Miesten Superpesiksen kausi 1997

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Miesten Superpesiksen kausi 1997
Järjestyksessä 8
Joukkueita 15
Runkosarja
Päiväys 5. toukokuuta – 13. elokuuta
Voittaja Kiteen Pallo -90
Pudotuspelit
Päiväys 19. elokuuta – 14. syyskuuta
Mestari Sotkamon Jymy
Hopeaa Kiteen Pallo -90
Pronssia Seinäjoen Maila-Jussit
Muut sarjat
Alempi sarja Ykköspesis
Naisten kausi Naisten Superpesis
1996
1998

Superpesiksen kausi 1997 oli Suomen pesäpallon pääsarjan Superpesiksen 8. kausi.

Runkosarja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sij. Joukkue O V VS HS H TJ PJ JE P Karsinta tai putoaminen
1 Kiteen Pallo -90 28 19 6 2 1 219 119 +100 71 Pudotuspelit
2 Kaisaniemen Tiikerit 28 16 6 2 4 245 123 +122 62
3 Sotkamon Jymy 28 17 4 2 5 231 111 +120 61
4 Seinäjoen Maila-Jussit 28 17 4 2 5 210 120 +90 61
5 Oulun Lippo 28 13 4 6 5 179 163 +16 53
6 Loimaan Palloilijat 28 11 3 5 9 158 177 −19 44
7 Hyvinkään Tahko 28 10 5 2 11 207 185 +22 42
8 Siilinjärven Pesis 28 7 6 6 9 152 173 −21 39
9 Haminan Palloilijat 28 8 4 4 12 136 160 −24 36
10 Pattijoen Urheilijat 28 7 5 3 13 120 163 −43 34
11 Alajärven Ankkurit 28 5 5 6 12 156 196 −40 31 Putoamiskarsintaan
12 Juvan Pallo 28 4 7 5 12 121 165 −44 31
13 Haapajärven Pesä-Kiilat 28 5 2 8 13 156 219 −63 27
14 Jyväskylän Kiri 28 6 1 7 14 108 201 −93 27
15 Vimpelin Veto 28 2 1 3 22 97 220 −123 11 Putoaa Ykköspesikseen
Päivitetty 13. elokuuta 1997 pelattujen ottelujen jälkeen. Lähde: Pesistulokset

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Turnauspuu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

 
PuolivälierätVälierätLoppuottelut
 
          
 
 
 
Kiteen Pallo -90 3
 
 
 
Siilinjärven Pesis 0
 
Kiteen Pallo -90 3
 
 
Hyvinkään Tahko 0
 
Kaisaniemen Tiikerit 1
 
 
 
Hyvinkään Tahko 3
 
Kiteen Pallo -90 0
 
 
Sotkamon Jymy 3
 
Sotkamon Jymy 3
 
 
 
Loimaan Palloilijat 0
 
Sotkamon Jymy 3
 
 
Seinäjoen Maila-Jussit 2 Pronssiottelut
 
Seinäjoen Maila-Jussit 3
 
 
 
Oulun Lippo 2
 
Seinäjoen Maila-Jussit 2
 
 
Hyvinkään Tahko 1
 

Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Joukkue
Gold medal icon.svg Sotkamon Jymy
Silver medal icon.svg Kiteen Pallo -90
Bronze medal icon.svg Seinäjoen Maila-Jussit
4. Hyvinkään Tahko
5. Kaisaniemen Tiikerit
6. Oulun Lippo
7. Loimaan Palloilijat
8. Siilinjärven Pesis
9. Haminan Palloilijat
10. Pattijoen Urheilijat
11. Alajärven Ankkurit
12. Haapajärven Pesä-Kiilat
13. Juvan Pallo
14. Jyväskylän Kiri
15. Vimpelin Veto

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]