Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut 1969

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1969 Belgradissa, Jugoslaviassa. Kisojen ajankohta oli 8.9. maaliskuuta. Kisapaikkana oli Palac Lodowy, jonka juoksurata oli 195 metrin mittainen.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika /
tulos
Hopeaa Aika /
tulos
Pronssia Aika /
tulos
50 m Puolan lippu Zenon Nowosz 5,8 Neuvostoliiton lippu Valeri Borzov 5,8 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Robert Frith 5,8
400 m Puolan lippu Ján Balachowski 47,3 Puolan lippu Ján Werner 47,4 Neuvostoliiton lippu Juri Zorin 47,4
800 m Itä-Saksan lippu Dieter Fromm 1.46,6 Puolan lippu Henryk Szordykowski 1.47,1 Irlannin lippu Noel Carroll 1.47,6
1 500 m Belgian lippu Edgard Salvé 3.45,9 Norjan lippu Knut Brustad 3.46,2 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Walter Wilkinson 3.46,4
3 000 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Ian Stewart 7.55,4 Espanjan lippu Javier Alvarez 7.56,2 Saksan lippu Werner Girke 7.56,8
50 m aj Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Alan Pascoe 6,6 Saksan lippu Werner Trzmiel 6,6 Romanian lippu Nicolae Pertea 6,7
Korkeushyppy Neuvostoliiton lippu Valentin Gavrilov 217 Ranskan lippu Henry-Junior Elliot 214 Romanian lippu Serban Ioan 214
Seiväshyppy Itä-Saksan lippu Wolfgang Nordwig 520 Neuvostoliiton lippu Gennadi Bliznetsov 510 Itä-Saksan lippu Joachim Bär 510
Pituushyppy Itä-Saksan lippu Klaus Beer 777 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Lynn Davies 776 Espanjan lippu Rafael Blanquer 763
Kolmiloikka Neuvostoliiton lippu Nikolai Dudkin 16,73 Unkarin lippu Zoltán Cziffra 16,46 Romanian lippu Carol Corbu 16,20
Kuulantyöntö Saksan lippu Heinfried Birlenbach 19,51 Itä-Saksan lippu Hartmut Briesenick 19,19 Itä-Saksan lippu Heinz-Joachim Rothenburg 18,69
4 × 2 kierrosta Puolan lippu Puola
Ján Werner
Ján Radomski
Andrzej Badeński
Ján Balachowski
3.01,9 Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Leonid Mikišev
Aleksandr Bratšikov
Valeri Borzov
Juri Zorin
3.01,9  Länsi-Saksa
Dieter Hubner
Herbert Moser
Peter Bernreuther
Manfred Kinder
3.04,5
1+2+3+4 kierrosta Puolan lippu Puola
Edward Romanowski
Andrzej Badeński
Henryk Szordykowski
Ján Radomski
4.16,4 - -
3 × 1 000 metriä  Länsi-Saksa
Antón Adam
Walter Adams
Harald Norpoth
7.08,0 Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia
Ján Sisovsky
Petr Blaha
Pavel Penkava
7.23,1 Jugoslavia
Radovan Piplovic
Slavko Koprivica
Adam Ladik
7.42,8

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika /
tulos
Hopeaa Aika /
tulos
Pronssia Aika /
tulos
50 m Puolan lippu Irena Szewińska 6,4 Ranskan lippu Sylviane Telliez 6,5 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Madeleine Cobb 6,5
400 m Ranskan lippu Colette Besson 54,0 Saksan lippu Christel Frese 54,8 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Rosemary Stirling 54,8
800 m Itä-Saksan lippu Barbara Wieck 2.05,3 Unkarin lippu Magdolna Kulcsár 2.07,5 Neuvostoliiton lippu Anna Zimina 2.08,0
50 m aj Itä-Saksan lippu Karin Balzer 7,2 Sveitsin lippu Meta Antenen 7,3 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Christine Perera 7,4
Korkeushyppy Itä-Saksan lippu Rita Schmidt 182 Bulgarian lippu Jordanka Blagojeva 182 Neuvostoliiton lippu Antonina Lazareva 179
Pituushyppy Puolan lippu Irena Szewińska 638 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Susan Scott 618 Sveitsin lippu Meta Antenen 615
Kuulantyöntö Itä-Saksan lippu Marita Lange 17,52 Bulgarian lippu Ivanka Hristova 16,94 Itä-Saksan lippu Ingeburg Friedrich 16,42
4 × 1 kierrosta Ranskan lippu Ranska
Odette Ducas
Sylviane Telliez
Colette Besson
Christiane Martinetto
1.34,3 Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Galina Buharina
Vera Popkova
Ljudmila Golomazova
Ljudmila Samotjesova
1.34,6 Jugoslavia
Darja Marolt
Verica Ambrozi
Ljiljana Petnjaric
Marijana Lubej
1.36,9
1+2+3+4 kierrosta Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Vera Popkova
Ljudmila Samotjesova
Raissa Nikanorova
Anna Zimina
4.52,4 Puolan lippu Puola
Irena Szewińska
Zdzislawa Robaszewska
Elzbieta Skowronska
Zofia Kolakowska
4.53,2 Jugoslavia
Verica Ambrozi
Ika Maricic
Mirjana Kovacev
Ninoslava Tikvicki
5.05,9

Kisojen mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sijoitus Maa Kulta Hopea Pronssi Mitalien määrä
1.  Itä-Saksa 7 1 3 11
2. Puolan lippu Puola 6 3 0 9
3. Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 3 4 3 10
4. Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 2 2 5 9
5.  Länsi-Saksa 2 2 2 6
6. Ranskan lippu Ranska 2 2 0 4
7. Belgian lippu Belgia 1 0 0 1
8. Bulgarian lippu Bulgaria 0 2 0 2
= Unkarin lippu Unkari 0 2 0 2
10. Espanjan lippu Espanja 0 1 1 2
= Flag of Switzerland.svg Sveitsi 0 1 1 2
12. Norjan lippu Norja 0 1 0 1
= Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 0 1 0 1
14. Jugoslavia 0 0 3 3
= Romanian lippu Romania 0 0 3 3
16. Irlanti 0 0 1 1

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • European Athletics Yearbook 1995–1996, s. 116–117, 145–146. EAA, 1996. ISBN 3-87390-115-3.
Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.