Hahnenkammin alppihiihtokilpailut

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Hahnenkammin alppihiihtokilpailujen logo.
Streifin maalialue Hahnenkammin syöksylaskussa 2011.

Hahnenkammin alppihiihtokilpailut (saks. Hahnenkamm-Rennen) on vuotuinen miesten alppihiihdon maailmancupin kilpailutapahtuma Kitzbühelissä Itävallassa.

Ensimmäiset Hahnenkammin alppihiihtokilpailut käytiin vuonna 1931 ja maailmancupiin kilpailut ovat kuuluneet sen alusta, vuodesta 1967 alkaen. Hahnenkammin alppihiihtokilpailuja pidetään maailman tärkeimpinä alppihiihtokilpailuina[1] ja syöksylaskua Streif-rinteessä maailman vaikeimpana.[2] Nykyisin Hahnenkammin alppihiihtokilpailuissa lasketaan perjantaina super-G, lauantaina syöksylasku ja sunnuntaina pujottelu.

Kilpailujen perinteinen ajankohta on tammikuussa, viikko Wengenin Lauberhornin alppihiihtokilpailujen jälkeen. Hahnenkammin alppihiihtokilpailujen perinteiset lajit ovat syöksylasku Streif-rinteessä, pujottelu Ganslern-rinteessä ja alppiyhdistetty. Muista maailmancupin alppiyhdistetyn kilpailuista poiketen Hahnenkammin alppiyhdistettyssä laskettiin sen viimeisimpinä vuosina super-G ja yksi pujottelulasku. Aikaisemmin laskettiin syöksyn ja pujottelun ajat yhteen. Virallisesti ainoastaan alppiyhdistetyn voittaja saa Hahnenkammin voittajan (Hahnenkammsieger) tittelin. Kolminkertainen Hahnenkammin voittaja saa palkinnoksi kultaisen, briljantein koristellun Hahnenkamm-neulan.[3] Maailmancupin aikakaudella Hahnenkammin voittajaksi kuitenkin kutsutaan usein arvostetun syöksylaskun voittajaa.

Hahnenkammin alppihiihtokilpailujen yhteydessä on lisäksi laskettu ylimääräisinä kilpailuina suurpujottelua, syöksyä ja pujottelua. Vuodesta 1932 vuoteen 1961 Hahnenkammin alppihiihtokilpailuissa oli myös naisten kilpailuja. Perinteiset lajit naisilla olivat syöksylasku, pujottelu ja alppiyhdistetty, mutta joinakin vuosina he kilpailivat myös ylimääräisessä syöksylaskussa tai suurpujottelussa.

Miesten kilpailujen voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Perinteiset Hahnenkammin alppihiihtokilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sisältää Hahnenkammin perinteiset kilpailut.

Vuosi Syöksylasku Pujottelu Alppiyhdistetty
1931 Itävalta Ferdl Friedensbacher Itävalta Hans Mariacher Yhdistynyt kuningaskunta Gordon Cleaver
1932 Sveitsi Walter Prager Itävalta Hans Hauser Itävalta Hans Hauser
1933 Kilpailuja ei järjestetty.
1934 Kilpailuja ei järjestetty.
1935 Itävalta Siegfried Engl Itävalta Siegfried Engl Itävalta Siegfried Engl
1936 Itävalta Friedl Pfeifer Itävalta Rudolph Matt Itävalta Rudolph Matt
1937 Itävalta Thaddäus Schwabl Itävalta Wilhelm Walch Itävalta Wilhelm Walch
1938 Kilpailut peruttiin.
1946 Itävalta Thaddäus Schwabl Tšekkoslovakia Antonín Šponar Itävalta Karl Koller
1947 Itävalta Karl Feix Itävalta Christian Pravda Itävalta Christian Pravda
1948 Itävalta Hellmut Lantschner Itävalta Thaddäus Schwabl Itävalta Hellmut Lantschner
1949 Itävalta Egon Schöpf Itävalta Egon Schöpf Itävalta Egon Schöpf
1950 Itävalta Fritz Huber Saksa Sepp Folger Itävalta Fritz Huber
1951 Itävalta Christian Pravda Itävalta Christian Pravda Itävalta Christian Pravda
1952 Kilpailuja ei järjestetty.
1953 Sveitsi Bernhard Perren Itävalta Andreas Molterer Itävalta Andreas Molterer
1954 Itävalta Christian Pravda Itävalta Toni Spiss Itävalta Christian Pravda
1955 Itävalta Andreas Molterer Itävalta Toni Spiss Itävalta Andreas Molterer
1956 Itävalta Toni Sailer Itävalta Toni Sailer Itävalta Toni Sailer
1957 Itävalta Toni Sailer Itävalta Josef Rieder Itävalta Josef Rieder
1958 Itävalta Andreas Molterer Itävalta Andreas Molterer Itävalta Andreas Molterer
1959 Yhdysvallat Wallace Werner Itävalta Andreas Molterer Itävalta Andreas Molterer
1960 Ranska Adrien Duvillard Ranska Adrien Duvillard Ranska Adrien Duvillard
1961 Ranska Guy Périllat Itävalta Gerhard Nenning Ranska Guy Périllat
1962 Sveitsi Willi Forrer Yhdysvallat Chuck Ferries Itävalta Gerhard Nenning
1963 Itävalta Egon Zimmermann Saksa Ludwig Leitner Itävalta Egon Zimmermann
1964 Kilpailut peruttiin.
1965 Saksa Ludwig Leitner Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy
1966 Itävalta Karl Schranz Ranska Jean-Claude Killy Itävalta Karl Schranz
1967 Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy Ranska Jean-Claude Killy
1968 Itävalta Gerhard Nenning Sveitsi Dumeng Giovanoli Ranska Jean-Claude Killy
1969 Itävalta Karl Schranz Ranska Patrick Russel Ranska Guy Périllat
1970 Muutettiin suurpujotteluksi. Ranska Patrick Russel Ranska Patrick Russel 1
1971 Laskettiin Megèvessä. Ranska Jean-Noël Augert Ranska Henri Duvillard 2
1972 Itävalta Karl Schranz Ranska Jean-Noël Augert Ranska Henri Duvillard
1973 Sveitsi Roland Collombin Ranska Jean-Noël Augert Yhdysvallat Bob Cochran
1974 Sveitsi Roland Collombin Itävalta Hansi Hinterseer Italia Gustav Thöni
1975 Itävalta Franz Klammer Italia Piero Gros Italia Gustav Thöni
1976 Itävalta Franz Klammer Ruotsi Ingemar Stenmark Sveitsi Walter Tresch
1977 Itävalta Franz Klammer Ruotsi Ingemar Stenmark Italia Gustav Thöni
1978 Itävalta Josef Walcher
Saksa Sepp Ferstl
Itävalta Klaus Heidegger Ranska Patrice Pellat-Finet
1979 Saksa Sepp Ferstl Saksa Christian Neureuther Itävalta Anton Steiner
1980 Kanada Ken Read Liechtenstein Andreas Wenzel Liechtenstein Andreas Wenzel
1981 Kanada Steve Podborski Ruotsi Ingemar Stenmark Tšekkoslovakia Bohumír Zeman
1982 Kanada Steve Podborski Ruotsi Ingemar Stenmark Yhdysvallat Phil Mahre
1983 Kanada Todd Brooker Ruotsi Ingemar Stenmark Yhdysvallat Phil Mahre
1984 Itävalta Franz Klammer Luxemburg Marc Girardelli Itävalta Anton Steiner
1985 Sveitsi Pirmin Zurbriggen Luxemburg Marc Girardelli Liechtenstein Andreas Wenzel
1986 Itävalta Peter Wirnsberger Liechtenstein Paul Frommelt Sveitsi Pirmin Zurbriggen
1987 Sveitsi Pirmin Zurbriggen Jugoslavian sosialistisen liittotasavallan lippu Bojan Križaj Sveitsi Pirmin Zurbriggen
1988 Kilpailut peruttiin.
1989 Sveitsi Daniel Mahrer Saksa Armin Bittner Luxemburg Marc Girardelli
1990 Norja Atle Skårdal Itävalta Rudolf Nierlich Sveitsi Pirmin Zurbriggen
1991 Sveitsi Franz Heinzer Luxemburg Marc Girardelli Luxemburg Marc Girardelli
1992 Sveitsi Franz Heinzer Italia Alberto Tomba Sveitsi Paul Accola
1993 Kilpailut peruttiin.
1994 Itävalta Patrick Ortlieb Itävalta Thomas Stangassinger Norja Lasse Kjus
1995 Ranska Luc Alphand Italia Alberto Tomba Luxemburg Marc Girardelli
1996 Itävalta Günther Mader Itävalta Thomas Sykora Itävalta Günther Mader
1997 Itävalta Fritz Strobl Itävalta Mario Reiter Norja Lasse Kjus
1998 Italia Kristian Ghedina Itävalta Thomas Stangassinger Norja Kjetil André Aamodt
1999 Itävalta Hans Knauß Slovenia Jure Košir Norja Kjetil André Aamodt
2000 Itävalta Fritz Strobl Itävalta Mario Matt Norja Kjetil André Aamodt
2001 Itävalta Hermann Maier Itävalta Benjamin Raich Norja Lasse Kjus
2002 Itävalta Stephan Eberharter Itävalta Rainer Schönfelder Norja Kjetil André Aamodt
2003 Yhdysvallat Daron Rahlves Suomi Kalle Palander Itävalta Michael Walchhofer
2004 Itävalta Stephan Eberharter Suomi Kalle Palander Yhdysvallat Bode Miller
2005 Kilpailu peruttiin. Itävalta Manfred Pranger Kilpailu peruttiin.
2006 Itävalta Michael Walchhofer Ranska Jean-Pierre Vidal Itävalta Benjamin Raich
2007 Kilpailu peruttiin. Ruotsi Jens Byggmark Kilpailu peruttiin.
2008 Sveitsi Didier Cuche Ranska Jean-Baptiste Grange Yhdysvallat Bode Miller
2009 Sveitsi Didier Défago Ranska Julien Lizeroux Sveitsi Silvan Zurbriggen
2010 Sveitsi Didier Cuche Saksa Felix Neureuther Kroatia Ivica Kostelić
2011 Sveitsi Didier Cuche Ranska Jean-Baptiste Grange Kroatia Ivica Kostelić
2012 Sveitsi Didier Cuche Italia Cristian Deville Kroatia Ivica Kostelić
2013 Italia Dominik Paris Itävalta Marcel Hirscher Kroatia Ivica Kostelić
2014 Itävalta Hannes Reichelt Saksa Felix Neureuther Ranska Alexis Pinturault 3
2015 Norja Kjetil Jansrud Ruotsi Mattias Hargin Ranska Alexis Pinturault 3
2016 Italia Peter Fill Norja Henrik Kristoffersen Ranska Alexis Pinturault 3
2017 Italia Dominik Paris Itävalta Marcel Hirscher Ei järjestetty.
2018 Saksa Thomas Dreßen Norja Henrik Kristoffersen Ei järjestetty.
2019 Italia Dominik Paris Ranska Clément Noël Ei järjestetty.

1 Suurpujottelun ja pujottelun muodostama alppiyhdistetty.
2 Syöksylasku laskettiin Megèvessä ja pujottelu Kitzbühelissä.

3 Super-G:n ja yhden pujottelulaskun muodostama alppiyhdistetty.

Supersuurpujottelut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Nykyisin super-G lasketaan vuosittain ja se on myös toiminut vauhtilajina alppiyhdistettyyn.

Vuosi Voittaja
1995 Itävalta Günther Mader
2000 Itävalta Hermann Maier
2001 Itävalta Hermann Maier
2002 Itävalta Stephan Eberharter
2003 Itävalta Hermann Maier
2004 Yhdysvallat Daron Rahlves
Vuosi Voittaja
2005 Itävalta Hermann Maier
2006 Itävalta Hermann Maier
2008 Liechtenstein Marco Büchel
2009 Itävalta Klaus Kröll
2010 Sveitsi Didier Cuche
2011 Kroatia Ivica Kostelić
Vuosi Voittaja
2013 Norja Aksel Lund Svindal
2014 Sveitsi Didier Défago
2015 Italia Dominik Paris
2016 Norja Aksel Lund Svindal
2017 Itävalta Matthias Mayer
2018 Norja Aksel Lund Svindal
Vuosi Voittaja
2019 Saksa Josef Ferstl

Ylimääräiset kilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Useampana vuotena Kitzbühelissä on laskettu ylimääräisä kilpailuja, jotka eivät alun perin kuuluneet Hahnenkammin kilpailuihin. Etenkin ylimääräiset syöksylaskut ovat enimmäkseen muualta peruutusten vuoksi siirrettyjä kilpailuja. Toisaalta, vuoden 1988 Kitzbühelin kilpailut jouduttiin siirtämään toiseen paikkaan Itävallassa, Bad Kleinkirchheimiin.

Vuosi Voittaja Laji
1932 Itävalta Rudolph Matt Kolmoisyhdistetty
1936 Itävalta Hans Hauser Neloisyhdistetty
1937 Itävalta Hubert Hammerschmidt Neloisyhdistetty
1948 Itävalta Edi Mall Syöksylasku
1950 Itävalta Fritz Huber Syöksylasku
1951 Itävalta Christian Pravda Syöksylasku
1953 Ranska Guy de Huertas Suurpujottelu
1954 Itävalta Toni Spiss Suurpujottelu
1958 Itävalta Toni Sailer Suurpujottelu
Vuosi Voittaja Laji
1960 Itävalta Karl Schranz Suurpujottelu
1965 Sveitsi Willy Favre Suurpujottelu
1970 Sveitsi Dumeng Giovanoli Suurpujottelu
1971 Ranska Jean-Noël Augert Pujottelu
1972 Itävalta Karl Schranz Syöksylasku
1978 Itävalta Josef Walcher Syöksylasku
1982 Itävalta Harti Weirather Syöksylasku
1983 Sveitsi Bruno Kernen Syöksylasku
1985 Sveitsi Pirmin Zurbriggen Syöksylasku
1986 Itävalta Peter Wirnsberger Syöksylasku
Vuosi Voittaja Laji
1989 Luxemburg Marc Girardelli Syöksylasku
1992 Sveitsi Franz Heinzer Syöksylasku
1995 Ranska Luc Alphand Syöksylasku
1997 Ranska Luc Alphand Sprinttisyöksy
1998 Sveitsi Didier Cuche Sprinttisyöksy
1998 Itävalta Thomas Sykora Pujottelu
1999 Norja Lasse Kjus Sprinttisyöksy
2004 Norja Lasse Kjus Syöksylasku
2007 Ruotsi Jens Byggmark Pujottelu

Naisten kilpailujen voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Perinteiset Hahnenkammin alppihiihtokilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Syöksylasku Pujottelu Alppiyhdistetty
1932 Itävalta Rini Andretta Itävalta Rini Andretta Itävalta Rini Andretta
1935 Alankomaat Gratia Schimmelpenninck van der Oye Alankomaat Gratia Schimmelpenninck van der Oye Alankomaat Gratia Schimmelpenninck van der Oye
1936 Itävalta Hilde Gustine Itävalta Margarethe Weikert Alankomaat Gratia Schimmelpenninck van der Oye
1937 Yhdistynyt kuningaskunta Evelyn Pinching Saksa Lisa Resch Saksa Lisa Resch
1946 Itävalta Anneliese Schuh-Proxauf Itävalta Anneliese Schuh-Proxauf Itävalta Anneliese Schuh-Proxauf
1947 Itävalta Hilde Doleschell Itävalta Gundl Baur Itävalta Annelore Zückert
1948 Itävalta Sophie Nogler Itävalta Sophie Nogler Itävalta Sophie Nogler
1949 Itävalta Resi Hammerer Itävalta Resi Hammerer Itävalta Resi Hammerer
1950 Itävalta Rosi Sailer Saksa Hannelore Glaser-Franke Itävalta Mitzi Stüger
1951 Yhdysvallat Andrea Mead-Lawrence Yhdysvallat Andrea Mead-Lawrence Yhdysvallat Andrea Mead-Lawrence
1953 Itävalta Erika Mahringer
Itävalta Trude Klecker
Itävalta Trude Klecker Itävalta Trude Klecker
1954 Itävalta Erika Mahringer Itävalta Regina Schöpf Itävalta Erika Mahringer
1955 Sveitsi Madeleine Berthod Itävalta Josefa Frandl Itävalta Dorothea Hochleitner
1956 Saksa Sonja Sperl Norja Astrid Sandvik Norja Astrid Sandvik
1957 Kanada Lucile Wheeler Itävalta Josefa Frandl Kanada Lucile Wheeler
1958 Itävalta Hilde Hofherr Sveitsi Renée Colliard Norja Berit Stuve
1959 Norja Astrid Sandvik Sveitsi Annemarie Waser Norja Astrid Sandvik
1960 Itävalta Traudl Hecher Yhdysvallat Linda Meyers Itävalta Traudl Hecher
1961 Itävalta Traudl Hecher Itävalta Traudl Hecher Itävalta Traudl Hecher

Ylimääräiset kilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Voittaja Laji
1960 Ranska Thérèse Leduc Suurpujottelu
1958 Sveitsi Annemarie Waser Suurpujottelu
1954 Saksa Mirl Buchner Suurpujottelu
1953 Ranska Lucienne Schmith Suurpujottelu
1951 Itävalta Erika Mahringer Syöksylasku
1950 Saksa Hannelore Glaser-Franke Syöksylasku
1948 Itävalta Lydia Gstrein Syöksylasku

Ennätysvoittajat vuodesta 1931 alkaen[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Itävalta on menestynein maa 151 voitolla (58 syöksylaskussa, 9 super-G:ssä, 3 suurpujottelussa, 42 pujottelussa ja 39 alppiyhdistetyssä). Toiseksi menestynein maa on Ranska 37 voitolla (6 syöksylaskussa, 3 suurpujottelussa, 15 pujottelussa ja 13 alppiyhdistetyssä). Kolmanneksi menestynein maa on Sveitsi 34 voitolla (20 syöksylaskussa, 2 super-G:ssä, 3 suurpujottelussa, 3 pujottelussa ja 6 alppiyhdistetyssä). [4]

Voitot Nimi Syöksylasku Pujottelu Alppihdistetty Lisäkisat
9 Itävalta Andreas Molterer 2 3 4 0
8 Itävalta Christian Pravda 2 2 3 1
7 Luxemburg Marc Girardelli 0 3 3 1
Ranska Jean-Claude Killy 1 3 3 0
6 Itävalta Hermann Maier 1 0 0 5
Itävalta Karl Schranz 3 0 1 2
Sveitsi Didier Cuche 4 0 0 2
Sveitsi Pirmin Zurbriggen 2 0 3 1
5 Itävalta Traudl Hecher 2 1 2 0
Itävalta Toni Sailer 2 1 1 1
Kroatia Ivica Kostelić 0 0 4 1
Norja Lasse Kjus 0 0 3 2
Ruotsi Ingemar Stenmark 0 5 0 0
4 Alankomaat Gratia Schimmelpenninck van der Oye 1 1 2 0
Italia Dominik Paris 3 1
Itävalta Franz Klammer 4 0 0 0
Itävalta Erika Mahringer 2 0 1 1
Norja Kjetil André Aamodt 0 0 4 0
Norja Astrid Sandvik 1 1 2 0
Ranska Jean-Noël Augert 0 3 0 1
3 Italia Gustav Thöni 3
Itävalta Rini Andretta 1 1 1
Itävalta Stephan Eberharter 2 1
Itävalta Siegfried Engl 1 1 1
Itävalta Resi Hammerer 1 1 1
Itävalta Hans Hauser 1 1 1
Itävalta Fritz Huber 1 1 1
Itävalta Trude Klecker 1 1 1
Itävalta Günther Mader 1 1 1
Itävalta Rudolph Matt 1 1 1
Itävalta Gerhard Nenning 1 1 1
Itävalta Sophie Nogler 1 1 1
Itävalta Karl Schranz 3
Itävalta Anneliese Schuh-Proxauf 1 1 1
Itävalta Thaddäus Schwabl 2 1
Itävalta Egon Schöpf 1 1 1
Itävalta Toni Spiss 2 1
Liechtenstein Andreas Wenzel 1 2
Norja Aksel Lund Svindal 3
Ranska Luc Alphand 3
Ranska Guy Périllat 1 2
Ranska Alexis Pinturault 3
Ranska Patrick Russel 2 1
Sveitsi Franz Heinzer 3
Yhdysvallat Andrea Mead-Lawrence 1 1 1

Kolminkertaiset Hahnenkammin voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kolminkertainen Hahnenkammin voittaja (alppiyhdistetyssä) saa palkinnoksi kultaisen, briljantein koristellun Hahnenkamm-neulan. Seuraava taulukko näyttää kolmannen voittonsa järjestyksessä kaikki yhdeksän laskijaa, jotka ovat tähän pystyneet; kolme heistä pystyi jopa neljänteen voittoon.

Ivica Kostelić on toistaiseksi ainoa, joka pystyi neljään perättäiseen Hahnenkammin voittoon.

Nimi 1. voitto 2. voitto 3. voitto 4. voitto
Itävalta Christian Pravda 1947 1951 1954
Itävalta Andreas Molterer 1953 1955 1957 1958
Ranska Jean-Claude Killy 1965 1967 1968
Italia Gustav Thöni 1974 1975 1977
Sveitsi Pirmin Zurbriggen 1986 1987 1990
Luxemburg Marc Girardelli 1989 1991 1995
Norja Kjetil André Aamodt 1998 1999 2000 2002
Norja Lasse Kjus 1994 1997 2001
Kroatia Ivica Kostelić 2010 2011 2012 2013
Ranska Alexis Pinturault 2014 2015 2016

Voittajat maailmancup-kilpailuissa (1967 alkaen)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Huomio: Aktiivilaskijat lihavoitu.

Sija Nimi Voitot Syöksy Super-G Suur-
pujottelu
Pujottelu Alppi-
yhdistetty
1 Luxemburg Marc Girardelli 7 1 3 3
2 Itävalta Hermann Maier 6 1 5
Sveitsi Didier Cuche 5 1
Sveitsi Pirmin Zurbriggen 3 3
5 Kroatia Ivica Kostelić 5 1 4
Norja Lasse Kjus 2 3
Ruotsi Ingemar Stenmark 5
8 Italia Dominik Paris 4 3 1
Itävalta Franz Klammer 4
Norja Kjetil André Aamodt 4
Ranska Jean-Noël Augert 4
Ranska Jean-Claude Killy 1 1 2
13 Italia Gustav Thöni 3 3
Itävalta Stephan Eberharter 2 1
Itävalta Günther Mader 1 1 1
Itävalta Karl Schranz 3
Liechtenstein Andreas Wenzel 1 2
Norja Aksel Lund Svindal 3
Ranska Luc Alphand 3
Ranska Alexis Pinturault 3
Ranska Patrick Russel 2 1
Sveitsi Franz Heinzer 3
23 Italia Alberto Tomba 2 2
Itävalta Marcel Hirscher 2
Itävalta Benjamin Raich 1 1
Itävalta Thomas Stangassinger 2
Itävalta Anton Steiner 2
Itävalta Fritz Strobl 2
Itävalta Thomas Sykora 2
Itävalta Josef Walcher 2
Itävalta Michael Walchhofer 1 1
Itävalta Peter Wirnsberger 2
Kanada Steve Podborski 2
Norja Henrik Kristoffersen 2
Ranska Henri Duvillard 2
Ranska Jean-Baptiste Grange 2
Ruotsi Jens Byggmark 2
Saksa Sepp Ferstl 2
Saksa Felix Neureuther 2
Suomi Kalle Palander 2
Sveitsi Roland Collombin 2
Sveitsi Didier Défago 1 1
Sveitsi Dumeng Giovanoli 1 1
Yhdysvallat Phil Mahre 2
Yhdysvallat Bode Miller 2
Yhdysvallat Daron Rahlves 1 1
47 Italia Cristian Deville 1 1
Italia Peter Fill 1
Italia Kristian Ghedina 1
Italia Piero Gros 1
Itävalta Klaus Heidegger 1
Itävalta Hansi Hinterseer 1
Itävalta Hans Knauß 1
Itävalta Klaus Kröll 1
Itävalta Mario Matt 1
Itävalta Matthias Mayer 1
Itävalta Gerhard Nenning 1
Itävalta Rudolf Nierlich 1
Itävalta Patrick Ortlieb 1
Itävalta Manfred Pranger 1
Itävalta Hannes Reichelt 1
Itävalta Mario Reiter 1
Itävalta Rainer Schönfelder 1
Itävalta Harti Weirather 1
Jugoslavian sosialistisen liittotasavallan lippu Bojan Križaj 1
Kanada Todd Brooker 1
Kanada Ken Read 1
Liechtenstein Marco Büchel 1
Liechtenstein Paul Frommelt 1
Norja Kjetil Jansrud 1
Norja Atle Skårdal 1
Ranska Julien Lizeroux 1
Ranska Clément Noël 1
Ranska Patrice Pellat-Finet 1
Ranska Jean-Pierre Vidal 1
Ruotsi Mattias Hargin 1
Saksa Armin Bittner 1
Saksa Thomas Dreßen 1
Saksa Josef Ferstl 1
Saksa Christian Neureuther 1
Slovenia Jure Košir 1
Sveitsi Paul Accola 1
Sveitsi Bruno Kernen 1
Sveitsi Daniel Mahrer 1
Sveitsi Walter Tresch 1
Sveitsi Silvan Zurbriggen 1
Tšekkoslovakia Bohumír Zeman 1
Yhdysvallat Bob Cochran 1

Alphandin (1997), Cuchen (1998), Kjusin (1999) ja Skårdalin (1990) syöksylaskuvoitot tulivat sprinttisyöksylaskusta (kaksi laskua lyhennetyllä syöksylaskuradalla).

Tilanne: 28. tammikuuta 2019

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Skiing in Kitzbühel kitzbuehel.com. Viitattu 25.1.2016. (englanniksi)
  2. AFP: Cuche top after taming world's hardest downhill ski race
  3. Wer ist eigentlich Hahnenkammsieger? ski2b.com
  4. Die Sieger der Hahnenkamm-Rennen sport-komplett.de. Viitattu 25.1.2016. (saksaksi)
Käännös suomeksi
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja muunkielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: de:Hahnenkammrennen

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]