Yleisurheilu kesäolympialaisissa 1952 – miesten 4 × 100 m viestijuoksu

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Yleisurheilu
kesäolympialaisissa 1952
Athletics pictogram.svg
Ratalajit
100 m   miehet   naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet
800 m miehet
1 500 m miehet
5 000 m miehet
10 000 m miehet
80 m aidat naiset
110 m aidat miehet
400 m aidat miehet
3000 m esteet miehet
4 x 100 m viesti miehet naiset
4 x 400 m viesti miehet
Maraton ja kävelyt
Maraton miehet
10 km kävely miehet
50 km kävely miehet
Kenttälajit
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet
Ottelut
Kymmenottelu miehet

Helsingin olympiakisojen miesten 4 x 100 metrin viestijuoksuun osallistui 22 joukkuetta, 88 juoksijaa. Kilpailu käytiin 26. - 27. heinäkuuta.

Alkuerät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jokaisesta erästä kolme nopeinta jatkoon.

1.erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 40,3
2 Alain Porthaut
Étienne Bally
Yves Camus
René Bonino
Ranskan lippu Ranska 40,8
3 Dominik Suchenski
Zygmunt Buhl
Zdobysław Stawczyk
Emil Kiszka
Puolan lippu Puola 41,8
4 Adolf Turakainen
Voitto Hellstén
Pauli Tavisalo
Israel Baran
Suomen lippu Suomi 42,0
5 Gordon Crosby
James McFarlane
Robert Hutchinson
Walter Sutton
Kanada 42,6
6 Tomás Salvador Paquete
Fernando Gomes Casimiro
Eugénio Calcas Eleutério
Rui Maia Cortez
Portugalin lippu Portugali 42,8
7 Emad Shafei
Fouad Yazgi
Fawzi Chaaban
Youssef Omar
Flag of Egypt (1922–1958).svg Egypti 42,9

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Emmanuel McDonald Bailey
William Jack
John Gregory
Brian Shenton
Iso-Britannia 41,2
2 Carlo Vittori
Antonio Siddi
Giorgio Sobrero
Franco Leccese
Italia 41,5
3 Eutimio Planas del Río
Samuel Anderson Schweyer
Angel García Delgado
Rafael Fortún Chacón
Kuuba 41,9
4 George Acquaah
Gabriel Laryea
John Owusu
Augustus Lawson
Flag of the Gold Coast.svg Kultarannikko 42,1
5 Morris Curotta
Edwin Carr
Raymond Winberg
Kenneth Doubleday
Australian lippu Australia 42,3
6 Adulya Vanastit
Aroon Sankosik
Pongamat Amatayakul
Boonterm Pakpuang
Thaimaan lippu Thaimaa 44,5

3. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
Unkari Unkari 41,0
2 František Broz
Jirí David
Miroslav Horcic
Zdenek Pospísil
Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 41,5
3 Enrique Beckles
Mariano Acosta
Gerardo Bönnhoff
Romeo Galán
Argentiinan lippu Argentiina 41,5
4 Peter Kraus
Werner Zandt
Josef Heinen
Franz Happernagel
Saksan lippu Saksa 41,5
5 Willy Schneider
Willy Eichenberger
Ernst Mühlethaler
Hans Wehrli
Flag of Switzerland.svg Sveitsi 41,6

4. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Boris Tokarev
Levan Kaljajev
Levan Sanadze
Vladimir Suharev
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 41,3
2 Titus Erinle
Rafiu Oluwa
Karimu Olowu
Muslim Arogundale
Flag of British Colonial Nigeria.svg Nigeria 42,4
3 Muhammad Butt
Muhammad Fazil
Abdul Aziz
Muhammad Jemadar Aslam
Pakistanin lippu Pakistan 42,8
- Ingi Thorsteinsson
Pétur Sigurdsson
Hördur Haraldsson
Ásmundur Bjarnason
Islannin lippu Islanti DQ

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kummastakin erästä kolme nopeinta loppukilpailuun.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 40,4
2 Boris Tokarev
Levan Kaljajev
Levan Sanadze
Vladimir Suharev
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 40,7
3 Emmanuel McDonald Bailey
William Jack
John Gregory
Brian Shenton
Iso-Britannia 41,0
4 Enrique Beckles
Mariano Acosta
Gerardo Bönnhoff
Romeo Galán
Argentiinan lippu Argentiina 41,4
5 Dominik Suchenski
Zygmunt Buhl
Zdobysław Stawczyk
Emil Kiszka
Puolan lippu Puola 41,8
6 Muhammad Butt
Muhammad Fazil
Abdul Aziz
Muhammad Jemadar Aslam
Pakistanin lippu Pakistan 42,0

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
Unkari Unkari 40,9
2 Alain Porthaut
Étienne Bally
Yves Camus
René Bonino
Ranskan lippu Ranska 40,9
3 František Broz
Jirí David
Miroslav Horcic
Zdenek Pospísil
Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 41,3
4 Eutimio Planas del Río
Samuel Anderson Schweyer
Angel García Delgado
Rafael Fortún Chacón
Kuuba 41,5
5 Titus Erinle
Rafiu Oluwa
Karimu Olowu
Muslim Arogundale
Flag of British Colonial Nigeria.svg Nigeria 41,9
- Italia DNS

Loppukilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Maa Aika
1 Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 40,1
2 Boris Tokarev
Levan Kaljajev
Levan Sanadze
Vladimir Suharev
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 40,3
3 László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
Unkari Unkari 40,5
4 Emmanuel McDonald Bailey
William Jack
John Gregory
Brian Shenton
Iso-Britannia 40,6
5 Alain Porthaut
Étienne Bally
Yves Camus
René Bonino
Ranskan lippu Ranska 40,9
6 František Broz
Jirí David
Miroslav Horcic
Zdenek Pospísil
Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 41,2

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]