Mäkihypyn maailmancup 2009–2010

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Mäkihypyn maailmancup 2009–2010
Voittaja
Kokonaiscup Sveitsi Simon Ammann
Keski-Euroopan mäkiviikko Itävalta Andreas Kofler
Lentomäkicup Slovenia Robert Kranjec
Maiden välinen cup  Itävalta
Team Tour  Itävalta
Nordic Tournament Sveitsi Simon Ammann
Kilpailut
Kilpailupaikat 16
Henkilökohtaiset kilpailut 23
Joukkuekilpailut 4
Perutut kilpailut 4 (joista 3 siirretty)
2008–2009 2010–2011

Mäkihypyn maailmancup 2009–2010 alkoi Kuusamosta Suomessa 27. marraskuuta 2009. Kauden aikana hypättiin 23 henkilökohtaista osakilpailua, joista yksi jouduttiin siirtämään sekä 4 joukkuekilpailua. Viimeinen osakilpailu hypättiin Oslossa Norjassa 14. maaliskuuta 2010.

Osakilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[1]


Päivä Paikkakunta Mäki Muuta Voittaja Toinen Kolmas
27. marraskuuta 2009 Suomi Kuusamo Ruka HS142 Joukkuekilpailu  Itävalta
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Gregor Schlierenzauer
Thomas Morgenstern
 Saksa
Michael Uhrmann
Michael Neumayer
Pascal Bodmer
Martin Schmitt
 Suomi
Matti Hautamäki
Kalle Keituri
Harri Olli
Janne Ahonen
1 28. marraskuuta 2009 Iltakilpailu Norja Bjørn Einar Romøren Saksa Pascal Bodmer Itävalta Wolfgang Loitzl
2 5. joulukuuta 2009 Norja Lillehammer Lysgårdsbakken HS138 Iltakilpailu, siirrettiin Trondheimista[2] Itävalta Gregor Schlierenzauer Itävalta Thomas Morgenstern Puola Adam Małysz
3 6. joulukuuta 2009 Siirrettiin Trondheimista Sveitsi Simon Ammann Suomi Harri Olli Ranska Emmanuel Chedal
12. joulukuuta 2009 Tšekki Harrachov Čerťák HS142 Peruttiin lämpimän sään vuoksi[3]
13. joulukuuta 2009
4 18. joulukuuta 2009 Sveitsi Engelberg Gross-Titlis-Schanze HS137 Siirrettiin Harrachovista[4] Sveitsi Simon Ammann Itävalta Gregor Schlierenzauer Itävalta Thomas Morgenstern
5 19. joulukuuta 2009 Itävalta Gregor Schlierenzauer Sveitsi Simon Ammann Itävalta Andreas Kofler
6 20. joulukuuta 2009 Hypättiin yhden kierroksen mittaisena Sveitsi Simon Ammann Norja Bjørn Einar Romøren Japani Daiki Itō
Keski-Euroopan mäkiviikko:
7 29. joulukuuta 2009 Saksa Oberstdorf Schattenbergschanze HS137 Iltakilpailu Itävalta Andreas Kofler Suomi Janne Ahonen Itävalta Thomas Morgenstern
8 1. tammikuuta 2010 Saksa Garmisch-Partenkirchen Große Olympiaschanze HS140 Itävalta Gregor Schlierenzauer Itävalta Wolfgang Loitzl Sveitsi Simon Ammann
9 3. tammikuuta 2010 Itävalta Innsbruck Bergiselschanze HS130 Itävalta Gregor Schlierenzauer Sveitsi Simon Ammann Suomi Janne Ahonen
10 6. tammikuuta 2010 Itävalta Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze HS140 Iltakilpailu Itävalta Thomas Morgenstern Suomi Janne Ahonen Sveitsi Simon Ammann
Mäkiviikon lopputilanne: Itävalta Andreas Kofler Suomi Janne Ahonen Itävalta Wolfgang Loitzl
11 9. tammikuuta 2010 Itävalta Tauplitz Kulm HS200 Lentomäki Slovenia Robert Kranjec Sveitsi Simon Ammann Itävalta Martin Koch
12 10. tammikuuta 2010 Lentomäki Itävalta Gregor Schlierenzauer Slovenia Robert Kranjec Suomi Harri Olli
13 16. tammikuuta 2010 Japani Sapporo Ōkurayama HS134 Iltakilpailu Itävalta Thomas Morgenstern Saksa Andreas Wank Japani Daiki Itō
14 17. tammikuuta 2010 Sveitsi Simon Ammann Japani Noriaki Kasai Itävalta Martin Koch
15 22. tammikuuta 2010 Puola Zakopane Wielka Krokiew HS134 Iltakilpailu Itävalta Gregor Schlierenzauer Sveitsi Simon Ammann Itävalta Thomas Morgenstern
16 23. tammikuuta 2010 Iltakilpailu Itävalta Gregor Schlierenzauer Sveitsi Simon Ammann Itävalta Thomas Morgenstern
Team Tour:
30. tammikuuta 2010 Saksa Oberstdorf Heini-Klopfer-Skiflugschanze HS213 Joukkuekilpailu  Itävalta
Martin Koch
Andreas Kofler
Wolfgang Loitzl
Gregor Schlierenzauer
 Norja
Johan Remen Evensen
Tom Hilde
Anders Jacobsen
Bjørn Einar Romøren
 Suomi
Matti Hautamäki
Kalle Keituri
Janne Ahonen
Harri Olli
17 31. tammikuuta 2010 Lentomäki Norja Anders Jacobsen Slovenia Robert Kranjec Norja Johan Remen Evensen
18 3. helmikuuta 2010 Saksa Klingenthal Vogtland Arena HS140 Iltakilpailu Sveitsi Simon Ammann Puola Adam Małysz Itävalta Gregor Schlierenzauer
19 6. helmikuuta 2010 Saksa Willingen Mühlenkopfschanze HS145 Iltakilpailu Itävalta Gregor Schlierenzauer Norja Anders Jacobsen Saksa Michael Neumayer
7. helmikuuta 2010 Joukkuekilpailu  Saksa
Michael Neumayer
Pascal Bodmer
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
 Norja
Johan Remen Evensen
Tom Hilde
Anders Jacobsen
Bjørn Einar Romøren
 Itävalta
Florian Schabereiter
Michael Hayböck
Stefan Thurnbichler
David Zauner
Team Tourin lopputilanne:  Itävalta  Norja  Saksa
12. - 28. helmikuuta 2010 talviolympialaiset Vancouverissa
6. maaliskuuta 2010 Suomi Lahti Salpausselkä HS130 Joukkuekilpailu  Norja
Anders Bardal
Roar Ljøkelsøy
Tom Hilde
Anders Jacobsen
 Itävalta
Wolfgang Loitzl
Martin Koch
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Saksa
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Andreas Wank
Michael Neumayer
Nordic Tournament:
20 7. maaliskuuta 2010 Suomi Lahti Salpausselkä HS130 Sveitsi Simon Ammann Puola Adam Małysz Itävalta Thomas Morgenstern
21 9. maaliskuuta 2010 Suomi Kuopio Puijo HS127 Iltakilpailu Sveitsi Simon Ammann Puola Adam Małysz Norja Anders Jacobsen
22 12. maaliskuuta 2010 Norja Lillehammer Lysgårdsbakken HS138 Iltakilpailu Sveitsi Simon Ammann Itävalta Gregor Schlierenzauer Puola Adam Małysz
23 14. maaliskuuta 2010 Norja Oslo Holmenkollbakken HS134 Sveitsi Simon Ammann Puola Adam Małysz Itävalta Andreas Kofler
Nordic Tournamentin lopputilanne: Sveitsi Simon Ammann Puola Adam Małysz Itävalta Thomas Morgenstern
19. - 21. maaliskuuta 2010 lentomäen maailmanmestaruuskilpailut Planicassa

Maailmancupin loppupisteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Hyppääjä 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Pist.
1. Sveitsi Simon Ammann 22 22 100 100 80 100 45 60 80 60 80 45 45 100 80 80 50 100   100 100 100 100 1649
2. Itävalta Gregor Schlierenzauer 12 100 50 80 100 40 29 100 100 40 45 100     100 100 36 60 100 50 24 80 22 1368
3. Itävalta Thomas Morgenstern 11 80 10 60 32 40 60 29 18 100 22 16 100 1 60 60     50 60 45 45 45 944
4. Itävalta Andreas Kofler 36 40 40 50 60 50 100 50 50 45 40 26     20 45   40 29 22 50 40 60 893
5. Puola Adam Małysz   60 32 22 8 32 32 24 36 13 36 32     45 50 40 80   80 80 60 80 842
6. Itävalta Wolfgang Loitzl 60 36 9 14 50 22 50 80 40 50 32 40     50 32 26 50   45 29 16 29 760
7. Norja Anders Jacobsen 45 0 0 1 13 16 7 45 45 26 0 20       36 100 36 80 0 60 11 16 557
8. Itävalta Martin Koch 24     24 36 29 26 22 13 32 60 50 32 60     45 24   5 9 14 40 545
9. Norja Bjørn Einar Romøren 100 14 0 45 40 80 0 32 24 18 24 8     32 18   7 6     32 36 517
10. Slovenia Robert Kranjec 1 45 18 2 0 9 15 2 16 11 100 80     11 22 80 32   9 32 4 14 503

Suomalaisten sijoitukset ja palkintosijoitukset osakilpailuista[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[5]

# Hyppääjä Pisteet 1. 2. 3.
11. Janne Ahonen 494 2 1
14. Harri Olli 367 1 1
27. Matti Hautamäki 154
34. Kalle Keituri 110
49. Janne Happonen 54
55. Olli Muotka 41
67. Ville Larinto 16
77. Kimmo Yliriesto 5
82. Kai Kovaljeff 2

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. FIS World Cup FIS. Viitattu 29.7.2009. (englanniksi)
  2. Trondheimin mäkikisat siirtyvät Lillehammeriin MTV3.fi. 27.11.2009. Viitattu 27.11.2009.
  3. Mäkihypyn maailmancupissa peruutuksia MTV3.fi. 4.12.2009. Viitattu 5.12.2009.
  4. Harrachovin mäkikisa siirtyi Engelbergiin MTV3.fi. 8.12.2009. Viitattu 9.12.2009.
  5. World Cup Results FIS. Viitattu 27.12.2014. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]