Siirry sisältöön

Slovenia olympialaisissa

Wikipediasta
Slovenia olympialaisissa
Slovenia
Maakoodi SLO
Kotisivu www.olympic.si
Maan olympiamitalit
Mitalit
Sija: 53
Kultaa
12
Hopeaa
17
Pronssia
23
Yhteensä
52

Kesäolympialaiset
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 •

Talviolympialaiset
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026 •

Slovenia muissa olympialaisissa

 Jugoslavia

Slovenia on osallistunut olympialaisiin itsenäisenä valtiona vuodesta 1992 lähtien, jolloin maa osallistui Albertvillen talviolympialaisiin ja Barcelonan kesäolympialaisiin. Ennen maan itsenäistymistä slovenialaisurheilijat kilpailivat Itävallan joukkueessa vuonna 1912, jolloin Slovenia oli osa Itävalta-Unkaria. Tämän jälkeen maa oli osa Jugoslaviaa ja slovenialaiset urheilivat Jugoslavian joukkueessa.[1][2]

Slovenian menestyksekkäimmät urheilumuodot mitalimäärällä mitattuna ovat kesäolympialaisissa judo, yleisurheilu ja soutu, talviolympialaisissa alppihiihto. Ensimmäiset olympiavoittonsa maa saavutti Sydneyn 2000 kesäolympialaisista. Slovenian menestynein olympiaurheilija on alppihiihtäjä Tina Maze, joka Sotšin 2014 talviolympialaisissa voitti kaksi kultaa ja saavutti neljä vuotta aikaisemmin Vancouverissa kaksi hopeaa.[1][2] Ennen maan itsenäistymistä menestyksekkäimmät slovenialaisurheilijat olympialaisissa olivat voimistelijat Leon Štukelj ja Miroslav Cerar.[1]

Mitalit lajeittain

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Laji Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä Sija
Ammunta Ammunta102344
Judo Judo213620
Melonta Melonta020235
Purjehdus Purjehdus021334
Soutu Soutu113526
Uinti Uinti010151
Yleisurheilu Yleisurheilu121459
Yhteensä89112861

Lähteet:[3][4][5][6][7][8][9]

Talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Laji Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä Sija
Alppihiihto Alppihiihto223713
Ampumahiihto Ampumahiihto001122
Lumilautailu Lumilautailu012315
Maastohiihto Maastohiihto002220
Mäkihyppy Mäkihyppy012312
Yhteensä48122427

Lähteet:[10][11][12][13][14]

Mitalit olympialaisittain

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Olympialaiset Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä Sija
Espanja 1992 Barcelona002252
Yhdysvallat 1996 Atlanta020255
Australia 2000 Sydney200236
Kreikka 2004 Ateena013463
Kiina 2008 Peking122539
Iso-Britannia 2012 Lontoo112442
Brasilia 2016 Rio de Janeiro121445
Japani 2020 Tokio311531
Yhteensä89112861

Lähteet:[15][16][17][18][19][20][21][22]

Talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Olympialaiset Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä Sija
Norja 1994 Lillehammer003320
Yhdysvallat 2002 Salt Lake City001123
Kanada 2010 Vancouver021321
Venäjä 2014 Sotši224816
Etelä-Korea 2018 Pyeongchang011224
Kiina 2022 Peking232715
Yhteensä48122427

Lähteet:[23][24][25][26][27][28]

Olympiamitalistit

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Mitali Nimi Vuosi Laji Tapahtuma
3 PronssiaIztok Čop
Denis Žvegelj
Espanja 1992 BarcelonaSoutu SoutuMiesten pariairokaksikko
3 PronssiaMilan Janša
Janez Klemenčič
Sašo Mirjanič
Sadik Mujkić
Espanja 1992 BarcelonaSoutu SoutuMiesten perämiehetön nelonen
2 HopeaaBrigita BukovecYhdysvallat 1996 AtlantaYleisurheilu YleisurheiluNaisten 100 m aitajuoksu
2 HopeaaAndraž VehovarYhdysvallat 1996 AtlantaMelonta MelontaMiesten koskimelonnan kajakkiyksikkö
1 KultaaIztok Čop
Luka Špik
Australia 2000 SydneySoutu SoutuMiesten pariairokaksikko
1 KultaaRajmond DebevecAustralia 2000 SydneyAmmunta AmmuntaMiesten 50 metrin pienoiskiväärin moniasentokilpailu
2 HopeaaIztok Čop
Luka Špik
Kreikka 2004 AteenaSoutu SoutuMiesten pariairokaksikko
3 PronssiaJolanda ČeplakKreikka 2004 AteenaYleisurheilu YleisurheiluNaisten 800 m juoksu
3 PronssiaUrška ŽolnirKreikka 2004 AteenaJudo JudoNaisten 63 kg
3 PronssiaVasilij ŽbogarKreikka 2004 AteenaPurjehdus PurjehdusMiesten Laser
1 KultaaPrimož KozmusKiina 2008 PekingYleisurheilu YleisurheiluMiesten moukarinheitto
2 HopeaaVasilij ŽbogarKiina 2008 PekingPurjehdus PurjehdusMiesten Laser
2 HopeaaSara IsakovićKiina 2008 PekingUinti UintiNaisten 200 metrin vapaauinti
3 PronssiaLucija PolavderKiina 2008 PekingJudo JudoNaisten 76 kg
3 PronssiaRajmond DebevecKiina 2008 PekingAmmunta AmmuntaMiesten 50 metrin pienoiskiväärin moniasentokilpailu
1 KultaaUrška ŽolnirIso-Britannia 2012 LontooJudo JudoNaisten 63 kg
2 HopeaaPrimož KozmusIso-Britannia 2012 LontooYleisurheilu YleisurheiluMiesten moukarinheitto
3 PronssiaIztok Čop
Luka Špik
Iso-Britannia 2012 LontooSoutu SoutuMiesten pariairokaksikko
3 PronssiaRajmond DebevecIso-Britannia 2012 LontooAmmunta AmmuntaMiesten 50 metrin pienoiskiväärin makuuammunta
1 KultaaTina TrstenjakBrasilia 2016 Rio de JaneiroJudo JudoNaisten 63 kg
2 HopeaaPeter KauzerBrasilia 2016 Rio de JaneiroMelonta MelontaMiesten koskimelonnan kajakkiyksikkö
2 HopeaaVasilij ŽbogarBrasilia 2016 Rio de JaneiroPurjehdus PurjehdusMiesten Finnjolla
3 PronssiaAnamari VelenšekBrasilia 2016 Rio de JaneiroJudo JudoNaisten 78 kg

Lähteet:[2][29]

Talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Mitali Nimi Vuosi Laji Tapahtuma
3 PronssiaJure KoširNorja 1994 LillehammerAlppihiihto AlppihiihtoMiesten pujottelu
3 PronssiaAlenka DovžanNorja 1994 LillehammerAlppihiihto AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetty
3 PronssiaKatja KorenNorja 1994 LillehammerAlppihiihto AlppihiihtoNaisten pujottelu
3 PronssiaDamjan Fras
Robert Kranjec
Primož Peterka
Peter Žonta
Yhdysvallat 2002 Salt Lake CityMäkihyppy MäkihyppyMiesten joukkuemäki
2 HopeaaTina MazeKanada 2010 VancouverAlppihiihto AlppihiihtoNaisten suurpujottelu
2 HopeaaTina MazeKanada 2010 VancouverAlppihiihto AlppihiihtoNaisten supersuurpujottelu
3 PronssiaPetra MajdičKanada 2010 VancouverMaastohiihto MaastohiihtoNaisten sprintti
1 KultaaTina MazeVenäjä 2014 SotšiAlppihiihto AlppihiihtoNaisten syöksylasku
1 KultaaTina MazeVenäjä 2014 SotšiAlppihiihto AlppihiihtoNaisten suurpujottelu
2 HopeaaPeter PrevcVenäjä 2014 SotšiMäkihyppy MäkihyppyMiesten normaalimäki
2 HopeaaŽan KoširVenäjä 2014 SotšiLumilautailu LumilautailuMiesten parierikoispujottelu
3 PronssiaVesna FabjanVenäjä 2014 SotšiMaastohiihto MaastohiihtoNaisten sprintti
3 PronssiaTeja GregorinVenäjä 2014 SotšiAmpumahiihto AmpumahiihtoNaisten 10 km takaa-ajo
3 PronssiaPeter PrevcVenäjä 2014 SotšiMäkihyppy MäkihyppyMiesten suurmäki
3 PronssiaŽan KoširVenäjä 2014 SotšiLumilautailu LumilautailuMiesten parisuurpujottelu

Lähteet:[2][29]

Osallistujamäärät lajeittain

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kesäolympialaiset[30]
Laji Miehet Naiset Yhteensä
Ammunta325
Jousiammunta404
Judo6612
Käsipallo24024
Melonta18321
Purjehdus10616
Pyöräily14418
Pöytätennis112
Soutu21021
Sulkapallo022
Taekwondo224
Tennis3710
Triathlon011
Uinti131629
Voimistelu235
Yleisurheilu262652
16 lajia14779226
Talviolympialaiset[31]
Laji Miehet Naiset Yhteensä
Alppihiihto271946
Ampumahiihto15722
Freestylehiihto426
Jääkiekko22022
Lumilautailu9312
Maastohiihto51116
Mäkihyppy20424
Ohjaskelkkailu101
Skeleton101
Taitoluistelu224
Yhdistetty6–6
11 lajia11246158

Osallistujamäärät olympialaisittain

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Olympialaiset Miehet Naiset Lajit
Talviolympialaiset 19922076
Kesäolympialaiset 199229612
Talviolympialaiset 19941753
Kesäolympialaiset 199625128
Talviolympialaiset 199821138
Kesäolympialaiset 2000551913
Talviolympialaiset 200224168
Kesäolympialaiset 2004562310
Talviolympialaiset 200623139
Kesäolympialaiset 2008402111
Talviolympialaiset 2010301710
Kesäolympialaiset 2012283715
Talviolympialaiset 201443158
Yhteensä25912527

Slovenian menestys yksittäisissä olympialaisissa

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Albertvillen 1992 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Albertvillen 1992 olympialaisissa Slovenia jäi ilman mitaleja ja sijoittui pistetilastossa 24:nneksi. Sen parhaat saavutukset olivat kuudes sija mäkihypyn joukkuekilpailussa, Nataša Bokalin seitsemäs sija alppiyhdistetyssä ja Franci Petekin kahdeksas sija mäkihypyn suurmäen kilpailussa.

Barcelonan 1992 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Barcelonan 1992 olympialaisissa Slovenia saavutti ensimmäiset olympiamitalinsa. Joukkueen saaliina oli kaksi pronssimitalia, jotka tulivat soutukilpailuista. Iztok Čop ja Denis Žvegelj saivat pronssia perämiehettömässä kaksikossa. Toinen pronssi tuli perämiehettömässä nelosessa, jossa Slovenian joukkueen muodostivat Janez Klemenčič, Sašo Mirjanič, Milan Jansa ja Sadik Mujkic.

Lillehammerin 1994 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lillehammerin 1994 olympialaisissa Slovenia saavutti kolme pronssimitalia, jotka kaikki tulivat alppihiihdosta. Jure Košir sai pronssia miesten ja Katja Koren naisten pujottelusta. Alenka Dovžan oli naisten alppiyhdistetyn pronssimitalisti. Kisojen mitalitilastossa Slovenia sijoittui 20:nneksi ja pistetilastossa 18:nneksi.

Atlantan 1996 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Atlantan 1996 olympialaisissa slovenialaisurheilijat saivat kaksi hopeamitalia. Andraž Vehovar sijoittui hopealle miesten koskimelonnan kajakkiyksikössä ja Brigita Bukovec naisten 100 metrin aitajuoksussa.

Naganon 1998 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Naganon 1998 olympialaisissa Slovenia jäi vaille mitaleja. Pistesijoille eli sijoille 4-8 sen urheilijat ylsivät alppihiihdossa, mäkihypyssä ja ampumahiihdossa.

Sydneyn 2000 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sydneyn 2000 olympialaisissa Slovenia saavutti ensimmäiset olympiavoittonsa. Luka Špik ja Iztok Čop voittivat kultaa soudun pariairokaksikossa ja Rajmond Debevec pienoiskivääriammunnan täysottelussa.

Salt Lake Cityn 2002 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Salt Lake Cityn 2002 olympialaisissa Slovenia saavutti yhden mitalin. Mäkihypyn joukkuekilpailussa pronssia saivat Damjan Fras, Primož Peterka, Robert Kranjec ja Peter Žonta.

Ateenan 2004 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ateenan 2004 olympialaisissa Slovenia saavutti neljä mitalia. Iztok Čop sai jo uransa kolmannen olympiamitalin, kun hän Luka Špikin kanssa souti hopealle pariairokaksikossa. Pronssia saavuttivat Jolanda Čeplak naisten 800 metrin juoksussa, Urška Žolnir naisten judon alle 63-kiloisten luokassa ja Vasilij Žbogar purjehduksen Laser-luokassa.

Torinon 2006 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Torinon 2006 olympialaisissa Slovenia jäi ilman mitaleja. Kuudenteen sijaan yltivät naisten ampumahiihtoviestijoukkue, Dejan Kosir lumilautailun parisuurpujottelussa, jossa Rok Flander sijoittui seitsemänneksi, ja Petra Majdič naisten 10 kilometrin perinteisen tyylin hiihdossa. Hiihdon sprinttikilpailussa Majdic sijoittui kahdeksanneksi.

Pekingin 2008 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pekingin 2008 olympialaisissa slovenialaisurheilijat yltivät yhteensä viiteen mitaliin viidessä eri urheilumuodossa. Kultaa voitti moukarinheittäjä Primož Kozmus. Hopeaa saivat Laser-purjehtija Vasilij Žbogar ja vapaauimari Sara Isakovič. Pronssia nappasivat kivääriampuja Rajmond Debevec ja judoka Lucija Polavder.

Vancouverin 2010 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vancouverin 2010 olympialaisissa Slovenian menestynein urheilija oli alppihiihtäjä Tina Maze, joka saavutti hopeaa supersuurpujottelussa ja suurpujottelussa. Petra Majdič hiihti pronssia sprinttikilpailussa vaikka loukkaantui pahasti pudotessaan ladun varrella olevaan kuoppaan sprinttifinaaleja edeltävässä verryttelyhiihdossaan[32].

Lontoon 2012 kesäolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lontoon 2012 olympialaisissa slovenialaisurheilijoiden saalis oli neljä mitalia. Judoka Urška Žolnir voitti kultaa alle 63-kiloisten sarjassa. Primož Kozmus saavutti moukarinheitossa hopeaa. Pronssille ylsivät kivääriampuja Rajmond Debevec sekä soutukaksikko Luka Špik ja Iztok Čop.

Sotšin 2014 talviolympialaiset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sotšin 2014 olympialaiset olivat Slovenian toistaiseksi menestyksekkäimmät olympiakisat. Alppihiihtäjä Tina Maze voitti kultaa syöksylaskussa ja suurpujottelussa. Mäkihyppääjä Peter Prevc saavutti hopeaa normaalimäessä ja pronssia suurmäessä. Lumilautailija Žan Košir saavutti hopeaa paripujottelussa ja pronssia parisuurpujottelussa. Pronssille ylsivät ampumahiihtäjä Teja Gregorin takaa-ajokilpailussa ja maastohiihtäjä Vesna Fabjan vapaan tyylin sprinttihiihdossa. Slovenian miesten jääkiekkojoukkue saavutti historiansa parhaan arvokisasijoituksen yltämällä puolivälieriin ja sijoittumalla lopputaulukossa seitsemänneksi.

  1. 1 2 3 Slovenia at the Olympics topendsports.com. Viitattu 12.10.2017. (englanniksi)
  2. 1 2 3 4 Slovenia Sports Reference. Arkistoitu 22.6.2016. Viitattu 12.10.2017. (englanniksi)
  3. ↑ Olympic Analytics – Medals by Countries – Shooting olympanalyt.com. Viitattu 19.11.2023. (englanniksi)
  4. ↑ Olympic Analytics – Medals by Countries – Judo olympanalyt.com. Viitattu 11.11.2023. (englanniksi)
  5. ↑ Canoeing Sports Reference. Viitattu 15.12.2016. (englanniksi)
  6. ↑ Olympic Analytics – Medals by Countries – Sailing olympanalyt.com. Viitattu 11.11.2023. (englanniksi)
  7. ↑ Olympic Analytics – Medals by Countries – Rowing olympanalyt.com. Viitattu 7.11.2023. (englanniksi)
  8. ↑ Olympic Analytics – Medals by Countries – Swimming olympanalyt.com. Viitattu 6.11.2023. (englanniksi)
  9. ↑ Olympic Analytics olympanalyt.com. Viitattu 5.11.2023. (englanniksi)
  10. ↑ Alpine Skiing Sports Reference. Viitattu 23.12.2016. (englanniksi)
  11. ↑ Biathlon Sports Reference. Viitattu 22.12.2016. (englanniksi)
  12. ↑ Snowboarding Sports Reference. Viitattu 5.1.2017. (englanniksi)
  13. ↑ Cross Country Skiing Sports Reference. Viitattu 5.1.2017. (englanniksi)
  14. ↑ Ski Jumping Sports Reference. Viitattu 6.1.2017. (englanniksi)
  15. ↑ Barcelona 1992 olympic.it. Viitattu 23.1.2016. (englanniksi)
  16. ↑ Atlanta 1996 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  17. ↑ Sydney 2000 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  18. ↑ Athens 2004 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  19. ↑ Beijing 2008 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  20. ↑ London 2012 Olympedia. Viitattu 11.8.2024. (englanniksi)
  21. ↑ Olympic Medal Count Rio 2016. Viitattu 22.8.2016. (englanniksi)
  22. ↑ Kansainvälinen olympiakomitea
  23. ↑ Lillehammer 1994 olympic.it. Viitattu 23.1.2016. (englanniksi)
  24. ↑ Salt Lake City 2002 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  25. ↑ Vancouver 2010 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  26. ↑ Sochi 2014 olympic.it. Viitattu 24.1.2016. (englanniksi)
  27. ↑ Medal Standings pyeongchang2018.com. Viitattu 26.2.2018. (englanniksi)
  28. ↑ Kansainvälinen olympiakomitea
  29. 1 2 List of Slovenian Medalists in the Olympic Games olympiandatabase.com. Viitattu 12.10.2017. (englanniksi)
  30. ↑ Slovenia Summer Sports sports-reference.com. Sports Reference LLC. Arkistoitu 3.8.2012. Viitattu 12.2.2016. (englanniksi)
  31. ↑ Slovenia Winter Sports sports-reference.com. Sports Reference LLC. Arkistoitu 16.9.2011. Viitattu 12.2.2016. (englanniksi)
  32. ↑ https://web.archive.org/web/20100409081829/http://www.vancouver2010.com/olympic-news/n/news/afp-news/cross-country-skiing--bronze-is-gold-with-diamonds-for-falling-star-majdic_282760YZ.html