Alppihiihdon maailmancup

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Alppihiihdon maailmancup
Meneillään oleva kausi:
Alppihiihdon maailmancup 2014–2015
Laji alppihiihto
Perustettu 1966
Sivusto http://www.fis-ski.com/alpine-skiing/

Alppihiihdon maailmancup on kansainvälisen hiihtoliitto FIS:n järjestämä alppihiihdon kovatasoisin kansainvälinen sarjamuotoinen kilpailu.

Maailmancupissa miehet ja naiset kilpailevat nykyään kuudessa sarjassa: pujottelu, suurpujottelu, supersuurpujottelu, syöksylasku, alppiyhdistetty ja cupin kokonaiskilpailu. Ensimmäisen kerran maailmancupista kilpailtiin talvella 19661967. Supersuurpujottelu eli super-G on ollut mukana kaudesta 19851986 lähtien.

Maailmancupin kaudet ja voittajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Kokonaiskilpailu Pujottelu Suurpujottelu Super-G Syöksylasku Alppiyhdistetty
1966–1967 Jean-Claude Killy Jean-Claude Killy Jean-Claude Killy Jean-Claude Killy
1967–1968 Jean-Claude Killy Dumeng Giovanoli Jean-Claude Killy Gerhard Nenning
1968–1969 Karl Schranz Jean-Noël Augert Karl Schranz Karl Schranz
1969–1970 Karl Schranz Alain Penz
Patrick Russel
Gustavo Thöni Karl Schranz
1970–1971 Gustavo Thöni Jean-Noël Augert Patrick Russel
Gustavo Thöni
Bernhard Russi
1971–1972 Gustavo Thöni Jean-Noël Augert Gustavo Thöni Bernhard Russi
1972–1973 Gustavo Thöni Gustavo Thöni Hans Hinterseer Roland Collombin
1973–1974 Piero Gros Gustavo Thöni Piero Gros Roland Collombin
1974–1975 Gustavo Thöni Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer
1975–1976 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer Walter Tresch
1976–1977 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Heini Hemmi
Ingemar Stenmark
Franz Klammer
1977–1978 Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Franz Klammer
1978–1979 Peter Lüscher Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Peter Müller
1979–1980 Andreas Wenzel Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Peter Müller Phil Mahre
1980–1981 Phil Mahre Ingemar Stenmark Ingemar Stenmark Harti Weirather Phil Mahre
1981–1982 Phil Mahre Phil Mahre Phil Mahre Peter Müller Phil Mahre
1982–1983 Phil Mahre Ingemar Stenmark
Stig Strand
Phil Mahre Franz Klammer Phil Mahre
1983–1984 Pirmin Zurbriggen Marc Girardelli Pirmin Zurbriggen
Ingemar Stenmark
Urs Räber Andreas Wenzel
1984–1985 Marc Girardelli Marc Girardelli Marc Girardelli Helmut Höflehner Andreas Wenzel
1985–1986 Marc Girardelli Rok Petrović Joël Gaspoz Markus Wasmeier Peter Wirnsberger Pirmin Zurbriggen
1986–1987 Pirmin Zurbriggen Bojan Križaj Joël Gaspoz
Pirmin Zurbriggen
Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen
1987–1988 Pirmin Zurbriggen Alberto Tomba Alberto Tomba Pirmin Zurbriggen Pirmin Zurbriggen Hubert Strolz
1988–1989 Marc Girardelli Armin Bittner Ole Kristian Furuseth
Pirmin Zurbriggen
Pirmin Zurbriggen Marc Girardelli Marc Girardelli
1989–1990 Pirmin Zurbriggen Armin Bittner Ole Kristian Furuseth
Günther Mader
Pirmin Zurbriggen Helmut Höflehner Pirmin Zurbriggen
1990–1991 Marc Girardelli Marc Girardelli Alberto Tomba Franz Heinzer Franz Heinzer Marc Girardelli
1991–1992 Paul Accola Alberto Tomba Alberto Tomba Paul Accola Franz Heinzer Paul Accola
1992–1993 Marc Girardelli Thomas Fogdö Kjetil André Aamodt Kjetil André Aamodt Franz Heinzer Marc Girardelli
1993–1994 Kjetil André Aamodt Alberto Tomba Christian Mayer Jan Einar Thorsen Marc Girardelli Kjetil André Aamodt
Lasse Kjus
1994–1995 Alberto Tomba Alberto Tomba Alberto Tomba Peter Runggaldier Luc Alphand Marc Girardelli
1995–1996 Lasse Kjus Sébastien Amiez Michael von Grünigen Atle Skårdal Luc Alphand Günther Mader
1996–1997 Luc Alphand Thomas Sykora Michael von Grünigen Luc Alphand Luc Alphand Kjetil André Aamodt
1997–1998 Hermann Maier Thomas Sykora Hermann Maier Hermann Maier Andreas Schifferer Werner Franz
1998–1999 Lasse Kjus Thomas Stangassinger Michael von Grünigen Hermann Maier Lasse Kjus Kjetil André Aamodt
Lasse Kjus
1999–2000 Hermann Maier Kjetil André Aamodt Hermann Maier Hermann Maier Hermann Maier Kjetil André Aamodt
2000–2001 Hermann Maier Benjamin Raich Hermann Maier Hermann Maier Hermann Maier Lasse Kjus
2001–2002 Stephan Eberharter Ivica Kostelić Frédéric Covili Stephan Eberharter Stephan Eberharter Kjetil André Aamodt
2002–2003 Stephan Eberharter Kalle Palander Michael von Grünigen Stephan Eberharter Stephan Eberharter Bode Miller
2003–2004 Hermann Maier Rainer Schönfelder Bode Miller Hermann Maier Stephan Eberharter Bode Miller
2004–2005 Bode Miller Benjamin Raich Benjamin Raich Bode Miller Michael Walchhofer Benjamin Raich
2005–2006 Benjamin Raich Giorgio Rocca Benjamin Raich Aksel Lund Svindal Michael Walchhofer Benjamin Raich
2006–2007 Aksel Lund Svindal Benjamin Raich Aksel Lund Svindal Bode Miller Didier Cuche Aksel Lund Svindal
2007–2008 Bode Miller Manfred Mölgg Ted Ligety Hannes Reichelt Didier Cuche Bode Miller
2008–2009 Aksel Lund Svindal Jean-Baptiste Grange Didier Cuche Aksel Lund Svindal Michael Walchhofer Carlo Janka
2009–2010 Carlo Janka Reinfried Herbst Ted Ligety Erik Guay Didier Cuche Benjamin Raich
2010–2011 Ivica Kostelić Ivica Kostelić Ted Ligety Didier Cuche Didier Cuche Ivica Kostelić
2011–2012 Marcel Hirscher André Myhrer Marcel Hirscher Aksel Lund Svindal Klaus Kröll Ivica Kostelić
2012–2013 Marcel Hirscher Marcel Hirscher Ted Ligety Aksel Lund Svindal Aksel Lund Svindal Ivica Kostelić
2013–2014 Marcel Hirscher Marcel Hirscher Ted Ligety Aksel Lund Svindal Aksel Lund Svindal Ted Ligety
Alexis Pinturault

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Kokonaiskilpailu Pujottelu Suurpujottelu Super-G Syöksylasku Alppiyhdistetty
1966–1967 Nancy Greene Marielle Goitschel
Annie Famose
Nancy Greene Marielle Goitschel
1967–1968 Nancy Greene Marielle Goitschel Nancy Greene Isabelle Mir
Olga Pall
1968–1969 Gertrude Gabl Gertrude Gabl Marilyn Cochran Wiltrud Drexel
1969–1970 Michèle Jacot Ingrid Lafforgue Michèle Jacot
Françoise Macchi
Isabelle Mir
1970–1971 Annemarie Pröll Britt Lafforgue
Betsy Clifford
Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1971–1972 Annemarie Pröll Britt Lafforgue Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1972–1973 Annemarie Pröll Patricia Emonet Monika Kaserer Annemarie Pröll Monika Kaserer
1973–1974 Annemarie Pröll Christa Zechmeister Hanni Wenzel Annemarie Pröll
1974–1975 Annemarie Pröll Lise-Marie Morerod Annemarie Pröll Annemarie Pröll
1975–1976 Rosi Mittermaier Rosi Mittermaier Lise-Marie Morerod Brigitte Totschnig Rosi Mittermaier
1976–1977 Lise-Marie Morerod Lise-Marie Morerod Lise-Marie Morerod Brigitte Totschnig
1977–1978 Hanni Wenzel Hanni Wenzel Lise-Marie Morerod Annemarie Pröll L-M Morerod
1978–1979 Annemarie Pröll Regina Sackl Christa Kinshofer Annemarie Pröll Christa Kinshofer
1979–1980 Hanni Wenzel Perrine Pelen Hanni Wenzel M-T. Nadig Hanni Wenzel
1980–1981 M-T. Nadig Erika Hess Tamara McKinney M-T. Nadig M-T. Nadig
1981–1982 Erika Hess Erika Hess Irene Epple M-C. Gros-Gaudenier Irene Epple
1982–1983 Tamara McKinney Erika Hess Tamara McKinney Doris de Agostini Hanni Wenzel
1983–1984 Erika Hess Tamara McKinney Erika Hess Maria Walliser Erika Hess
1984–1985 Michela Figini Erika Hess Michela Figini
Marina Kiehl
Michela Figini Brigitte Oertli
1985–1986 Maria Walliser Erika Hess
Roswitha Steiner
Vreni Schneider Marina Kiehl Maria Walliser Maria Walliser
1986–1987 Maria Walliser Corinna Schmidhauser Vreni Schneider
Maria Walliser
Maria Walliser Michela Figini Brigitte Oertli
1987–1988 Michela Figini Roswitha Steiner Mateja Svet Michela Figini Michela Figini Brigitte Oertli
1988–1989 Vreni Schneider Vreni Schneider Vreni Schneider Carole Merle Michela Figini Brigitte Oertli
1989–1990 Petra Kronberger Vreni Schneider Anita Wachter Carole Merle Katharina Gutensohn Anita Wachter
1990–1991 Petra Kronberger Petra Kronberger Vreni Schneider Carole Merle Chantal Bournissen Sabine Ginther
1991–1992 Petra Kronberger Vreni Schneider Carole Merle Carole Merle Katja Seizinger Sabine Ginther
F. Masnada
1992–1993 Anita Wachter Vreni Schneider Carole Merle Katja Seizinger Katja Seizinger Anita Wachter
1993–1994 Vreni Schneider Vreni Schneider Anita Wachter Katja Seizinger Katja Seizinger Pernilla Wiberg
1994–1995 Vreni Schneider Vreni Schneider Vreni Schneider Katja Seizinger Picabo Street Pernilla Wiberg
1995–1996 Katja Seizinger Elfi Eder Martina Ertl Katja Seizinger Picabo Street Anita Wachter
1996–1997 Pernilla Wiberg Pernilla Wiberg D. Compagnoni Hilde Gerg Renate Götschl Pernilla Wiberg
1997–1998 Katja Seizinger Ylva Nowén Martina Ertl Katja Seizinger Katja Seizinger Hilde Gerg
1998–1999 A. Meissnitzer Sabine Egger A. Meissnitzer A. Meissnitzer Renate Götschl Hilde Gerg
1999–2000 Renate Götschl Špela Pretnar M. Dorfmeister Renate Götschl Regina Häusl Renate Götschl
2000–2001 Janica Kostelić Janica Kostelić Sonja Nef Régine Cavagnoud Isolde Kostner Janica Kostelić
2001–2002 M. Dorfmeister Laure Pequegnot Sonja Nef Hilde Gerg Isolde Kostner Renate Götschl
2002–2003 Janica Kostelić Janica Kostelić Anja Pärson Carole Montillet Michaela Dorfmeister Janica Kostelić
2003–2004 Anja Pärson Anja Pärson Anja Pärson Renate Götschl Renate Götschl
2004–2005 Anja Pärson Tanja Poutiainen Tanja Poutiainen M. Dorfmeister Renate Götschl Janica Kostelić
2005–2006 Janica Kostelić Janica Kostelić Anja Pärson M. Dorfmeister M. Dorfmeister Janica Kostelić
2006–2007 Nicole Hosp Marlies Schild Nicole Hosp Renate Götschl Renate Götschl Marlies Schild
2007–2008 Lindsey Vonn Marlies Schild Denise Karbon Maria Riesch Lindsey Vonn Maria Riesch
2008–2009 Lindsey Vonn Maria Riesch Tanja Poutiainen Lindsey Vonn Lindsey Vonn Anja Pärson
2009–2010 Lindsey Vonn Maria Riesch Kathrin Hölzl Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2010–2011 Maria Riesch Marlies Schild Viktoria Rebensburg Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2011–2012 Lindsey Vonn Marlies Schild Viktoria Rebensburg Lindsey Vonn Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2012–2013 Tina Maze Mikaela Shiffrin Tina Maze Tina Maze Lindsey Vonn Tina Maze
2013–2014 Anna Fenninger Mikaela Shiffrin Anna Fenninger Lara Gut Maria Höfl-Riesch Marie-Michèle Gagnon

Eniten osakilpailuvoittoja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Nimi Voitot Pujottelu Suur-
pujottelu
Super-G Syöksy Alppi-
yhdistetty
1. Ruotsin lippu Ingemar Stenmark 86 40 46
2. Itävallan lippu Hermann Maier 54 14 24 15 1
3. Italian lippu Alberto Tomba 50 35 15
4. Luxemburgin lippu Marc Girardelli 46 16 7 9 3 11
5. Sveitsin lippu Pirmin Zurbriggen 40 2 7 10 10 11
6. Itävallan lippu Benjamin Raich 36 14 14 1 7
7. Yhdysvaltain lippu Bode Miller 33 5 9 5 8 6
8. Itävallan lippu Stephan Eberharter 29 5 6 18
9. Yhdysvaltain lippu Phil Mahre 27 9 7 11
10. Itävallan lippu Franz Klammer 26 25 1
10. Kroatian lippu Ivica Kostelić 26 16 1 9

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Nimi Voitot Pujottelu Suur-
pujottelu
Super-G Syöksy Alppi-
yhdistetty
1. Itävallan lippu Annemarie Pröll 62 3 16 36 7
2. Yhdysvaltain lippu Lindsey Vonn 59 2 3 20 29 5
3. Sveitsin lippu Vreni Schneider 55 34 20 1
4. Itävallan lippu Renate Götschl 46 1 17 24 4
5. Ruotsin lippu Anja Pärson 42 18 11 4 6 3
6. Itävallan lippu Marlies Schild 37 35 1 1
7. Saksan lippu Katja Seizinger 36 4 16 16
8. Liechtensteinin lippu Hanni Wenzel 33 11 12 2 8
9. Sveitsin lippu Erika Hess 31 21 6 4
10. Kroatian lippu Janica Kostelić 30 20 2 1 1 6

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]