Maastohiihdon maailmancup 2009–2010

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Maastohiihdon maailmancup 20092010 oli historian 29. virallinen maailmancup-kausi. Se alkoi 21. marraskuuta 2009 Norjan Beitostølenissa ja päättyi 21. maaliskuuta 2010 Falunissa, Ruotsissa.

Kilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[1]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas
1 21. marraskuuta 2009 Norja Beitostølen 15 km (v) Norja Ronny André Hafsås Ranska Vincent Vittoz Suomi Matti Heikkinen
2 28. marraskuuta Suomi Kuusamo sprintti (p) Norja Ola Vigen Hattestad Norja Øystein Pettersen Venäjä Nikita Krjukov
3 29. marraskuuta 15 km (p) Norja Petter Northug Venäjä Maksim Vylegžanin Venäjä Aleksander Legkov
4 5. joulukuuta Saksa Düsseldorf sprintti (v) Venäjä Aleksei Petuhov Norja Anders Gløersen Norja Eirik Brandsdal
5 12. joulukuuta Sveitsi Davos 15 km (v) Suomi Matti Heikkinen Ruotsi Marcus Hellner Ranska Maurice Manificat
6 13. joulukuuta sprintti (v) Norja John Kristian Dahl Norja Petter Northug Venäjä Aleksei Petuhov
7 19. joulukuuta Slovenia Rogla sprintti (p) Norja Petter Northug Saksa Tobias Angerer Ruotsi Jesper Modin
8 20. joulukuuta 30 km yhteislähtö (p) Norja Petter Northug Venäjä Aleksander Legkov Venäjä Maksim Vylegžanin
Tour de Ski: 1. tammikuuta10. tammikuuta 2010
1. tammikuuta 2010 Saksa Oberhof 3,75 km (v) prologi Norja Petter Northug Ruotsi Marcus Hellner Saksa Axel Teichmann
2. tammikuuta 15 km (p) Norja Petter Northug Venäjä Maksim Vylegžanin Suomi Matti Heikkinen
3. tammikuuta sprintti (p) Norja Eldar Rønning Norja Petter Northug Saksa Axel Teichmann
4. tammikuuta Tšekki Praha sprintti (v) Ruotsi Emil Jönsson Ruotsi Marcus Hellner Norja Simen Østensen
6. tammikuuta Italia Toblach 30 km (v) Norja Petter Northug Sveitsi Dario Cologna Ruotsi Marcus Hellner
7. tammikuuta 10 km (p) Ruotsi Daniel Rickardsson Tšekki Lukáš Bauer Norja Petter Northug
9. tammikuuta Italia Val di Fiemme 20 km yhteislähtö (p) Tšekki Lukáš Bauer Norja Petter Northug Saksa Axel Teichmann
10. tammikuuta 10 km (v) Tšekki Lukáš Bauer Ruotsi Marcus Hellner Ranska Jean Marc Gaillard
9 Tour de Skin lopputilanne Tšekki Lukáš Bauer Norja Petter Northug Sveitsi Dario Cologna
10 16. tammikuuta Viro Otepää 15 km (p) Tšekki Lukáš Bauer Viro Andrus Veerpalu Viro Jaak Mae
11 17. tammikuuta sprintti (p) Ruotsi Emil Jönsson Norja Ola Vigen Hattestad Venäjä Nikita Krjukov
12 22. tammikuuta Venäjä Rybinsk sprintti (v) Venäjä Nikolai Morilov Venäjä Aleksei Petuhov Venäjä Nikita Krjukov
13 23. tammikuuta yhdistelmäkilpailu Venäjä Artjom Žmurko Venäjä Ilja Tšernousov Venäjä Sergei Širjajev
14 5. helmikuuta Kanada Canmore 15 km (v) Italia Giorgio Di Centa Italia Pietro Piller Cottrer Sveitsi Dario Cologna
15 6. helmikuuta sprintti (p) Ruotsi Emil Jönsson Norja John Kristian Dahl Sveitsi Dario Cologna
Talviolympialaiset: 12. helmikuuta28. helmikuuta
16 6. maaliskuuta Suomi Lahti yhdistelmäkilpailu Ranska Maurice Manificat Tšekki Lukáš Bauer Venäjä Ilja Tšernousov
17 11. maaliskuuta Norja Drammen sprintti (p) Ruotsi Emil Jönsson Norja Petter Northug Yhdysvallat Andrew Newell
18 13. maaliskuuta Norja Oslo 50 km yhteislähtö (v) Norja Petter Northug Italia Pietro Piller Cottrer Ranska Vincent Vittoz
19 14. maaliskuuta sprintti (v) Norja Anders Gløersen Venäjä Aleksei Petuhov Ruotsi Marcus Hellner
Maailmancupfinaali: 17. maaliskuuta21. maaliskuuta 2010
20 17. maaliskuuta Ruotsi Tukholma sprintti (p) Venäjä Nikita Krjukov Norja Petter Northug Ruotsi Emil Jönsson
21 19. maaliskuuta Ruotsi Falun 3,3 km (p) Sveitsi Dario Cologna Ruotsi Mats Larsson Venäjä Maksim Vylegžanin
22 20. maaliskuuta yhdistelmäkilpailu 10 km (p) + 10 km (v) Norja Petter Northug Saksa Tobias Angerer Tšekki Lukáš Bauer
23 21. maaliskuuta 15 km (v) Ranska Maurice Manificat Venäjä Maksim Vylegžanin Ranska Vincent Vittoz
Maailmancupfinaalin kokonaiskilpailu Norja Petter Northug Ranska Maurice Manificat Ruotsi Marcus Hellner
Viestit
# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas
1 22. marraskuuta Norja Beitostølen 4×10 km Norjan lippu Norja I
Eldar Rønning
Martin Johnsrud Sundby
Ronny André Hafsås
Petter Northug
Venäjän lippu Venäjä I
Maksim Vylegžanin
Nikolai Pankratov
Aleksander Legkov
Ilja Tšernousov
Saksan lippu Saksa
Jens Filbrich
Axel Teichmann
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
2 6. joulukuuta Saksa Düsseldorf joukkuesprintti (v) Venäjän lippu Venäjä I
Nikolai Morilov
Aleksei Petuhov
Norjan lippu Norja I
Eirik Brandsdal
Anders Gløersen
Ruotsin lippu Ruotsi II
Robin Bryntesson
Björn Lind
3 24. tammikuuta Venäjä Rybinsk joukkuesprintti (v) Venäjän lippu Venäjä I
Nikolai Morilov
Aleksei Petuhov
Italia II
Fabio Pasini
Loris Frasnelli
Saksan lippu Saksa
Tim Tscharnke
Josef Wenzl
4 7. maaliskuuta Suomi Lahti 4×10 km Norjan lippu Norja II
Simen Østensen
Roger Aa Djupvik
Sjur Røthe
Kristian Tettli Rennemo
Norjan lippu Norja I
Eldar Rønning
Martin Johnsrud Sundby
Petter Eliassen
Tord Asle Gjerdalen
Saksan lippu Saksa
Hannes Dotzler
Tobias Angerer
Philipp Marschall
Tim Tscharnke

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas
1 21. marraskuuta 2009 Norja Beitostølen 10 km (v) Norja Marit Bjørgen Ruotsi Charlotte Kalla Ruotsi Anna Haag
2 28. marraskuuta Suomi Kuusamo sprintti (p) Puola Justyna Kowalczyk Slovenia Petra Majdič Slovakia Alena Procházková
3 29. marraskuuta 10 km (p) Suomi Aino-Kaisa Saarinen Venäjä Irina Hazova Norja Vibeke Skofterud
4 5. joulukuuta Saksa Düsseldorf sprintti (v) Ruotsi Hanna Falk Venäjä Natalja Korosteljova Slovenia Vesna Fabjan
5 12. joulukuuta Sveitsi Davos 10 km (v) Venäjä Irina Hazova Ruotsi Charlotte Kalla Viro Kristina Šmigun-Vähi
6 13. joulukuuta sprintti (v) Slovenia Petra Majdič Norja Marit Bjørgen Suomi Aino-Kaisa Saarinen
7 19. joulukuuta Slovenia Rogla sprintti (p) Norja Marit Bjørgen Puola Justyna Kowalczyk Slovenia Petra Majdič
8 20. joulukuuta 15 km yhteislähtö (p) Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Ruotsi Anna Haag
Tour de Ski: 1. tammikuuta10. tammikuuta 2010
1. tammikuuta 2010 Saksa Oberhof 2,5 km (v) prologi Slovenia Petra Majdič Venäjä Natalja Korosteljova Puola Justyna Kowalczyk
2. tammikuuta 10 km (p) Puola Justyna Kowalczyk Suomi Aino-Kaisa Saarinen Norja Kristin Størmer Steira
3. tammikuuta sprintti (p) Slovenia Petra Majdič Puola Justyna Kowalczyk Suomi Aino-Kaisa Saarinen
4. tammikuuta Tšekki Praha sprintti (v) Venäjä Natalja Korosteljova Norja Celine Brun-Lie Slovakia Alena Procházková
6. tammikuuta Italia Toblach 15 km (v) Italia Arianna Follis Slovenia Petra Majdič Puola Justyna Kowalczyk
7. tammikuuta 5 km (p) Puola Justyna Kowalczyk Suomi Aino-Kaisa Saarinen Slovenia Petra Majdič
9. tammikuuta Italia Val di Fiemme 10 km yhteislähtö (p) Slovenia Petra Majdič Kazakstan Jelena Kolomina Italia Marianna Longa
10. tammikuuta 9 km (v) Norja Kristin Størmer Steira Suomi Riitta-Liisa Roponen Venäjä Jevgenija Medvedeva-Arbuzova
9 Tour de Skin lopputilanne Puola Justyna Kowalczyk Slovenia Petra Majdič Italia Arianna Follis
10 16. tammikuuta Viro Otepää 10 km (p) Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Suomi Aino-Kaisa Saarinen
11 17. tammikuuta sprintti (p) Ruotsi Hanna Falk Slovenia Petra Majdič Suomi Aino-Kaisa Saarinen
12 22. tammikuuta Venäjä Rybinsk sprintti (v) Slovenia Vesna Fabjan Italia Magda Genuin Puola Justyna Kowalczyk
13 23. tammikuuta yhdistelmäkilpailu Puola Justyna Kowalczyk Saksa Evi Sachenbacher-Stehle Venäjä Olga Šuškina
14 5. helmikuuta Kanada Canmore 10 km (v) Ruotsi Charlotte Kalla Puola Justyna Kowalczyk Venäjä Irina Hazova
15 6. helmikuuta sprintti (p) Puola Justyna Kowalczyk Ruotsi Ida Ingemarsdotter Kanada Sara Renner
Talviolympialaiset: 12. helmikuuta28. helmikuuta
16 6. maaliskuuta Suomi Lahti yhdistelmäkilpailu Norja Marit Bjørgen Puola Justyna Kowalczyk Norja Therese Johaug
17 11. maaliskuuta Norja Drammen sprintti (p) Norja Marit Bjørgen Suomi Aino-Kaisa Saarinen Suomi Pirjo Muranen
18 13. maaliskuuta Norja Oslo 30 km yhteislähtö (v) Norja Marit Bjørgen Norja Kristin Størmer Steira Norja Therese Johaug
19 14. maaliskuuta sprintti (v) Norja Marit Bjørgen Yhdysvallat Kikkan Randall Venäjä Natalja Korosteljova
Maailmancupfinaali: 17. maaliskuuta21. maaliskuuta 2010
20 17. maaliskuuta Ruotsi Tukholma sprintti (p) Ruotsi Anna Olsson Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen
21 19. maaliskuuta Ruotsi Falun 2,5 km (p) Puola Justyna Kowalczyk Norja Marit Bjørgen Ruotsi Charlotte Kalla
22 20. maaliskuuta yhdistelmäkilpailu 5 km (p) + 5 km (v) Norja Marit Bjørgen Norja Kristin Størmer Steira Norja Therese Johaug
23 21. maaliskuuta 10 km (v) Ruotsi Charlotte Kalla Norja Kristin Størmer Steira Viro Kristina Šmigun-Vähi
Maailmancupfinaalin kokonaiskilpailu Norja Marit Bjørgen Puola Justyna Kowalczyk Ruotsi Charlotte Kalla
Viestit
# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas
1 22. marraskuuta Norja Beitostølen 4×5 km Ruotsin lippu Ruotsi
Anna Olsson
Sara Lindborg
Anna Haag
Charlotte Kalla
Norjan lippu Norja I
Vibeke Skofterud
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
Suomen lippu Suomi
Pirjo Muranen
Virpi Kuitunen
Riitta-Liisa Roponen
Aino-Kaisa Saarinen
2 6. joulukuuta Saksa Düsseldorf joukkuesprintti (v) Italia I
Magda Genuin
Arianna Follis
Ruotsin lippu Ruotsi I
Ida Ingemarsdotter
Hanna Falk
Norjan lippu Norja I
Celine Brun-Lie
Maiken Caspersen Falla
3 24. tammikuuta Venäjä Rybinsk joukkuesprintti (v) Saksan lippu Saksa I
Evi Sachenbacher-Stehle
Stefanie Böhler
Slovenian lippu Slovenia
Katja Visnar
Vesna Fabjan
Venäjän lippu Venäjä I
Irina Hazova
Olga Rotševa
4 7. maaliskuuta Suomi Lahti 4×5 km Norjan lippu Norja I
Marthe Kristoffersen
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
Saksan lippu Saksa
Nicole Fessel
Katrin Zeller
Miriam Gössner
Evi Sachenbacher-Stehle
Italia
Marianna Longa
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
Arianna Follis

Maailmancupin loppupisteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: FIS[2]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kokonaiskilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Norja Petter Northug 1621
2. Tšekki Lukáš Bauer 1021
3. Ruotsi Marcus Hellner 985
4. Sveitsi Dario Cologna 885
5. Ranska Maurice Manificat 580
6. Ruotsi Emil Jönsson 554
7. Saksa Axel Teichmann 541
8. Venäjä Maksim Vylegžanin 532
9. Ranska Vincent Vittoz 515
10. Italia Giorgio Di Centa 501

Normaalimatkat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Norja Petter Northug 749
2. Tšekki Lukáš Bauer 563
3. Ruotsi Marcus Hellner 483
4. Sveitsi Dario Cologna 384
5. Ranska Vincent Vittoz 373

Sprintti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Ruotsi Emil Jönsson 506
2. Norja Petter Northug 352
3. Venäjä Aleksei Petuhov 347
4. Yhdysvallat Andrew Newell 313
1. Norja Ola Vigen Hattestad 312

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kokonaiskilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Puola Justyna Kowalczyk 2064
2. Norja Marit Bjørgen 1320
3. Slovenia Petra Majdič 1191
4. Suomi Aino-Kaisa Saarinen 1123
5. Italia Arianna Follis 908
6. Norja Kristin Størmer Steira 892
7. Suomi Riitta-Liisa Roponen 788
8. Ruotsi Charlotte Kalla 654
9. Italia Marianna Longa 646
10. Venäjä Natalja Korosteljova 488

Normaalimatkat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Puola Justyna Kowalczyk 929
2. Norja Marit Bjørgen 636
3. Norja Kristin Størmer Steira 568
4. Ruotsi Charlotte Kalla 493
5. Suomi Riitta-Liisa Roponen 477

Sprintti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Pisteet
1. Puola Justyna Kowalczyk 575
2. Norja Marit Bjørgen 484
3. Slovenia Petra Majdič 446
4. Suomi Aino-Kaisa Saarinen 399
5. Ruotsi Hanna Falk 338

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. “VIESSMANN” FIS CROSS-COUNTRY WORLD CUP 2009-2010 FIS. Viitattu 21.11.2009. (englanniksi)
  2. Cup Standings FIS. Viitattu 6.3.2010. (englanniksi)