Triathlon kesäolympialaisissa 2000

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Triathlon

Vuoden 2000 kesäolympialaisten triathlon järjestettiin 16.17. syyskuuta 2000 Sydneyssä, Australiassa. Tämä oli ensimmäinen kerta kun laji oli mukana olympialaisten ohjelmassa. Mukana oli sata osallistujaa (52 miestä ja 48 naista) 34 eri maasta. Tapahtuman keskeisenä paikkana toimi Sydneyn oopperatalon ympäristö.

Matkat olivat:

  1. Uinti – 1 500 metriä
  2. Pyöräily – 40 kilometriä
  3. Juoksu – 10 kilometriä

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailu: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
Naiset Sveitsin lippu Brigitte McMahon 2.00.40,52 Australia Michellie Jones 2.00.42,55 Sveitsin lippu Magali Messmer 2.01.08,83
Miehet Kanadan lippu Simon Whitfield 1.48.24,02 Saksan lippu Stephan Vuckovic 1.48.37,58 Tšekin lippu Jan Řehula 1.48.46,64

Lopputulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Aloitus-
numero
Urheilija Uinti Pyöräily Juoksu Kokonais-
aika
Aikaero
voittajaan
1. 35 Sveitsin lippu Brigitte McMahon 19.44,58 65.42,30 35.13,64 2.00.40,52
2. 28 Australia Michellie Jones 19.43,88 65.32,90 35.25,77 2.00.42,55 +00.02,03
3. 34 Sveitsin lippu Magali Messmer 19.39,38 65.40,00 35.49,45 2.01.08,83 +00.28,31
4 10 Yhdysvaltain lippu Joanna Zeiger 19.45,58 65.38,30 36.01,86 2.01.25,74 +00.45,22
5 29 Australia Loretta Harrop 19.37,98 65.40,70 36.24,14 2.01.42,82 +01.02,30
6 11 Yhdysvaltain lippu Sheila Taormina 19.02,78 66.24,30 37.18,83 2.02.45,91 +02.05,39
7 45 Ranskan lippu Isabelle Mouthon-Michellys 19.48,98 65.28,50 37.35,93 2.02.53,41 +02.12,89
8 46 Ranskan lippu Christine Hocq 19.43,78 65.33,90 37.44,22 2.03.01,90 +02.21,38
9 30 Australia Nicole Hackett 19.41,08 65.37,10 37.52,63 2.03.10,81 +02.30,29
10 25 Luxemburgin lippu Nancy Kemp-Arendt 19.42,78 65.43,30 37.48,86 2.03.14,94 +02.34,42
11 20 Brasilia Sandra Soldan 19.45,28 65.41,10 37.53,48 2.03.19,86 +02.39,34
12 15 Venäjän lippu Nina Anissimova 19.47,58 65.42,00 37.56,77 2.03.26,35 +02.45,83
13 9 Yhdysvaltain lippu Jennifer Gutierrez 19.44,98 65.41,00 38.12,50 2.03.38,48 +02.57,96
14 38 Japani Kiyomi Niwata 19.46,98 65.36,20 38.29,83 2.03.53,01 +03.12,.49
15 41 Yhdistyneen kuningaskunnan lippuStephanie Forrester 21.12,18 68.20,90 34.23,03 2.03.56,11 +03.15,59
16 2 Belgian lippu Kathleen Smet 20.54,68 66.38,90 36.32,40 2.04.05,98 +03.25,46
17 39 Japani Akiko Sekine 20.30,08 67.06,10 36.42,52 2.04.18,70 +03.38,18
18 48 Saksan lippu Anja Dittmer 20.30,18 66.58,30 37.08,40 2.04.36,88 +03.56,36
19 33 Unkari Nóra Edöcsény 20.28,48 67.05,30 37.46,25 2.05.20,03 +04.39,51
20 5 Italian lippu Silvia Gemignani 19.46,58 67.46,30 37.48,38 2.05.21,26 +04.40,74
21 49 Saksan lippu Joelle Franzmann 19.41,48 65.35,60 40.09,88 2.05.26,96 +04.46,44
22 8 Uusi-Seelanti Evelyn Williamson 20.28,08 67.01,80 38.08,42 2.05.38,30 +04.57,78
23 32 Unkari Erika Molnar 21.05,98 68.31,11 36.02,41 2.05.39,50 +04.58,98
24 26 Espanjan lippu Maribel Blanco 21.15,98 68.21,41 37.00,45 2.06.37,84 +05.57,32
25 23 Alankomaiden lippu Wieke Hoogzaad 20.38,38 68.57,71 37.09,39 2.06.45,48 +06.04,96
26 24 Alankomaiden lippu Silvia Pepels 20.37,38 66.53,90 39.33,73 2.07.05,01 +06.24,49
27 6 Italian lippu Edith Cigana 20.42,28 66.52,10 39.32,43 2.07.06,81 +06.26,29
28 27 Tanskan lippu Marie Overbye 20.56,08 66.41,50 39.39,93 2.07.17,51 +06.36,99
29 44 Tšekin lippu Renata Berková 19.48,78 69.49,30 38.30,29 2.08.08,37 +07.27,85
30 7 Etelä-Afrikka Lizel Moore 21.01,48 68.32,90 38.43,81 2.08.18,19 +07.37,67
31 18 Kanadan lippu Isabelle Turcotte Baird 20.59,98 68.37,10 38.52,41 2.08.29,49 +07:48,97
32 12 Kiina Wang Dan 20.50,78 68.52,20 39.06,12 2.08.49,10 +08.08,58
33 22 Alankomaiden lippu Ingrid van Lubek 20.54,08 68.45,80 39.49,12 2.09.29,00 +08.48,48
34 3 Jamaika Iona Wynter 20.53,58 68.43,00 40.48,11 2.10.24,69 +09.44,17
35 47 Ranskan lippu Béatrice Mouthon 21.15,48 69.03,90 40.48,70 2.11.08,08 +10.27,56
36 36 Sveitsin lippu Sibylle Matter 20.36,28 72.54,60 39.54,50 2.13.25,38 +12.44,86
37 40 Kolumbia Maria Morales 22.44,58 72.33,60 38.25,20 2.13.43,38 +13.02,86
38 17 Kanadan lippu Sharon Donnelly 20.32,48 74.41,50 39.21,61 2.14.35,59 +13.55,07
39 4 Unkari Anikó Góg 21.16,18 71.41,29 41.53,08 2.14.50,55 +14.10,03
40 14 Kiina Shi Meng 20.26,18 72.42,23 43.32,32 2.16,40,73 +16.00,21
1 Belgian lippu Mieke Suys 20.46,08 DNF DNF
16 Kanadan lippu Carol Montgomery 20.33,18 DNF DNF
19 Brasilia Mariana Ohata 20.34,28 DNF DNF
21 Brasilia Carla Moreno 20.36,29 DNF DNF
31 Costa Rica Karina Fernández 23.53,68 DNF DNF
37 Japani Haruna Hosoya 20.41,98 DNF DNF
42 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Sian Brice 20.26,78 DNF DNF
43 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Michelle Dillon 21.01,08 DNF DNF

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Aloitus-
numero
Urheilija Uinti Pyöräily Juoksu Kokonais-
aika
Aikaero
voittajaan
1. 18 Kanadan lippu Simon Whitfield 18.18,09 59.12,20 30.53,73 1.48.24,02
2. 50 Saksan lippu Stephan Vuckovic 18.35,59 58.52,10 31.09,89 1.48.37,58 +00.13,56
3. 32 Tšekin lippu Jan Řehula 18.11,89 59.13,50 31.21,25 1.48.46,64 +00.22,62
4 36 Kazakstan Dmitriy Gaag 18.13,09 59.08,00 31.42,48 1.49.03,57 +00.39,55
5 8 Espanjan lippu Iván Raña 18.12,39 59.10,40 31.48,09 1.49.10,88 +00.46,86
6 21 Australia Miles Stewart 18.20,49 58.59,60 31.54,43 1.49.14,52 +00.50,50
7 45 Ranskan lippu Olivier Marceau 18.11,69 58.12,40 32.53,94 1.49.18,03 +00.54,01
8 24 Sveitsin lippu Reto Hug 18.17,49 59.12,31 31.51,50 1.49.21,30 +00.57,28
9 2 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Simon Lessing 17:44.79 59.39,60 31.59,93 1.49.24,32 +01.00,30
10 3 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Tim Don 18.00,59 59.31,11 31.57,15 1.49.28,85 +01.04,83
11 44 Ukraina Andriy Glushchenko 18.09,79 59.29,90 31.50,48 1.49.30,17 +01.06,15
12 51 Saksan lippu Andreas Raelert 18.13,29 59.09,80 32.08,19 1.49.31,28 +01.07,26
13 33 Tšekin lippu Martin Krňávek 18.11,39 59.21,60 32.05,02 1.49.38,01 +01.13,99
14 4 Brasilia Leandro Macedo 18.46,09 58.40,20 32.24,40 1.49.50,69 +01.26,67
15 43 Ukraina Volodymyr Polikarpenko 17.59,89 59.37,20 32.14,69 1.49.51,78 +01.27,76
16 15 Uusi-Seelanti Craig Watson 18.05,09 59.18,50 32.38,26 1.50.01,85 +01.37,83
17 38 Yhdysvaltain lippu Hunter Kemper 18.11,79 59.15,20 32.38,57 1.50.05,56 +01.41,54
18 25 Sveitsin lippu Markus Keller 18.38,29 58.51,20 32.45,76 1.50.15,25 +01.51,23
19 46 Ranskan lippu Carl Blasco 18.06,19 59.18,21 32.53,62 1.50.18,02 +01.54,00
20 20 Etelä-Afrikka Conrad Stoltz 18.47,39 57.38,60 33.58,40 1.50.24,39 +02.00,37
21 29 Japani Takumi Obara 18.10,49 59.21,20 32.58,26 1.50.29,95 +02.05,93
22 5 Brasilia Juraci Moreira 18.49,49 58.45,41 33.09,89 1.50.44,79 +02.20,77
23 7 Espanjan lippu Eneko Llanos 18.44,39 58.43,90 33.20,06 1.50.48,35 +02.24,33
24 26 Sveitsin lippu Jean-Christophe Guinchard 18.46,99 58.36,50 33.27,27 1.50.50,76 +02.26,74
25 39 Yhdysvaltain lippu Ryan Bolton 18.31,49 59.06,70 33.14,76 1.50.52,95 +02.28,93
26 14 Uusi-Seelanti Hamish Carter 17.48,19 59.37,10 33.31,88 1.50.57,17 +02.33,15
27 22 Australia Craig Walton 17.43,89 59.36,80 33.36,97 1.50.57,66 +02.33,64
28 48 Argentiina Oscar Galíndez 18.50,59 59.20,60 32.48,29 1.50.59,48 +02.35,46
29 27 Itävallan lippu Johannes Enzenhofer 18.22,79 59.11,50 33.28,19 1.51.02,48 +02.38,46
30 35 Unkari Csaba Kuttor 18.06,79 59.34,30 33.24,65 1.51.05,74 +02.41,72
31 47 Ranskan lippu Stéphan Bignet 18.01,59 59.36,10 33.34,46 1.51.12,15 +02.48,13
32 19 Italian lippu Alessandro Bottoni 18.48,79 58.44,21 33.45,13 1.51.18,13 +02.54,11
33 41 Kreikka Vassilis Krommidas 18.25,59 59.16,10 33.47,25 1.51.28,94 +03.04,92
34 23 Australia Peter Robertson 18.47,49 58.40,90 34.10,65 1.51.39,04 +03.15,02
35 52 Ruotsin lippu Joachim Willen 17.48,89 59.43,20 34.08,71 1.51.40,80 +03.16,78
36 30 Japani Hideo Fukui 17.57,29 59.32,50 34.35,00 1.52.04,79 +03.40,77
37 53 Venezuelan vuosina 1930–2006 käytössä ollut lippu. Gilberto González 18.54,49 58.40,40 34.38,14 1.52.13,03 +03.49,01
38 16 Uusi-Seelanti Ben Bright 18.14,99 59.11,80 34.50,47 1.52.17,26 +03.53,24
39 6 Brasilia Armando Barcellos 18.45,89 58.51,90 36.04,84 1.53.42,63 +05.18,61
40 40 Yhdysvaltain lippu Nick Radkewich 18.44,09 58.54,50 36.06,04 1.53.44,63 +05.20,61
41 42 Chile Matias Brain 18.56,59 58.46,30 36.02,01 1.53.44,90 +05.20,88
42 10 Alankomaiden lippu Eric van der Linden 18.22,19 59.10,40 36.59,45 1.54.32,04 +06.08,02
43 11 Alankomaiden lippu Rob Barel 18.34,69 63.32,00 33.30,00 1.55.36,69 +07.12,67
44 17 Tanskan lippu Jan Knobelauch Hansen 19.23,69 62.48,90 33.29,47 1.55.42,06 +07.18,04
45 28 Alankomaiden Antillit Roland Melis 19.21,19 62.47,80 34.02,96 1.56.11,95 +07.47,93
46 31 Japani Hiroyuki Nishiuchi 18.15,79 63.57,20 34.46,77 1.56.59,76 +08.35,74
47 37 Kazakstan |Mikhail Kuznetsov 18.55,09 64.39,20 35.39,21 1.59.13,50 +10.49,48
48 12 Alankomaiden lippu Dennis Looze 18.08,49 59.20,80 42.54,51 2.00.23,80 +11.59,78
1 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Andrew Johns 18.15,69 DNF DNF
9 Espanjan lippu José María Merchán 18.55,49 DNF DNF
34 Tšekin lippu Filip Ospalý 18.07,79 DNF DNF
49 Zimbabwe Mark Marabini 20.41,39 DNF DNF

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1. Sveitsin lippu Sveitsi 1 0 1 2
2. Kanada 1 0 0 1
3. Australian lippu Australia 0 1 0 1
Saksan lippu Saksa 0 1 0 1
5. Tšekin lippu Tšekki 0 0 1 1

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]