Mäkihypyn maailmancup 2008–2009

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Mäkihypyn maailmancup 2008–2009
Voittaja
Kokonaiscup Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
Keski-Euroopan mäkiviikko Itävallan lippu Wolfgang Loitzl
Lentomäkicup Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
Maiden välinen cup Itävalta
Team Tour Norjan lippu Norja
Nordic Tournament Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
Kilpailut
Kilpailupaikat 20
Henkilökohtaiset kilpailut 27
Joukkuekilpailut 6
Perutut kilpailut 1
2007–2008 2009–2010

Mäkihypyn maailmancup 2008–2009 alkoi Kuusamosta Suomessa 29. marraskuuta 2008. Kauden aikana järjestettiin 27 henkilökohtaista osakilpailua ja 6 joukkuekilpailua. Viimeinen osakilpailu hypättiin Planicassa Sloveniassa 22. maaliskuuta 2009. Kausi oli ensimmäinen, jona järjestettiin Team Tour.

Osakilpailut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[1]



Päivä Paikkakunta Mäki Muuta Voittaja Toinen Kolmas
1 29. marraskuuta 2008 Suomen lippu Kuusamo Ruka HS142 Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
Joukkuekilpailu, siirrettiin edelliseltä päivältä. Hypättiin yhden kierroksen mittaisena. Suomen lippu Suomi
Ville Larinto
Kalle Keituri
Harri Olli
Matti Hautamäki
Itävalta
Wolfgang Loitzl
Martin Koch
Gregor Schlierenzauer
Thomas Morgenstern
Saksan lippu Saksa
Felix Schoft
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Michael Neumayer
2 6. joulukuuta 2008 Norjan lippu Trondheim Granåsen HS140 Iltakilpailu Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Suomen lippu Ville Larinto Norjan lippu Anders Jacobsen
3 7. joulukuuta 2008 Sveitsin lippu Simon Ammann Suomen lippu Matti Hautamäki Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
4 13. joulukuuta 2008 Italian lippu Pragelato Trampolino Olimpico HS140 Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Suomen lippu Ville Larinto
5 14. joulukuuta 2008 Hypättiin yhden kierroksen mittaisena. Japanin lippu Fumihisa Yumoto Sveitsin lippu Simon Ammann Norjan lippu Johan Remen Evensen
6 20. joulukuuta 2008 Sveitsin lippu Engelberg Gross-Titlis-Schanze HS137 Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
7 21. joulukuuta 2008 Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Sveitsin lippu Simon Ammann
Keski-Euroopan mäkiviikko:
8 29. joulukuuta 2008 Saksan lippu Oberstdorf Schattenbergschanze HS137 Iltakilpailu Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Venäjän lippu Dmitri Vasiljev
9 1. tammikuuta 2009 Saksan lippu Garmisch-Partenkirchen Große Olympiaschanze HS140 Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Sveitsin lippu Simon Ammann Suomen lippu Harri Olli
10 4. tammikuuta 2009 Itävallan lippu Innsbruck Bergiselschanze HS130 Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Saksan lippu Martin Schmitt
11 6. tammikuuta 2009 Itävallan lippu Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze HS140 Iltakilpailu Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Sveitsin lippu Simon Ammann Venäjän lippu Dmitri Vasiljev
Mäkiviikon lopputilanne: Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
12 10. tammikuuta 2009 Itävallan lippu Tauplitz Kulm HS200 Lentomäki Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Sveitsin lippu Simon Ammann Itävallan lippu Martin Koch
13 11. tammikuuta 2009 Lentomäki Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Suomen lippu Harri Olli Sveitsin lippu Simon Ammann
14 16. tammikuuta 2009 Puolan lippu Zakopane Wielka Krokiew HS134 Iltakilpailu Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Saksan lippu Martin Schmitt
15 17. tammikuuta 2009 Iltakilpailu Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Sveitsin lippu Simon Ammann
16 24. tammikuuta 2009 Kanadan lippu Whistler Olympic Hill HS140   Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Itävallan lippu Wolfgang Loitzl Suomen lippu Matti Hautamäki
17 25. tammikuuta 2009 Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Itävallan lippu Thomas Morgenstern Suomen lippu Ville Larinto
18 31. tammikuuta 2009 Japanin lippu Sapporo Ōkurayama HS134 Iltakilpailu Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Itävallan lippu Thomas Morgenstern Itävallan lippu Wolfgang Loitzl
1. helmikuuta 2009 Kilpailu peruttiin
Team Tour:
7. helmikuuta 2009 Saksan lippu Willingen Mühlenkopfschanze HS145 Ilta- ja joukkuekilpailu Itävalta
Thomas Morgenstern
Markus Eggenhofer
Andreas Kofler
Wolfgang Loitzl
Norjan lippu Norja
Roar Ljøkelsøy
Tom Hilde
Anders Bardal
Anders Jacobsen
Suomen lippu Suomi
Ville Larinto
Kalle Keituri
Matti Hautamäki
Harri Olli
19 8. helmikuuta 2009 Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Sveitsin lippu Simon Ammann Japanin lippu Noriaki Kasai
20 11. helmikuuta 2009 Saksan lippu Klingenthal Vogtland Arena HS140 Iltakilpailu Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Norjan lippu Anders Jacobsen Itävallan lippu Wolfgang Loitzl
21 14. helmikuuta 2009 Saksan lippu Oberstdorf Heini-Klopfer-Skiflugschanze HS213 Lentomäki, iltakilpailu Suomen lippu Harri Olli Norjan lippu Anders Jacobsen Norjan lippu Johan Remen Evensen
15. helmikuuta 2009 Lentomäki, joukkuekilpailu Suomen lippu Suomi
Kalle Keituri
Juha-Matti Ruuskanen
Matti Hautamäki
Harri Olli
Venäjän lippu Venäjä
Denis Kornilov
Pavel Karelin
Ilja Rosljakov
Dmitri Vasiljev
Itävalta
Wolfgang Loitzl
Markus Eggenhofer
Andreas Kofler
Martin Koch
Team Tourin lopputilanne: Norjan lippu Norja Itävallan lippu Itävalta Suomen lippu Suomi
21. - 28. helmikuuta 2009 Hiihdon maailmanmestaruuskilpailut Liberecissä
7. maaliskuuta 2009 Suomen lippu Lahti Salpausselkä HS130 Ilta- ja joukkuekilpailu Itävalta
Wolfgang Loitzl
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
Suomen lippu Suomi
Ville Larinto
Kalle Keituri
Harri Olli
Matti Hautamäki
Norjan lippu Norja
Anders Bardal
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
Nordic Tournament:
22 8. maaliskuuta 2009 Suomen lippu Lahti Salpausselkä HS97 Kilpailu siirrettiin normaalimäkeen Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Sveitsin lippu Simon Ammann Venäjän lippu Dmitri Vasiljev
23 10. maaliskuuta 2009 Suomen lippu Kuopio Puijo HS127 Iltakilpailu Japanin lippu Takanobu Okabe Sveitsin lippu Simon Ammann Puolan lippu Adam Małysz
24 13. maaliskuuta 2009 Norjan lippu Lillehammer Lysgårdsbakken HS138 Iltakilpailu Suomen lippu Harri Olli Venäjän lippu Dmitri Vasiljev Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer
14. maaliskuuta 2009 Norjan lippu Vikersund Vikersundbakken HS207 Lentomäki, joukkuekilpailu Itävalta
Martin Koch
Wolfgang Loitzl
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
Suomen lippu Suomi
Matti Hautamäki
Kalle Keituri
Ville Larinto
Harri Olli
Norjan lippu Norja
Johan Remen Evensen
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Anders Jacobsen
25 15. maaliskuuta 2009 Norjan lippu Vikersund Vikersundbakken HS207 Lentomäki Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Sveitsin lippu Simon Ammann Venäjän lippu Dmitri Vasiljev
Nordic Tournamentin lopputilanne: Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Suomen lippu Harri Olli Sveitsin lippu Simon Ammann
26 20. maaliskuuta 2009 Slovenian lippu Planica Letalnica HS215 Lentomäki, hypättiin yhden kierroksen mittaisena Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer Puolan lippu Adam Małysz Venäjän lippu Dmitri Vasiljev
21. maaliskuuta 2009 Lentomäki, joukkuekilpailu, hypättiin yhden kierroksen mittaisena Norjan lippu Norja
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
Anders Bardal
Puolan lippu Puola
Kamil Stoch
Łukasz Rutkowski
Stefan Hula
Adam Małysz
Venäjän lippu Venäjä
Denis Kornilov
Pavel Karelin
Ilja Rosljakov
Dmitri Vasiljev
27 22. maaliskuuta 2009 Lentomäki Suomen lippu Harri Olli Puolan lippu Adam Małysz Sveitsin lippu Simon Ammann
Slovenian lippu Robert Kranjec

Maailmancupin loppupisteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Hyppääjä 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 (19) 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Pist.
1. Itävallan lippu Gregor Schlierenzauer 60 100 60 80 50 60 100 50 50 80 50 100 100 80 100 100 100 100   100 100 32 100 26 60 100 100 45 2083
2. Sveitsin lippu Simon Ammann 100 45 100 100 80 100 60 100 80 32 80 80 60 45 60 50 40 36   80 40 50 80 80 18 80 40 60 1776
3. Itävallan lippu Wolfgang Loitzl 80 29 26 32 32 80 80 80 100 100 100 36 26 100 80 80 45 60   16 60 10 16 32 40 16 22 18 1396
4. Suomen lippu Harri Olli 13 20   45 45 20 45 36 60 24 26 24 80             32 36 100 50 50 100 36 32 100 974
5. Venäjän lippu Dmitri Vasiljev 0 32 29 16 0 26 22 60 29 29 60     36 50 40 32     26 0 40 60 18 80 60 60 40 845
6. Saksan lippu Martin Schmitt 0 18 20 50 29 36 50 45 32 60 45 20 22 60 45 36 18     15 50 16 18 40 45 22 11 26 829
7. Itävallan lippu Thomas Morgenstern 50 40 50 22 12 40 36 24 40 45 15 40 29     45 80 80   24     32 29 40 8 4 10 795
8. Norjan lippu Anders Jacobsen 0 60 32 26 0 0 8 40 36 26 36 50 50     0 12     29 80 80 40 0 16 9 9 22 661
9. Itävallan lippu Martin Koch 40 15 45 12 9 24 32 8 45 18 29 60 45     22 16 18       24 15 8 24 50 18 24 601
10. Norjan lippu Anders Bardal 45 50 18 14 13 22 29 0 12 0 15 26 11 15 32 18 26     22 24 36 45 24 32 0 50 20 598

Suomalaisten sijoitukset ja palkintosijoitukset osakilpailuista[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[2]

# Hyppääjä Pisteet 1. 2. 3.
4. Harri Olli 974 3 2 1
12. Matti Hautamäki 558 1 1
14. Ville Larinto 541 1 2
21. Kalle Keituri 293
53. Kai Kovaljeff 25
64. Tami Kiuru 11
71. Jussi Hautamäki 9
82. Sami Niemi
Veli-Matti Lindström
Juha-Matti Ruuskanen
3

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. World Cup Calender FIS. Viitattu 27.12.2014. (englanniksi)
  2. World Cup Results FIS. Viitattu 27.12.2014. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]