GP2 Belgian Grand Prix 2008

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Belgia GP2 Belgian Grand Prix 2008
9. osakilpailu 10 osakilpailusta kaudella 2008.
Spa-Francorchamps of Belgium.svg
Päivämäärä 6. syyskuuta 2008
Sijainti Circuit de Spa-Francorchamps, Belgia
Rata Moottorirata
7,004 km
Lauantain kilpailu
Pituus 26 kierrosta, 181,980 km
Sää Weather-overcast.svg Pilvinen
Paalupaikka
Kuljettaja Brasilia Bruno Senna (iSport International)
Aika 2.15,550
Nopein kierros
Kuljettaja Ranska Romain Grosjean (ART Grand Prix)
Aika 1.59,529 (kierroksella 26)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Ranska Romain Grosjean (ART Grand Prix)
Toinen Portugali Alvaro Parente (Super Nova Racing)
Kolmas Venezuela Pastor Maldonado (Piquet Sports)
Sunnuntain kilpailu
Pituus 18 kierrosta, 125,948 km
Sää Weather-overcast.svg Pilvinen
Nopein kierros
Kuljettaja Venezuela Pastor Maldonado (Piquet Sports)
Aika 1.58,860 (kierroksella 5)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Venezuela Pastor Maldonado (Piquet Sports)
Toinen Belgia Jérôme d’Ambrosio (DAMS)
Kolmas Venäjä Vitali Petrov (Barwa International Campos Team)

GP2 Belgian Grand Prix 2008 oli GP2-kauden 2008 yhdeksäs osakilpailu, joka ajettiin 6.–7. syyskuuta Circuit de Spa-Francorchampsn moottoriradalla Belgiassa. Kilpailu ajettiin Formula 1:sten Belgian GP:n ohessa.

Lauantain kilpailun voittoon ajoi ART GP:n Romain Grosjean. Sunnuntain kilpailun voitti Piquet Sportsin Pastor Maldonado.

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aika-ajot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Aika Ero Lähtöruutu
1 1 Intia Karun Chandhok iSport International 2.15,489 16
2 2 Brasilia Bruno Senna iSport International 2.15,550 +0,061 1
3 8 Portugali Álvaro Parente Super Nova Racing 2.16,100 +0,611 2
4 4 Ranska Romain Grosjean ART Grand Prix 2.16,280 +0,791 3
5 12 Italia Giorgio Pantano Racing Engineering 2.16,291 +0,802 4
6 22 Arabiemiirikunnat Andreas Zuber Piquet Sports 2.16,370 +0,881 5
7 14 Sveitsi Sébastien Buemi Trust Team Arden 2.16,786 +1,297 11
8 20 Yhdistynyt kuningaskunta Mike Conway Trident Racing 2.16,853 +1,364 6
9 7 Espanja Andy Soucek Super Nova Racing 2.16,958 +1,469 7
10 23 Venezuela Pastor Maldonado Piquet Sports 2.17,310 +1,821 8
11 5 Venäjä Vitali Petrov Barwa International Campos Team 2.17,374 +1,885 9
12 17 Brasilia Alberto Valerio Durango 2.17,587 +2,098 10
13 16 Italia Davide Valsecchi Durango 2.17,757 +2,268 12
14 25 Brasilia Diego Nunes DPR 2.17,857 +2,368 13
15 19 Viro Marko Asmer Fisichella Motor Sport International 2.17,969 +2,480 14
16 26 Espanja Adrián Vallés BCN Competicion 2.18,097 +2,608 15
17 18 Espanja Roldán Rodríguez Fisichella Motor Sport International 2.18,170 +2,681 17
18 24 Romania Michael Herck DPR 2.18,206 +2,717 18
19 21 Kiina Ho-Pin Tung Trident Racing 2.18,836 +3,347 19
20 15 Italia Luca Filippi Trust Team Arden 2.19,174 +3,685 20
21 9 Belgia Jérôme d’Ambrosio DAMS 2.19,394 +3,905 21
22 11 Espanja Javier Villa Racing Engineering 2.21,482 +5,993 22
23 27 Brasilia Carlos Iaconelli BCN Competicion 2.22,089 +6,600 23
24 3 Japani Sakon Yamamoto ART Grand Prix 2.22,764 +7,275 24
25 10 Japani Kamui Kobayashi DAMS 2.24,020 +8,531 25
26 6 Brasilia Lucas di Grassi Barwa International Campos Team 2.30,459 +14,970 26
Lähde:[1]

Lauantain kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Keskeytys Lähtöruutu Pisteet
1. 4 Ranska Romain Grosjean ART Grand Prix 26 1:02.33,710 3 10+1
2. 8 Portugali Álvaro Parente Super Nova Racing 26 +4,139 2 8
3. 23 Venezuela Pastor Maldonado Piquet Sports 26 +6,308 8 6
4. 5 Venäjä Vitali Petrov Barwa International Campos Team 26 +6,783 9 5
5. 14 Sveitsi Sébastien Buemi Trust Team Arden 26 +8,711 11 4
6. 7 Espanja Andy Soucek Super Nova Racing 26 +8,939 7 3
7. 20 Yhdistynyt kuningaskunta Mike Conway Trident Racing 26 +9,549 6 2
8. 9 Belgia Jérôme d’Ambrosio DAMS 26 +10,846 21 1
9. 10 Japani Kamui Kobayashi DAMS 26 +12,790 25
10. 1 Intia Karun Chandhok iSport International 26 +13,048 16
11. 2 Brasilia Bruno Senna iSport International 26 +13,383 1 2
12. 25 Brasilia Diego Nunes DPR 26 +14,176 13
13. 26 Espanja Adrián Vallés BCN Competicion 26 +14,903 15
14. 24 Romania Michael Herck DPR 26 +16,537 18
15. 21 Kiina Ho-Pin Tung Trident Racing 26 +17,315 19
16. 19 Viro Marko Asmer Fisichella Motor Sport International 26 +17,935 14
17. 11 Espanja Javier Villa Racing Engineering 26 +18,204 22
18. 3 Japani Sakon Yamamoto ART Grand Prix 26 +19,705 24
19. 15 Italia Luca Filippi Trust Team Arden 26 +43,184 20
20. 6 Brasilia Lucas di Grassi Barwa International Campos Team 25 +1 kierros/DNF 26
21. 18 Espanja Roldán Rodríguez Fisichella Motor Sport International 25 +1 kierros/DNF 17
Kesk. 17 Brasilia Alberto Valerio Durango 21 DNF 10
Kesk. 16 Italia Davide Valsecchi Durango 9 DNF 12
Kesk. 27 Brasilia Carlos Iaconelli BCN Competicion 3 DNF 23
DSQ 22 Arabiemiirikunnat Andreas Zuber Piquet Sports 26 Hylättiin 5
DSQ 12 Italia Giorgio Pantano Racing Engineering 26 Hylättiin 4
Lähde:[1]

Sunnuntain kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Keskeytys Lähtöruutu Pisteet
1. 23 Venezuela Pastor Maldonado Piquet Sports 18 39.35,689 6 6+1
2. 9 Belgia Jérôme d’Ambrosio DAMS 18 +1,256 1 5
3. 5 Venäjä Vitali Petrov Barwa International Campos Team 18 +5,439 5 4
4. 14 Sveitsi Sébastien Buemi Trust Team Arden 18 +6,390 4 3
5. 6 Brasilia Lucas di Grassi Barwa International Campos Team 18 +7,222 20 2
6. 16 Italia Davide Valsecchi Durango 18 +8,213 23 1
7. 1 Intia Karun Chandhok iSport International 18 +8,767 10
8. 11 Espanja Javier Villa Racing Engineering 18 +12,199 17
9. 4 Ranska Romain Grosjean ART Grand Prix 18 +16,317 8
10. 21 Kiina Ho-Pin Tung Trident Racing 18 +17,065 15
11. 24 Romania Michael Herck DPR 18 +18,351 14
12. 27 Brasilia Carlos Iaconelli BCN Competicion 18 +20,023 24
13. 26 Espanja Adrián Vallés BCN Competicion 18 +20,350 13
14. 10 Japani Kamui Kobayashi DAMS 18 +32,890 9
Kesk. 7 Espanja Andy Soucek Super Nova Racing 15 DNF 3
Kesk. 15 Italia Luca Filippi Trust Team Arden 12 DNF 19
Kesk. 19 Viro Marko Asmer Fisichella Motor Sport International 10 DNF 16
Kesk. 2 Brasilia Bruno Senna iSport International 9 DNF 11
Kesk. 25 Brasilia Diego Nunes DPR 7 DNF 12
Kesk. 8 Portugali Álvaro Parente Super Nova Racing 5 DNF 7
Kesk. 17 Brasilia Alberto Valerio Durango 5 DNF 22
Kesk. 20 Yhdistynyt kuningaskunta Mike Conway Trident Racing 4 DNF 2
Kesk. 18 Espanja Roldán Rodríguez Fisichella Motor Sport International 4 DNF 21
Kesk. 3 Japani Sakon Yamamoto ART Grand Prix 2 DNF 18
Kesk. 22 Arabiemiirikunnat Andreas Zuber Piquet Sports 1 DNF 25
EX 12 Italia Giorgio Pantano Racing Engineering 0 Kilpailukielto 26
Lähde:[1]

Muuta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. a b c 2008 GP2 Series teamdan.com. Viitattu 16.12.2018.