Siirry sisältöön

Miesten Superpesiksen kausi 2011

Wikipediasta
Miesten Superpesiksen kausi 2011
Järjestyksessä 22
Joukkueita 11
Runkosarja
Päiväys 10. toukokuuta – 2. elokuuta
Voittaja Sotkamon Jymy
Lyöjäkuningas Janne Mäkelä
(Vimpelin Veto)
Etenijäkuningas Sami Haapakoski
(Vimpelin Veto)
Paras pelaaja Roope Korhonen
(Sotkamon Jymy)
Vuoden lukkari Toni Kohonen
(Sotkamon Jymy)
Pudotuspelit
Päiväys 7. elokuuta – 17. syyskuuta
Mestari Sotkamon Jymy
Hopeaa Vimpelin Veto
Pronssia Pattijoen Urheilijat
Sarjakarsinta
Nousija(t) Alajärven Ankkurit
Putoaja(t) ei putoajaa
Muut sarjat
Alempi sarja Ykköspesis
Naisten kausi Naisten Superpesis
← 2010
2012 →
Itä-Länsi 2011 logo

Superpesiksen kausi 2011 oli Superpesiksen 22. kausi. Kausi alkoi 4. toukokuuta miesten Mestarit – Muu Suomi -ottelulla, jossa muun Suomen joukkue voitti hallitsevan Suomen mestarin Vimpelin Vedon 2–0 (5–2, 10–2). Varsinainen runkosarja alkoi 10. toukokuuta ja sen viimeiset kierrokset pelattiin miesten sarjassa 2. elokuuta. Suomen mestarit olivat selvillä 17. syyskuuta.

Miesten SM-kultaa voitti Sotkamon Jymy, jolle mestaruus oli historian 14:s. Mestaruusputki jatkui tästä alkaen katkeamattomana viisi vuotta. Jymy teki samalla historiaa ottamalla 12:nnen perättäisen SM-mitalin. Tiukassa loppuottelusarjassa kaatui edelliskauden mestari Vimpelin Veto voitoin 3–2. Pronssia voitti raahelainen Pattijoen Urheilijat.

Miesten sarjaan osallistui 11 joukkuetta. Alun perin sarja piti pelata 12 joukkueella, mutta Oulun Lippo ajautui kauden 2010 jälkeen konkurssiin ja joutui luopumaan sarjapaikastaan. Kankaanpään Maila palasi kahdeksan vuoden tauon jälkeen korkeimmalle sarjatasolle voitettuaan Ykköspesiksen edelliskaudella. Sarjasta putosi viime kauden päätteeksi Ulvilan Pesä-Veikot.

Itä–Länsi-tapahtuma pelattiin 22.–24. heinäkuuta Kouvolassa. Miesten ottelun voitti Lännen joukkue kotiutuskilpailun jälkeen 2–1 (1–6, 5–2, 1–1, 3–1). Naisten ottelussa Länsi oli parempi suoraan 2–0 (5–1, 4–3). Itä–Lännen lisäksi miesten puolella pelattiin kaksi muutakin arvo-ottelua: Mestarit – Muu Suomi -ottelu avasi kauden toukokuussa Vimpelin Saarikentällä, ja Liitto–Lehdistö-ottelu pelattiin Alajärvellä 17. kesäkuuta.[1] Kyseinen ottelu päättyi Liiton voittoon 2–0 (3–1, 8–4).

Sarjajärjestelmä

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Runkosarjassa pisteitä jaetaan seuraavasti: 2–0-voitosta saa kolme pistettä ja 1–0-voitosta kaksi. Jos ottelu on kahden jakson jälkeen tasan (0–0 tai 1–1), molemmat joukkueet saavat yhden pisteen. Tällöin ottelun voittaja ja ylimääräisen (toisen) sarjapisteen saava joukkue ratkaistaan supervuorossa tai tämän jälkeen kotiutuslyöntikilpailussa.

Runkosarjassa tasapisteissä olevien joukkueiden keskinäisen paremmuuden ratkaisee kolmen pisteen eli 2–0-voittojen määrä tai niiden ollessa tasan kaikkien voittojen määrä. Jos edelleen ollaan tasatilanteessa, ratkaisee tehtyjen ja annettujen juoksujen ero, sitten keskinäisten ottelujen voitot, keskinäisten ottelujen pisteet tai lopulta keskinäisten ottelujen juoksuero.

Runkosarja pelattiin kaksinkertaisena sarjana, jonka lisäksi pelattiin maantieteellisesti muodostetut paikallislohkot seuraavasti: Joensuu–Jyväskylä–Kitee–Sotkamo, Koskenkorva–Nurmo–Pattijoki–Vimpeli, jotka pelattiin kaksinkertaisena sarjana, ja Hyvinkää–Kankaanpää–Kouvola, joka pelattiin kolminkertaisena. Yhteensä joukkueille kertyi runkosarjassa 26 ottelua.

Runkosarjan päätyttyä kahdeksan parasta joukkuetta pääsivät pudotuspeleihin. Puolivälierät pelattiin paras seitsemästä -järjestelmällä, välierät ja loppuottelut paras viidestä ja pronssiottelut paras kolmesta. Joka kierroksella runkosarjassa parhaiten sijoittunut joukkue kohtasi heikoimmin sijoittuneen.

Runkosarjassa sijoille 9–11 sijoittuneiden joukkueiden kausi päättyi runkosarjaan. Mikään joukkue ei pudonnut sarjasta; sen sijaan Ykköspesiksen voittaja nousi suoraan Superpesikseen kaudelle 2012.[2]

Sarjataulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sijoitus Joukkue Pelattu 3P 2P 1P 0P TJ PJ JE P P/O
1 Sotkamon Jymy 26 19 4 2 1 293 120 +173 67 2,58
2 Vimpelin Veto 26 15 7 3 1 336 127 +209 62 2,38
3 Pattijoen Urheilijat 26 8 9 2 7 193 161 +32 44 1,69
4 Kouvolan Pallonlyöjät 26 8 6 4 8 183 195 –12 40 1,54
5 Koskenkorvan Urheilijat 26 9 4 2 11 188 181 +7 37 1,42
6 Kankaanpään Maila 26 5 9 4 8 224 241 –17 37 1,42
7 Hyvinkään Tahko 26 6 4 4 12 189 244 –55 30 1,15
8 Kiteen Pallo -90 26 6 3 3 14 187 246 –59 27 1,04
9 Nurmon Jymy 26 5 3 2 16 132 250 –118 23 0,88
10 Jyväskylän Kiri 26 3 5 3 15 146 194 –48 22 0,85
11 Joensuun Maila 26 1 4 5 16 107 219 –112 16 0,62

Runkosarjan lyöjätilasto

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sij. Pelaaja Joukkue Ottelut Kunnarit Lyödyt Yhteensä Yht./peli
1.Janne MäkeläVimpeli26388913,50
2.Mika LaukkanenKitee26376793,04
3.Juha NiemiKoskenkorva26771783,00
4.Roope KorhonenSotkamo26274762,92
5.Sami JoukainenKouvola25168692,76
6.Matti KorhonenKankaanpää26259612,35
7.Juha KorhonenHyvinkää26748552,12
8.Markku HylkiläKankaanpää26249511,96
9.Mikko RantalahtiJyväskylä26143441,69
10.Aki OravaSotkamo26637431,65

Runkosarjan etenijätilasto

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sij. Pelaaja Joukkue Ottelut Tuodut T./peli
1.Sami HaapakoskiVimpeli26783,00
2.Teemu IsoketoKankaanpää26622,38
3.Henri PuputtiVimpeli26602,31
4.Antti HartikainenSotkamo26572,19
5.Niko KorhonenSotkamo24421,75
6.Topi KosonenPattijoki26391,50
Saku KapanenKouvola26391,50
8.Aki OravaSotkamo26371,42
Antti KuusistoVimpeli26371,42
10.Pasi KokkonenKitee24361,50

Runkosarjan kärkilyöntitilasto

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sij. Pelaaja Joukkue Ottelut Kärkilyönnit 1. 2. 3. Kotiin
1.Henri PuputtiVimpeli26205201036418
2.Antti HartikainenSotkamo26185311132813
3.Sami HaapakoskiVimpeli2617994531814
4.Teemu IsoketoKankaanpää261691381867
5.Juha SuorauhaKankaanpää261614471019
6.Matti LatvalaKouvola2615314666211
7.Juha KorhonenHyvinkää2615214285555
8.Pasi KokkonenKitee2414633733010
9.Anssi RaitalaJoensuu261451568557
10.Topi KosonenPattijoki2614214107912

Puolivälierät (paras seitsemästä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sotkamon Jymy – Kiteen Pallo Yleisöä
7.8.SoJyKiPa2–0 (11–0, 17–1)3190
9.8.KiPaSoJy1–0 (3–1, 2–2)1012
11.8.SoJyKiPa1–0 (8–1, 1–1)1540
13.8.KiPaSoJy0–2 (2–3, 3–4)1782
14.8.SoJyKiPa2–0 (5–1, 14–0)2021
Sotkamo välieriin otteluvoitoin 4–1
Vimpelin Veto – Hyvinkään Tahko Yleisöä
7.8.ViVeTahko2–0 (15–2, 9–0)2204
9.8.TahkoViVe0–2 (1–3, 3–5)1923
11.8.ViVeTahko2–1 (4–0, 1–2, 1–0)2074
13.8.TahkoViVe1–2 (0–5, 5–4, 0–0, 0–1)3344
Vimpeli välieriin otteluvoitoin 4–0
Pattijoen Urheilijat – Kankaanpään Maila Yleisöä
7.8.PattUKaMa2–0 (5–4, 7–4)1430
9.8.KaMaPattU0–2 (0–2, 1–2)2038
11.8.PattUKaMa0–1 (1–4, 3–3)1360
13.8.KaMaPattU0–1 (2–2, 0–5)2160
14.8.PattUKaMa2–0 (3–2, 13–0)2020
Pattijoki välieriin otteluvoitoin 4–1
Kouvolan Pallonlyöjät – Koskenkorvan Urheilijat Yleisöä
7.8.KPLKoU0–2 (3–6, 2–6)2287
9.8.KoUKPL0–1 (1–2, 1–1)2938
11.8.KPLKoU2–0 (1–0, 7–2)2174
13.8.KoUKPL0–2 (1–7, 1–2)2378
14.8.KPLKoU1–2 (3–6, 5–4, 1–3)2470
16.8.KoUKPL0–1 (0–2, 6–6)3154
Kouvola välieriin otteluvoitoin 4–2

Välierät (paras viidestä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sotkamon Jymy – Kouvolan Pallonlyöjät Yleisöä
21.8.SoJyKPL2–0 (4–0, 3–2)2532
24.8.KPLSoJy1–2 (0–4, 4–2, 0–1)3732
25.8.SoJyKPL2–0 (1–0, 11–3)2212
Sotkamo loppuotteluun otteluvoitoin 3–0
Vimpelin Veto – Pattijoen Urheilijat Yleisöä
21.8.ViVePattU2–1 (3–2, 2–3, 2–0)3477
23.8.PattUViVe1–2 (1–3, 4–1, 0–0, 0–1)2430
25.8. ViVePattU2–1 (0–4, 4–3, 2–1)3268
Vimpeli loppuotteluun otteluvoitoin 3–0

Pronssiottelu (paras kolmesta)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Pattijoen Urheilijat – Kouvolan Pallonlyöjät Yleisöä
1.9.PattUKPL1–0 (9–0, 3–3)1313
3.9.KPLPattU1–0 (4–4, 7–3)1216
4.9.PattUKPL1–0 (4–4, 3–2)1547
Pattijoelle pronssia otteluvoitoin 2–1

Loppuottelu (paras viidestä)

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sotkamon Jymy – Vimpelin Veto YleisöäVideo
3.9.SoJyViVe1–2 (3–1, 2–4, 0–1)3622video
4.9.ViVeSoJy0–1 (0–1, 1–1)4491video
10.9.SoJyViVe1–2 (3–0, 0–5, 0–1)3918video
11.9.ViVeSoJy0–1 (2–2, 2–5)4330video
17.9.SoJyViVe1–0 (8–1, 1–1)5480video
Sotkamo Suomen mestari otteluvoitoin 3–2

Lopulliset sijoitukset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sija Joukkue
Sotkamon Jymy
Vimpelin Veto
Pattijoen Urheilijat
4.Kouvolan Pallonlyöjät
5.Koskenkorvan Urheilijat
6.Kankaanpään Maila
7.Hyvinkään Tahko
8.Kiteen Pallo -90
9.Nurmon Jymy
10.Jyväskylän Kiri
11.Joensuun Maila
  1. ↑ Liitto-Lehdistö -ottelu palaa pesäpallokalenteriin Superpesis. Viitattu 21.5.2011.
  2. ↑ Miesten Superpesis 2011 – sarjaohjelma Superpesis. Arkistoitu 30.4.2011. Viitattu 21.5.2011.

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]