Ammunta kesäolympialaisissa 2000

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Sydneyn kesäolympialaisissa 2000 ammunnassa kilpailtiin kymmenessä miesten lajissa ja seitsemässä naisten lajissa. Eniten mitaleja keräsi Kiina.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
10 m ilmakivääri Cai Yalin
Kiina
696,4
(594+102,4)
Artjom Hadžibekov
Venäjän lippu Venäjä
695,1
(592+103,1)
Jevgeni Aleinikov
Venäjän lippu Venäjä
693,8
(592+101,8)
50 m pienoiskivääri,
makuu
Jonas Edman
Ruotsin lippu Ruotsi
701,3
(599+102,3)
Torben Grimmel
Tanskan lippu Tanska
700,4
(597+103,4)
Sjarhei Martynau
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
700,3
(598+102,3)
50 m pienoiskivääri,
asennot
Rajmond Debevec
Slovenian lippu Slovenia
1275,1
(1177+98,1)
Juha Hirvi
Suomen lippu Suomi
1270,5
(1171+99,5)
Harald Stenvaag
Norjan lippu Norja
1268,6
(1175+93,6)
10 m ilmapistooli Franck Dumoulin
Ranskan lippu Ranska
688,9
(590+98,9)
Wang Yifu
Kiina
686,9
(590+96,9)
Igor Basinski
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
682,7
(583+99,7)
25 m olympiapistooli Sergei Alifirenko
Venäjän lippu Venäjä
687,6
(587+100,6)
Michel Ansermet
Sveitsin lippu Sveitsi
686,1
(587+99,1)
Iulian Raicea
Romanian lippu Romania
684,6
(587+97,6)
50 m pistooli Tanju Kirjakov
Bulgarian lippu Bulgaria
666,0
(570+96,0)
Igor Basinski
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
663,3
(569+94,3)
Martin Tenk
Tšekin lippu Tšekki
662,5
(566+96,5)
10 m olympiakivääri Yang Ling
Kiina
681,1
(581+100,1)
Oleg Moldovan
Moldovan lippu Moldova
681,0
(580+101,0)
Niu Zhiyuan
Kiina
677,4
(578+99,4)
Skeet Mykola Miltšev
Ukrainan lippu Ukraina
150
(125+25)
Petr Málek
Tšekin lippu Tšekki
148
(124+24)
James Graves
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
147
(123+24)
Trap Michael Diamond
Australian lippu Australia
147
(122+25)
Ian Peel
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
142
(118+24)
Giovanni Pellielo
Italia
140
(116+24)
Kaksoistrap Richard Faulds
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
187
(141+46)
Russell Mark
Australian lippu Australia
187
(143+44)
Fehaid Aldeehani
Kuwait
186
(141+45)

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
10 m ilmakivääri Nancy Johnson
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
497,7
(395+102,7)
Cho Hyun Kang
Etelä-Korea
497,5
(397+100,5)
Gao Jing
Kiina
497,2
(394+103,2)
50 m pienoiskivääri,
asennot
Renata Mauer
Puolan lippu Puola
684,6
(585+99,6)
Tatjana Goldobina
Venäjän lippu Venäjä
680,9
(585+95,9)
Marija Feklistova
Venäjän lippu Venäjä
679,9
(582+97,9)
10 m ilmapistooli Tao Luna
Kiina
488,2
(390+98,2)
Jasna Šekarić
Jugoslavian liittotasavallan lippu Jugoslavia
486,5
(388+98,5)
Annemarie Forder
Australian lippu Australia
484,0
(385+99,0)
25 m urheilupistooli Marija Grozdeva
Bulgarian lippu Bulgaria
690,3
(589+101,3)
Tao Luna
Kiina
689,8
(590+99,8)
Lalita Jauhleuskaja
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
686,0
(583+103,0)
Skeet Zemfira Meftaheddinova
Azerbaidžanin lippu Azerbaidžan
98
(73+25)
Svetlana Demina
Venäjän lippu Venäjä
95
(70+25)
Diána Igaly
Unkarin lippu Unkari
93
(71+22)
Trap Daina Gudzinevičiūtė
Liettua
93
(71+22)
Delphine Racinet
Ranskan lippu Ranska
92
(67+25)
Gao E
Kiina
90
(68+22)
Kaksoistrap Pia Hansen
Ruotsin lippu Ruotsi
148
(112+36)
Deborah Gelisio
Italia
144
(107+37)
Kimberly Rhode
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
139
(103+36)

Mitalitilasto[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1. Kiina 3 2 3 8
2. Bulgarian lippu Bulgaria 2 0 0 2
Ruotsin lippu Ruotsi 2 0 0 2
4. Venäjän lippu Venäjä 1 3 2 6
5. Australian lippu Australia 1 1 1 3
6. Ranskan lippu Ranska 1 1 0 2
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 1 1 0 2
8. Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 1 0 2 3
9. Azerbaidžanin lippu Azerbaidžan 1 0 0 1
Liettua 1 0 0 1
Puolan lippu Puola 1 0 0 1
Slovenian lippu Slovenia 1 0 0 1
Ukrainan lippu Ukraina 1 0 0 1
14. Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 0 1 3 4
15. Italia 0 1 1 2
Tšekin lippu Tšekki 0 1 1 2
17. Jugoslavian liittotasavallan lippu Jugoslavia 0 1 0 1
Etelä-Korea 0 1 0 1
Moldovan lippu Moldova 0 1 0 1
Suomen lippu Suomi 0 1 0 1
Sveitsin lippu Sveitsi 0 1 0 1
Tanskan lippu Tanska 0 1 0 1
23. Kuwait 0 0 1 1
Norjan lippu Norja 0 0 1 1
Romanian lippu Romania 0 0 1 1
Unkarin lippu Unkari 0 0 1 1

Suomalaiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Nimi: Laji: Tulos: Sijoitus:
Juha Hirvi 50 m pienoiskivääri,
asennot
1270,5 2.
10 m ilmakivääri 588 18.
50 m pienoiskivääri,
makuu
592 25.
Pia Julin Kaksoistrap 94 13.
Raimo Kauppila Kaksoistrap 134 10.
Timo Laitinen Skeet 117 23.
Maarit Lepomäki Skeet 68 11.
Satu Pusila Trap 60 13.
Kaksoistrap 85 17.
Pasi Wedman 10 m olympiakivääri 672,2 4.

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]