Ero sivun ”Veikkausliigan kausi 2003” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
IA (keskustelu | muokkaukset) |
Zen (keskustelu | muokkaukset) Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 5: | Rivi 5: | ||
! width="5%" | Sijoitus |
! width="5%" | Sijoitus |
||
! width="30%" | Joukkue |
! width="30%" | Joukkue |
||
⚫ | |||
! width="10%" | Ottelut |
! width="10%" | Ottelut |
||
! width="10%" | Voitot |
! width="10%" | Voitot |
||
Rivi 11: | Rivi 10: | ||
! width="10%" | Häviöt |
! width="10%" | Häviöt |
||
! width="15%" | Maalisuhde |
! width="15%" | Maalisuhde |
||
⚫ | |||
|- |
|- |
||
| 1. || [[Kuva:Helsingin Jalkapalloklubin logo.svg|20px]] [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] |
| 1. || [[Kuva:Helsingin Jalkapalloklubin logo.svg|20px]] [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 26 || 17 || 6 || 3 || 51 - 15 || '''57''' |
||
|- |
|- |
||
| 2. || [[Kuva:FC Haka.gif|20px]] [[FC Haka]] |
| 2. || [[Kuva:FC Haka.gif|20px]] [[FC Haka]] || 26 || 16 || 5 || 5 || 54 - 16 || '''53''' |
||
|- |
|- |
||
| 3. || [[Kuva:Tampere Unitedin logo.svg|20px]] [[Tampere United|Tampere Utd]] |
| 3. || [[Kuva:Tampere Unitedin logo.svg|20px]] [[Tampere United|Tampere Utd]] || 26 || 14 || 5 || 7 || 39 - 21 || '''47''' |
||
|- |
|- |
||
| 4. || [[Kuva:Myllykosken Pallo -47-n logo.svg|20px]] [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] |
| 4. || [[Kuva:Myllykosken Pallo -47-n logo.svg|20px]] [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 26 || 13 || 4 || 9 || 46 - 29 || '''43''' |
||
|- |
|- |
||
| 5. || [[Kuva:FC Lahti.gif|20px]] [[FC Lahti]] |
| 5. || [[Kuva:FC Lahti.gif|20px]] [[FC Lahti]] || 26 || 11 || 8 || 7 || 40 - 31 || '''41''' |
||
|- |
|- |
||
| 6. || [[Kuva:AC Allianssi.png|20px]] [[AC Allianssi]] |
| 6. || [[Kuva:AC Allianssi.png|20px]] [[AC Allianssi]] || 26 || 10 || 6 || 10 || 43 - 44 || '''36''' |
||
|- |
|- |
||
| 7. || [[Kuva:FC Inter Turun logo.svg|20px]] [[FC Inter Turku|FC Inter]] |
| 7. || [[Kuva:FC Inter Turun logo.svg|20px]] [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 26 || 10 || 5 || 11 || 43 - 41 || '''35''' |
||
|- |
|- |
||
| 8. || [[Kuva:FF Jaron logo.svg|20px]] [[FF Jaro]] |
| 8. || [[Kuva:FF Jaron logo.svg|20px]] [[FF Jaro]] || 26 || 9 || 8 || 9 || 36 - 38 || '''35''' |
||
|- |
|- |
||
| 9. || [[Kuva:Turun Palloseuran logo.svg|20px]] [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] |
| 9. || [[Kuva:Turun Palloseuran logo.svg|20px]] [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] || 26 || 8 || 8 || 10 || 30 - 35 || '''32''' |
||
|- |
|- |
||
| 10. || [[Kuva:FC Jokerien logo.svg|20px]] [[FC Jokerit]] |
| 10. || [[Kuva:FC Jokerien logo.svg|20px]] [[FC Jokerit]] || 26 || 7 || 7 || 12 || 29 - 37 || '''28''' |
||
|- |
|- |
||
| 11. || [[Kuva:FC Hämeenlinnan logo.svg|20px]] [[FC Hämeenlinna]] |
| 11. || [[Kuva:FC Hämeenlinnan logo.svg|20px]] [[FC Hämeenlinna]] || 26 || 7 || 7 || 12 || 25 - 48 || '''28''' |
||
|- |
|- |
||
| 12. || [[Kuva:FC Jazzin logo.svg|20px]] [[FC Jazz]] |
| 12. || [[Kuva:FC Jazzin logo.svg|20px]] [[FC Jazz]] || 26 || 7 || 7 || 12 || 31 - 55 || '''28''' |
||
|- |
|- |
||
| 13. || [[Kuva:Fin-kooteepee-kotka.gif|20px]] [[FC KooTeePee]] |
| 13. || [[Kuva:Fin-kooteepee-kotka.gif|20px]] [[FC KooTeePee]] || 26 || 6 || 4 || 16 || 28 - 53 || '''22''' |
||
|- |
|- |
||
| 14. || [[Kuva:Kuopion Palloseuran logo.svg|20px]] [[Kuopion Palloseura|KuPS]] |
| 14. || [[Kuva:Kuopion Palloseuran logo.svg|20px]] [[Kuopion Palloseura|KuPS]] || 26 || 4 || 6 || 16 || 25 - 57 || '''18''' |
||
|} |
|} |
||
Rivi 73: | Rivi 73: | ||
|- |
|- |
||
| - || [[Aristides Pertot]] || [[Kuva:Flag of Argentina.svg|20px|Argentiina]] || [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 12 |
| - || [[Aristides Pertot]] || [[Kuva:Flag of Argentina.svg|20px|Argentiina]] || [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 12 |
||
|- |
|||
| 6. || [[Mika Kottila]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 11 |
|||
|- |
|||
| - || [[Valeri Popovitš]] || [[Kuva:Flag of Russia.svg|20px|Venäjä]] || [[FC Haka]] || 11 |
|||
|- |
|||
| 8. || [[Ryan Botha]] || [[Kuva:Flag of South Africa.svg|20px|Etelä-Afrikka]] || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 10 |
|||
|- |
|||
| - || [[Jari Niemi]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[Tampere United|Tampere Utd]] || 10 |
|||
|- |
|||
| - || [[Sami Ristilä]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[FC Haka]] || 10 |
|||
|} |
|||
==Ottelutaulukko== |
|||
{| style="text-align:center" class="wikitable" |
|||
|- |
|||
| <small>Koti/Vieras</small> || [[Kuva:AC Allianssi.png|20px]] || [[Kuva:FC Haka.gif|20px]] || [[Kuva:Helsingin Jalkapalloklubin logo.svg|20px]] || [[Kuva:FC Hämeenlinnan logo.svg|20px]] || [[Kuva:FC Inter Turun logo.svg|20px]] || [[Kuva:FF Jaron logo.svg|20px]] || [[Kuva:FC Jazzin logo.svg|20px]] || [[Kuva:FC Jokerien logo.svg|20px]] || [[Kuva:Fin-kooteepee-kotka.gif|20px]] || [[Kuva:Kuopion Palloseuran logo.svg|20px]] || [[Kuva:FC Lahti.gif|20px]] || [[Kuva:Myllykosken Pallo -47-n logo.svg|20px]] || [[Kuva:Tampere Unitedin logo.svg|20px]] || [[Kuva:Turun Palloseuran logo.svg|20px]] |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:AC Allianssi.png|20px]] [[AC Allianssi]] || || 0-3 || 1-4 || 3-0 || 2-0 || 0-1 || 4-0 || 1-1 || 5-0 || 5-2 || 0-3 || 1-4 || 3-1 || 2-1 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Haka.gif|20px]] [[FC Haka]] || 5-0 || || 0-1 || 4-0 || 0-1 || 2-3 || 5-0 || 0-1 || 2-0 || 3-1 || 5-1 || 0-1 || 1-0 || 1-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Helsingin Jalkapalloklubin logo.svg|20px]] [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 2-2 || 0-0 || || 3-0 || 2-1 || 0-0 || 3-0 || 1-1 || 5-0 || 3-0 || 2-0 || 1-0 || 2-0 || 1-1 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Hämeenlinnan logo.svg|20px]] [[FC Hämeenlinna]] || 0-3 || 2-2 || 0-3 || || 1-0 || 1-1 || 1-3 || 2-1 || 2-1 || 4-3 || 2-3 || 1-0 || 0-0 || 0-1 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Inter Turun logo.svg|20px]] [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 5-2 || 2-4 || 1-2 || 4-1 || || 1-1 || 2-0 || 3-2 || 2-1 || 1-2 || 1-1 || 1-0 || 1-3 || 0-2 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FF Jaron logo.svg|20px]] [[FF Jaro]] || 2-0 || 0-2 || 2-3 || 2-2 || 0-6 || || 0-1 || 2-0 || 3-1 || 4-2 || 1-1 || 0-2 || 0-0 || 4-1 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Jazzin logo.svg|20px]] [[FC Jazz]] || 1-1 || 1-1 || 2-6 || 2-0 || 1-2 || 1-1 || || 0-3 || 3-2 || 2-2 || 1-1 || 2-2 || 1-1 || 2-1 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Jokerien logo.svg|20px]] [[FC Jokerit]] || 0-0 || 0-0 || 0-1 || 2-2 || 4-0 || 1-1 || 3-1 || || 1-1 || 1-2 || 2-0 || 2-4 || 0-1 || 2-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Fin-kooteepee-kotka.gif|20px]] [[FC KooTeePee]] || 0-1 || 0-4 || 0-4 || 1-2 || 3-3 || 2-0 || 3-0 || 2-0 || || 0-1 || 2-1 || 1-2 || 2-1 || 0-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Kuopion Palloseuran logo.svg|20px]] [[Kuopion Palloseura|KuPS]] || 0-0 || 0-3 || 0-2 || 0-2 || 0-3 || 1-5 || 0-2 || 2-1 || 1-3 || || 1-1 || 2-2 || 1-3 || 0-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:FC Lahti.gif|20px]] [[FC Lahti]] || 0-2 || 0-0 || 0-0 || 0-0 || 3-0 || 2-1 || 4-2 || 0-1 || 4-1 || 2-1 || || 4-1 || 0-1 || 2-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Myllykosken Pallo -47-n logo.svg|20px]] [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 3-1 || 2-3 || 2-0 || 0-0 || 2-2 || 3-0 || 4-0 || 3-0 || 2-0 || 1-0 || 1-2 || || 0-1 || 1-2 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Tampere Unitedin logo.svg|20px]] [[Tampere United|Tampere Utd]] || 4-2 || 0-2 || 1-0 || 4-0 || 1-0 || 0-1 || 2-0 || 5-0 || 0-0 || 4-1 || 1-3 || 2-0 || || 2-0 |
|||
|- |
|||
| [[Kuva:Turun Palloseuran logo.svg|20px]] [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] || 2-2 || 0-2 || 1-0 || 2-0 || 1-1 || 3-1 || 1-3 || 3-0 || 4-2 || 0-0 || 2-2 || 1-4 || 1-1 || |
|||
|} |
|} |
||
Versio 15. huhtikuuta 2007 kello 13.08
Veikkausliiga -kausi 2003 päättyi HJK:n mestaruusjuhliin.
Lopputulokset
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | HJK | 26 | 17 | 6 | 3 | 51 - 15 | 57 |
2. | Tiedosto:FC Haka.gif FC Haka | 26 | 16 | 5 | 5 | 54 - 16 | 53 |
3. | Tampere Utd | 26 | 14 | 5 | 7 | 39 - 21 | 47 |
4. | MyPa | 26 | 13 | 4 | 9 | 46 - 29 | 43 |
5. | Tiedosto:FC Lahti.gif FC Lahti | 26 | 11 | 8 | 7 | 40 - 31 | 41 |
6. | AC Allianssi | 26 | 10 | 6 | 10 | 43 - 44 | 36 |
7. | FC Inter | 26 | 10 | 5 | 11 | 43 - 41 | 35 |
8. | Tiedosto:FF Jaron logo.svg FF Jaro | 26 | 9 | 8 | 9 | 36 - 38 | 35 |
9. | TPS | 26 | 8 | 8 | 10 | 30 - 35 | 32 |
10. | FC Jokerit | 26 | 7 | 7 | 12 | 29 - 37 | 28 |
11. | FC Hämeenlinna | 26 | 7 | 7 | 12 | 25 - 48 | 28 |
12. | FC Jazz | 26 | 7 | 7 | 12 | 31 - 55 | 28 |
13. | Tiedosto:Fin-kooteepee-kotka.gif FC KooTeePee | 26 | 6 | 4 | 16 | 28 - 53 | 22 |
14. | KuPS | 26 | 4 | 6 | 16 | 25 - 57 | 18 |
Menestys eurokentillä
Mestarien liiga:
- HJK pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella pohjoisirlantilaisen Glentoran FC:n, mutta toisella kierroksella se hävisi unkarilaiselle MTK Hungária FC:lle.
UEFA Cup:
- MyPa pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella sveitsiläisen BSC Young Boysin, mutta toisella kierroksella se hävisi ranskalaiselle FC Sochaux'lle.
- FC Haka hävisi ensimmäisellä karsintakierroksella kroatialaiselle HNK Hajduk Splitille.
Intertoto Cup:
- Tampere United pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella romanialaisen Ceahlăul Piatra Neamţin, ja toisella kierroksella serbiamontenegrolaisen FK Sutjeskan, mutta kolmannella kierroksella se hävisi kroatialaiselle HNK Cibalialle.
- AC Allianssi pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella maltalaisen Hibernians FC:n, ja toisella kierroksella kreikkalaisen Akratitosin, mutta kolmannella kierroksella se hävisi italialaiselle Perugia Calciolle.
Putoajat ja nousijat
- Sarjajumbo KuPS putosi automaattisesti Ykköseen. Tilalle nousi Ykkösen voittanut TP-47.
- Kolmanneksitoista sijoittunut FC KooTeePee pelasi kaksiosaisen karsinnan Ykkösessä toiseksi sijoittuneen RoPS:in kanssa. RoPS voitti karsinnan maalierolla, ja nousi näin Veikkausliigaan.
- Ennen kauden 2004 alkua FC Jokerit ilmoitti luopuvansa sarjapaikastaan. Heidän paikkansa myönnettiin liigakarsinnassa hävinneelle FC KooTeePeelle, joka näin palasi heti Veikkausliigaan.
Maalipörssin parhaat
Sijoitus | Pelaaja | Maa | Joukkue | Maalit |
---|---|---|---|---|
1. | Saku Puhakainen | MyPa | 14 | |
2. | Juho Mäkelä | HJK | 13 | |
- | Gabor Szilagyi | FC KooTeePee | 13 | |
4. | Luciano Alvarez | FC Inter | 12 | |
- | Aristides Pertot | FC Inter | 12 | |
6. | Mika Kottila | HJK | 11 | |
- | Valeri Popovitš | FC Haka | 11 | |
8. | Ryan Botha | MyPa | 10 | |
- | Jari Niemi | Tampere Utd | 10 | |
- | Sami Ristilä | FC Haka | 10 |
Ottelutaulukko
Koti/Vieras | Tiedosto:FC Haka.gif | Tiedosto:FF Jaron logo.svg | Tiedosto:Fin-kooteepee-kotka.gif | Tiedosto:FC Lahti.gif | ||||||||||
AC Allianssi | 0-3 | 1-4 | 3-0 | 2-0 | 0-1 | 4-0 | 1-1 | 5-0 | 5-2 | 0-3 | 1-4 | 3-1 | 2-1 | |
Tiedosto:FC Haka.gif FC Haka | 5-0 | 0-1 | 4-0 | 0-1 | 2-3 | 5-0 | 0-1 | 2-0 | 3-1 | 5-1 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | |
HJK | 2-2 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 0-0 | 3-0 | 1-1 | 5-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | |
FC Hämeenlinna | 0-3 | 2-2 | 0-3 | 1-0 | 1-1 | 1-3 | 2-1 | 2-1 | 4-3 | 2-3 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | |
FC Inter | 5-2 | 2-4 | 1-2 | 4-1 | 1-1 | 2-0 | 3-2 | 2-1 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 1-3 | 0-2 | |
Tiedosto:FF Jaron logo.svg FF Jaro | 2-0 | 0-2 | 2-3 | 2-2 | 0-6 | 0-1 | 2-0 | 3-1 | 4-2 | 1-1 | 0-2 | 0-0 | 4-1 | |
FC Jazz | 1-1 | 1-1 | 2-6 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 0-3 | 3-2 | 2-2 | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 2-1 | |
FC Jokerit | 0-0 | 0-0 | 0-1 | 2-2 | 4-0 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 1-2 | 2-0 | 2-4 | 0-1 | 2-0 | |
Tiedosto:Fin-kooteepee-kotka.gif FC KooTeePee | 0-1 | 0-4 | 0-4 | 1-2 | 3-3 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 2-1 | 0-0 | |
KuPS | 0-0 | 0-3 | 0-2 | 0-2 | 0-3 | 1-5 | 0-2 | 2-1 | 1-3 | 1-1 | 2-2 | 1-3 | 0-0 | |
Tiedosto:FC Lahti.gif FC Lahti | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 4-2 | 0-1 | 4-1 | 2-1 | 4-1 | 0-1 | 2-0 | |
MyPa | 3-1 | 2-3 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 3-0 | 4-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 0-1 | 1-2 | |
Tampere Utd | 4-2 | 0-2 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 5-0 | 0-0 | 4-1 | 1-3 | 2-0 | 2-0 | |
TPS | 2-2 | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 1-3 | 3-0 | 4-2 | 0-0 | 2-2 | 1-4 | 1-1 |
Valmentajat
- HJK: Keith Armstrong
- FC Haka: Olli Huttunen
- Tampere Utd: Ari Hjelm
- MyPa: Juha Malinen
- FC Lahti: Harri Kampman
- AC Allianssi: Ari Tiittanen
- FC Inter: Kari Virtanen
- FF Jaro: Sixten Boström
- TPS: Mika Laurikainen
- FC Jokerit: Pasi Rautiainen
- FC Hämeenlinna: Ville Lyytikäinen
- FC Jazz: Seppo Sairanen
- FC KooTeePee: Steven Polack, Janne Hyppönen
- KuPS: Jari Pyykölä, Ismo Lius
Palkinnot
- Vuoden liigapelaaja: Valeri Popovitš, FC Haka
- Vuoden liigatulokas: Juho Mäkelä, HJK
- Vuoden liigamaalivahti: Andras Vilnrotter, HJK
- Vuoden liigapuolustaja: Ville Nylund, HJK
- Vuoden liigakeskikenttäpelaaja: Alexei Eremenko Jr., HJK
- Vuoden liigahyökkääjä: Valeri Popovitš, FC Haka
- Vuoden liigavalmentaja: Keith Armstrong, HJK
- Ilta-Sanomien tähtipelaaja: Valeri Popovitš, FC Haka
- Pohjolan ottelun vakuuttaja: Gabor Szilagyi, FC KooTeePee
Aiheesta muualla
- RSSSF:n tilastot (englanniksi)