Ero sivun ”Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 1998” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 484: | Rivi 484: | ||
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
||
|- |
|- |
||
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m |
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m olympiakivääri''' |
||
|- |
|- |
||
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
||
Rivi 495: | Rivi 495: | ||
| [[Igor Kolesov]] || {{Venäjä|20}} || 676.4 || {{Venäjä|20}} || 1712 |
| [[Igor Kolesov]] || {{Venäjä|20}} || 676.4 || {{Venäjä|20}} || 1712 |
||
|- |
|- |
||
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m |
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m olympiakivääri, sekajuoksut''' |
||
|- |
|- |
||
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
||
Rivi 511: | Rivi 511: | ||
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
||
|- |
|- |
||
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m |
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m olympiakivääri''' |
||
|- |
|- |
||
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
||
Rivi 527: | Rivi 527: | ||
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
!style="width:20px;"| !! colspan=2|Kilpailija !! Tulos !! Joukkue !! Tulos |
||
|- |
|- |
||
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m |
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m olympiakivääri''' |
||
|- |
|- |
||
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
||
Rivi 538: | Rivi 538: | ||
| [[Alexander Zinenko]] || {{Ukraina|20}} || 565 || {{Venäjä|20}} || 1670 |
| [[Alexander Zinenko]] || {{Ukraina|20}} || 565 || {{Venäjä|20}} || 1670 |
||
|- |
|- |
||
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m |
|colspan=6 style="background:#dcdcdc"| '''10 m olympiakivääri, sekajuoksut''' |
||
|- |
|- |
||
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
| [[Image:Med 1.png|Kultaa]] |
Versio 11. maaliskuuta 2008 kello 18.51
Tämän artikkelin vieraskielisten nimien translitterointia on pyydetty parannettavaksi. Voit auttaa Wikipediaa parantamalla artikkelia. Lisää tietoa saattaa olla keskustelusivulla. |
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) 47. maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 14.7.-28.7.1998 Espanjan Barcelonassa.
Pistooli
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Wang Yifu | Kiina | 685.3 | Kiina | 1743 | |
Igor Basinski | Valko-Venäjä | 684.4 | Venäjä | 1742 | |
Kanstantsin Lukashyk | Valko-Venäjä | 684.4 | Valko-Venäjä | 1740 | |
25 m isopistooli | |||||
Byung Taek Park | Korea | 588 | Korea | 1751 | |
Paal Hembre | Norja | 588 | Venäjä | 1747 | |
Giovanni Bossi | Itävalta | 588 | Valko-Venäjä | 1739 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Ralf Schumann | Saksa | 696.9 | Saksa | 1763 | |
Daniel Leonhard | Saksa | 692.4 | Kiina | 1750 | |
Iulian Raicea | Romania | 691.4 | Malline:Japani (lippu) | 1746 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Mihail Nestruev | Venäjä | 580 | Kiina | 1709 | |
Paal Hembre | Norja | 580 | Norja | 1703 | |
Jin Yongde | Kiina | 574 | Itävalta | 1700 | |
50 m pistooli | |||||
Franck Dumoulin | Ranska | 673.4 | Kiina | 1684 | |
Hans-Juergen Bauer-Neumaier | Saksa | 666.7 | Venäjä | 1675 | |
Igor Basinski | Valko-Venäjä | 662.7 | Valko-Venäjä | 1672 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Munkbayar Dorisuren | Malline:Mongolia (lippu) | 484.1 | Venäjä | 1145 | |
Yoko Inada | Malline:Japani (lippu) | 484.0 | Kiina | 1141 | |
Lalita Yauhleuskaya | Valko-Venäjä | 482.4 | Saksa | 1138 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Cai Yeqing | Kiina | 687.3 | Kiina | 1737 | |
Irada Ashumova | Azerbaidžan | 683.5 | Korea | 1737 | |
Marina Logvinenko | Venäjä | 683.0 | Malline:Mongolia (lippu) | 1732 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Teemu Tiainen | Suomi | 576 | Saksa | 1711 | |
Sven Hartmann | Saksa | 574 | Italia | 1703 | |
Srdan Gavrilovic | Jugoslavian liittotasavalta | 574 | Sveitsi | 1701 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Jorge Llames | Espanja | 577 | Saksa | 1720 | |
Tim Damerau | Saksa | 576 | Ranska | 1702 | |
Mario Spangenberg | Saksa | 576 | Espanja | 1689 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Pavel Kopp | Slovakia | 579 | Venäjä | 1708 | |
Dmitri Sadejev | Viro | 578 | Italia | 1707 | |
Andrei Katardjnov | Venäjä | 576 | Venezuela | 1706 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Manuel Guevara Jr. | Venezuela | 563 | Venezuela | 1672 | |
Gregory Fouet | Ranska | 560 | Venäjä | 1662 | |
Rinat Ishbaev | Venäjä | 558 | Ranska | 1637 | |
50 m pistooli | |||||
Andrija Zlatic | Jugoslavian liittotasavalta | 554 | Puola | 1621 | |
Peter Kanotchkin | Venäjä | 547 | Venäjä | 1612 | |
Pavel Kopp | Slovakia | 547 | Italia | 1608 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Viktoria Chaika | Valko-Venäjä | 382 | Unkari | 1127 | |
Annemarie Forder | Itävalta | 380 | Valko-Venäjä | 1118 | |
Anne-Marie Descamps | Ranska | 379 | Saksa | 1109 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Vlatka Pervan | Kroatia | 568 | Puola | 1682 | |
Anne-Marie Descamps | Ranska | 568 | Valko-Venäjä | 1678 | |
Lauren Santibanez | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 567 | Saksa | 1665 |
Kivääri
Miehet
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Sonja Pfeilschifter | Saksa | 499.4 | Saksa | 1180 | |
Renata Mauer | Puola | 498.1 | Kiina | 1178 | |
Jung Mi Kim | Korea | 497.6 | Espanja | 1178 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Marina Bobkova | Venäjä | 597 | Venäjä | 1771 | |
Wang Xian | Kiina | 596 | Kiina | 1771 | |
Elizabeth Bourland | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 595 | Ukraina | 1769 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Sonja Pfeilschifter | Saksa | 682.7 | Kiina | 1754 | |
Wang Xian | Kiina | 679.3 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 1751 | |
Nonka Matova | Bulgaria | 679.2 | Bulgaria | 1736 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Peter Thorsen | Tanska | 589 | Tanska | 1754 | |
Daniel Castro | Espanja | 589 | Saksa | 1752 | |
Siarhei Bildziuk | Valko-Venäjä | 589 | Valko-Venäjä | 1749 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Jonathan Hammond | Yhdistynyt kuningaskunta | 596 | Unkari | 1763 | |
Thomas Holmlund | Ruotsi | 595 | Tanska | 1755 | |
Matthew Emmons | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 593 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 1754 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Anton Katz | Israel | 1160 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 3439 | |
Mario Knoegler | Itävalta | 1157 | Jugoslavian liittotasavalta | 3428 | |
Valerian Sauveplane | Ranska | 1155 | Sveitsi | 3404 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Rebecca Frank | Saksa | 397 | Saksa | 1184 | |
Karin Schade | Saksa | 396 | Valko-Venäjä | 1164 | |
Myriam Duperron | Ranska | 392 | Venäjä | 1161 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Rebecca Frank | Saksa | 590 | Saksa | 1756 | |
April Shea | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 589 | Venäjä | 1756 | |
Viivi Villa | Suomi | 587 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 1756 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Karin Schade | Saksa | 573 | Saksa | 1708 | |
Martina Prekel | Saksa | 573 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 1700 | |
Tamara Simkova | Tšekki | 573 | Tšekki | 1697 |
Haulikko
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Abdullah Alrashidi | Kuwait | 148 | Suomi | 361 | |
Nikolai Tiopli | Venäjä | 147 | Tšekki | 359 | |
James Graves | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 146 | Venäjä | 359 | |
Trap | |||||
Giovanni Pellielo | Italia | 149 | Italia | 363 | |
Lance Bade | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 149 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 358 | |
Marco Venturini | Italia | 146 | Portugali | 357 | |
Kaksoistrap | |||||
Michael Diamond | Australia | 192 | Itävalta | 425 | |
Russell Mark | Australia | 190 | Italia | 418 | |
Richard Faulds | Yhdistynyt kuningaskunta | 189 | Kiina | 411 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Diána Igaly | Unkari | 96 | Kiina | 213 | |
Zhang Shan | Kiina | 96 | Venäjä | 206 | |
Andrea Stranovska | Slovakia | 95 | Italia | 199 | |
Trap | |||||
Satu Pusila | Suomi | 94 | Kiina | 210 | |
Susanne Kiermayer | Saksa | 91 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 199 | |
Guo Hua | Kiina | 91 | Saksa | 198 | |
Kaksoistrap | |||||
Deborah Gelisio | Italia | 144 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 317 | |
Kimberly Rhode | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 141 | Kiina | 311 | |
Cindy Gentry | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 141 | Korea | 308 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Drew Harvey | Yhdistynyt kuningaskunta | 121 | Kypros | 347 | |
Andrzej Glyda | Puola | 120 | Italia | 339 | |
Michalis Karavolias | Kypros | 118 | Espanja | 336 | |
Trap | |||||
Raul Formoso | Espanja | 117 | Espanja | 348 | |
Mariano Guarnieri | Argentiina | 117 | Kroatia | 340 | |
Manuel Murcia | Espanja | 117 | Italia | 339 | |
Kaksoistrap | |||||
Marco Innocenti | Italia | 142 | Italia | 406 | |
Roland Gerebics | Unkari | 141 | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 390 | |
Stefano Narducci | Italia | 139 | Australia | 383 |
Riistamaali
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Niu Zhiyuan | Kiina | 678.8 | Suomi | 1720 | |
Adam Saathoff | Malline:Yhdysvallat (lippu) | 677.9 | Saksa | 1716 | |
Igor Kolesov | Venäjä | 676.4 | Venäjä | 1712 | |
10 m olympiakivääri, sekajuoksut | |||||
Niu Zhiyuan | Kiina | 390 | Tšekki | 1154 | |
Miroslav Lizal | Tšekki | 388 | Kiina | 1143 | |
Jury Jourasov | Ukraina | 386 | Suomi | 1141 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Natalya Kovalenko | Kazakstan | 376 | Kiina | 1119 | |
Xu Xing | Kiina | 376 | Saksa | 1094 | |
Wang Xia | Kiina | 375 | Venäjä | 1090 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Wang Dengjie | Kiina | 579 | Ukraina | 1682 | |
Wang Yi | Kiina | 574 | Valko-Venäjä | 1677 | |
Alexander Zinenko | Ukraina | 565 | Venäjä | 1670 | |
10 m olympiakivääri, sekajuoksut | |||||
Alexander Blinov | Venäjä | 384 | Venäjä | 1124 | |
Wang Yi | Kiina | 381 | Valko-Venäjä | 1113 | |
Emil Andersson | Ruotsi | 380 | Ukraina | 1104 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuvamaali | |||||
Audrey Soquet | Ranska | 367 | Valko-Venäjä | 1050 | |
Volha Markava | Valko-Venäjä | 364 | Puola | 1048 | |
Olga Hertel | Puola | 364 | Venäjä | 1026 |
Lähteet
1897 • 1898 • 1899 • 1900 • 1901 • 1902 • 1903 • 1904 • 1905 • 1906 • 1907 • 1908 • 1909 • 1910 • 1911 • 1912 • 1913 • 1914 • 1921 • 1922 • 1923 • 1924 • 1925 • 1927 • 1928 • 1929 • 1930 • 1931 • 1933 • 1935 • 1937 • 1939 • 1947 • 1949 • 1952 • 1954 • 1958 • 1962 • 1966 • 1970 • 1974 • 1978 • 1982 • 1986 • 1990 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 | |
Haulikkolajit |
1930 • (1932) • 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1938 • 1939 • 1950 • 1959 • 1961 • 1965 • 1967 • 1969 • 1971 • 1973 • 1975 • 1977 • 1979 • 1981 • 1983 • 1985 • 1987 • 1989 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 |
---|---|
Riistamaalilajit |
1961 • 1967 • 1969 • 1973 • 1975 • 1979 • 1981 • 1983 • 2008 • 2009 |
Ilma-aseet |