Rantalentopallo kesäolympialaisissa 2012 – miesten turnaus

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Rantalentopallo
kesäolympialaisissa 2012

miesten turnaus

Kesäolympialaiset 2012.svg
Joukkueet 24
Isäntämaa Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
Kaupungit Lontoo
Ajankohta 28.7.-9.8.2012
Mitalistit
Gold medal olympic.svg Kulta Flag of Germany.svg Julius BrinkJonas Reckermann
Silver medal olympic.svg Hopea Flag of Brazil.svg Alison CeruttiEmanuel Rego
Bronze medal olympic.svg Pronssi Flag of Latvia.svg Mārtiņš PļaviņšJānis Šmēdiņš
2008
2016
Lentopallo
olympialaisissa 2012
LentopalloRantalentopallo
Lentopallo
Miehet  Naiset
Rantalentopallo
Miehet  Naiset

Lontoon olympiakisojen 2012 miesten rantalentopalloturnauksessa pelasi 24 paria, jotka selvisivät kisoihin rankingsijoitustensa tai karsintojen perusteella. Alkuottelut pelattiin kuudessa neljän joukkueen lohkossa. Lohkojen kaksi parasta sekä kolmanneksi sijoittuneista kaksi parasta etenevät suoraan pudotuspeleihin. Jäljelle jääneet lohkokolmoset, 4 joukkuetta, pelasivat play off -ottelut kahdesta paikasta 16 parhaan joukkoon. Olympiakultaa voittivat Saksan Julius Brink ja Jonas Reckermann.

Osallistujat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alankomaiden Reinder NummerdorRichard Schuil pelasivät välierissän Saksan paria, Julius BrinkJonas Reckermann, vastaan.
Ranking Pelaajat Maa
1 Alison CeruttiEmanuel Rego Brasilian lippu Brasilia
2 Phil DalhausserTodd Rogers Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
3 Julius BrinkJonas Reckermann Saksan lippu Saksa
4 Jake GibbSean Rosenthal Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
5 Reinder NummerdorRichard Schuil Alankomaiden lippu Alankomaat
6 John Garcia ThompsonSteve Grotowski Iso-Britannia
7 Pedro CunhaRicardo Santos Brasilian lippu Brasilia
8 Jonathan ErdmannKay Matysik Saksan lippu Saksa
9 Grzegorz FijałekMariusz Prudel Puolan lippu Puola
10 Wu PenggenXu Linyin Kiina
11 Adrián GaviraPablo Herrera Espanjan lippu Espanja
12 Jefferson BellaguardaPatrick Heuscher Flag of Switzerland.svg Sveitsi
13 Daniele LupoPaolo Nicolai Italia
14 Petr BenešPřemysl Kubala Tšekin lippu Tšekki
15 Sébastien ChevallierSascha Heyer Flag of Switzerland.svg Sveitsi
16 Aleksandrs SamoilovsRuslans Sorokins Latvia
17 Mārtiņš PļaviņšJānis Šmēdiņš Latvia
18 Tarjei SkarlundMartin Spinnangr Norjan lippu Norja
19 Josh BinstockMartin Reader Kanada
20 Igor HernándezJesus Villafañe Venezuelan lippu Venezuela
21 Freedom ChiyaGrant Goldschmidt Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka
22 Sergey ProkopievKonstantin Semenov Venäjän lippu Venäjä
23 Kentaro AsahiKatsuhiro Shiratori Japani
24 Clemens DopplerAlexander Horst Itävalta

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Brasilian lippu Sveitsin lippu Italian lippu Itävallan lippu
Brasilian lippu AlisonEmanuel 3 3 0 6-1 145-123 6 2-0 2-0 2-1
Sveitsin lippu BellaguardaHeuscher 3 1 2 2-4 111-118 4 - - 2-0
Italian lippu LupoNicolai 3 1 2 2-4 119-126 4 - 2-0 -
Itävallan lippu DopplerHorst 3 1 2 3-4 128-136 4 - - 2-0
  • Kolmen viimeisen järjestys määräytyi keskinäisten otteluiden eräpisteiden perusteella.

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Yhdysvaltain lippu Espanjan lippu Tšekin lippu Japanin lippu
Yhdysvaltain lippu DalhausserRogers 3 3 0 6-1 138-110 6 2-1 2-0 2-0
Espanjan lippu GaviraHerrera 3 2 1 5-2 139-132 5 - 2-0 2-0
Tšekin lippu BenešKubala 3 1 2 2-5 120-128 4 - - 2-1
Japanin lippu AsahiShiratori 3 0 3 1-6 111-138 3 - - -

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Saksan lippu Sveitsin lippu Venäjän lippu Kiinan lippu
Saksan lippu BrinkReckermann 3 3 0 6-1 133-114 6 2-0 2-0 2-1
Sveitsin lippu ChevallierHeyer 3 2 1 4-4 145-153 5 - 2-1 2-1
Venäjän lippu ProkopievSemenov 3 1 2 3-5 158-164 4 - - 2-1
Kiinan lippu WuXu 3 0 3 3-6 158-163 3 - - -

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Puolan lippu Yhdysvaltain lippu Latvian lippu Etelä-Afrikan lippu
Puolan lippu FijałekPrudel 3 2 1 5-2 132-115 5 2-0 - 2-0
Yhdysvaltain lippu GibbRosenthal 3 2 1 4-2 119-89 5 - 2-0 2-0
Latvian lippu SamoilovsSorokins 3 2 1 4-3 116-113 5 2-1 - 2-0
Etelä-Afrikan lippu ChiyaGoldschmidt 3 0 3 0-6 76-126 3 - - -

Lohko E[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Latvian lippu Alankomaiden lippu Saksan lippu Venezuelan lippu
Latvian lippu PļaviņšŠmēdiņš 3 3 0 6-1 141-113 6 2-0 2-1 2-0
Alankomaiden lippu NummerdorSchuil 3 2 1 4-3 127-116 5 - 2-0 2-1
Saksan lippu ErdmannMatysik 3 1 2 3-5 132-148 4 - - 2-1
Venezuelan lippu HernándezVillafañe 3 0 3 2-6 128-151 3 - - -

Lohko F[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet P Brasilian lippu Norjan lippu Kanadan lippu Yhdistyneen kuningaskunnan lippu
Brasilian lippu CunhaRicardo 3 3 0 6-0 129-101 6 2-0 2-0 2-0
Norjan lippu SkarlundSpinnangr 3 2 1 4-2 116-107 5 - 2-0 2-0
Kanadan lippu BinstockReader 3 1 2 2-4 114-119 4 - - 2-0
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu ThompsonGrotowski 3 0 3 0-6 94-126 3 - - -

Kolmosten karsinta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue
Kanadan lippu BinstockReader 16 20
Italian lippu LupoNicolai 21 22
Joukkue
Saksan lippu ErdmannMatysik 15 21 15
Tšekin lippu BenešKubala 21 19 13

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

neljännesvälierät   puolivälierät   välierät   loppuottelu
Brasilian lippu  AlisonEmanuel 21 21  
Saksan lippu  ErdmannMatysik 16 14     Brasilian lippu  AlisonEmanuel 21 16 17  
Puolan lippu  FijałekPrudel 21 21   Puolan lippu  FijałekPrudel 17 21 15  
Sveitsin lippu  ChevallierHeyer 18 17       Brasilian lippu  AlisonEmanuel 21 22  
Latvian lippu  PļaviņšŠmēdiņš 21 21       Latvian lippu  PļaviņšŠmēdiņš 15 20  
Norjan lippu  SkarlundSpinnangr 18 16     Latvian lippu  PļaviņšŠmēdiņš 19 21 15
Venäjän lippu  ProkopievSemenov 14 20   Yhdysvaltain lippu  GibbRosenthal 21 18 11  
Yhdysvaltain lippu  GibbRosenthal 21 22       Brasilian lippu  AlisonEmanuel 21 21 14
Saksan lippu  BrinkReckermann 21 21       Saksan lippu  BrinkReckermann 23 16 16
Latvian lippu  SamoilovsSorokins 12 17     Saksan lippu  BrinkReckermann 21 21  
Espanjan lippu  GaviraHerrera 18 19   Brasilian lippu  CunhaRicardo 15 19  
Brasilian lippu  CunhaRicardo 21 21       Saksan lippu  BrinkReckermann 21 21
Alankomaiden lippu  NummerdorSchuil 22 21       Alankomaiden lippu  NummerdorSchuil 14 16  
Sveitsin lippu  BellaguardaHeuscher 20 15     Alankomaiden lippu  NummerdorSchuil 21 21 pronssiottelu
Italian lippu  LupoNicolai 21 21   Italian lippu  LupoNicolai 16 18   Latvian lippu  PļaviņšŠmēdiņš 19 21 15
Yhdysvaltain lippu  DalhausserRogers 17 19   Alankomaiden lippu  NummerdorSchuil 21 19 11

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]