Robert Louis Stevenson
Wikipedia
| Robert Louis Stevenson | |
|---|---|
Girolamo Nerli, Robert Louis Stevenson. |
|
| Syntynyt | 13. marraskuuta 1850 Edinburgh, Skotlanti |
| Kuollut | 3. joulukuuta 1894 (44 vuotta) |
| Kansallisuus | |
Robert Louis Stevenson (13. marraskuuta 1850 Edinburgh, Skotlanti – 3. joulukuuta 1894), alun perin Robert Lewis Balfour Stevenson, oli romaanikirjailija, runoilija ja matkakirjailija, jonka tunnetuimmat teokset ovat seikkailuromaani Aarresaari sekä kauhuromaani Tohtori Jekyll ja Mr. Hyde.
[muokkaa] Elämä
Robert Louis Stevenson syntyi Edinburghissa Skotlannissa. Hänen isänsä oli Thomas Stevenson, menestyvä insinööri, ja äiti oli Margaret Isabella Balfour, skotlantilaisen papin tytär. Molemmat vanhemmat olivat hyvin uskonnollisia kalvinisteja. Robert luopui vanhempiensa uskonnosta yliopistovuosinaan, mutta lapsena saatu opetus vaikutti häneen vielä aikuisenakin.
Vaikka Stevenson sairasti lapsena tuberkuloosia, hän eli silti täyttä elämää. Vuonna 1867 hän aloitti tekniikan opinnot Edinburghin yliopistossa ja suunnitteli kehuttuja majakkojen malleja. 18-vuotiaana Stevenson pudotti Balfour-nimen pois ja muutti keskimmäisen nimensä Lewisistä Louisiksi (mutta alkuperäinen ääntämys säilyi). Stevenson vaihtoi opiskelualaa huonon terveyden vuoksi ja ryhtyi lukemaan lakia muttei koskaan toiminut lakimiehenä. Sen sijaan hän alkoi kirjoittaa tarinoita lehtiin.
Terveyttä hoitaakseen Stevenson matkusteli Manner-Euroopassa ja Skotlannin ylängöillä. Ranskassa hän tapasi Fanny Vandegrift Osbournen, naimisissa olevan naisen ja kahden lapsen äidin, johon Stevenson rakastui, vaikka tämä oli kymmenen vuotta häntä vanhempi. Vuonna 1879 Stevenson lähti merimatkalle Atlantin yli ja saapui New Yorkiin sairaana ja lähes rahattomana. Silti hän matkusti vielä junalla Kaliforniaan, jossa tapasi rakastettunsa. Tämä otti avioeron miehestään, ja hän ja Stevenson menivät naimisiin San Franciscossa 19. toukokuuta 1880.
Perhe matkusteli ja saapui Britanniaan elokuussa 1880. Heti seuraavana vuonna Stevenson julkaisi kuuluisan teoksensa Treasure Island (suom. Aarresaari), joka ilmestyi ensiksi Young Folks -lehdessä jatkokertomuksena. Se ja useat muut 1880-luvulla julkaistut romaanit – mukaan lukien kuuluisa ja hyvin myynyt teos The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) (suom. Tohtori Jekyll ja Mr. Hyde) – tuottivat Stevensonille paljon mainetta. Niissä oli runsaasti seikkailua, rakkautta ja kauhua, ja lisäksi ne olivat psykologisesti syvällisiä, jopa siinä määrin, että niiden suosio on jatkunut pitkään Stevensonin kuoleman jälkeenkin.
1880-luvun loppupuolella Stevenson perheineen asui Tyynenmeren Samoalla plantaasilla. Heillä oli lähes 20 palvelijaa, ja Stevensonia pidettiin johtajana, jolla oli oma kutsumanimi tusitala, ’tarinankertoja’. Stevensonin terveys koheni Samoan ilmastossa, ja hän jatkoi kirjoittamista.
Stevenson teki useita matkoja Havaijin kuningaskuntaan, ja hänestä tuli kuningas David Kalakauan hyvä ystävä. Kalakauan kanssa Stevenson vietti paljon aikaa. Stevensonista tuli myös skottilaista sukua olevan kuninkaan sisarentyttären prinsessa Victoria Kaiulanin hyvä ystävä. Stevensonin ja prinsessa Kaiulanin traagisten kuolemien jälkeen historioitsijat ovat pohtineet heidän suhteensa todellista luonnetta, sitä, oliko heillä romanttisia tunteita toisiaan kohtaan vai ei. Ikäeron vuoksi tarinoita on usein epäilty.
Vuonna 1888 Stevenson matkusti Molokain saarelle vain joitakin viikkoja ennen lähetyssaarnaaja isä Damienin kuolemaa. Hän vietti kaksitoista päivää lähetyssaarnaajan asunnossa Bishop Homessa Kalawaossa. Stevenson opetti paikallisia tyttöjä pelaamaan krokettia. Kun kongregationalistiset ja presbyteeriset papit alkoivat panetella isä Damienia vastaan tämän katolilaisuuden vuoksi, Stevenson kirjoitti yhden kuuluisimmista esseistään lähetyssaarnaajan elämän ja työn puolustamiseksi.
Stevenson kuoli aivoverenvuotoon vuonna 1894 kotonaan Vailimassa Samoalla 44-vuotiaana, kesken aktiivista luomiskauttaan. Hänet haudattiin oman toivomuksensa mukaan Samoalle, jonne hänen vaimonsa tuhkatkin kuljetettiin tämän kuoltua vuonna 1914.
[muokkaa] Stevensonin suomennetut teokset
- David Balfourin seikkailut (WSOY 1955) (Kidnapped, 1887; lyhennettynä Catriona, 1893)
- Falesán seikkailu (Matkakirja 1946) (Islands Nights' Entertainments -teoksesta, 1893)
- Huomispäivän laulu (Basam Books 2003)
- Hänen vastoinkäymisensä (Karisto 1933) (The Misadventures of John Nicholson, 1887)
- Itsemurhaajain klubi (Suomalais-amerikkalainen kustannusyhtiö 1898) (The Suicide Club, 1878)
- Jekyll ja Hyde ja muita kertomuksia (Basam Books 2001)
- Kävelyretkistä (Jack-in-the-box 1997) (Roads, 1873; On the Enjoyment of Unpleasant Places, 1874; Walking Tours, 1876)
- Lapsen runotarha (WSOY 1987; myös nimellä Runojen puutarha, Kolibri 1992) (A Child's Garden of Verses, 1885)
- Merirosvon testamentti (Wirkki 1899; myös nimellä Aarresaari, Kaleva 1904) (Treasure Island, 1882)
- Musta nuoli (Otava 1913) (The Black Arrow, 1883)
- Myllärin Wille (Suomalais-amerikkalainen kustannusyhtiö 1898)
- Pannaan julistettu (Karisto, 1917) (The Beach of Falesá, 1892)
- Ryöstölapsi (Otava 1910; myös nimellä Ihmisryöstö, WSOY 1937) (Kidnapped, 1887)
- Tohtori Jekyll ja Mr. Hyde (Suomalais-amerikkalainen kustannusyhtiö 1897; myös nimellä Salaperäinen ovi, Otava 1911) (The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde, 1886)
- Veljekset (The Master of Ballantrae, 1888)
[muokkaa] Aiheesta muualla
- Merirosvoseikkailu, Aarresaari-romaanin analyysiä ja jonkin verran tietoa kirjailijan elämästä
- Robert Louis Stevenson Gutenberg-projektissa, Stevensonin teoksia digitaalisessa muodossa
- The Robert Louis Stevenson Web Site, tietoa kirjailijan elämästä ja tuotannosta (englanniksi)

