Hard Rock Hallelujah

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Hard Rock Hallelujah
Singlen Hard Rock Hallelujah kansikuva.
Singlen Hard Rock Hallelujah kansikuva.
Kappaleen tiedot
Esittäjä(t) Lordi
Levy-yhtiö Sony BMG Finland
Tyylilaji hard rock
heavy metal
Julkaisupäivämäärä 22. helmikuuta 2006
Säveltäjä Mr. Lordi
Sanoittaja Mr. Lordi
Tuottaja Jyrki Tuovinen
Albumilta The Arockalypse
Euroviisutiedot
Vuosi 2006
Maa Suomi
Kieli englanti
Sijoitus 1.
Pisteet 292
Sijoitus semifinaalissa 1.
Pisteet semifinaalissa 292
Sanat [1]

Hard Rock Hallelujah on suomalaisen Lordi-yhtyeen musiikkikappale. Kappale voitti ensimmäisenä Suomen edustajana Eurovision laulukilpailun Ateenassa vuonna 2006. Kilpailuun kappale pääsi voittamalla Suomen karsinnat. Finaalikilpailuun päästäkseen laulu joutui vielä osallistumaan Euroviisujen semifinaaliin, sillä suoraan finaalipaikkaan olisi vaadittu Suomen edustajan sijoittuminen kymmenen parhaan joukkoon edellisvuoden kisoissa, joissa Geir Rönning ei ollut päässyt ollenkaan finaaliin saakka.

Hard Rock Hallelujah keräsi lähes kaikilta äänestykseen osallistuneilta valtioilta vähintään neljä pistettä, ja se nousi suurimmassa osassa valtiokohtaisia äänestyksiä kolmen parhaimmistoon. Täydet 12 pistettä antoivat Iso-Britannia, Islanti, Kreikka, Norja, Puola, Ruotsi, Tanska ja Viro. Vain kolme valtiota, Armenia, Albania ja Monaco, jättivät Lordin pisteittä molempina iltoina. Monacossa ja Albaniassa tuloksista päättivät puhelinäänestyksen sijasta tuomaristot[1], mikä saattoi vaikuttaa asiaan. Hard Rock Hallelujahin keräämät 292 pistettä tekivät kaikkien aikojen piste-ennätyksen. Aiempi ennätys, 280 pistettä, oli Ukrainan Ruslanan 2004 esittämällä kappaleella "Wild Dances". Myös semifinaalissa Hard Rock Hallelujah keräsi eniten pisteitä saamalla juuri tuon saman pistemäärän 292. Semifinaalissa myös Saksa antoi laululle täydet 12 pistettä, Kreikka, Norja ja Tanska taas eivät.

Hard Rock Hallelujah esitettiin Euroviisuissa Kreikkaa edustaneen Anna Vissin kappaleen "Everything" jälkeen ja ennen Ukrainan Tina Karolin kappaletta. Lordin esiintymisnumero oli finaalissa 17. Semifinaalissa esiintymisnumero oli 16 ja laulu esitettiin Ukrainan jälkeen ja ennen Alankomaiden Treblen esitystä.

Suomalaiset rikkoivat 26. toukokuuta 2006 karaokelaulun maailmanennätyksen, kun noin 80 000 ihmistä lauloi Hard Rock Hallelujah -kappaleen Helsingin Kauppatorilla järjestetyssä kansanjuhlassa.[2]

Hard Rock Hallelujah valittiin Emma-gaalassa vuoden 2006 parhaaksi kappaleeksi. Lordi voitti myös neljä muuta kategoriaa.

Hard Rock Hallelujah on mukana Hills Have Eyes 2 -soundtrackilla.

Sisällysluettelo

[muokkaa] Single

Kappale julkaistiin singlenä helmikuussa 2006 ja se oli ensimmäinen singlejulkaisu The Arockalypselta. Singlestä on kolme versiota. Saksan ja Keski-Euroopan markkinoita varten tehdyssä painoksessa ykkösraitana on ainoastaan "Hard Rock Hallelujah (Eurovicious radio edit)", ja toisena kappaleena "Supermonstars". Singlesta on ulkomailla saatavilla myös DualDisc -versio, jonka audiopuolelta löytyvät samat raidat kuin suomalaisesta singlestä. DVD-puolella on musiikkivideot kappaleisiin "Hard Rock Hallelujah", "Blood Red Sandman", sekä "Devil Is A Loser". Lisäksi single on pakattu pahvikansiin.

[muokkaa] Suomen painoksen kappalelista

  1. Hard Rock Hallelujah (Eurovicious Radio Edit)
  2. Hard Rock Hallelujah
  3. Mr. Killjoy

[muokkaa] Saksan ja Keski-Euroopan painoksen kappalelista

  1. Hard Rock Hallelujah (Eurovicious Radio Edit)
  2. Supermonstars
  3. Hard Rock Hallelujah (video)
  4. Blood Red Sandman (video)
  5. Devil Is A Loser (video)

[muokkaa] DualDisc-version kappalelista

  • Audio:
  1. Hard Rock Hallelujah (Eurovicious Radio Edit)
  2. Hard Rock Hallelujah
  3. Mr. Killjoy
  • DVD:
  1. Hard Rock Hallelujah (video)
  2. Blood Red Sandman (video)
  3. Devil Is A Loser (video)

[muokkaa] Listasijoituksia

Lista (2006) Paras sijoitus
Alankomaat 27
Belgia (Flanderi) 2
Belgia (Vallonia) 21
Britannia 25
Eurooppa 7
Färsaaret 2
Irlanti (latauksissa) 1
Irlanti (myynti) 4
Itävalta 2
Kreikka 6
Norja 9
Ruotsi 8
Saksa (myynti + 150 000 kpl) 5
Slovenia 3
Suomi 1
Sveitsi 5
Tanska (latauksissa) 3

[muokkaa] Musiikkivideot

Kappaleesta on julkaistu kaksi musiikkivideota. Ensimmäinen versio oli keväällä 2006 julkaistu Pete Riskin ohjaus. Keväällä 2007 Antti Jokinen ohjasi kappaleesta uuden videon, joka esitettiin vuoden 2007 euroviisujen avausvideona.

Alkuperäinen musiikkivideo vuodelta 2006 kertoo yhdysvaltalaisesta high schoolista ja sen koulukiusatusta tyttöoppilaasta, joka kuuntelee hard rock/heavy metal-musiikkia. Kesken liikunnantunnin koulusta menee sähköt ja Lordi saapuu paikalle. Musiikkivideo päättyy siihen, kun Lordi valtaa koulun ja muuttaa koulukiusaajat zombieiksi ja orjikseen.

Vuonna 2007 tehty "Hard Rock Hallelujah Eurovision Edition"-musiikkivideo sijoittuu Lappiin ja kertoo suomalaisesta mytologiasta. Musiikkivideon keskeissä roolissa on Lapin maahinen (Jasper Pääkkönen), joka vaeltaa pitkin Lapin erämaita, kunnes kohtaa Lordin. Musiikkivideo tehtiin euroviisujen avaukseen, joten loppuosa videosta oli suora lähetys euroviisuista 2007.

[muokkaa] Aiheesta muualla

[muokkaa] Lähteet

  1. Eurovision Song Contest Database search for points table 2006 with jury score type
  2. Lordi Kauppatorilla uusitaan yöllä 27.5.2006 kello 12.52. Mesta.net. Viitattu 6.3.2008.
Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruudet

Muuttujat
Toiminnot
Valikko
Osallistuminen
Tulosta tai vie
Työkalut
Muilla kielillä