Yleisurheilun sisäratojen maailmanmestaruuskilpailut 2010

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
ASPIRE Dome.

Vuoden 2010 yleisurheilun sisäratojen MM-kilpailut järjestettiin 12.14. maaliskuuta 2010 Dohassa Qatarissa.

Hakuprosessi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

IAAF ilmoitti 25. maaliskuuta 2007 Mombasassa, Keniassa pitämässään kokouksessa, että kisojen järjestämistä olivat anoneet Turkki ja Qatar. Marraskuussa 2007 IAAF äänesti kisojen järjestäjäksi Qatarin pääkaupungin Dohan.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
60 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Dwain Chambers 6,48 WL Yhdysvaltain lippu Mike Rodgers 6,53 Antigua ja Barbudan lippu Daniel Bailey 6,57
400 m Bahaman lippu Chris Brown 45,96 SB Kuuban lippu William Collazo 46,31 PB Yhdysvaltain lippu Jamaal Torrance 46,43
800 m Sudanin lippu Abubaker Kaki 1.46,23 SB Kenian lippu Boaz Kiplagat Lalang 1.46,39 Puolan lippu Adam Kszczot 1.46,69
1 500 m Etiopian lippu Deresse Mekonnen 3.41,86 Marokon lippu Abdalaati Iguider 3.41,96 Kenian lippu Haron Keitany 3.42,32
3 000 m Yhdysvaltain lippu Bernard Lagat 7.37,97 SB Espanjan lippu Sergio Sánchez 7.39,55 Kenian lippu Sammy Alex Mutahi 7.39,90
60 m aidat Kuuban lippu Dayron Robles 7,34 CR Yhdysvaltain lippu Terrence Trammell 7,36 NR Yhdysvaltain lippu David Oliver 7,44 PB
Korkeushyppy Venäjän lippu Ivan Uhov 236 Venäjän lippu Jaroslav Rybakov 231 Yhdysvaltain lippu Dusty Jonas 231
Seiväshyppy Australian lippu Steven Hooker 601 CR Saksan lippu Malte Mohr 570 Saksan lippu Alexander Straub 565
Pituushyppy Australian lippu Fabrice Lapierre 817 Etelä-Afrikan lippu Godfrey Khotso Mokoena 808 SB Australian lippu Mitchell Watt 805
Kolmiloikka Ranskan lippu Teddy Tamgho 17,90 WR Kuuban lippu Yoandris Betanzos 17,69 PB Kuuban lippu Arnie David Girat 17,36 SB
Kuulantyöntö Yhdysvaltain lippu Christian Cantwell 21,83 Saksan lippu Ralf Bartels 21,44 PB Kanadan lippu Dylan Armstrong 21,39
Seitsenottelu Yhdysvaltain lippu Bryan Clay 6204 SB Yhdysvaltain lippu Trey Hardee 6184 SB Venäjän lippu Aleksei Drozdov 6141
4 x 400 m Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat:
Jamaal Torrance
Greg Nixon
Tavaris Tate
Bershawn Jackson
3.03,40 WL Belgian lippu Belgia:
Cedric van Branteghem
Kevin Borlée
Antoine Gillet
Jonathan Borlée
3.06,94 PB Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta:
Conrad Williams
Nigel Levine
Christopher Clarke
Richard Buck
3.07,52 SB
  • Kuulantyönnössä alun perin toiseksi sijoittunut Andrei Mih’nevitš (21,68), hylättiin myöhemmin dopingin vuoksi.[1]

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
60 m Jamaikan lippu. Veronica Campbell-Brown 7,00 PB Yhdysvaltain lippu Carmelita Jeter 7,05 Gabonin lippu Ruddy Zang Milama
Jamaikan lippu. Sheri-Ann Brooks
7,14
400 m Yhdysvaltain lippu Debbie Dunn 51,04 Venäjän lippu Tatjana Firova 51,13 PB Bulgarian lippu Vanja Stambolova 51,50 SB
800 m Venäjän lippu Marija Savinova 1.58,26 WL Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Jennifer Meadows 1.58,43 NR Yhdysvaltain lippu Alysia Johnson 1.59,60 PB
1 500 m Etiopian lippu Kalkidan Gezahegne 4.08,14 Espanjan lippu Natalia Rodríguez 4.08,30 Etiopian lippu Gelete Burka 4.08,39
3 000 m Etiopian lippu Meseret Defar 8.51,17 Kenian lippu Vivian Cheruiyot 8.51,85 Etiopian lippu Sentayehu Ejigu 8.52,08
60 m aidat Yhdysvaltain lippu Lolo Jones 7,72 CR Kanadan lippu Perdita Felicien 7,86 SB Kanadan lippu Priscilla Lopes-Schliep 7,87
Korkeushyppy Kroatian lippu Blanka Vlašić 200 Espanjan lippu Ruth Beitia 198 Yhdysvaltain lippu Chaunte Howard Lowe 198 SB
Seiväshyppy Brasilian lippu Fabiana Murer 480 Venäjän lippu Svetlana Feofanova 480 SB Puolan lippu Anna Rogowska 470
Pituushyppy Yhdysvaltain lippu Brittney Reese 670 Portugalin lippu Naide Gomes 667 Brasilian lippu Keila Costa 663 SB
Kolmiloikka Kazakstanin lippu Olga Rypakova 15,14 WL Kuuban lippu Yargelis Savigne 14,86 SB Venäjän lippu Anna Pjatyh 14,64 SB
Kuulantyöntö Valko-Venäjän lippu Nadzeja Astaptšuk 20,85 CR Uuden-Seelannin lippu Valerie Vili 20,49 AR Valko-Venäjän lippu Natallja Mih’nevitš 20,42 SB
Viisiottelu Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Jessica Ennis 4937 CR Ukrainan lippu Natalja Dobrynska 4851 NR Venäjän lippu Tatjana Tšernova 4762
4 × 400 m Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat:
Debbie Dunn
Deedee Trotter
Natasha Hastings
Allyson Felix
3.27,34 WL Venäjän lippu Venäjä:
Svetlana Pospelova
Natalja Nazarova
Ksenija Vdovina
Tatjana Firova
3.27,44 SB Tšekin lippu Tšekki:
Denisa Rosolová
Jitka Bartonicková
Zuzana Bergrová
Zuzana Hejnová
3.30,05 SB

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 8 3 6 17
2 Etiopia 3 0 2 5
3 Venäjän lippu Venäjä 2 4 3 9
4 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 2 1 1 4
5 Australian lippu Australia 2 0 1 3
6 Kuuba 1 3 1 5
7 Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 1 1 1 3
8 Brasilian lippu Brasilia 1 0 1 2
Jamaika 1 0 1 2
10 Bahaman lippu Bahama 1 0 0 1
Kazakstan 1 0 0 1
Kroatia 1 0 0 1
Ranskan lippu Ranska 1 0 0 1
Sudanin lippu Sudan 1 0 0 1
15 Espanjan lippu Espanja 0 3 0 3
16 Kenia 0 2 2 4
17 Saksan lippu Saksa 0 1 2 3
18 Kanada 0 1 1 2
19 Belgian lippu Belgia 0 1 0 1
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka 0 1 0 1
Marokon lippu. Marokko 0 1 0 1
Portugalin lippu Portugali 0 1 0 1
Ukrainan lippu Ukraina 0 1 0 1
Uuden-Seelannin lippu Uusi-Seelanti 0 1 0 1
25 Puolan lippu Puola 0 0 2 2
26 Antigua ja Barbudan lippu Antigua ja Barbuda 0 0 1 1
Bulgarian lippu Bulgaria 0 0 1 1
  Gabon  0 0 1 1

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Andrei MIKHNEVICH (BLR) – results annulled from August 2005 31.7.2013. iaaf.org. Viitattu 4.4.2014. (englanniksi)
  2. Laverne Jones-Ferrette stripped of world indoor medal after positive test 16.12.2010. Athletics Weekly. Viitattu 17.12.2010. (englanniksi)
  3. IAAF Newsletter No.118 (PDF) 16.12.2010. IAAF. Viitattu 17.12.2010. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]