Siirry sisältöön

Jääkiekon SM-liigakausi 2013–2014

Wikipediasta
Jääkiekon SM-liigakausi 2013–2014
Järjestyksessä 39.
Joukkueita 14
Runkosarja
Runkosarja alkoi 12. syyskuuta 2013
Runkosarja päättyi 13. maaliskuuta 2014
Voittaja Oulun Kärpät
Pistepörssin voittaja Suomi Ville Vahalahti (Lukko)
Paras pelaaja Suomi Michael Keränen (Ilves)
Pudotuspelit
Päiväys 15. maaliskuuta –
26. huhtikuuta 2014
Mestari Kärpät
Hopeaa Tappara
Pronssia Lukko
Paras pelaaja Suomi Juhamatti Aaltonen (Kärpät)
Pistepörssin voittaja Suomi Mika Pyörälä (Kärpät)

Alempi sarjataso Mestis

Jääkiekon SM-liigakausi 2013–2014 oli jääkiekon SM-liigan 39. kausi. Sarjan 14 joukkuetta olivat samat kuin kahdeksalla edelliskaudella. Puolustavana mestarina kauteen lähti Ässät. Runkosarja koostui edelliskausien tapaan 420 ottelusta, joita pelattiin 60 joukkuetta kohden. Runkosarja alkoi 12. syyskuuta 2013 ja päättyi 13. maaliskuuta 2014. Kausi oli Helsingin Jokereille toistaiseksi viimeinen SM-liigassa, sillä seura siirtyi KHL:ään kaudeksi 2014–2015. Jokerit palaa Liigaan kaudeksi 2026-2027, 13 kautta myöhemmin.

Kaudella uusittiin monia ennätyksiä. Runkosarjassa Kärpät kokosi 131 pistettä, mikä oli Liigan ennätys kauteen 2018-2019 asti. Vanha vuonna 2011 JYPin saavuttama 129 pisteen ennätys rikkoutui kahdella pisteellä. Myös SaiPa teki oman ennätyksensä, kun se sai runkosarjassa 100 pistettä. Rauman Lukko voitti pronssia kaatamalla pronssiottelussa SaiPan lukemin 3-2. Mestariksi ylsi kuuden vuoden tauon jälkeen Oulun Kärpät, joka voitti loppuottelussa Tapparan otteluvoitoin 4-3. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun Suomen mestaruus ratkesi vasta seitsemännessä ottelussa. Kaikkien aikojen tasaisimman sarjan ratkaisi jatkoaikamaalilla Juhamatti Aaltonen.

JoukkueKotikaupunkiAreenaKapasiteettiPäävalmentajaKapteeni
BluesEspooBarona-areena7 017Suomi Jyrki AhoSuomi Kim Hirschovits
HIFKHelsinkiHelsingin jäähalli8 200Suomi Raimo Summanen 28.2.2014
Suomi Harri Rindell
Suomi Ville Peltonen
HPKHämeenlinnaRitari-areena5 360Suomi Kai Rautio 14.10.2013
Suomi Pasi Arvonen
Suomi Ville Viitaluoma
IlvesTampereHakametsän jäähalli7 595Suomi Tuomas TuokkolaSuomi Masi Marjamäki
JokeritHelsinkiHartwall Areena13 349Suomi Tomi Lämsä 16.12.2013
Suomi Tomek Valtonen [1]
Suomi Ossi Väänänen
JYPJyväskyläSynergia-areena4 400Suomi Marko VirtanenKanada Éric Perrin
KalPaKuopioTrust Kapital Areena5 004Suomi Jari Laukkanen 27.2.2014
Suomi Anssi Laine
Suomi Jukka Voutilainen
KärpätOuluOulun Energia -areena6 768Suomi Lauri MarjamäkiSuomi Lasse Kukkonen
LukkoRaumaKivikylän Areena5 400Suomi Risto DufvaSuomi Otto Honkaheimo
PelicansLahtiIsku-areena5 534Suomi Hannu AravirtaSuomi Tommi Paakkolanvaara
SaiPaLappeenrantaKisapuiston jäähalli4 825Suomi Pekka TirkkonenSuomi Ville Koho
TapparaTampereHakametsän jäähalli7 595Suomi Jukka RautakorpiSuomi Ville Nieminen
TPSTurkuHK Areena11 820Suomi Kai SuikkanenSuomi Tapio Laakso
ÄssätPoriIsomäen jäähalli6 466Suomi Pekka VirtaSuomi Ville Uusitalo

Sarjataulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
#JoukkueOVV jaH jaHTMPMMEP
1Kärpät 60 36 8 7 9 190 105 +85131
2Tappara 60 31 8 7 14 168 128 +40116
3Lukko 60 30 4 3 23 153 138 +15101
4SaiPa 60 26 9 4 21 160 134 +26100
5JYP 60 26 7 6 21 154 149 +598
6Blues 60 28 3 3 26 137 146 −993
7Jokerit 60 25 5 8 22 156 145 +1193
8Pelicans 60 25 6 5 24 156 156 092
9HIFK 60 25 4 5 26 147 145 +288
10HPK 60 22 9 3 26 140 136 +487
11Ilves 60 24 3 6 27 143 146 −384
12Ässät 60 16 7 5 32 134 177 −4367
13TPS 60 12 6 11 31 135 197 −6259
14KalPa 60 12 3 9 36 101 172 −7151

Pistepörssi top 10

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet Pist./ott. +/−
1.Suomi Ville VahalahtiLukko592032520,881+5
2.Suomi Michael KeränenIlves521735521+12
3.Tšekki Ivan HumlKärpät571138490,86+16
4.Suomi Kristian KuuselaTappara601927460,767+2
5.Kanada Éric PerrinJYP601630460,767-13
6.Suomi Olli PalolaTappara602717440,7337
7.Suomi Teuvo TeräväinenJokerit49935440,898-2
8.Suomi Tommi HuhtalaBlues602320430,717+10
9.Kanada Ben MaxwellKärpät491626420,857+19
10.Suomi Ville PeltonenHIFK551329420,764-5

Pistepörssi (puolustajat)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet Pist./ott. +/−
1.Suomi Jere KaralahtiJokerit56827350,625+11
2.Suomi Ilkka MikkolaLukko60627330,55-3
3.Yhdysvallat Nick BailenTappara541121320,593+7
4.Kanada Ryan GlennSaiPa59921300,508-5
5.Suomi Lasse Kukkonen Kärpät551216280,509+22
6.Suomi Toni SöderholmHIFK49622280,571+3
7.Suomi Ville PokkaKärpät54621270,5+32

Maalivahtien torjuntapörssi

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Torjuntapörssissä on huomioitu vähintään 20 ottelua pelanneet maalivahdit.

# Pelaaja Joukkue Ottelut Päästetyt maalit Nollapelit Torjunta-%
1.Suomi Jussi RynnäsKärpät4060993,87
2.Suomi Tomi KarhunenKärpät2141392,91
3.Suomi Juuse SarosHPK4477792,82
4.Suomi Ville KolppanenIlves4898492,71
5.Suomi Juha MetsolaTappara561051292,64
Lomarengas-kierros Neljännesfinaalit Semifinaalit Finaalit
1 Kärpät 4
7 Jokerit 0 10 HPK 0
10 HPK 2 1 Kärpät 4
4 SaiPa 1
4 SaiPa 4
8 Pelicans 2 5 JYP 3
9 HIFK 0 1 Kärpät 4
2 Tappara 3
2 Tappara 4
8 Pelicans 2
2 Tappara 4 Pronssiottelu
3 Lukko 3
3 Lukko 4 3 Lukko 1
6 Blues 3 4 SaiPa 0

Lomarengas-kierros

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Villi kortti -kierroksen uudeksi nimeksi tuli Lomarengas-kierros, jolle pääsivät SM-liigan runkosarjan sijoille 7–10 sijoittuneet joukkueet. Nämä olivat Jokerit, Pelicans, HIFK, sekä HPK. Kierros pelattiin paras kolmesta systeemillä, eli kahdella voitolla sai paikan puolivälieriin.

Jokerit– HPK

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]


Pelicans – HIFK

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Puolivälierät (paras seitsemästä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kärpät – HPK 4-0
21.3.2014 Kärpät HPK 3-1
22.3.2014 HPK Kärpät 0-1
24.3.2014 Kärpät HPK 3-2 ja.
26.3.2014 HPK Kärpät 0-4
Kärpät välieriin voitoin 4–0.
Lukko – Blues 4-3
21.3.2014 Lukko Blues 3-4 ja.
22.3.2014 Blues Lukko 2-3
24.3.2014 Lukko Blues 3-5
26.3.2014 Blues Lukko 4-5 ja.
28.3.2014 Lukko Blues 2-1
29.3.2014 Blues Lukko 2-1 ja.
31.3.2014 Lukko Blues 3-1
Lukko välieriin voitoin 4–3.
Tappara – Pelicans 4-2
21.3.2014 Tappara Pelicans 3-2
22.3.2014 Pelicans Tappara 2-1 ja.
24.3.2014 Tappara Pelicans 3-1
26.3.2014 Pelicans Tappara 2-3
28.3.2014 Tappara Pelicans 2-3
29.3.2014 Pelicans Tappara 1-2 ja.
Tappara välieriin voitoin 4–2.
SaiPa – JYP 4-3
21.3.2014 SaiPa JYP 2-1
22.3.2014 JYP SaiPa 3-4 ja.
24.3.2014 SaiPa JYP 3-2
26.3.2014 JYP SaiPa 2-1
28.3.2014 SaiPa JYP 1-2
29.3.2014 JYP SaiPa 5-2
31.3.2014 SaiPa JYP 6-4
SaiPa välieriin voitoin 4–3.

Välierät (paras seitsemästä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kärpät – SaiPa 4-1
2.4.2014 Kärpät SaiPa 6-2
4.4.2014 SaiPa Kärpät 1-3
5.4.2014 Kärpät SaiPa 0-1 ja.
7.4.2014 SaiPa Kärpät 2-3
9.4.2014 Kärpät SaiPa 2-1 ja.
Kärpät loppuotteluihin voitoin 4-1.
Tappara – Lukko 4-3
2.4.2014 Tappara Lukko 5-2
4.4.2014 Lukko Tappara 2-3 ja.
5.4.2014 Tappara Lukko 0-1 ja.
7.4.2014 Lukko Tappara 2-3 ja.
9.4.2014 Tappara Lukko 1-2 ja.
11.4.2014 Lukko Tappara 4-2
12.4.2014 Tappara Lukko 2-1
Tappara loppuotteluihin voitoin 4-3.

Pronssiottelu

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Lukko – SaiPa 1-0
14.4.2014 Lukko SaiPa 3-2
Rauman Lukolle pronssia.

Loppuottelut (paras seitsemästä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kärpät – Tappara 4-3
15.4.2014 Kärpät Tappara 2-1
17.4.2014 Tappara Kärpät 4-3
19.4.2014 Kärpät Tappara 2-3
21.4.2014 Tappara Kärpät 3-2 ja.
23.4.2014 Kärpät Tappara 2-1
25.4.2014 Tappara Kärpät 2-3
26.4.2014 Kärpät Tappara 1-0 ja.
Kärpät vei mestaruuden otteluvoitoin 4-3.
Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet Pist./ott. +/–
1.Suomi Mika PyöräläKärpät16610161+5
2.Suomi Juhamatti Aaltonen Kärpät1687150,938+8
3.Kanada Aaron GagnonLukko1559140,933+6
4.Suomi Ville VahalahtiLukko1567130,867+2
5.Suomi Kristian KuuselaTappara2049130,65+1

Maalivahtien torjuntapörssi

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Pelaaja Joukkue Ottelut Päästetyt maalit Nollapelit Torjunta-%
1.Suomi Tomi KarhunenKärpät1417395,20
2.Suomi Jere MyllyniemiPelicans815193,30
3.Suomi Juha MetsolaTappara2040092,84
4.Yhdysvallat Ryan ZapolskiLukko1536192,02
5.Suomi Jani NieminenBlues720091,67
Joukkuepalkinnot
PalkintoPerusteSaajaLähde
Kanada-maljaSM-liigan mestariKärpät
Harry Lindbladin muistopalkintorunkosarjan voittajaKärpät
Aaro Kivilinnan muistopalkintoparas seuraBlues
Hopealuistinparas erikoistilannejoukkueKärpät
Pelaajapalkinnot
PalkintoPerusteSaajaJoukkueLähde
Lasse Oksanen -palkintorunkosarjan paras pelaajaSuomi Michael KeränenIlves
Jari Kurri -palkintopudotuspelien arvokkain pelaajaSuomi Juhamatti AaltonenKärpät
Kultainen kypäräpelaajien valitsema paras pelaajaSuomi Michael KeränenIlves
Veli-Pekka Ketola -palkintorunkosarjan pistepörssin voittoSuomi Ville VahalahtiLukko
Aarne Honkavaara -palkintorunkosarjan paras maalintekijäSuomi Olli PalolaTappara
Urpo Ylönen -palkintoparas maalivahtiSuomi Jussi MarkkanenSaiPa
Pekka Rautakallio -palkintoparas puolustajaSuomi Lasse KukkonenKärpät
Jarmo Wasaman muistopalkintoparas tulokasSuomi Juuse SarosHPK
Raimo Kilpiö -palkintoherrasmiespelaajaSuomi Jan LatvalaPelicans
Matti Keinonen -palkintoparas tehotilastoSuomi Ville PokkaKärpät
Veikkauksen Kultainen kypärä pelaa eniten otteluita Kultainen kypärä päässään Suomi Michael KeränenIlves
Juha Rantasila -palkintorunkosarjan paras maalintekijä (puolustaja)Suomi Lasse KukkonenKärpät
Muut palkinnot
PalkintoPerusteSaajaJoukkueLähde
Unto Wiitala -palkintoparas erotuomariSuomi Jari Levonen ja Jukka Hakkarainen
Pentti Isotalo -palkintoparas linjatuomariSuomi Masi Puolakka
Kultainen pillipelaajien äänestämä paras erotuomariSuomi Jari Levonen
Kalevi Numminen -palkintoparas valmentajaSuomi Pekka TirkkonenSaiPa
Mestarijoukkueen valmentajapalkintomestarijoukkueen päävalmentajaSuomi Lauri MarjamäkiKärpät
SM-liigan tähdistökentällinen
hyökkääjät  Suomi Ville Vahalahti (Lukko) • Suomi Teuvo Teräväinen (Jokerit) • Suomi Michael Keränen (Ilves)
puolustajat  Suomi Lasse Kukkonen (Kärpät) • Yhdysvallat Nick Bailen (Tappara)
maalivahti  Suomi Jussi Markkanen (SaiPa)

Lopputulokset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sija Joukkue
Kärpät
Tappara
Lukko
4.SaiPa
5.JYP
6.Blues
7.Pelicans
8.HPK
9.Jokerit
10.HIFK
11.Ilves
12.Ässät
13.TPS
14.KalPa

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]