Sebringin 12 tunnin ajo
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
![]() |
|
---|---|
![]() |
|
Rata | Sebring International Raceway |
Ensimmäinen tapahtuma | Sebringin 12 tunnin ajo 1950 |
Sebringin 12 tunnin ajo on vuotuinen moottoriurheilun kestävyyskilpailu, joka ajetaan Sebring International Racewaylla Sebringissä, Floridassa. Kilpailu kestää nimensä mukaisesti 12 tuntia.
Kilpailua on järjestetty vuodesta 1950 lähtien. Kilpailuun on osallistunut lukuisia Formula 1 -kuljettajia sen historian aikana, mm. suomalainen Jyrki Järvilehto on voittanut kilpailun kahdesti. Kilpailua pidetään hyvänä valmistautumisena myöhemmin järjestettävään Le Mansin 24 tunnin ajoon.
Kilpailu on nykyään osa WeatherTech SportsCar Championship -sarjaa ja on aiemmin kuulunut World Sportscar Championship, IMSA GT Championship ja American Le Mans Series -sarjoihin.
Voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
- ↑ Vuoden 2008 tulokset kilpailun järjestäjän kotisivulla imsaracing.net. 17.3.2008. Arkistoitu 24.6.2008. Viitattu 17.3.2008.
Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Sebringin 12 tunnin ajo Wikimedia Commonsissa
Autourheilun kestävyysajot