleksander Aamodt Kilde 413
5. Italia Dominik Paris 384
6. Itävalta Vincent Kriechmayr 362
7. Ranska Johan Clarey 316
8. Sveitsi Carlo Janka 259
9. Norja Kjetil Jansrud 248
10. Sveitsi Mauro Caviezel 220

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[12]

Kokonaiskilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 30/33 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Italia Federica Brignone 1 378
2. Yhdysvallat Mikaela Shiffrin 1 225
3. Slovakia Petra Vlhová 1 189
4. Sveitsi Corinne Suter 837
5. Italia Marta Bassino 817
6. Sveitsi Wendy Holdener 791
7. Sveitsi Lara Gut-Behrami 616
8. Sveitsi Michelle Gisin 591
9. Saksa Viktoria Rebensburg 556
10. Tšekki Ester Ledecká 503

Pujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 6/7 osakilpailun jälkeen

Sij. Pisteet
1. Slovakia Petra Vlhová 460
2. Yhdysvallat Mikaela Shiffrin 440
3. Itävalta Katharina Liensberger 276
4. Sveitsi Wendy Holdener 260
5. Ruotsi Anna Swenn-Larsson 235
6. Norja Nina Haver-Løseth 228
7. Itävalta Katharina Truppe 209
7. Sveitsi Michelle Gisin 209
9. Saksa Christina Ackermann 129
10. Itävalta Chiara Mair 125

Suurpujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 6/7 osakilpailun jälkeen

Sij. Pisteet
1. Italia Federica Brignone 407
2. Slovakia Petra Vlhová 333
3. Yhdysvallat Mikaela Shiffrin 314
4. Italia Marta Bassino 309
5. Uusi-Seelanti Alice Robinson 300
6. Sveitsi Wendy Holdener 234
7. Norja Mina Fürst Holtmann 212
8. Ranska Tessa Worley 190
8. Slovenia Meta Hrovat 168
10. Saksa Viktoria Rebensburg 160

Supersuurpujottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 6/6 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Sveitsi Corinne Suter 360
2. Italia Federica Brignone 341
3. Itävalta Nicole Schmidhofer 217
4. Sveitsi Lara Gut-Behrami 209
5. Itävalta Stephanie Venier 205
6. Itävalta Nina Ortlieb 191
7. Yhdysvallat Mikaela Shiffrin 186
8. Italia Sofia Goggia 180
8. Saksa Viktoria Rebensburg 180
10. Italia Marta Bassino 164

Syöksylasku[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tilanne 8/8 osakilpailun jälkeen.

Sij. Pisteet
1. Sveitsi Corinne Suter 477
2. Tšekki Ester Ledecká 322
3. Italia Federica Brignone 320
4. Sveitsi Lara Gut-Behrami 288
5. Yhdysvallat Mikaela Shiffrin 256
6. Italia Elena Curtoni 246
7. Itävalta Stephanie Venier 233
7. Itävalta Nina Ortlieb 233
9. Itävalta Nicole Schmidhofer 228
10. Saksa Viktoria Rebensburg 211

Huomautukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Siirrettiin Mariborista.

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. FIS Men’s Alpine Skiing World Cup 2019/20 FIS. Viitattu 27.10.2019. (englanniksi)
  2. FIS Alpine Ski World Cup, Yanqing (CHN) Cancelled 29.1.2020. FIS. Viitattu 18.2.2020. (englanniksi)
  3. Saalbach-Hinterglemm (AUT) replaces Yanqing FIS. Viitattu 18.2.2020. (englanniksi)
  4. Yuzawa Naeba Slalom Cancelled 23.2.2020. usskiandsnowboard.org. (englanniksi)
  5. Kvitfjell Super-G Cancelled Due to Weather 8.3.2020. usskiandsnowboard.org. Viitattu 8.3.2020. (englanniksi)
  6. a b c Alppihiihdon maailmancupin päätösviikonloppu peruttu koronaviruksen takia 6.3.2020. yle.fi. Viitattu 7.3.2020.
  7. FIS Women’s Alpine Skiing World Cup 2019/20 FIS. Viitattu 10.2.2020. (englanniksi)
  8. FIS Alpine Skiing World Cup AC in La Thuile (ITA) cancelled FIS. Viitattu 7.3.2020. (englanniksi)
  9. Federica Brignone locks up Alpine Combined globe fis-ski.com. 1.3.2020. FIS. Viitattu 9.3.2020. (englanniksi)
  10. Women's tech series in Ofterschwang canceled 27.2.2020. skiracing.com. Viitattu 7.3.2020. (englanniksi)
  11. Cup standings FIS.
  12. Cup standings FIS.