Yleisurheilu kesäolympialaisissa 1952 – miesten 800 m

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Yleisurheilu
kesäolympialaisissa 1952
Athletics pictogram.svg
Ratalajit
100 m   miehet   naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet
800 m miehet
1 500 m miehet
5 000 m miehet
10 000 m miehet
80 m aidat naiset
110 m aidat miehet
400 m aidat miehet
3000 m esteet miehet
4 x 100 m viesti miehet naiset
4 x 400 m viesti miehet
Maraton ja kävelyt
Maraton miehet
10 km kävely miehet
50 km kävely miehet
Kenttälajit
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet
Ottelut
Kymmenottelu miehet

Helsingin olympiakisojen miesten 800 metrin juoksuun osallistui 50 urheilijaa edustaen 32 kansallisuutta. Kilpailupäivät olivat 20.–22. heinäkuuta.

Alkuerät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jokaisesta erästä kolme nopeinta jatkoon.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Lars-Erik Wolfbrandt  Ruotsi 1.55,3
2 Albert Webster Iso-Britannia 1.55,5
3 Gennadi Modoi  Neuvostoliitto 1.55,8
4 Maurice Marshall  Uusi-Seelanti 1.56,2
5 Johannes Baumgartner  Sveitsi 1.57,1
6 Mohamed Sanni-Thomas Flag of the Gold Coast (1877–1957).svg Kultarannikko 2.05,8

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Malvin Whitfield  Yhdysvallat 1.52,5
2 Edmund Potrzebowski  Puola 1.52,6
3 Charles White Iso-Britannia 1.52,7
4 Olavi Talja  Suomi 1.52,9
5 Turhan Göker  Turkki 1.55,9
6 Eutimio Planas del Río  Kuuba 1.57,6

3. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 John Hutchins  Kanada 1.54,5
2 John Barnes  Yhdysvallat 1.54,5
3 Jenö Bakos Unkari Unkari 1.54,5
4 Roman Korban  Puola 1.54,7
5 Aurang Zeb Alang  Pakistan 1.56,3
6 Vasilios Mavroidis Kreikka Kreikka 1.58,7

4. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Reginald Pearman  Yhdysvallat 1.51,6
2 Piotr Tsevgun  Neuvostoliitto 1.51,8
3 Günther Steines  Saksa 1.52,7
4 Louis DeSmet  Belgia 1.52,9
5 René Djian  Ranska 1.54,3

5. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Hans Ring  Ruotsi 1.53,6
2 Arthur Wint Jamaika 1.54,2
3 Donald MacMillan  Australia 1.55,0
4 Oscar Soetewey  Belgia 1.55,4
5 Georgi Ivakin  Neuvostoliitto 1.56,4
6 Francisco Rivera Paniagua  Puerto Rico 1.57,6
7 Víctorio Solares Hurtate  Guatemala 2.01,4

6. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Heinz Ulzheimer  Saksa 1.51,4
2 Sohan Singh Dhanoa  Intia 1.52,0
3 Ludvík Liska  Tšekkoslovakia 1.52,3
4 John Ross  Kanada 1.52,5
5 Argemiro Roque  Brasilia 1.54,1
6 Lucien Demuynck  Belgia 1.57,4
7 Boonpak Kwancharoen  Thaimaa 2.12,6

7. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Audun Boysen  Norja 1.53,2
2 Urban Cleve  Saksa 1.53,4
3 Frank Evans Iso-Britannia 1.53,8
4 Ekrem Kocak  Turkki 1.54,5
5 Filemón Camacho  Venezuela 2.00,0
6 Arie Gill-Glick  Israel 2.00,9

8. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Patrick El Mabrouk  Ranska 1.52,0
2 Gunnar Nielsen  Tanska 1.53,0
3 Comer Parnell  Kanada 1.53,1
4 Yoshitaka Muroya  Japani 1.54,0
5 Fred Lüthy  Sveitsi 1.55,0
6 Raoul Rönnholm  Suomi 1.55,7
7 Gudmundur Lárusson  Islanti 1.56,5

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jokaisesta erästä kolme nopeinta loppukilpailuun.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Gunnar Nielsen  Tanska 1.50,0
2 Malvin Whitfield  Yhdysvallat 1.50,1
3 Albert Webster Iso-Britannia 1.50,1
4 Audun Boysen  Norja 1.50,4
5 Urban Cleve  Saksa 1.51,6
6 Comer Parnell  Kanada 1.52,2
7 Piotr Tsevgun  Neuvostoliitto 1.52,8
8 Donald MacMillan  Australia 1.58,4

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Arthur Wint Jamaika 1.52,7
2 Günther Steines  Saksa 1.52,9
3 Hans Ring  Ruotsi 1.53,0
4 John Barnes  Yhdysvallat 1.53,4
5 Charles White Iso-Britannia 1.53,6
6 Ludvík Liska  Tšekkoslovakia 1.54,8
7 Gennadi Modoi  Neuvostoliitto 1.55,7
- Patrick El Mabrouk  Ranska DNS

3. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Heinz Ulzheimer  Saksa 1.51,9
2 Lars-Erik Wolfbrandt  Ruotsi 1.52,4
3 Reginald Pearman  Yhdysvallat 1.52,5
4 John Hutchins  Kanada 1.52,8
5 Edmund Potrzebowski  Puola 1.53,7
6 Sohan Singh Dhanoa  Intia 1.54,9
7 Jenö Bakos Unkari Unkari 1.55,5
8 Frank Evans Iso-Britannia 1.56,8

Loppukilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Maa Aika
1 Malvin Whitfield  Yhdysvallat 1.49,2
2 Arthur Wint Jamaika 1.49,4
3 Heinz Ulzheimer  Saksa 1.49,7
4 Gunnar Nielsen  Tanska 1.49,7
5 Albert Webster Iso-Britannia 1.50,2
6 Günther Steines  Saksa 1.50,6
7 Reginald Pearman  Yhdysvallat 1.52,1
8 Lars-Erik Wolfbrandt  Ruotsi 1.52,1
9 Hans Ring  Ruotsi 1.54,0

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]