Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017
(17th FINA World Championships)
Päivämäärä 14.–30. heinäkuuta 2017
Paikkakunta Budapest, Unkari
Järjestäjä FINA

Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017 järjestettiin Budapestissa, Unkarissa 14.–30. heinäkuuta. Kisojen menestynein maa oli Yhdysvallat, joka saavutti kaikkiaan 46 mitalia; 21 kultaa, 12 hopeaa ja 13 pronssia.

Aikataulu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

 ●   Alkukilpailuja   Loppukilpailuja
Heinäkuu 2017 14
Pe
15
La
16
Su
17
Ma
18
Ti
19
Ke
20
To
21
Pe
22
La
23
Su
24
Ma
25
Ti
26
Ke
27
To
28
Pe
29
La
30
Su
Finaa-
leja
Uinti 4 4 5 5 5 5 6 8 42
Avovesiuinti 1 1 1 1 1 2 7
Uimahypyt 3 2 2 1 1 1 1 2 13
Korkeat uimahypyt 1 1 2
Taitouinti 1 1 1 1 1 1 1 2 9
Vesipallo 1 1 2
Finaaleja yhteensä 5 4 3 3 3 3 4 4 4 4 5 5 5 6 8 9 75

Lähde: FINA[1]

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Uinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Yhdysvallat Caeleb Dressel 21,15 Brasilia Bruno Fratus 21,27 Iso-Britannia Benjamin Proud 21,43
100 m Yhdysvallat Caeleb Dressel 47,17 Yhdysvallat Nathan Adrian 47,87 Ranska Mehdy Metella 47,89
200 m Kiina Sun Yang 1.44,39 Yhdysvallat Townley Haas 1.45,04 Venäjä Aleksandr Krasnyh 1.45,23
400 m Kiina Sun Yang 3.41,38 Australia Mack Horton 3.43,85 Italia Gabriele Detti 3.43,93
800 m Italia Gabriele Detti 7.40,77 EE Puola Wojciech Wojdak 7.41,73 Italia Gregorio Paltrinieri 7.42,44
1 500 m Italia Gregorio Paltrinieri 14.35,85 Ukraina Myh’ailo Romantšuk 14.37,14 Australia Mack Horton 14.47,70
Selkäuinti
50 m Ranska Camille Lacourt 24,35 Japani Jun’ya Koga 24,51 Yhdysvallat Matt Grevers 24,56
100 m Kiina Xu Jiayu 52,44 Yhdysvallat Matt Grevers 52,48 Yhdysvallat Ryan Murphy 52,59
200 m Venäjä Jevgeni Rylov 1.53,61 EE Yhdysvallat Ryan Murphy 1.54,21 Yhdysvallat Jacob Pebley 1.55,06
Rintauinti
50 m Iso-Britannia Adam Peaty 25,99 Brasilia João Gomes Júnior 26,52 Etelä-Afrikka Cameron van der Burgh 26,60
100 m Iso-Britannia Adam Peaty 57,47 KE Yhdysvallat Kevin Cordes 58,79 Venäjä Kirill Prigoda 59,05
200 m Venäjä Anton Tšupkov 2.06,96 KE, EE Japani Yasuhiro Koseki 2.07,29 Japani Ippei Watanabe 2.07,47
Perhosuinti
50 m Iso-Britannia Benjamin Proud 22,75 Brasilia Nicholas Santos 22,79 Ukraina Andri Hovorov 22,84
100 m Yhdysvallat Caeleb Dressel 49,86 Unkari Kristóf Milák 50,62 Iso-Britannia James Guy
Singapore Joseph Schooling
50,83
200 m Etelä-Afrikka Chad le Clos 1.53,33 Unkari László Cseh 1.53,72 Japani Daiya Seto 1.54,21
Sekauinti
200 m Yhdysvallat Chase Kalisz 1.55,56 Japani Kōsuke Hagino 1.56,01 Kiina Wang Shun 1.56,28
400 m Yhdysvallat Chase Kalisz 4.05,90 KE Unkari Dávid Verrasztó 4.08,38 Japani Daiya Seto 4.09,14
Viestit
4 × 100 m vapaauinti  Yhdysvallat
Caeleb Dressel
Townley Haas
Blake Pieroni
Nathan Adrian
3.10,06  Brasilia
Gabriel Santos
Marcelo Chierighini
César Cielo
Bruno Fratus
3.10,34  Unkari
Dominik Kozma
Nándor Németh
Péter Holoda
Richárd Bohus
3.11,99
4 × 200 m vapaauinti  Iso-Britannia
Stephen Milne
Nicholas Grainger
Duncan Scott
James Guy
7.01,70  Venäjä
Mihail Dovgaljuk
Mihail Vekovištšev
Danila Izotov
Aleksandr Krasnyh
7.02,68  Yhdysvallat
Blake Pieroni
Townley Haas
Jack Conger
Zane Grothe
7.03,18
4 × 100 m sekauinti  Yhdysvallat
Matt Grevers
Kevin Cordes
Caeleb Dressel
Nathan Adrian
3.27,91  Iso-Britannia
Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
3.28,95  Venäjä
Jevgeni Rylov
Kirill Prigoda
Aleksandr Popkov
Vladimir Morozov
3.29,76

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Ruotsi Sarah Sjöström 23,69 Alankomaat Ranomi Kromowidjojo 23,85 Yhdysvallat Simone Manuel 23,97
100 m Yhdysvallat Simone Manuel 52,27 Ruotsi Sarah Sjöström 52,31 Tanska Pernille Blume 52,69
200 m Italia Federica Pellegrini 1.54,73 Yhdysvallat Katie Ledecky
Australia Emma McKeon
1.55,18
400 m Yhdysvallat Katie Ledecky 3.58,34 KE Yhdysvallat Leah Smith 4.01,54 Kiina Li Bingjie 4.03,25
800 m Yhdysvallat Katie Ledecky 8.12,68 Kiina Li Bingjie 8.15,46 Yhdysvallat Leah Smith 8.17,22
1 500 m Yhdysvallat Katie Ledecky 15.31,82 Espanja Mireia Belmonte 15.50,89 Italia Simona Quadarella 15.53,86
Selkäuinti
50 m Brasilia Etiene Medeiros 27,14 Kiina Fu Yuanhui 27,15 Valko-Venäjä Aljaksandra Herasimenja 27,23 =EE
100 m Kanada Kylie Masse 58,10 ME Yhdysvallat Kathleen Baker 58,58 Australia Emily Seebohm 58,59
200 m Australia Emily Seebohm 2.05,68 Unkari Katinka Hosszú 2.05,85 Yhdysvallat Kathleen Baker 2.06,48
Rintauinti
50 m Yhdysvallat Lilly King 29,40 ME Venäjä Julija Jefimova 29,57 Yhdysvallat Katie Meili 29,99
100 m Yhdysvallat Lilly King 1.04,13 ME Yhdysvallat Katie Meili 1.05,03 Venäjä Julija Jefimova 1.05,05
200 m Venäjä Julija Jefimova 2.19,64 Yhdysvallat Bethany Galat 2.21,77 Kiina Shi Jinglin 2.21,93
Perhosuinti
50 m Ruotsi Sarah Sjöström 24,60 KE Alankomaat Ranomi Kromowidjojo 25,38 Egypti Farida Osman 25,39
100 m Ruotsi Sarah Sjöström 55,53 KE Australia Emma McKeon 56,18 Yhdysvallat Kelsi Worrell 56,37
200 m Espanja Mireia Belmonte 2.05,26 Saksa Franziska Hentke 2.05,39 Unkari Katinka Hosszú 2.06,02
Sekauinti
200 m Unkari Katinka Hosszú 2.07,00 Japani Yui Ohashi 2.07,91 Yhdysvallat Madisyn Cox 2.09,71
400 m Unkari Katinka Hosszú 4.29,33 KE Espanja Mireia Belmonte 4.32,17 Kanada Sydney Pickrem 4.32,88
Viestit
4 × 100 m vapaauinti  Yhdysvallat
Mallory Comerford
Kelsi Worrell
Katie Ledecky
Simone Manuel
3.31,72  Australia
Shayna Jack
Bronte Campbell
Brittany Elmslie
Emma McKeon
3.32,01  Alankomaat
Kim Busch
Femke Heemskerk
Maud van der Meer
Ranomi Kromowidjojo
3.32,64
4 × 200 m vapaauinti  Yhdysvallat
Leah Smith
Mallory Comerford
Melanie Margalis
Katie Ledecky
7.43,39  Kiina
Ai Yanhan
Liu Zixuan
Zhang Yuhan
Li Bingjie
7.44,96  Australia
Madison Wilson
Emma McKeon
Kotuku Ngawati
Ariarne Titmus
7.48,51
4 × 100 m sekauinti  Yhdysvallat
Kathleen Baker
Lilly King
Kelsi Worrell
Simone Manuel
3.51,55 ME  Venäjä
Anastasija Fesikova
Julija Jefimova
Svetlana Tšimrova
Veronika Popova
3.53,38 EE  Australia
Emily Seebohm
Taylor McKeown
Emma McKeon
Bronte Campbell
3.54,29

Sekajoukkueet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
4 × 100 m vapaauinti  Yhdysvallat
Caeleb Dressel
Nathan Adrian
Mallory Comerford
Simone Manuel
3.19,60 ME  Alankomaat
Ben Schwietert
Kyle Stolk
Femke Heemskerk
Ranomi Kromowidjojo
3.21,81 EE  Kanada
Yuri Kisil
Javier Acevedo
Chantal Van Landeghem
Penny Oleksiak
3.23,55
4 × 100 m sekauinti  Yhdysvallat
Matt Grevers
Lilly King
Caeleb Dressel
Simone Manuel
3.38,56 ME  Australia
Mitch Larkin
Daniel Cave
Emma McKeon
Bronte Campbell
3.41,21  Kanada
Kylie Masse
Richard Funk
Penny Oleksiak
Yuri Kisil
 Kiina
Xu Jiayu
Yan Zibei
Zhang Yufei
Zhu Menghui
3.41,25

Avovesiuinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
5 km Ranska Marc-Antoine Olivier 54.31,4 Italia Mario Sanzullo 54.32,1 Iso-Britannia Timothy Shuttleworth 54.42,1
10 km Alankomaat Ferry Weertman 1.51.58,5 Yhdysvallat Jordan Wilimovsky 1.51.58,6 Ranska Marc-Antoine Olivier 1.51.59,2
25 km Ranska Axel Reymond 5.02.46,4 Italia Matteo Furlan 5.02.47,0 Venäjä Jevgeni Drattsev 5.02.49,8
Naiset
5 km Yhdysvallat Ashley Twichell 59.07,0 Ranska Aurélie Muller 59.10,5 Brasilia Ana Marcela Cunha 59.11,4
10 km Ranska Aurélie Muller 2.00.13,7 Ecuador Samantha Arévalo 2.00.17,0 Italia Arianna Bridi
Brasilia Ana Marcela Cunha
2.00.17,2
25 km Brasilia Ana Marcela Cunha 5.21.58,4 Alankomaat Sharon van Rouwendaal 5.22.00,8 Italia Arianna Bridi 5.22.08,2
Sekajoukkueet
5 km  Ranska
Océane Cassignol
Logan Fontaine
Aurélie Muller
Marc-Antoine Olivier
54.05,9  Yhdysvallat
Brendan Casey
Ashley Twichell
Haley Anderson
Jordan Wilimovsky
54.18,1  Italia
Rachele Bruni
Giulia Gabbrielleschi
Federico Vanelli
Mario Sanzullo
54.31,0

Uimahypyt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
1 m ponnahduslauta Kiina Peng Jianfeng 448,40 Kiina He Chao 447,20 Italia Giovanni Tocci 444,25
3 m ponnahduslauta Kiina Xie Siyi 547,10 Saksa Patrick Hausding 526,15 Venäjä Ilja Zaharov 505,90
10 m kerroshypyt Iso-Britannia Tom Daley 590,95 Kiina Chen Aisen 585,25 Kiina Yang Jian 565,15
3 m ponnahduslaudan parikilpailu  Venäjä
Jevgeni Kuznetsov
Ilja Zaharov
450,30  Kiina
Cao Yuan
Xie Siyi
443,40  Ukraina
Oleh Kolodi
Illja Kvaša
429,99
10 m kerroshyppyjen parikilpailu  Kiina
Chen Aisen
Yang Hao
498,48  Venäjä
Aleksandr Bondar
Viktor Minibajev
458,85  Saksa
Patrick Hausding
Sascha Klein
440,82
Korkeat hypyt, 27 m Yhdysvallat Steve LoBue 397,15 Tšekki Michal Navrátil 390,90 Italia Alessandro De Rose 379,65
Naiset
1 m ponnahduslauta Australia Maddison Keeney 314,95 Venäjä Nadežda Bažina 304,70 Italia Elena Bertocchi 296,40
3 m ponnahduslauta Kiina Shi Tingmao 383,50 Kiina Wang Han 359,40 Kanada Jennifer Abel 351,55
10 m kerroshypyt Malesia Cheong Jun Hoong 397,50 Kiina Si Yajie 396,00 Kiina Ren Qian 391,95
3 m ponnahduslaudan parikilpailu  Kiina
Chang Yani
Shi Tingmao
333,30  Kanada
Jennifer Abel
Mélissa Citrini-Beaulieu
323,43  Venäjä
Nadežda Bažina
Kristina Iljinyh
312,60
10 m kerroshyppyjen parikilpailu  Kiina
Ren Qian
Si Yajie
352,56  Pohjois-Korea
Kim Kuk-hyang
Kim Mi-rae
336,48  Malesia
Cheong Jun Hoong
Pandelela Rinong
328,74
Korkeat hypyt, 20 m Australia Rhiannan Iffland 320,70 Meksiko Adriana Jiménez 308,90 Valko-Venäjä Jana Nestsiarava 303,95
Sekajoukkueet
3 m ponnahduslaudan parikilpailu  Kiina
Wang Han
Li Zheng
323,70  Iso-Britannia
Grace Reid
Tom Daley
308,04  Kanada
Jennifer Abel
François Imbeau-Dulac
297,72
10 m kerroshyppyjen parikilpailu  Kiina
Ren Qian
Lian Junjie
352,98  Iso-Britannia
Lois Toulson
Matthew Lee
323,28  Pohjois-Korea
Kim Mi-rea
Hyon Il-myong
318,12
3 m + 10 m joukkuekilpailu  Ranska
Laura Marino
Matthieu Rosset
406,40  Meksiko
Viviana del Ángel Peniche
Rommel Pacheco
402,35  Yhdysvallat
Krysta Palmer
David Dinsmore
395,90

Taitouinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Naiset
Tekninen yksinuinti Venäjä Svetlana Kolesnitšenko 95,2036 Espanja Ona Carbonell 93,6534 Ukraina Anna Vološyna 91,9992
Yksinuinnin vapaaohjelma Venäjä Svetlana Kolesnitšenko 96,1333 Espanja Ona Carbonell 95,0333 Ukraina Anna Vološyna 93,3000
Tekninen pariuinti  Venäjä
Svetlana Kolesnitšenko
Aleksandra Patskevitš
95,0515  Kiina
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
94,0775  Ukraina
Jelyzaveta Jah’no
Anna Vološyna
92,6482
Pariuinnin vapaaohjelma  Venäjä
Svetlana Kolesnitšenko
Aleksandra Patskevitš
97,0000  Kiina
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
95,3000  Ukraina
Jelyzaveta Jah’no
Anna Vološyna
93,2667
Tekninen joukkueuinti  Venäjä
Anastasija Bajandina
Darja Bajandina
Marina Goljadkina
Veronika Kalinina
Polina Komar
Marija Šurotškina
Vlada Tšigireva
Darina Valitova
96,0109  Kiina
Feng Yu
Guo Li
Liang Xinping
Tang Mengni
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Xiao Yanning
Yin Chengxin
94,2165  Japani
Sakiko Akutsu
Juka Fukumura
Yukiko Inui
Minami Kono
Kei Marumo
Kanami Nakamaki
Mai Nakamura
Kano Omata
93,1590
Joukkueuinnin vapaaohjelma  Venäjä
Anastasija Bajandina
Darja Bajandina
Marina Goljadkina
Veronika Kalinina
Polina Komar
Marija Šurotškina
Vlada Tšigireva
Darina Valitova
97,3000  Kiina
Chang Hao
Feng Yu
Guo Li
Liang Xinping
Tang Mengni
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Yu Lele
95,2333  Ukraina
Maryna Aleksijeva
Vladyslava Aleksijeva
Valerija Apreljeva
Jelyzaveta Jah’no
Oleksandra Kašuba
Anastasija Savtšuk
Ksenija Sydorenko
Anna Vološyna
93,9333
Yhdistetty vapaaohjelma  Kiina
Chang Hao
Feng Yu
Guo Li
Liang Xinping
Tang Mengni
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Yu Lele
96,1000  Ukraina
Maryna Aleksijeva
Vladyslava Aleksijeva
Valerija Apreljeva
Jelyzaveta Jah’no
Oleksandra Kašuba
Jana Narježna
Anastasija Savtšuk
Alina Šynkarenko
Ksenija Sydorenko
Anna Vološyna
94,0000  Japani
Sakiko Akutsu
Juka Fukumura
Yukiko Inui
Minami Kono
Kei Marumo
Kanami Nakamaki
Mai Nakamura
Kano Omata
Yuriko Osawa
Asuka Tasaki
93,2000
Sekajoukkueet
Tekninen pariuinti  Italia
Manila Flamini
Giorgio Minisini
90,2979  Venäjä
Mihaela Kalantša
Aleksandr Maltsev
90,2639  Yhdysvallat
Kanako Kitao Spendlove
Bill May
87,6682
Pariuinnin vapaaohjelma  Venäjä
Mihaela Kalantša
Aleksandr Maltsev
92,6000  Italia
Mariangela Perrupato
Giorgio Minisini
91,1000  Yhdysvallat
Kanako Kitao Spendlove
Bill May
88,7667

Vesipallo[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet  Kroatia
Marko Bijač
Ivan Buljubašić
Andro Bušlje
Loren Fatović
Xavier García
Maro Joković
Ivan Krapić
Luka Lončar
Marko Macan
Ivan Marcelić
Anđelo Šetka
Sandro Sukno
Ante Vukičević
 Unkari
Ádám Decker
Attila Decker
Balázs Erdélyi
Miklós Gór-Nagy
Balázs Hárai
Norbert Hosnyánszky
Krisztián Manhercz
Tamás Mezei
Viktor Nagy
Béla Török
Márton Vámos
Dénes Varga
Gergő Zalánki
 Serbia
Milan Aleksić
Miloš Ćuk
Filip Filipović
Nikola Jakšić
Dušan Mandić
Branislav Mitrović
Stefan Mitrović
Duško Pijetlović
Gojko Pijetlović
Andrija Prlainović
Sava Ranđelović
Viktor Rašović
Nemanja Ubović
Naiset  Yhdysvallat
Rachel Fattal
Aria Fischer
Makenzie Fischer
Paige Hauschild
Amanda Longan
Madeline Musselman
Jamie Neushul
Kiley Neushul
Jordan Raney
Melissa Seidemann
Margaret Steffens
Gabrielle Stone
Alys Williams
 Espanja
Marta Bach
Paula Crespí
Sandra Domene
Anna Espar
Clara Espar
Laura Ester
Judith Forca
Anna Gual
Paula Leitón
Helena Lloret
Beatriz Ortiz
Matilde Ortiz
María del Pilar Peña
 Venäjä
Marija Borisova
Olga Gorbunova
Jevgenija Ivanova
Elvina Karimova
Anna Karnauh
Jekaterina Prokofjeva
Darja Ryžkova
Aljona Seržantova
Anastasija Simanovitš
Anna Timofejeva
Tatjana Tolkunova
Anna Ustjuhina
Veronika Vahitova

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1 Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 21 12 13 46
2 Kiina 12 12 6 30
3 Venäjän lippu Venäjä 11 6 8 25
4 Ranskan lippu Ranska 6 1 2 9
5 Iso-Britannia 5 3 3 11
6 Italia 4 3 9 16
7 Australian lippu Australia 3 5 4 12
8 Ruotsin lippu Ruotsi 3 1 0 4
9 Unkarin lippu Unkari 2 5 2 9
10 Brasilian lippu Brasilia 2 4 2 8
11 Espanjan lippu Espanja 1 5 0 6
12 Alankomaiden lippu Alankomaat 1 4 1 6
13 Kanada 1 1 5 7
14 Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka 1 0 1 2
Malesian lippu Malesia 1 0 1 2
16 Kroatia 1 0 0 1
17 Japani 0 4 5 9
18 Ukrainan lippu Ukraina 0 2 7 9
19 Saksan lippu Saksa 0 2 1 3
20 Meksikon lippu Meksiko 0 2 0 2
21 Pohjois-Korean lippu Pohjois-Korea 0 1 1 2
22 Ecuadorin lippu Ecuador 0 1 0 1
Puolan lippu Puola 0 1 0 1
Tšekin lippu Tšekki 0 1 0 1
25 Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 0 0 2 2
26 Egyptin lippu Egypti 0 0 1 1
Serbian lippu Serbia 0 0 1 1
Singaporen lippu Singapore 0 0 1 1
Tanskan lippu Tanska 0 0 1 1
Yhteensä 75 76 77 228

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Schedule FINA. Viitattu 2.7.2017. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]