Käsipallon naisten maailmanmestaruuskilpailut 2011

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Vuoden 2011 naisten käsipallon maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Brasiliassa 2.–18. joulukuuta. Turnaus käytiin ensimmäistä kertaa Amerikan mantereella ja kolmannen kerran Euroopan ulkopuolella. Kisoihin selvisi karsintojen kautta 24 maata. Puolustavana mestarina turnaukseen lähti kolme edellistä maailmanmestaruutta voittanut Venäjä.

Maailmanmestariksi näissä kisoissa ylsi Norja, joka voitti loppuottelussa Ranskan maalein 24–32. Pronssiottelussa Espanja voitti Tanskan 18–24.

Lohkojako[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A

Lohko B

Lohko C

Lohko D

Ottelut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Norja 5 4 0 1 152 108 44 8
 Angola 5 3 0 2 129 129 0 6
 Montenegro 5 3 0 2 143 115 28 6
 Islanti 5 3 0 2 109 112 -3 6
 Saksa 5 2 0 3 120 126 -6 4
 Kiina 5 0 0 5 98 161 -63 0

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Venäjä 5 5 0 0 181 99 82 10
 Espanja 5 4 0 1 151 108 43 8
 Etelä-Korea 5 3 0 2 164 124 40 6
 Alankomaat 5 2 0 3 164 142 22 4
 Kazakstan 5 1 0 4 113 133 -20 2
 Australia 5 0 0 5 52 119 -167 0

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Brasilia 5 5 0 0 162 128 34 10
 Ranska 5 4 0 1 165 103 62 8
 Romania 5 2 1 2 139 155 -16 5
 Japani 5 2 1 2 138 156 -18 5
 Tunisia 5 1 0 4 141 150 -9 2
 Kuuba 5 0 0 5 119 172 -53 0

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Tanska 5 5 0 0 148 78 70 10
 Kroatia 5 4 0 1 150 112 38 8
 Ruotsi 5 3 0 2 141 97 44 6
 Norsunluurannikko 5 2 0 3 118 145 -27 4
 Uruguay 5 1 0 4 82 159 -77 2
 Argentiina 5 0 0 5 77 135 -58 0

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Neljännesvälierät Puolivälierät Välierät Loppuottelu
                           
11. joulukuuta            
   Venäjä   30
14. joulukuuta
   Islanti   19  
   Venäjä   23
12. joulukuuta
     Ranska   25  
   Ruotsi   23
16. joulukuuta
   Ranska   26  
   Ranska   28
11. joulukuuta
     Tanska   23  
   Angola   30
14. joulukuuta
   Etelä-Korea   29  
   Angola   23
12. joulukuuta
     Tanska   28  
   Japani   22
18. joulukuuta
   Tanska   23  
   Ranska   24
11. joulukuuta
     Norja   32
   Norja   34
14. joulukuuta
   Alankomaat   22  
   Norja   30
12. joulukuuta
     Kroatia   25  
   Romania   27
16. joulukuuta
   Kroatia   28  
   Norja   30
11. joulukuuta
     Espanja   22   Pronssiottelu
   Espanja   23
14. joulukuuta 18. joulukuuta
   Montenegro   19  
   Espanja   27    Tanska   18
12. joulukuuta
     Brasilia   26      Espanja   24
   Norsunluurannikko   22  
   Brasilia   35  
  Välierät sijat 5–8 Ottelu 5. sijasta
             
   Venäjä 41  
   Angola 31  
 
       Venäjä 20
     Brasilia 36
 
 
Ottelu 7. sijasta
   Kroatia 31    Angola   29
   Brasilia 32      Kroatia   32

Tilastoja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Gold medal icon.svg  Norja
Silver medal icon.svg  Ranska
Bronze medal icon.svg  Espanja
4.  Tanska
5.  Brasilia
6.  Venäjä
7.  Kroatia
8.  Angola
9.  Ruotsi
10.  Montenegro
11.  Etelä-Korea
12.  Islanti
13.  Romania
14.  Japani
15.  Alankomaat
16.  Norsunluurannikko
17.  Saksa
18.  Tunisia
19.  Kazakstan
20.  Uruguay
21.  Kiina
22.  Kuuba
23.  Argentiina
24.  Australia

Tähdistökentällinen ja palkitut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pelipaikka Nimi Maa
Maalivahti Chana Masson  Brasilia
Vasen laitapelaaja Emilija Turei  Venäjä
Vasen takarakentaja Andrea Penezić  Kroatia
Pelinrakentaja Heidi Løke  Norja
Oikea takarakentaja Line Jørgensen  Tanska
Oikea laitapelaaja Carmen Martín  Espanja
Viivapelaaja Allison Pineau  Ranska
Arvokkain pelaaja
Paras maalintekijä Alexandra do Nascimento  Brasilia

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]