Siirry sisältöön

NHL-kausi 1941–1942

Wikipediasta

NHL-kausi 1941–1942 oli National Hockey Leaguen historian 25. kausi. Sen aikana seitsemän joukkuetta pelasi kukin 48 runkosarjaottelua.[1][2] Aiemmin New York Americansina tunnettu mutta nimensä Brooklyn Americansiksi muuttanut seura oli viimeistä kertaa mukana NHL:ssä.[3] Stanley Cupin voitti Hap Dayn valmentama Toronto Maple Leafs, joka kukisti finaalisarjassa Detroit Red Wingsin otteluvoitoin 4–3. Kyseessä oli Toronton neljäs Stanley Cup -mestaruus.[4][5]

Runkosarjan pistepörssin voitti New York Rangersia edustanut Bryan Hextall.[1] Hextall keräsi 48 ottelussa yhteensä 56 tehopistettä, joista 24 oli maaleja ja 32 syöttöpisteitä.[6] Maalitilaston ykkönen oli puolestaan Lynn Patrick 32 osumallaan.[1] Arvokkaimmalle pelaajalle myönnettävän Hart Trophyn sai Brooklyn Americansin puolustaja Tommy Anderson.[7][8]

Pudotuspelien pistepörssin voittaja oli Detroit Red Wingsin Don Grosso. Hän teki 12 pudotuspeliottelussa 14 tehopistettä, joista 8 oli maaleja ja 6 maaliin johtaneita syöttöjä.[9] Parhaalle tulokkaalle annettavan Calder Trophyn sai New York Rangersin Grant Warwick.[10] Hän keräsi kauden aikana 33 tehopistettä, joista 16 oli maaleja ja 17 syöttöpisteitä.[1]

Lyhenteiden selitys: O = pelatut ottelut, V = voitot, H = häviöt, T = tasapelit, Pist. = pisteet, + = tehdyt maalit, − = päästetyt maalit. Pudotuspeleihin päässeet joukkueet on lihavoitu.

Joukkue O V H T Pist. + −
New York Rangers482917260177143
Toronto Maple Leafs482718357158136
Boston Bruins482517656160118
Chicago Black Hawks482223347145155
Detroit Red Wings481925442140147
Montreal Canadiens481827339134173
Brooklyn Americans481629335133175

[1][2]

Runkosarjan pistepörssi

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lyhenteiden selitys: O = pelatut ottelut, M = maalit, S = syötöt, Pist. = pisteet, RM = rangaistusminuutit

Pelaaja Joukkue O M S Pist. RM
Bryan HextallNew York Rangers4824325630
Lynn PatrickNew York Rangers4732225418
Don GrossoDetroit Red Wings4823305313
Phil WatsonNew York Rangers4815375258
Sid AbelDetroit Red Wings4818314945
Toe BlakeMontreal Canadiens4817284519
Bill ThomsChicago Black Hawks471530454
Gordie DrillonToronto Maple Leafs482318416
Syl AppsToronto Maple Leafs381823410
Tommy AndersonBrooklyn Americans4812294154

[6]

Puolivälierät Välierät Stanley Cup -finaali
         
1 New York Rangers 2
2 Toronto Maple Leafs 4
2 Toronto Maple Leafs 4
5 Detroit Red Wings 3
3 Boston Bruins 2
4 Chicago Black Hawks 1
3 Boston Bruins 0
5 Detroit Red Wings 2
5 Detroit Red Wings 2
6 Montreal Canadiens 1

[11]

Pudotuspelien pistepörssi

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lyhenteiden selitys: O = pelatut ottelut, M = maalit, S = syötöt, Pist. = pisteet, RM = rangaistusminuutit

Pelaaja Joukkue O M S Pist. RM
Don GrossoDetroit Red Wings12861429
Syl AppsToronto Maple Leafs1359142
Carl LiscombeDetroit Red Wings1266122
Billy TaylorToronto Maple Leafs1328104
Wally StanowskiToronto Maple Leafs1328102
Sweeney SchrinerToronto Maple Leafs1363910
Nick MetzToronto Maple Leafs1344812
Syd HoweDetroit Red Wings123580
John McCreedyToronto Maple Leafs134376
Don MetzToronto Maple Leafs44370

[9]

NHL-palkinnot

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
O’Brien Trophy:
(finaalisarjan hävinneelle joukkueelle)
Detroit Red Wings [12]
Prince of Wales Trophy:New York Rangers [13]
Calder Trophy:Grant Warwick, New York Rangers [10]
Hart Trophy:Tommy Anderson, Brooklyn Americans [7][8]
Lady Byng Trophy:Syl Apps, Toronto Maple Leafs [14]
Vezina Trophy:
(vähiten maaleja päästäneen joukkueen maalivahdille)
Frank Brimsek, Boston Bruins [15]

Tähdistökentälliset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Ykköstähtikenttä  Pelipaikka  Kakkostähtikenttä
Frank Brimsek, Boston Bruins maalivahti Turk Broda, Toronto Maple Leafs
Tommy Anderson, Brooklyn Americans puolustaja Pat Egan, Brooklyn Americans
Earl Seibert, Chicago Black Hawks puolustaja Bucko McDonald, Toronto Maple Leafs
Syl Apps, Toronto Maple Leafs keskushyökkääjä Phil Watson, New York Rangers
Lynn Patrick, New York Rangers vasen laitahyökkääjä Sid Abel, Detroit Red Wings
Bryan Hextall, New York Rangers oikea laitahyökkääjä Gordie Drillon, Toronto Maple Leafs

[1]

  1. 1 2 3 4 5 6 1941–42 NHL Season Summary Hockey-Reference.com. Sports Reference LLC. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  2. 1 2 1941–1942 Standings NHL.com. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  3. ↑ Rasmussen, Clark: NHL Expansion / Relocation Timeline (1941 ja 1942) DetroitHockey.Net. Arkistoitu 3.7.2013. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  4. ↑ Fitzpatrick, Jamie: Most Stanley Cup Wins by Team About.com. 13.6.2012. IAC/InterActiveCorp. Arkistoitu 24.4.2013. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  5. ↑ Stanley Cup Champions CBSSports.com. 2013. CBS Interactive. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  6. 1 2 1941–1942 – Regular Season – Stats NHL.com. 2012. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  7. 1 2 Hart Memorial Trophy NHL.com. 2013. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  8. 1 2 Fitzpatrick, Jamie: NHL Most Valuable Player: List of Hart Trophy Winners About.com. 2013. IAC/InterActiveCorp. Arkistoitu 11.5.2013. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  9. 1 2 1941–1942 – Playoffs – Stats NHL.com. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  10. 1 2 Calder Memorial Trophy NHL.com. 2013. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  11. ↑ 1941–42 NHL Playoff Results HockeyDB.com. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  12. ↑ O’Brien Trophy HHOF.com. 2013. Hockey Hall of Fame and Museum. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  13. ↑ Prince of Wales Trophy NHL.com. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  14. ↑ Lady Byng Memorial Trophy NHL.com. 2013. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)
  15. ↑ Vezina Trophy NHL.com. 2013. NHL. Viitattu 26.6.2013. (englanniksi)