Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 2002

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) 48. maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 2.-16.7.2002 Lahdessa.

Pistooli[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
Kultaa Mihail Nestrujev  Venäjä 685.3
(585+100.3)
 Venäjä 1745
Hopeaa Andrija Zlatić Serbia ja Montenegron lippu Serbia ja Montenegro 683.9
(583+100.9)
 Kiina 1737
Pronssia Franck Dumoulin  Ranska 683.4
(584+99.4)
 Ukraina 1735
25 m isopistooli
Kultaa Byung Taek Park Flag of South Korea.svg Korea 590 Flag of South Korea.svg Korea 1760
Hopeaa Mihail Nestrujev  Venäjä 589  Norja 1747
Pronssia Sang Hak Lee Flag of South Korea.svg Korea 856  Ukraina 1743
25 m olympiapistooli
Kultaa Marco Spangenberg  Saksa 690,9
(589+101.9)
 Saksa 1761
Hopeaa Ralf Schumann  Saksa 690,9
(590+100.9)
 Kiina 1755
Pronssia Niki Marty  Sveitsi 688.3
(588+100.3)
 Ukraina 1743
25 m vakiopistooli
Kultaa René Vogn  Tanska 580  Itävalta 1708
Hopeaa Alexander Danilov  Israel 580 Flag of South Korea.svg Korea 1706
Pronssia Giovanni Bossi  Itävalta 579  Kiina 1705
50 m vapaapistooli
Kultaa Tan Zongliang  Kiina 662.7
(568+94.7)
 Kiina 1699
Hopeaa Martin Tenk  Tšekki 660.3
(564+96.3)
 Venäjä 1685
Pronssia Vladimir Gontšarov  Venäjä 657.7
(560+97.7)
 Ukraina 1671

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
Kultaa Olena Kostevytš  Ukraina 485.2
(384+101.2)
 Venäjä 1145
Hopeaa Nino Salukvadze  Georgia 484.9
(385+99.9)
 Valko-Venäjä 1141
Pronssia Olga Kuznetsova  Venäjä 484.8
(385+99.8)
 Kiina 1140
25 m urheilupistooli
Kultaa Munkhbayar Dorjsuren  Saksa 689.9
(587+102.9)
 Kiina 1746
Hopeaa İradə Aşumova  Azerbaidžan 687.3
(585+102.3)
 Venäjä 1732
Pronssia Chen Ying  Kiina 687.2
(583+104.2)
 Yhdysvallat 1729

Pojat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
Kultaa Denis Kulakov  Venäjä 580 Flag of South Korea.svg Korea 1721
Hopeaa Ji Su Park Flag of South Korea.svg Korea 580  Venäjä 1707
Pronssi Sebastian Rosner  Saksa 575  Saksa 1706
25 m olympiapistooli
Kultaa Martin Behrendt  Saksa 582  Saksa 1720
Hopeaa Thomas Müller  Saksa 582  Venäjä 1698
Pronssia Martin Podhráský  Tšekki 576  Ranska 1684
25 m urheilupistooli
Kulta Denis Kulakov  Venäjä 579  Kazakstan 1723
Hopea Vladimir Išatšenko  Kazakstan 579  Venäjä 1718
Pronssi Sergei Vohmjanin  Kazakstan 577  Viro 1690
25 m vakiopistooli
Kultaa Denis Kulakov  Venäjä 574  Venäjä 1654
Hopeaa Vladimir Išatšenko  Kazakstan 561  Kazakstan 1646
Pronssia Julien Dufour  Ranska 557  Ranska 1638
50 m vapaapistooli
Kultaa Vladimir Išatšenko  Kazakstan 563  Ukraina 1627
Hopeaa Christoph Schmid  Sveitsi 555 Flag of South Korea.svg Korea 1617
Pronssia Serdar Demirel  Turkki 553  Sveitsi 1615

Tytöt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
Kultaa Katarzyna Szymańska  Puola 384  Kiina 1146
Hopeaa Fei Fengji  Kiina 383  Puola 1136
Pronssia Wang Rui  Kiina 382  Venäjä 1127
25 m urheilupistooli
Kultaa Fei Fengji  Kiina 581  Kiina 1713
Hopeaa Wang Rui  Kiina 577  Unkari 1680
Pronssia Seong Min Baek Flag of South Korea.svg Korea 574  Saksa 1679

Kivääri[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
Kultaa Jason Parker  Yhdysvallat 699.9
(597+102.9)
 Venäjä 1785
Hopeaa Li Jie  Kiina 699.9
(597+102.9)
 Kiina 1784
Pronssia Jevgeni Aleinikov  Venäjä 699.1
(595+104.1)
 Yhdysvallat 1781
50 m pienoiskivääri, makuu
Kultaa Matthew Emmons  Yhdysvallat 699.7
(596+103.7)
 Norja 1774
Hopeaa Rajmond Debevec  Slovenia 698.8
(596+102.8)
 Ukraina 1769
Pronssia Espen Berg-Knutsen  Norja 698.3
(598+100.3)
 Venäjä 1765
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
Kultaa Marcel Buerge  Sveitsi 1258.0
(1161+97)
 Venäjä 3483
Hopeaa Konstantin Prihodtšenko  Venäjä 1255.4
(1156+99.4)
 Yhdysvallat 3482
Pronssia Péter Sidi  Unkari 1250.7
(1155+95.7)
 Ukraina 3470
300 m kivääri, makuu
Kultaa Norbert Sturny  Sveitsi 597  Norja 1785
Hopeaa Thomas Jerabek  Tšekki 597  Yhdysvallat 1783
Pronssia Michael Larsson  Ruotsi 597  Ruotsi 1783
300 m kivääri, 3 asentoinen
Kultaa Rajmond Debevec  Slovenia 1168  Tšekki 3511
Hopeaa Eric Uptagrafft  Yhdysvallat 1165  Yhdysvallat 3499
Pronssia Thomas Jerabek  Tšekki 1163  Norja 3491
300 m vakiokivääri, 3 asentoinen
Kultaa Marcel Buerge  Sveitsi 589  Sveitsi 1744
Hopea Milan Mach  Tšekki 585  Tšekki 1738
Pronssi Arild Roeyseth  Norja 583  Yhdysvallat 1738

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
Kultaa Kateřina Kůrková  Tšekki 502.1
(399+103.1)
 Kiina 1190
Hopeaa Du Li  Kiina 500.9
(398+102.9)
Flag of South Korea.svg Korea 1188
Pronssia Sanja Pfeilschifter  Saksa 500.3
(398+102.3)
 Ukraina 1185
50 m urheilukivääri, makuu
Kultaa Olga Dovgun  Kazakstan 597  Suomi 1756
Hopeaa Wang Xian  Kiina 593  Tanska 1753
Pronssia Natalia Kalnish  Ukraina 591  Saksa 1753
50 m urheilukivääri, 3 asentoinen
Kultaa Petra Horneber  Saksa 675.5
(579+96.5)
 Ukraina 1737
Hopeaa Natalja Kalniš  Ukraina 674.1<br<(575+99.1)  Saksa 1732
Pronssia Martina Prekel  Saksa 673.0
(576+97.0)
 Venäjä 1720
300 m urheilukivääri, makuu
Kultaa Charlotte Jakobsen  Tanska 594  Norja 1758
Hopeaa Estelle Preti  Sveitsi 593  Ranska 1756
Pronssia Lindy Hansen  Norja 590  Ruotsi 1756
300 m urheilukivääri, 3 asentoinen
Kultaa Charlotte Jakobsen  Tanska 588  Tanska 1726
Hopeaa Helena Juppala  Suomi 584  Ruotsi 1726
Pronssia Karin Hansen  Tanska 579  Ranska 1716

Pojat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
Kultaa Dirk Leiwen  Saksa 593  Kiina 1771
Hopeaa Fei Fan  Kiina 592  Saksa 1765
Pronssia Ryan Tanoue  Yhdysvallat 592  Yhdysvallat 1759
50 m pienoiskivääri, makuu
Kultaa Joseph Hein
Zoltan Torok
 Yhdysvallat
 Unkari
589  Saksa 1748
Hopeaa Christian Lejon  Ruotsi 588  Venäjä 1748
Pronssia Dragan Markovic Serbia ja Montenegron lippu Serbia ja Montenegro 587  Yhdysvallat 1745
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
Kultaa Denis Sokolov  Venäjä 1160  Saksa 3443
Hopeaa Dirk Leiwen  Saksa 1159  Venäjä 3432
Pronssia Liu Tianyou  Kiina 1157  Tšekki 3417

Tytöt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
Kultaa Dorothee Bauer  Saksa 397  Venäjä 1177
Hopeaa Sun Xin  Kiina 397  Saksa 1177
Pronssia Christina Deiser  Itävalta 397  Israel 1176
50 m urheilukivääri, makuu
Kultaa Daniela Peskova  Slovakia 588  Slovakia 1747
Hopeaa Dorothee Bauer  Saksa 588  Venäjä 1742
Pronssia Raj Kumari  Intia 586  Yhdysvallat 1742
50 m urheilukivääri, 3 asentoinen
Kultaa Dorothee Bauer  Saksa 587  Saksa 1734
Hopeaa Jamie Beyerle  Yhdysvallat 578  Slovenia 1709
Pronssia Wang Chengyj  Kiina 576  Venäjä 1705

Haulikko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
Kultaa Harald Jensen  Norja 147
(122+25)
 Tšekki 355
Hopeaa Valeri Shomin  Venäjä 147
(123+24)
 Yhdysvallat 355
Pronssia Ennio Falco  Italia 146
(123+23)
 Venäjä 354
Trap
Kultaa Khaled Almudhaf  Kuwait 146
(122+24)
 Irlanti 357
Hopeaa Michael Diamond  Australia 144
(120+24)
 Australia 352
Pronssia Giovanni Pellielo  Italia 144
(119+25)
 Suomi 351
Kaksoistrap
Kultaa Daniele Di Spigno  Italia 188
(142+46)
 Italia 415
Hopeaa Walton Eller  Yhdysvallat 187
(140+47)
 Kiina 408
Pronssia Joonas Olkkonen  Suomi 187
(140+47)
 Kuwait 408

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
Kultaa Diána Igaly  Unkari 98
(73+25)
 Kiina 202
Hopeaa Andrea Stranovska  Slovakia 95
(71+24)
 Venäjä 199
Pronssia Elena Little  Yhdistynyt kuningaskunta 92
(68+24)
 Unkari 198
Trap
Kultaa Jelena Tkatš  Venäjä 93
(70+23)
 Venäjä 199
Hopeaa Daina Gudzinevičiūtė  Liettua 92
(69+23)
 Espanja 198
Pronssia Wang Yujin  Kiina 91
(69+22)
 Kiina 198
Kaksoistrap
Kultaa Yi Chun Lin  Kiinan Taipei 143
(107+36)
 Kiina 313
Hopeaa Wang Jing Lin  Kiina 142
(107+35)
 Yhdysvallat 301
Pronssia Hye Kyoung Son Flag of South Korea.svg Korea 142
(105+37)
 Kiinan Taipei 298

Pojat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
Kultaa Ales Hutar  Tšekki 118  Saksa 347
Hopeaa Ralf Buchheim  Saksa 118  Suomi 345
Pronssia Vesa Lautamatti  Suomi 117  Kypros 339
Trap
Kultaa Edward Ling  Yhdistynyt kuningaskunta 119  Italia 344
Hopeaa Oguzhan Tuzun  Turkki 119  Yhdysvallat 326
Pronssia Giovanni Cernogoraz  Kroatia 119  Suomi 324
Kaksoistrap
Kultaa Adam Curtis  Yhdysvallat 134  Yhdysvallat 378
Hopeaa Stefano Ales  Italia 132  Italia 373
Pronssia Hubert Olejnik  Puola 131  Yhdistynyt kuningaskunta 349

Tytöt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
Kultaa Lenka Bartekova  Slovakia 72  Yhdysvallat 189
Hopeaa Natalia Rahman  Itävalta 66  Slovakia 187
Pronssia Julija Nefedova  Italia 66  Venäjä 177
Trap
Kultaa Sun Dongni  Kiina 67
Hopeaa Tatjana Baršuk  Venäjä 64
Pronssia Zuzana Stefecekova  Slovakia 63
Kaksoistrap
Kultaa Dai Qi Wei  Kiina 104
Hopeaa Huang Bei  Kiina 103
Pronssia Kirby Anderson  Yhdysvallat 94

Riistamaali[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
Kultaa Dmitri Lykin  Venäjä 684.9
(582+102.9)
 Saksa 1733
Hopeaa Yang Ling  Kiina 684.9
(588+96.9)
 Venäjä 1731
Pronssia Adam Saathoff  Yhdysvallat 681.1
(581+100.1)
 Kiina 1727
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
Kultaa József Sike  Unkari 390  Venäjä 1149
Hopeaa Michael Jokosits  Saksa 387  Kiina 1145
Pronssia Adam Saathoff  Yhdysvallat 387  Suomi 1137
50 m villikarju
Kultaa Maksim Stepanov  Venäjä 592  Venäjä 1769
Hopeaa Luboš Račanský  Tšekki 592  Tšekki 1768
Pronssia József Sike  Unkari 591  Suomi 1754
50 m villikarju, sekajuoksu
Kultaa József Sike  Unkari 395  Tšekki 1169
Hopeaa Emil Andersson  Ruotsi 394  Suomi 1168
Pronssia Lubomir Pelach  Slovakia 392  Venäjä 1162

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
Kultaa Xu Xuan  Kiina 391  Kiina 1150
Hopeaa Wang Xia  Kiina 381  Ukraina 1099
Pronssia Natalja Kovalenko  Kazakstan 380  Venäjä 1084
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
Kultaa Audrey Soquet  Ranska 390  Kiina 1149
Hopeaa Qiu Zhiqi  Kiina 385  Saksa 1101
Pronssia Wang Xia  Kiina 383  Ukraina 1098

Pojat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
Kultaa Gan Lin  Kiina 577  Venäjä 1691
Hopeaa Dmitri Romanov  Venäjä 575  Yhdysvallat 1682
Pronssia Zsolt Laczik  Unkari 572  Tšekki 1672
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
Kultaa Dmitri Romanov  Venäjä 384  Tšekki 1123
Hopeaa Gan Lin  Kiina 380  Saksa 1109
Pronssia Bedrich Jonas  Tšekki 378  Venäjä 1106
50 m villikarju
Kultaa Tomas Caknakis  Tšekki 591  Tšekki 1726
Hopeaa Zsolt Laczik  Unkari 581  Venäjä 1706
Pronssia Juhani Aho  Suomi 578  Saksa 1696
50 m villikarju, sekajuoksu
Kultaa Łukasz Czapla  Puola 395  Tšekki 1154
Hopeaa Zsolt Laczik  Unkari 393  Yhdysvallat 1124
Pronssia Tomas Caknakis  Tšekki 388  Suomi 1120

Tytöt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10m olympiakivääri
Kultaa Volha Markava  Valko-Venäjä 379  Venäjä 1087
Hopeaa Viktorija Zabolotna  Ukraina 377  Valko-Venäjä 1075
Pronssia Ma Lin  Kiina 376  Saksa 1039
10m olympiakivääri, sekajuoksu
Kultaa Ma Lin  Kiina 377  Venäjä 1098
Hopeaa Darja Lagoša  Ukraina 375  Saksa 1076
Pronssia Julija Eidenzon  Venäjä 374  Valko-Venäjä 1067

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Maa Kulta Hopea Pronssi Yhteensä
1  Venäjä 21 16 14 51
2  Kiina 17 18 11 46
3  Saksa 14 12 8 34
4  Tšekki 9 6 6 21
5  Yhdysvallat 6 11 10 27
6  Unkari 4 3 4 11
7  Sveitsi 4 2 2 8
8  Norja 4 1 4 9
9  Tanska 4 1 1 6
10  Ukraina 3 5 8 16
11 Flag of South Korea.svg Korea 3 4 3 10
12  Kazakstan 3 3 2 8
 Slovakia 3 3 2 8
14  Italia 3 2 2 7
15  Puola 2 1 1 4
16  Suomi 1 3 8 12
17  Valko-Venäjä 1 2 1 4
18  Ranska 1 1 5 7
19  Slovenia 1 1 0 2
20  Itävalta 1 0 2 3
 Yhdistynyt kuningaskunta 1 0 2 3
22  Kuwait 1 0 1 2
 Kiinan Taipei 1 0 1 2
24  Irlanti 1 0 0 1
25  Ruotsi 0 3 3 6
26  Australia 0 3 0 3
27  Israel 0 1 1 2
Serbia ja Montenegron lippu Serbia ja Montenegro 0 1 1 2
 Turkki 0 1 1 2
30  Azerbaidžan 0 1 0 1
 Espanja 0 1 0 1
 Georgia 0 1 0 1
 Liettua 0 1 0 1
34  Intia 0 0 1 1
 Kroatia 0 0 1 1
 Kypros 0 0 1 1
 Viro 0 0 1 1

Uudet ennätykset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Ennätys Kilpailija Päivä
Naisten 50 m urheilukivääri,
makuu
ME
(sivuava)
597 Olga Dovgun  Kazakstan 4.7.2002
Miesten 10 m olympiakivääri ME
(sivuava)
588 Yang Ling  Kiina 5.7.2002
JME 1733 Michael Jakosits
Manfred Kurzer
Marko Schulze
 Saksa 5.7.2002
Naisten 10 m olympiakivääri ME 391 Xu Xuan  Kiina 6.7.2002
JME 1150 Xu Xuan
Wang Xia
Qiu Zhiqi
 Kiina 6.7.2002
Tyttöjen 10 m olympiakivääri ME 391 Xu Xuan  Kiina 6.7.2002
Tyttöjen 10 m ilmapistooli JME 1146 Fei Fengji
Wang Riu
Sun Qi
 Kiina 8.7.2002
Tyttöjen 10 m ilmakivääri JME 1188 Seo Sun Hwa
Kim Hyung Mi
Choi Dae Young
Flag of South Korea.svg Korea 8.7.2002
Naisten 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
ME 390 Audrey Soquet  Ranska 9.7.2002
JME 1149 Qiu Zhiqi
Wang Xia
Xu Xuan
 Kiina 9.7.2002
Poikien 25 m vakiopistooli ME 574 Denis Kulakov  Venäjä 11.7.2002
Naisten 300 m urheilukivääri,
3 asentoinen
ME 588 Charlotte Jakobsen  Tanska 12.7.2002
JME 1726 Anni Bissoe
Karin Hansen
Charlotte Jakobsen

Marie Enqvist
Linda Harling
Berit Olsson
 Tanska



 Ruotsi
12.7.2002
Miesten 300 m vakiokivääri,
3 asentoinen
ME
(sivuava)
589 Marcel Buerge  Sveitsi 16.7.2002
JME 1744 Marcel Buerge
Daniel Burger
Norbert Sturny
 Sveitsi 16.7.2002
Miesten 25 m isopistooli ME
(sivuava)
590 Park Byung Taek Flag of South Korea.svg Korea 2002
Miesten 10 m ilmakivääri JME 1785 Konstantin Prihodtšenko
Jevgeni Aleinikov
Artjom Hadžibekov
 Venäjä 2002
Miesten 300 m kivääri,
3 asentoinen
JME 3511 Thomas Jerabek
Milan Mach
Lubos Opelka
 Tšekki 2002
Naisten 10 m ilmakivääri JME 1190 Du Li
Gao Jing
Zhao Yinghui
 Kiina 2002
Naisten 300 m urheilukivääri,
makuu
ME 594 Charlotte Jakobsen  Tanska 2002
Poikien 10 m ilmakivääri JME 1771 Fei Fan
Du Lei
Liu Tianyou
 Kiina 2002
Poikien 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
ME
(sivuava)
384 Dmitry Romanov  Venäjä 2002
Tyttöjen 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
JME 1098 Julia Ejdenzon
Anna Ilijna
Marina Jaslovetskaja
 Venäjä 2002
Tyttöjen trap ME 67 Sun Dongni  Kiina 2002
ME=Maailmanennätys, FME=Finaalimaailmanennätys, JME=Joukkuemaailmanennätys

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]