Pikaluistelun sprinttimaailmanmestaruuskilpailut

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Pikaluistelun sprintti-MM-kilpailut on vuodesta 1970 lähtien joka vuosi järjestetyt pikaluistelun lyhyiden matkojen (500 ja 1 000 metriä) maailmanmestaruuskilpailut. Kilpailut järjestää kansainvälinen luisteluliitto ISU. Virallisesti kilpailut saivat MM-arvon vuonna 1972.

Maailmanmestari ratkaistaan luistelemalla kahden päivän aikana 500 ja 1 000 metriä kahdesti, ja kunkin luistelun 500 metrin keskiajat lasketaan yhteen.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Paikka Kultaa Hopeaa Pronssia
1970 West Allis Valeri Muratov (URS) Keiichi Suzuki (JAP) Magne Thomassen (NOR)
1971 Inzell Erhard Keller (FRG) Ove König (SWE) Ard Schenk (NED)
1972 Eskilstuna Leo Linkovesi (FIN) Valeri Muratov (URS) Ard Schenk (NED)
1973 Oslo Valeri Muratov (URS) Jos Valentijn (NED) Eppie Bleeker (NED)
1974 Innsbruck Per Bjørang (NOR) Masaki Suzuki (JPN) Eppie Bleeker (NED)
1975 Göteborg Aleksandr Safronov (URS) Jevgeni Kulikov (URS) Valeri Muratov (URS)
1976 Länsi-Berliini Johan Granath (SWE) Dan Immerfall (USA) Peter Mueller (USA)
1977 Alkmaar Eric Heiden (USA) Peter Mueller (USA) Jevgeni Kulikov (URS)
1978 Lake Placid Eric Heiden (USA) Frode Rønning (NOR) Johan Granath (SWE)
1979 Inzell Eric Heiden (USA) Gaétan Boucher (CAN) Frode Rønning (NOR)
1980 West Allis Eric Heiden (USA) Gaétan Boucher (CAN) Tom Plant (USA)
1981 Grenoble Frode Rønning (NOR) Sergei Hlebnikov (URS) Anatoli Medennikov (URS)
1982 Alkmaar Sergei Hlebnikov (URS) Gaétan Boucher (CAN) Frode Rønning (NOR)
1983 Helsinki Akira Kuroiwa (JPN) Pavel Pegov (URS) Hilbert van der Duim (NED)
1984 Trondheim Gaétan Boucher (CAN) Sergei Hlebnikov (URS) Kai Arne Engelstad (NOR)
1985 Heerenveen Igor Železovski (URS) Gaétan Boucher (CAN) Dan Jansen (USA)
1986 Karuizawa Igor Železovski (URS) Dan Jansen (USA) Akira Kuroiwa (JPN)
1987 Sainte Foy Akira Kuroiwa (JPN) Nick Thometz (USA) Yukihiro Mitani (JPN)
1988 West Allis Dan Jansen (USA) Uwe-Jens Mey (GDR) Eric Flaim (USA)
1989 Heerenveen Igor Železovski (URS) Uwe-Jens Mey (GDR) Andrei Bahvalov (URS)
1990 Tromssa Bae Ki-Tae (KOR) Andrei Bahvalov (URS) Igor Železovski (URS)
1991 Inzell Igor Železovski (URS) Uwe-Jens Mey (GER) Toshiyuki Kuroiwa (JPN)
1992 Oslo Igor Železovski (CIS) Dan Jansen (USA) Toshiyuki Kuroiwa (JPN)
1993 Ikaho Igor Železovski (BLR) Yasunori Miyabe (JPN) Hiroyasu Shimizu (JPN)
1994 Calgary Dan Jansen (USA) Sergei Klevtšenja (RUS) Junichi Inoue (JPN)
1995 Milwaukee Kim Yun-Man (KOR) Hiroyasu Shimizu (JPN) Yasunori Miyabe (JPN)
1996 Heerenveen Sergei Klevtšenja (RUS) Hiroyasu Shimizu (JPN) Manabu Horii (JPN)
1997 Hamar Sergei Klevtšenja (RUS) Roger Strøm (NOR) Casey FitzRandolph (USA)
1998 Berliini Jan Bos (NED) Jeremy Wotherspoon (CAN) Erben Wennemars (NED)
1999 Calgary Jeremy Wotherspoon (CAN) Jan Bos (NED) Hiroyasu Shimizu (JPN)
2000 Soul Jeremy Wotherspoon (CAN) Mike Ireland (CAN) Hiroyasu Shimizu (JPN)
2001 Inzell Mike Ireland (CAN) Hiroyasu Shimizu (JPN) Jeremy Wotherspoon (CAN)
2002 Hamar Jeremy Wotherspoon (CAN) Casey FitzRandolph (USA) Mike Ireland (CAN)
2003 Calgary Jeremy Wotherspoon (CAN) Gerard van Velde (NED) Erben Wennemars (NED)
2004 Nagano Erben Wennemars (NED) Jeremy Wotherspoon (CAN) Mike Ireland (CAN)
2005 Salt Lake City Erben Wennemars (NED) Jeremy Wotherspoon (CAN) Joey Cheek (USA)
2006 Heerenveen Joey Cheek (USA) Dmitryi Dorofejev (RUS) Jan Bos (NED)
2007 Hamar Kyou-Hyuk Lee (KOR) Pekka Koskela (FIN) Shani Davis (USA)
2008 Heerenveen Kyou-Hyuk Lee (KOR) Jeremy Wotherspoon (CAN) Joon Mun (KOR)
2009 Moskova Shani Davis (USA) Keiichiro Nagashima (JPN) Simon Kuipers (NED)
2010 Obihiro Kyou-Hyuk Lee (KOR) Lee Kang-Seok (KOR) Keiichiro Nagashima (JPN)
2011 Heerenveen Lee Kyou-Hyuk (KOR) Mo Tae-Bum (KOR) Shani Davis (USA)
2012 Calgary Stefan Groothuis (NED) Lee Kyou-Hyuk (KOR) Mo Tae-Bum (KOR)
2013 Salt Lake City Michel Mulder (NED) Pekka Koskela (FIN) Hein Otterspeer (NED)
2014 Nagano Michel Mulder (NED) Shani Davis (USA) Daniel Greig (AUS)

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Paikka Kultaa Hopeaa Pronssia
1970 West Allis Ljudmila Titova (URS) Nina Statkevitš (URS) Atje Keulen-Deelstra (NED)
1971 Inzell Ruth Schleiermacher (GDR) Anne Henning (USA) Dianne Holum (USA)
1972 Eskilstuna Monika Pflug (FRG) Dianne Holum (USA) Ljudmila Titova (URS)
1973 Oslo Sheila Young (USA) Atje Keulen-Deelstra (NED) Monika Pflug (FRG)
1974 Innsbruck Leah Poulos (USA) Atje Keulen-Deelstra (NED) Monika Pflug (FRG)
1975 Göteborg Sheila Young (USA) Heike Lange (GDR) Cathy Priestner (CAN)
1976 Länsi-Berliini Sheila Young (USA) Leah Poulos (USA) Sylvia Burka (CAN)
1977 Alkmaar Sylvia Burka (CAN) Leah Poulos (USA) Haitske Pijlman (NED)
1978 Lake Placid Ljubov Sadtšikova (URS) Beth Heiden (USA) Erwina Rys-Ferens (POL)
1979 Inzell Leah Poulos-Mueller (USA) Beth Heiden (USA) Christa Rothenburger (GDR)
1980 West Allis Karin Enke (GDR) Leah Poulos-Mueller (USA) Beth Heiden (USA)
1981 Grenoble Karin Enke (GDR) Tatjana Tarasova (URS) Natalja Petrusjova (URS)
1982 Alkmaar Natalja Petrusjova (URS) Karin Busch-Enke (GDR) Monika Holzner-Pflug (FRG)
1983 Helsinki Karin Enke (GDR) Natalja Petrusjova (URS) Christa Rothenburger(GDR)
1984 Trondheim Karin Enke (GDR) Valentina Lalenkova-Golovenkina (URS) Natalia Glebova (URS)
1985 Heerenveen Christa Rothenburger (GDR) Angela Stahnke (GDR) Erwina Rys-Ferens (POL)
1986 Karuizawa Karin Kania-Enke (GDR) Christa Rothenburger (GDR) Bonnie Blair (USA)
1987 Sainte Foy Karin Kania-Enke (GDR) Bonnie Blair (USA) Christa Rothenburger (GDR)
1988 West Allis Christa Rothenburger (GDR) Karin Kania-Enke (GDR) Bonnie Blair (USA)
1989 Heerenveen Bonnie Blair (USA) Christa Luding-Rothenburger (GDR) Seiko Hashimoto (JPN)
1990 Tromssa Angela Hauck-Stahnke (GDR) Bonnie Blair (USA) Christine Aaftink (NED)
1991 Inzell Monique Garbrecht (GER) Ye Qiaobo (CHN) Christine Aaftink (NED)
1992 Oslo Ye Qiaobo (CHN) Bonnie Blair (USA) Christa Luding-Rothenburger (GER)
1993 Ikaho Ye Qiaobo (CHN) Bonnie Blair (USA) Oksana Ravilova (RUS)
1994 Calgary Bonnie Blair (USA) Angela Hauck-Stahnke (GER) Xue Ruihong (CHN)
1995 Milwaukee Bonnie Blair (USA) Oksana Ravilova (RUS) Franziska Schenk (GER)
1996 Heerenveen Chris Witty (USA) Edel Therese Høiseth (NOR) Franziska Schenk (GER)
1997 Hamar Franziska Schenk (GER) Xue Ruihong (CHN) Chris Witty (USA)
1998 Berliini Catriona LeMay-Doan (CAN) Sabine Völker (GER) Chris Witty (USA)
1999 Calgary Monique Garbrecht (GER) Catriona LeMay-Doan (CAN) Sabine Völker (GER)
2000 Seoul Monique Garbrecht (GER) Chris Witty (USA) Marianne Timmer (NED)
2001 Inzell Monique Garbrecht-Enfeldt (GER) Eriko Sanmiya (JPN) Catriona LeMay-Doan (CAN)
2002 Hamar Catriona LeMay-Doan (CAN) Andrea Nuyt (NED) Anželika Kotjuga (BLR)
2003 Calgary Monique Garbrecht-Enfeldt (GER) Cindy Klassen (CAN) Shihomi Shinya (JPN)
2004 Nagano Marianne Timmer (NED) Anni Friesinger (GER) Jennifer Rodriguez (USA)
2005 Salt Lake City Jennifer Rodriguez (USA) Anželika Kotjuga (BLR) Sabine Völker (GER)
2006 Heerenveen Svetlana Žurova (RUS) Manli Wang (CHN) Chiara Simionato (ITA)
2007 Hamar Anni Friesinger (GER) Ireen Wüst (NED) Cindy Klassen (CAN)
2008 Heerenveen Jenny Wolf (GER) Anni Friesinger (GER) Annette Gerritsen (NED)
2009 Moskova Wang Beixing (CHN) Jenny Wolf (GER) Yu Jing (CHN)
2010 Obihiro Lee Sang-hwa (KOR) Sayuri Yoshii (JPN) Jenny Wolf (GER)
2011 Heerenveen Christine Nesbitt (CAN) Annette Gerritsen (NED) Margot Boer (NED)
2012 Calgary Yu Jing (CHN) Christine Nesbitt (CAN) Zhang Hong (CHN)
2013 Salt Lake City Heather Richardson (USA) Yu Jing (CHN) Lee Sang-hwa (KOR)
2014 Nagano Yu Jing (CHN) Zhang Hong (CHN) Heather Richardson (USA)