Yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut 2018

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut 2018
Berlin Jun 2012 029 (Olympiastadion).JPG
Berliinin olympiastadion
Sijainti Berliini
Saksa
Kilpailupaikka Berliinin olympiastadion
Kilpailulajeja 50
Avajaiset 6. elokuuta
Päättäjäiset 12. elokuuta
Kotisivu Virallinen sivusto

Yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut 2018 olivat 24:nnet yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut. Ne järjestettiin 6.–12. elokuuta 2018 Berliinissä, Saksassa. Kilpailupaikkana toimi Berliinin olympiastadion. Vuoden 2018 kisat olivat kolmannet Saksassa järjestetyt yleisurheilun EM-kisat, edelliset kilpailut olivat Münchenissä 2002 ja Stuttgartissa 1986.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 m Iso-Britannia Zharnel Hughes 9,95 CR Iso-Britannia Reece Prescod 9,96 NU23R Turkki Jak Ali Harvey 10,01
200 m Turkki Ramil Quliyev 19,76 CR Iso-Britannia Nethaneel Mitchell-Blake 20,04 SB Sveitsi Alex Wilson 20,04 NR
400 m Iso-Britannia Matthew Hudson-Smith 44,78 Belgia Kevin Borlée 45,13 Belgia Jonathan Borlée 45,19
800 m Puola Adam Kszczot 1.44,59 SB Ruotsi Andreas Kramer 1.45,03 NR Ranska Pierre-Ambroise Bosse 1.45,30
1 500 m Norja Jakob Ingebrigtsen 3.38,10 Puola Marcin Lewandowski 3.38,14 Iso-Britannia Jake Wightman 3.38,25
5 000 m Norja Jakob Ingebrigtsen 13.17,06 EU20R Norja Henrik Ingebrigtsen 13.18,75 Ranska Morhad Amdouni 13.19,14 SB
10 000 m Ranska Morhad Amdouni 28.11,22 Belgia Bashir Abdi 28.11,76 Italia Yemaneberhan Crippa 28.12,15
Maraton Belgia Koen Naert 2.09.51 CR Sveitsi Tadesse Abraham 2.11.24 Italia Yassine Rachik 2.12.09 PB
Maratoncup  Italia 6.40.48  Espanja 6.42.43  Itävalta 6.49.29
110 m aitajuoksu Ranska Pascal Martinot-Lagarde 13,17 SB Neutraalit urheilijat Sergei Šubenkov 13,17 Espanja Orlando Ortega 13,34
400 m aitajuoksu Norja Karsten Warholm 47,64 EU23R Turkki Yasmani Copello 47,81 NR Irlanti Thomas Barr 48,31 SB
3 000 m estejuoksu Ranska Mahiedine Mekhissi-Benabbad 8.31,66 Espanja Fernando Carro 8.34,16 Italia Yohanes Chiappinelli 8.35,81
20 km kävely Espanja Álvaro Martín 1.20.42 SB Espanja Diego García Carrera 1.20.48 Neutraalit urheilijat Vasili Mizinov 1.20.50
50 km kävely Ukraina Marian Zakalnitski 3.46.32 Slovakia Matej Tóth 3.47.27 Valko-Venäjä Dzmitriy Dzjubin 3.47.59 PB
4 × 100 m Iso-Britannia Iso-Britannia
Chijindu Ujah
Zharnel Hughes
Adam Gemili
Harry Aikines-Aryeetey
37,80 Turkki Turkki
Efre Zafer Barnes
Jak Ali Harvey
Yigitcan Hekimoglu
Ramil Guliyev
37,98 NR Alankomaat Alankomaat
Christopher Garcia
Churandy Martina
Hensley Paulina
Taymir Burnet
38,03 NR
4 × 400 m Belgia Belgia
Dylan Borlée
Jonathan Borlée
Jonathan Sacoor
Kevin Borlée
2.59,47 EL Iso-Britannia Iso-Britannia
Rabah Yousif
Dwayne Cowan
Matthew Hudson-Smith
Martyn Rooney
3.00,36 SB Espanja Espanja
Óscar Husillos
Lucas Bua
Samuel García
Bruno Hortelano
3.00,78 SB
Korkeushyppy Saksa Mateusz Przybyklo 235 PB Valko-Venäjä Maksim Nedasekau 233 PB Neutraalit urheilijat Ilja Ivanyuk 231 PB
Seiväshyppy Ruotsi Armand Duplantis 605 WU20R Neutraalit urheilijat Timur Morgunov 600 PB Ranska Renaud Lavillenie 595 SB
Pituushyppy Kreikka Miltiádis Tentóglou 8,25 m SB Saksa Fabian Heinle 8,13 m SB Ukraina Serhi Nykyforov 8,13 m
Kolmiloikka Portugali Nelson Évora 17,10 SB Azerbaidžan Alexis Copello 16,93 Kreikka Dimítros Tsiámis 16,78 SB
Kuulantyöntö Puola Michał Haratyk 21,72 m Puola Konrad Bukowiecki 21,66 m NU23R Saksa David Storl 21,41 m
Kiekonheitto Liettua Andrius Gudžius 68,46 m Ruotsi Daniel Ståhl 68,23 m Itävalta Lukas Weißhaidinger 65,14 m
Moukarinheitto Puola Wojciech Nowicki 80,12 m Puola Pawel Fajdek 78,69 m Unkari Bence Halász 77,36 m
Keihäänheitto Saksa Thomas Röhler 89,47 m Saksa Andreas Hofmann 87,60 m Viro Magnus Kirt 85,96 m
Kymmenottelu Saksa Arthur Abele 8431 Neutraalit urheilijat Ilja Škurenjov 8321 Valko-Venäjä Vital Žuk 8290
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 m Iso-Britannia Dina Asher-Smith 10,85 WL, PB Saksa Gina Lückenkemper 10,98 EU23R Alankomaat Dafne Schippers 10,99 SB
200 m Iso-Britannia Dina Asher-Smith 21,89 WL Alankomaat Dafne Schippers 22,14 SB Alankomaat Jamile Samuel 22,37 PB
400 m Puola Justyna Święty-Ersetic 50,41 EL Kreikka María Belibasáki 50,45 NR Alankomaat Lisanne de Witte 50,77 NR
800 m Ukraina Natalija Pryštšepa 2.00,38 Ranska Renelle Lamote 2.00,62 Ukraina Olha Ljah’ova 2.00,79
1 500 m Iso-Britannia Laura Muir 4.02,32 Puola Sofia Ennaoui 4.03,08 Iso-Britannia Laura Weightman 4.03,75
5 000 m Alankomaat Sifan Hassan 14.46,12 CR Iso-Britannia Eilish McColgan 14.53,05 Turkki Yasemin Can 14.57,63 SB
10 000 m Israel Lonah Chemtai Salpeter 31.43,29 Alankomaat Susan Krumins 31.52,55 Ruotsi Meraf Bahta 32.19,34
Maraton Valko-Venäjä Volha Mazuronak 2.26.22 Ranska Clémence Calvin 2.26.28 Tšekki Eva Vrabcová-Nývltová 2.26.31 NR
Maratoncup  Valko-Venäjä 7.21.54  Italia 7.32.46  Espanja 7.44.06
100 m aitajuoksu Valko-Venäjä Elvira Herman 12,67 Saksa Pamela Dutkiewicz 12,72 Saksa Cindy Roleder 12,77 SB
400 m aitajuoksu Sveitsi Léa Sprunger 54,33 EL Ukraina Hanna Ryžykova 54,51 SB Iso-Britannia Meghan Beesley 55,31
3 000 m estejuoksu Saksa Gesa-Felicitas Krause 9.19,80 SB Sveitsi Fabienne Schlumpf 9.22,29 SB Norja Karoline Bjerkeli Grøvdal 9.24,46
20 km kävely Espanja Mária Pérez 1.26.36 CR Tšekki Anežka Drahotová 1.27.03 SB Italia Antonella Palmisano 1.27.30 SB
50 km kävely Portugali Inês Henriques 4.09.21 Ukraina Alina Tsvili 4.12.44 NR Espanja Julia Takács 4.15.22
4 × 100 m Iso-Britannia Iso-Britannia
Asha Philip
Imani Lansiquot
Bianca Williams
Dina Asher-Smith
41,88 WL Alankomaat Alankomaat
Dafne Schippers
Marije van Hunenstijn
Jamile Samuel
Naomi Sedney
42,15 SB Saksa Saksa
Lisa Marie Kwayie
Gina Lückenkemper
Tatjana Pinto
Rebekka Haase
42,23 SB
4 × 400 m Puola Puola
Małgorzata Hołub-Kowalik
Iga Baumgart-Witan
Patrycja Wyciszkiewicz
Justyna Święty-Ersetic
3.26,59 Ranska Ranska
Elea Mariama Diarra
Deborah Sananes
Agnes Raharolahy
Floria Guei
3.27,17 Iso-Britannia Iso-Britannia
Zoey Clark
Anyika Onuora
Amy Allcock
Eilidh Doyle
3.27,40
Korkeushyppy Neutraalit urheilijat Marija Lasitskene 200 Bulgaria Mirela Demireva 200 PB Saksa Marie-Laurence Jungfleisch 196 SB
Seiväshyppy Kreikka Ekateríni Stefanídi 485 Kreikka Nikoléta Kyriakopoúlou 480 Iso-Britannia Holly Bradshaw 475
Pituushyppy Saksa Malaika Mihambo 6,75 Ukraina Maryna Beh’ 6,73 SB Iso-Britannia Shara Proctor 6,70
Kolmiloikka Kreikka Paraskeví Papahrístou 14,60 m SB Saksa Kristin Gierisch 14,45 m PB Espanja Ana Peleteiro 14,44
Kuulantyöntö Puola Paulina Guba 19,33 m Saksa Christina Schwanitz 19,19 m Valko-Venäjä Aljona Dubitskaja 18,81 m
Kiekonheitto Kroatia Sandra Perković 67,62 m Saksa Nadine Müller 63,00 m SB Saksa Shanice Craft 62,46 m
Moukarinheitto Puola Anita Wlodarczyk 78,94 m CR Ranska Alexandra Tavernier 74,78 m NR Puola Joanna Fiodorow 74,00 m
Keihäänheitto Saksa Christin Hussong 67,90 m CR Tšekki Nikola Ogrodníková 61,85 m Liettua Liveta Jasiūnaitė 61,59 m
Seitsenottelu Belgia Nafissatou Thiam 6816 WL Iso-Britannia Katarina Johnson-Thompson 6759 PB Saksa Carolin Schäfer 6602 SB
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1  Iso-Britannia 7 5 6 18
2  Puola 7 4 1 12
3  Saksa 6 7 6 19
4  Ranska 3 4 3 10
5  Belgia 3 2 1 6
 Kreikka 3 2 1 6
7  Valko-Venäjä 3 1 3 7
8  Norja 3 1 1 5
9  Espanja 2 3 5 10
10  Ukraina 2 3 2 7
11  Portugali 2 0 0 2
12  Alankomaat 1 3 4 8
13  Turkki 1 2 2 5
14  Ruotsi 1 2 1 4
 Sveitsi 1 2 1 4
16  Italia 1 1 4 6
17  Liettua 1 0 1 2
18  Israel 1 0 0 1
 Kroatia 1 0 0 1
20  Tšekki 0 2 1 3
21  Azerbaidžan 0 1 0 1
 Bulgaria 0 1 0 1
 Slovakia 0 1 0 1
24  Itävalta 0 0 2 2
25  Irlanti 0 0 1 1
 Unkari 0 0 1 1
 Viro 0 0 1 1
-  Neutraalit urheilijat 1 3 2 6

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.