Maastohiihdon maailmancup

Wikipediasta
(Ohjattu sivulta Hiihdon maailmancup)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Maastohiihdon maailmancup
2016 Ski Tour Canada Quebec city 15.JPG
Laji maastohiihto
Perustettu 1973
Sivusto http://www.fis-ski.com/cross-country/

Maastohiihdon maailmancup on kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n järjestämä maastohiihdon korkeatasoisin kansainvälinen sarjamuotoinen kilpailu. Ensimmäistä kertaa maailmancup järjestettiin miehille kaudella 1973–1974 ja naisille 1978–1979 ja virallinen asema sillä on ollut kaudesta 1981–1982 lähtien. Sprinttihiihdon maailmancupin voitosta on kilpailtu 1996–1997 lähtien. Kisoja on Suomessa televisioitu pääosin Ylellä, lukuun ottamatta vuosia 2011-2018, jolloin sarjan ulkomailla järjestetyt tapahtumat olivat osa MTV:n ja CMORE:n maksutv -kokonaisuutta selostajinaan Antero Mertaranta, Kimmo Porttila, Mika Saukkonen, Jani Rajalin ja Antti Haajanen.

Maailmancupin kolme parasta kausittain[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Voittaja Toinen Kolmas
1981–1982 Yhdysvallat Bill Koch Ruotsi Thomas Wassberg Suomi Harri Kirvesniemi
1982–1983 Neuvostoliitto Alexander Savjalov Ruotsi Gunde Svan Yhdysvallat Bill Koch
1983–1984 Ruotsi Gunde Svan Ruotsi Thomas Wassberg Suomi Harri Kirvesniemi
1984–1985 Ruotsi Gunde Svan Norja Tor Håkon Holte Norja Ove Aunli
1985–1986 Ruotsi Gunde Svan Ruotsi Torgny Mogren Neuvostoliitto Vladimir Smirnov
1986–1987 Ruotsi Torgny Mogren Ruotsi Thomas Wassberg Ruotsi Gunde Svan
1987–1988 Ruotsi Gunde Svan Ruotsi Torgny Mogren Norja Pål Gunnar Mikkelsplass
1988–1989 Ruotsi Gunde Svan Norja Vegard Ulvang Ruotsi Torgny Mogren
1989–1990 Norja Vegard Ulvang Ruotsi Gunde Svan Norja Bjørn Dæhlie
1990–1991 Neuvostoliitto Vladimir Smirnov Ruotsi Torgny Mogren Norja Bjørn Dæhlie
1991–1992 Norja Bjørn Dæhlie Norja Vegard Ulvang Kazakstan Vladimir Smirnov
1992–1993 Norja Bjørn Dæhlie Kazakstan Vladimir Smirnov Norja Vegard Ulvang
1993–1994 Kazakstan Vladimir Smirnov Norja Bjørn Dæhlie Suomi Jari Isometsä
1994–1995 Norja Bjørn Dæhlie Kazakstan Vladimir Smirnov Italia Silvio Fauner
1995–1996 Norja Bjørn Dæhlie Kazakstan Vladimir Smirnov Suomi Jari Isometsä
1996–1997 Norja Bjørn Dæhlie Suomi Mika Myllylä Italia Fulvio Valbusa
1997–1998 Norja Thomas Alsgaard Norja Bjørn Dæhlie Kazakstan Vladimir Smirnov
1998–1999 Norja Bjørn Dæhlie Itävalta Mikhail Botvinov Suomi Mika Myllylä
1999–2000 Espanja Johann Mühlegg Suomi Jari Isometsä Norja Odd-Bjørn Hjelmeset
2000–2001 Ruotsi Per Elofsson Espanja Johann Mühlegg Norja Thomas Alsgaard
2001–2002 Ruotsi Per Elofsson Norja Thomas Alsgaard Norja Anders Aukland
2002–2003 Ruotsi Mathias Fredriksson Saksa René Sommerfeldt Ruotsi Jörgen Brink
2003–2004 Saksa René Sommerfeldt Ruotsi Mathias Fredriksson Norja Jens Arne Svartedal
2004–2005 Saksa Axel Teichmann Ranska Vincent Vittoz Norja Tor Arne Hetland
2005–2006 Saksa Tobias Angerer Norja Jens Arne Svartedal Norja Tor Arne Hetland
2006–2007 Saksa Tobias Angerer Venäjä Alexander Legkov Norja Eldar Rønning
2007–2008 Tšekki Lukás Bauer Saksa René Sommerfeldt Italia Pietro Piller Cottrer
2008–2009 Sveitsi Dario Cologna Norja Petter Northug Norja Ola Vigen Hattestad
2009–2010 Norja Petter Northug Tšekki Lukás Bauer Ruotsi Marcus Hellner
2010–2011 Sveitsi Dario Cologna Norja Petter Northug Ruotsi Daniel Rickardsson
2011–2012 Sveitsi Dario Cologna Kanada Devon Kershaw Norja Petter Northug
2012–2013 Norja Petter Northug Venäjä Alexander Legkov Sveitsi Dario Cologna
2013–2014 Norja Martin Johnsrud Sundby Venäjä Alexander Legkov Kanada Alex Harvey
2014–2015 Sveitsi Dario Cologna Norja Petter Northug Ruotsi Calle Halfvarsson
2015–2016 Norja Martin Johnsrud Sundby Norja Petter Northug Norja Finn Hågen Krogh
2016–2017 Norja Martin Johnsrud Sundby Venäjä Sergei Ustjugov Kanada Alex Harvey
2017–2018 Norja Johannes Høsflot Klæbo Sveitsi Dario Cologna Norja Martin Johnsrud Sundby
2018–2019 Norja Johannes Høsflot Klæbo Venäjä Aleksandr Bolšunov Norja Sjur Røthe

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Voittaja Toinen Kolmas
1981–1982 Norja Berit Aunli Norja Britt Pettersen Tšekki Kveta Jeriová
1982–1983 Suomi Marja-Liisa Hämäläinen Norja Britt Pettersen Tšekki Kveta Jeriová
1983–1984 Suomi Marja-Liisa Hämäläinen Neuvostoliitto Raisa Smetanina Norja Anne Jahren
1984–1985 Norja Anette Bøe Norja Grete Ingeborg Nykkelmo Norja Britt Pettersen
1985–1986 Suomi Marjo Matikainen Norja Marianne Dahlmo Norja Britt Pettersen
1986–1987 Suomi Marjo Matikainen Neuvostoliitto Anfisa Reztsova Norja Marianne Dahlmo
1987–1988 Suomi Marjo Matikainen Ruotsi Marie-Helene Östlund Suomi Marja-Liisa Kirvesniemi
1988–1989 Neuvostoliitto Jelena Välbe Slovakia Alžbeta Havrančíková Neuvostoliitto Tamara Tihonova
1989–1990 Neuvostoliitto Larisa Lazutina Neuvostoliitto Jelena Välbe Norja Trude Dybendahl
1990–1991 Neuvostoliitto Jelena Välbe Italia Stefania Belmondo Neuvostoliitto Ljubov Jegorova
1991–1992 Venäjä Jelena Välbe Italia Stefania Belmondo Venäjä Ljubov Jegorova
1992–1993 Venäjä Ljubov Jegorova Venäjä Jelena Välbe Italia Stefania Belmondo
1993–1994 Italia Manuela Di Centa Venäjä Ljubov Jegorova Venäjä Jelena Välbe
1994–1995 Venäjä Jelena Välbe Venäjä Nina Gavriljuk Venäjä Larisa Lazutina
1995–1996 Italia Manuela Di Centa Venäjä Jelena Välbe Venäjä Larisa Lazutina
1996–1997 Venäjä Jelena Välbe Italia Stefania Belmondo Tšekki Katerina Neumannová
1997–1998 Venäjä Larisa Lazutina Norja Bente Skari Italia Stefania Belmondo
1998–1999 Italia Stefania Belmondo Norja Bente Skari Venäjä Nina Gavriljuk
1999–2000 Norja Bente Skari Viro Kristina Šmigun Venäjä Larisa Lazutina
2000–2001 Venäjä Julija Tšepalova Norja Bente Skari Venäjä Larisa Lazutina
2001–2002 Norja Bente Skari Tšekki Katerina Neumannová Italia Stefania Belmondo
2002–2003 Norja Bente Skari Viro Kristina Šmigun Italia Gabriella Paruzzi
2003–2004 Italia Gabriella Paruzzi Norja Marit Bjørgen Ukraina Valentyna Ševtšenko
2004–2005 Norja Marit Bjørgen Tšekki Katerina Neumannová Suomi Virpi Kuitunen
2005–2006 Norja Marit Bjørgen Kanada Beckie Scott Venäjä Julija Tšepalova
2006–2007 Suomi Virpi Kuitunen Norja Marit Bjørgen Tšekki Katerina Neumannová
2007–2008 Suomi Virpi Kuitunen Norja Astrid Uhrenholdt Jacobsen Puola Justyna Kowalczyk
2008–2009 Puola Justyna Kowalczyk Slovenia Petra Majdič Suomi Aino-Kaisa Saarinen
2009–2010 Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Slovenia Petra Majdič
2010–2011 Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Italia Arianna Follis
2011–2012 Norja Marit Bjørgen Puola Justyna Kowalczyk Norja Therese Johaug
2012–2013 Puola Justyna Kowalczyk Norja Therese Johaug Yhdysvallat Kikkan Randall
2013–2014 Norja Therese Johaug Norja Marit Bjørgen Norja Astrid Uhrenholdt Jacobsen
2014–2015 Norja Marit Bjørgen Norja Therese Johaug Norja Heidi Weng
2015–2016 Norja Therese Johaug Norja Ingvild Flugstad Østberg Norja Heidi Weng
2016–2017 Norja Heidi Weng Suomi Krista Pärmäkoski Norja Ingvild Flugstad Østberg
2017–2018 Norja Heidi Weng Yhdysvallat Jessica Diggins Norja Ingvild Flugstad Østberg
2018–2019 Norja Ingvild Flugstad Østberg Venäjä Natalja Neprjajeva Norja Therese Johaug

Epävirallinen maailmancup[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Miehet Naiset
1973–1974 Norja Ivar Formo ei järjestetty
1974–1975 Norja Oddvar Brå ei järjestetty
1975–1976 Suomi Juha Mieto ei järjestetty
1976–1977 Ruotsi Thomas Wassberg ei järjestetty
1977–1978 Ruotsi Sven-Åke Lundbäck ei järjestetty
1978–1979 Norja Oddvar Brå Neuvostoliitto Galina Kulakova
1979–1980 Suomi Juha Mieto ei järjestetty
1980–1981 Neuvostoliitto Aleksandr Zavjalov Neuvostoliitto Raisa Smetanina


Sprinttimaailmancupin kolme parasta kausittain[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Voittaja Toinen Kolmas
1996–1997 Norja Bjørn Dæhlie Italia Fulvio Valbusa Italia Silvio Fauner
1997–1998 Norja Thomas Alsgaard Norja Bjørn Dæhlie Kazakstan Vladimir Smirnov
1998–1999 Norja Bjørn Dæhlie Norja Tor Arne Hetland Ruotsi Mathias Fredriksson
1999–2000 Norja Morten Brørs Norja Odd-Bjørn Hjelmeset Norja Håvard Solbakken
2000–2001 Norja Jan Jacob Verdenius Italia Cristian Zorzi Norja Tor Arne Hetland
2001–2002 Norja Trond Iversen Norja Jens Arne Svartedal Italia Cristian Zorzi
2002–2003 Ruotsi Thobias Fredriksson Norja Tor Arne Hetland Suomi Lauri Pyykönen
2003–2004 Ruotsi Thobias Fredriksson Norja Jens Arne Svartedal Norja Håvard Bjerkeli
2004–2005 Norja Tor Arne Hetland Norja Eldar Rønning Norja Trond Iversen
2005–2006 Ruotsi Björn Lind Ruotsi Thobias Fredriksson Norja Tor Arne Hetland
2006–2007 Norja Jens Arne Svartedal Norja Trond Iversen Ruotsi Emil Jönsson
2007–2008 Norja Ola Vigen Hattestad Ruotsi Emil Jönsson Norja John Kristian Dahl
2008–2009 Norja Ola Vigen Hattestad Italia Renato Pasini Norja Tor Arne Hetland
2009–2010 Ruotsi Emil Jönsson Norja Petter Northug Venäjä Aleksei Petuhov
2010–2011 Ruotsi Emil Jönsson Norja Ola Vigen Hattestad Ruotsi Jesper Modin
2011–2012 Ruotsi Teodor Peterson Venäjä Nikolai Morilov Norja Eirik Brandsdal
2012–2013 Ruotsi Emil Jönsson Norja Petter Northug Venäjä Nikita Kriukov
2013–2014 Norja Ola Vigen Hattestad Norja Eirik Brandsdal Saksa Josef Wenzl
2014–2015 Norja Finn Hågen Krogh Norja Eirik Brandsdal Italia Federico Pellegrino
2015–2016 Italia Federico Pellegrino Norja Petter Northug Norja Finn Hågen Krogh
2016–2017 Norja Johannes Høsflot Klæbo Italia Federico Pellegrino Norja Sindre Bjørnestad Skar
2017–2018 Norja Johannes Høsflot Klæbo Italia Federico Pellegrino Ranska Lucas Chanavat
2018–2019 Norja Johannes Høsflot Klæbo Italia Federico Pellegrino Norja Eirik Brandsdal

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Voittaja Toinen Kolmas
1996–1997 Italia Stefania Belmondo Venäjä Jelena Välbe Tšekki Katerina Neumannová
1997–1998 Norja Bente Martinsen Venäjä Larisa Lazutina Italia Stefania Belmondo
1998–1999 Norja Bente Martinsen Tšekki Katerina Neumannová Viro Kristina Šmigun
1999–2000 Norja Bente Skari Norja Anita Moen Viro Kristina Šmigun
2000–2001 Norja Bente Skari Suomi Pirjo Manninen Saksa Manuela Henkel
2001–2002 Norja Bente Skari Norja Anita Moen Tšekki Katerina Neumannová
2002–2003 Norja Marit Bjørgen Norja Bente Skari Suomi Pirjo Manninen
2003–2004 Norja Marit Bjørgen Italia Gabriella Paruzzi Ruotsi Anna Olsson
2004–2005 Norja Marit Bjørgen Suomi Virpi Kuitunen Ruotsi Anna Olsson
2005–2006 Norja Marit Bjørgen Norja Ella Gjømle Kanada Beckie Scott
2006–2007 Suomi Virpi Kuitunen Slovenia Petra Majdič Venäjä Natalja Matvejeva
2007–2008 Slovenia Petra Majdič Norja Astrid Uhrenholdt Jacobsen Suomi Virpi Kuitunen
2008–2009 Slovenia Petra Majdič Italia Arianna Follis Suomi Pirjo Muranen
2009–2010 Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Slovenia Petra Majdič
2010–2011 Slovenia Petra Majdič Italia Arianna Follis Yhdysvallat Kikkan Randall
2011–2012 Yhdysvallat Kikkan Randall Norja Maiken Caspersen Falla Norja Marit Bjørgen
2012–2013 Yhdysvallat Kikkan Randall Puola Justyna Kowalczyk Norja Ingvild Flugstad Østberg
2013–2014 Yhdysvallat Kikkan Randall Saksa Denise Herrmann Norja Marit Bjørgen
2014–2015 Norja Marit Bjørgen Norja Ingvild Flugstad Østberg Norja Maiken Caspersen Falla
2015–2016 Norja Maiken Caspersen Falla Norja Ingvild Flugstad Østberg Ruotsi Stina Nilsson
2016–2017 Norja Maiken Caspersen Falla Ruotsi Stina Nilsson Ruotsi Hanna Falk
2017–2018 Norja Maiken Caspersen Falla Ruotsi Stina Nilsson Yhdysvallat Sophie Caldwell
2018–2019 Ruotsi Stina Nilsson Norja Maiken Caspersen Falla Ruotsi Maja Dahlqvist

Maailmancupin kokonaiskilpailussa menestyneimmät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sijoitus voitot 2. sijat 3. sijat
1. Norja Bjørn Dæhlie 6 2 2
2. Ruotsi Gunde Svan 5 2 1
3. Sveitsi Dario Cologna 4 1 1
4. Norja Martin Johnsrud Sundby 3 0 1
5. Norja Petter Northug 2 4 1
6. Neuvostoliitto Kazakstan Vladimir Smirnov 2 3 3
7. Ruotsi Per Elofsson 2 0 0
Saksa Tobias Angerer 2 0 0
Norja Johannes Høsflot Klæbo 2 0 0
10. Ruotsi Torgny Mogren 1 3 1
11. Norja Vegard Ulvang 1 2 1
12. Norja Thomas Alsgaard 1 1 1
13. Tšekki Lukás Bauer 1 1 0
Ruotsi Mathias Fredriksson 1 1 0
Espanja Johann Mühlegg 1 1 0
Saksa René Sommerfeldt 1 1 0
17. Yhdysvallat Bill Koch 1 0 1
18. Saksa Axel Teichmann 1 0 0
Neuvostoliitto Alexander Savjalov 1 0 0
20. Venäjä Alexander Legkov 0 3 0
Ruotsi Thomas Wassberg 0 3 0

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sijoitus voitot 2. sijat 3. sijat
1. Neuvostoliitto Venäjä Jelena Välbe 5 3 1
2. Norja Marit Bjørgen 4 5 0
3. Puola Justyna Kowalczyk 4 1 1
4. Norja Bente Skari 3 3 0
5. Suomi Marjo Matikainen 3 0 0
6. Norja Therese Johaug 2 2 2
7. Neuvostoliitto Venäjä Larisa Lazutina 2 0 4
8. Norja Heidi Weng 2 0 2
9. Suomi Virpi Kuitunen 2 0 1
Suomi Marja-Liisa Kirvesniemi 2 0 1
10. Italia Manuela di Centa 2 0 0
12. Italia Stefania Belmondo 1 3 3
13. Neuvostoliitto Venäjä Ljubov Jegorova 1 1 2
Norja Ingvild Flugstad Østberg 1 1 2
15. Venäjä Julija Tšepalova 1 0 1
Italia Gabriella Paruzzi 1 0 1
17. Norja Berit Aunli 1 0 0
Norja Anette Bøe 1 0 0
19. Tšekki Katerina Neumannová 0 2 2
Norja Britt Pettersen 0 2 2

Sprinttimaailmancupissa menestyneimmät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sijoitus voitot 2. sijat 3. sijat
1. Ruotsi Emil Jönsson 3 1 1
2. Norja Ola Vigen Hattestad 3 0 0
Norja Johannes Høsflot Klæbo 3 0 0
4. Ruotsi Thobias Fredriksson 2 1 0
Norja Bjørn Dæhlie 2 1 0
6. Italia Federico Pellegrino 1 3 1
7. Norja Tor Arne Hetland 1 2 3
8. Norja Jens Arne Svartedal 1 2 0
9. Norja Trond Iversen 1 1 1
10. Norja Finn Hågen Krogh 1 0 1

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sijoitus voitot 2. sijat 3. sijat
1. Norja Marit Bjørgen 5 1 2
2. Norja Bente Skari 5 1 0
3. Slovenia Petra Majdič 3 1 1
Norja Maiken Caspersen Falla 3 1 1
5. Yhdysvallat Kikkan Randall 3 0 1
6. Ruotsi Stina Nilsson 1 2 1
7. Suomi Virpi Kuitunen 1 1 1
8. Puola Justyna Kowalczyk 1 1 0
9. Italia Stefania Belmondo 1 0 1
10. Norja Ingvild Flugstad Østberg 0 2 1

Eniten maailmancupin osakilpailuvoittoja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Päivitetty kauden 2018–2019 jälkeen. Lihavoidulla merkityt urheilijat jatkavat uraansa.

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Voitot
1. Norja Bjørn Dæhlie 46
2. Norja Petter Northug 38
3. Neuvostoliitto Kazakstan Vladimir Smirnov 30
Norja Martin Johnsrud Sundby 30
Ruotsi Gunde Svan 30
6. Norja Johannes Høsflot Klæbo 27
7. Sveitsi Dario Cologna 26
8. Tšekki Lukas Bauer 18
9. Ruotsi Emil Jönsson 16
10. Norja Thomas Alsgaard 13
Norja Ola Vigen Hattestad 13
Norja Tor Arne Hetland 13
Ruotsi Torgny Mogren 13
Saksa Axel Teichmann 13
Venäjä Sergei Ustjugov 13
Italia Federico Pellegrino 13

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Voitot
1. Norja Marit Bjørgen 114
2. Norja Therese Johaug 53
3. Puola Justyna Kowalczyk 50
4. Neuvostoliitto Venäjä Jelena Välbe 45
5. Norja Bente Skari 42
6. Suomi Virpi Kuitunen 27
7. Slovenia Petra Majdič 24
8. Italia Stefania Belmondo 23
Ruotsi Stina Nilsson 23
10. Neuvostoliitto Venäjä Larisa Lazutina 21

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]