Ero sivun ”Maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
→Polkupyörätrial: päivitys |
→Joukkuekilpailu: päivitys |
||
Rivi 1 144: | Rivi 1 144: | ||
|- |
|- |
||
| 2011 Champéry|| {{Ranska}} || {{Saksa}} || {{Sveitsi}} |
| 2011 Champéry|| {{Ranska}} || {{Saksa}} || {{Sveitsi}} |
||
|- |
|||
| 2012 Leogang-Saalfelden|| {{Italia}} || {{Ranska}} || {{Saksa}} |
|||
|- |
|||
| 2013 Pietermaritzburg|| {{Italia}} || {{Ranska}} || {{Saksa}} |
|||
|- |
|||
| 2014 Hafjell-Lillehammer|| {{Ranska}} || {{Sveitsi}} || {{Tsekki}} |
|||
|- |
|||
| 2015 Vallnord|| {{Ranska}} || {{Tanska}} || {{Italia}} |
|||
|- |
|||
| 2016 Nové Město|| {{Ranska}} || {{Tsekki}} || {{Sveitsi}} |
|||
|- |
|||
| 2017 Val di Sole|| {{Sveitsi}} || {{Tanska}} || {{Ranska}} |
|||
|- |
|||
| 2018 Lenzerheide|| {{Sveitsi}} || {{Saksa}} || {{Tanska}} |
|||
|- |
|||
| 2019 Mont-Sainte-Anne|| {{Sveitsi}} || {{Yhdysvallat}} || {{Ranska}} |
|||
|- |
|||
| 2020 Mont-Sainte-Anne|| {{Ranska}} || {{Italia}} || {{Sveitsi}} |
|||
|} |
|} |
||
Versio 23. joulukuuta 2020 kello 22.20
Tätä artikkelia tai sen osaa on pyydetty päivitettäväksi, koska sen sisältö on osin vanhentunut. Voit auttaa Wikipediaa parantamalla artikkelia. Lisää tietoa saattaa olla keskustelusivulla. |
Maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut ovat vuosittain järjestettävät maastopyöräilyn arvokilpailut. Kilpailuissa lajeina ovat maastoajo, alamäkiajo, 4 Cross ja polkupyörätrial. Kilpailun järjestää kansainvälinen pyöräilyliitto UCI ja voittajilla on oikeus pitää sateenkaaripaitaa mestaruuden voittamista seuraavana vuonna. Toisin kuin muissa UCI:n maastopyöräilykilpailuissa maailmanmestaruuskilpailuissa ajajat edustavat kotimaataan eivät tallejaan.
Järjestämispaikat
Vuosi | Maa | Kaupunki |
1990 | Yhdysvallat | Durango |
1991 | Italia | Ciocco |
1992 | Kanada | Bromont |
1993 | Ranska | Métabief |
1994 | Yhdysvallat | Vail |
1995 | Saksa | Kirchzarten |
1996 | Australia | Cairns |
1997 | Sveitsi | Château-d'Œx |
1998 | Kanada | Mont Sainte-Anne |
1999 | Ruotsi | Åre |
2000 | Espanja | Sierra Nevada |
2001 | Yhdysvallat | Vail |
2002 | Itävalta | Kaprun |
2003 | Sveitsi | Lugano |
2004 | Ranska | Les Gets |
2005 | Italia | Livigno |
2006 | Uusi-Seelanti | Rotorua |
2007 | Yhdistynyt kuningaskunta | Fort William |
2008 | Italia | Val di Sole |
2009 | Australia | Canberra |
2010 | Kanada | Mont Sainte Anne |
2011 | Sveitsi | Champéry |
2012 | Itävalta | Leogang–Saalfelden |
2013 | Etelä-Afrikka | Pietermaritzburg |
2014 | Norja | Lillehammer |
2015 | Andorra | Vallnord |
2016 | Italia Tšekki |
Val di Sole Nové Město na Moravě |
2017 | Italia Australia |
Val di Sole Cairns |
2018 | Sveitsi | Lenzerheide |
2019 | Kanada | Mont-Sainte-Anne |
2020 | Saksa Itävalta |
Albstadt Leogang-Saalfelden |
Tulokset
Maastoajo
- Miehet
Mitalitaulukko
Sij | Urheilija | Maa | Yhteensä | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nino Schurter | 8 | 2 | 10 | ||
2 | Julien Absalon | 5 | 2 | 2 | 9 | |
3 | Henrik Djernis | 3 | 1 | 4 | ||
4 | Roland Green | 2 | 1 | 3 | ||
5 | Thomas Frischknecht | 1 | 4 | 2 | 7 | |
6 | Jaroslav Kulhavy | 1 | 3 | 0 | 4 | |
7 | Christoph Sauser | 1 | 2 | 1 | 4 | |
8 | Miguel Martinez | 1 | 2 | 3 | ||
9 | Filip Meirhaeghe | 1 | 1 | 2 | 4 | |
10 | Bart Brentjens | 1 | 2 | 3 | ||
José Antonio Hermida | 1 | 2 | 3 | |||
12 | Ned Overend | 1 | 1 | 2 | ||
Hubert Pallhuber | 1 | 1 | 2 | |||
14 | John Tomac | 1 | 1 | |||
Cristophe Dupouey | 1 | 1 | ||||
Michael Rasmussen | 1 | 1 | ||||
17 | Florian Vogel | 1 | 2 | 3 | ||
18 | Mathias Flückiger | 1 | 1 | 2 | ||
Ralph Näf | 1 | 1 | 2 | |||
20 | Cédric Ravanel | 1 | 1 | |||
Gerhard Kerschbaumer | 1 | 1 | ||||
Jerome Chiotti | 1 | 1 | ||||
Lukas Flückiger | 1 | 1 | ||||
Manuel Fumic | 1 | 1 | ||||
Marcel Gerritsen | 1 | 1 | ||||
Rune Høydahl | 1 | 1 | ||||
Ryder Hesjedal | 1 | 1 | ||||
Tinker Juarez | 1 | 1 | ||||
29 | Jan Erik Østergaard | 0 | 2 | 2 | ||
30 | Burry Stander | 1 | 1 | |||
David Baker | 1 | 1 | ||||
Fredrik Kessiakoff | 1 | 1 | ||||
Luca Bramati | 1 | 1 | ||||
Marco Aurelio Fontana | 1 | 1 | ||||
Mathieu van der Poel | 1 | 1 | ||||
Ondřej Cink | 1 | 1 | ||||
Roel Paulissen | 1 | 1 | ||||
Stéphane Tempier | 1 | 1 | ||||
Thomas Litscher | 1 | 1 | ||||
Tim Gould | 1 | 1 |
- Mitalitaulukko
- Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
1990 Durango | Juli Furtado | Sara Ballantyne | Ruthie Matthes | |||
1991 Ciocco | Ruthie Matthes | Eva Orvosova | Silvia Furst | |||
1992 Bromont | Silvia Furst | Alison Sydor | Ruthie Matthes | |||
1993 Métabief | Paola Pezzo | Jeannie Longo | Ruthie Matthes | |||
1994 Vail | Alison Sydor | Susan De Mattei | Sara Ballantyne | |||
1995 Kirchzarten | Alison Sydor | Silvia Furst | Chantal Daucourt | |||
1996 Cairns | Alison Sydor | Ruthie Matthes | Maria Paola Turcutto | |||
1997 Château-d'Œx | Paola Pezzo | Nadia De Negri | Margarita Fullana | |||
1998 Mont Sainte-Anne | Laurence Leboucher | Gunn-Rita Dahle | Alison Sydor | |||
1999 Åre | Margarita Fullana | Alison Sydor | Paola Pezzo | |||
2000 Sierra Nevada | Margarita Fullana | Alison Sydor | Paola Pezzo | |||
2001 Vail | Alison Dunlap | Alison Sydor | Sabine Spitz | |||
2002 Kaprun | Gunn-Rita Dahle | Anna Szafraniec | Sabine Spitz | |||
2003 Lugano | Sabine Spitz | Alison Sydor | Irina Kalentjeva | |||
2004 Les Gets | Gunn-Rita Dahle | Maja Wloszczowska | Alison Sydor | |||
2005 Livigno | Gunn-Rita Dahle | Maja Wloszczowska | Petra Henzi | |||
2006 Rotorua | Gunn-Rita Dahle | Irina Kalentjeva | Marie-Helene Premont | |||
2007 Fort William | Irina Kalentjeva | Sabine Spitz | Jingjing Wang | |||
2008 Val di Sole | Margarita Fullana | Sabine Spitz | Irina Kalentjeva | |||
2009 Canberra | Irina Kalentjeva | Lene Byberg | Willow Koerber | |||
2010 Mont Sainte Anne | Maja Włoszczowska | Irina Kalentjeva | Willow Koerber | |||
2011 Champéry | Catharine Pendrel | Maja Włoszczowska | Eva Lechner | |||
2012 Leogang-Saafelden | Julie Bresset | Gunn-Rita Dahle Flesjå | Georgia Gould | |||
2013 Pietermaritzburg-Leogang | Julie Bresset | Maja Włoszczowska | Esther Süss | |||
2014 Lillehammer | Catharine Pendrel | Irina Kalentieva | Lea Davison | |||
2015 Vallnord | Pauline Ferrand-Prévot | Irina Kalentieva | Yana Belomoyna | |||
2016 Nové Město | Annika Langvad | Lea Davison | Emily Batty | |||
2017 Cairns | Jolanda Neff | Annie Last | Pauline Ferrand-Prévot | |||
2018 Lenzerheide | Kate Courtney | Annika Langvad | Emily Batty | |||
2019 Mont-Sainte-Anne | Pauline Ferrand-Prévot | Jolanda Neff | Rebecca McConnell |
- Mitalitaulukko
Sij | Urheilija | Maa | Yhteensä | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Gunn-Rita Dahle | 4 | 2 | 0 | 6 | |
2 | Alison Sydor | 3 | 5 | 2 | 10 | |
3 | Margarita Fullana | 3 | 0 | 1 | 4 | |
4 | Irina Kalentjeva | 2 | 1 | 2 | 5 | |
5 | Paola Pezzo | 2 | 0 | 2 | 4 | |
6 | Pauline Ferrand-Prévot | 2 | 1 | 3 | ||
7 | Catharine Pendrel | 2 | 2 | |||
Julie Bresset | 2 | 2 | ||||
9 | Maja Włoszczowska | 1 | 4 | 0 | 5 | |
10 | Sabine Spitz | 1 | 2 | 2 | 5 | |
11 | Ruthie Matthes | 1 | 1 | 3 | 5 | |
12 | Silvia Furst | 1 | 1 | 1 | 3 | |
13 | Annika Langvad | 1 | 1 | 2 | ||
Jolanda Neff | 1 | 1 | 2 | |||
15 | Alison Dunlap | 1 | 1 | |||
Juli Furtado | 1 | 1 | ||||
Kate Courtney | 1 | 1 | ||||
Laurence Leboucher | 1 | 1 | ||||
19 | Rebecca McConnell | 1 | 1 |
Alamäkiajo
- Miehet
- Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
1990 Durango | Cindy Devine | Elladee Brown | Penny Davidson | |||
1991 Ciocco | Giovanna Bonazzi | Nathalie Fiat | Cindy Devine | |||
1992 Bromont | Juli Furtado | Kim Sonier | Cindy Devine | |||
1993 Métabief | Giovanna Bonazzi | Kim Sonier | Missy Giove | |||
1994 Vail | Missy Giove | Sophie Kempf | Giovanna Bonazzi | |||
1995 Kirchzarten | Leigh Donovan | Mercedes Gonzalez | Giovanna Bonazzi | |||
1996 Cairns | Anne-Caroline Chausson | Leigh Donovan | Missy Giove | |||
1997 Château-d'Œx | Anne-Caroline Chausson | Marielle Saner | Katja Repo | |||
1998 Mont Sainte-Anne | Anne-Caroline Chausson | Nolvenn LeCaer | Cheri Elliott | |||
1999 Åre | Anne-Caroline Chausson | Katja Repo | Sari Jorgensen | |||
2000 Sierra Nevada | Anne-Caroline Chausson | Katja Repo | Marla Streb | |||
2001 Vail | Anne-Caroline Chausson | Fionn Griffiths | Leigh Donovan | |||
2002 Kaprun | Anne-Caroline Chausson | Fionn Griffiths | Missy Giove | |||
2003 Lugano | Anne-Caroline Chausson | Sabrina Jonnier | Nolvenn Le Caer | |||
2004 Les Gets | Vanessa Quin | Mio Suemasa | Celine Gros | |||
2005 Livigno | Anne-Caroline Chausson | Sabrina Jonnier | Emmeline Ragot | |||
2006 Rotorua | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley | Rachel Atherton | |||
2007 Fort William | Sabrina Jonnier | Rachel Atherton | Tracey Hannah | |||
2008 Val di Sole | Rachel Atherton | Sabrina Jonnier | Emmeline Ragot | |||
2009 Canberra | Emmeline Ragot | Tracy Moseley | Kathleen Pruitt | |||
2010 Mont Sainte Anne | Tracy Moseley | Sabrina Jonnier | Emmeline Ragot | |||
2011 Champéry | Emmeline Ragot | Rachel Atherton | Claire Buchar | |||
2012 Leogang-Saafelden | Morgane Charre | Emmeline Ragot | Manon Carpenter | |||
2013 Pietermaritzburg | Rachel Atherton | Emmeline Ragot | Tracey Hannah | |||
2014 Hafjell/Lillehammer | Manon Carpenter | Rachel Atherton | Tahnée Seagrave | |||
2015 Vallnord | Rachel Atherton | Manon Carpenter | Tracey Hannah | |||
2016 Val di Sole | Rachel Atherton | Myriam Nicole | Tracey Hannah | |||
2017 Cairns | Miranda Miller | Myriam Nicole | Tracey Hannah | |||
2018 Lenzerheide | Rachel Atherton | Tahnée Seagrave | Myriam Nicole | |||
2019 Mont-Sainte-Anne | Myriam Nicole | Tahnée Seagrave | Marine Cabirou | |||
2020 Leogang | Camille Balanche | Myriam Nicole | Monika Hrastnik |
Dual
- Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
2000 Sierra Nevada | Wade Bootes | Brian Lopes | Mickael Deldycke | |||
2001 Vail | Brian Lopes | Cedric Gracia | Wade Bootes |
- Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
2000 Sierra Nevada | Anne-Caroline Chausson | Tara Llanes | Sabrina Jonnier | |||
2001 Vail | Anne-Caroline Chausson | Katrina Miller | Tara Llanes |
4-Cross
- Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
2002 Kaprun | Brian Lopes | Cedric Gracia | Eric Carter | |||
2003 Lugano | Michal Prokop | Eric Carter | Brian Lopes | |||
2004 Les Gets | Eric Carter | Mickael Deldycke | Michal Prokop | |||
2005 Livigno | Brian Lopes | Jared Graves | Mickael Deldycke | |||
2006 Rotorua | Michal Prokop | Roger Rinderknecht | Guido Tschugg | |||
2007 Fort William | Brian Lopes | Romain Saladini | Jurg Meijer | |||
2008 Val di Sole | Rafael Alvarez De Lara Lu | Roger Rinderknecht | Mickael Deldycke | |||
2009 Canberra | Jared Graves | Romain Saladini | Jakub Riha | |||
2010 Mont Sainte Anne | Tomas Slavik | Jared Graves | Michal Prokop | |||
2011 Champeéry | Michal Prokop | Roger Rinderknecht | Joost Wichman | |||
2012 Leogang-Saalfelden | Roger Rinderknecht | Michael Mèchura | Tomáš Slavík | |||
2013 Leogang-Saalfelden | Joost Wichman | Michael Mèchura | Quentin Derbier | |||
2014 Leogang-Saalfelden | Tomáš Slavík | Michael Mèchura | Simon Waldburger |
- Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
2002 Kaprun | Anne-Caroline Chausson | Katrina Miller | Sabrina Jonnier | |||
2003 Lugano | Anne-Caroline Chausson | Sabrina Jonnier | Jill Kintner | |||
2004 Les Gets | Jana Horakova | Jill Kintner | Tara Llanes | |||
2005 Livigno | Jill Kintner | Katrina Miller | Tara Llanes | |||
2006 Rotorua | Jill Kintner | Anneke Beerten | Anita Molcik | |||
2007 Fort William | Jill Kintner | Anneke Beerten | Melissa Buhl | |||
2008 Val di Sole | Melissa Buhl | Jana Horakova | Romana Labounkova | |||
2009 Canberra | Caroline Buchanan | Jill Kintner | Melissa Buhl | |||
2010 Mont Sainte Anne | Caroline Buchanan | Jana Horakova | Romana Labounkova | |||
2011 Champéry | Anneke Beerten | Fionn Griffiths | Céline Gros | |||
2012 Leogang-Saalfelden | Anneke Beerten | Romana Labounková | Céline Gros | |||
2013 Leogang-Saalfelden | Caroline Buchanan | Katy Curd | Céline Gros | |||
2014 Leogang-Saalfelden | Katy Curd | Anneke Beerten | Steffi Marth |
Joukkueviesti
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
1999 Åre | Espanja | Ranska | Kanada |
2000 Sierra Nevada | Espanja | Sveitsi | Italia |
2001 Vail | Kanada | Australia | Espanja |
2002 Kaprun | Kanada | Ranska | Sveitsi |
2003 Lugano | Puola | Sveitsi | Kanada |
2004 Les Gets | Kanada | Sveitsi | Puola |
2005 Livigno | Espanja | Italia | Ranska |
2006 Rotorua | Sveitsi | Italia | Puola |
2007 Fort William | Sveitsi | Puola | Yhdysvallat |
2008 Val di Sole | Ranska | Sveitsi | Italia |
2009 Canberra | Italia | Kanada | Ranska |
2010 Mont Sainte Anne | Sveitsi | Saksa | Tšekki |
2011 Champéry | Ranska | Sveitsi | Italia |
2012 Leogang-Salfelden | Italia | Ranska | Saksa |
Polkupyörätrial
- Miehet - 20"
- Miehet - 26"
- Naiset
Joukkuekilpailu
Vuosi ja kilpailupaikka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
2008 Val di Sole | Espanja | Ranska | Sveitsi |
2009 Canberra | Espanja | Ranska | Belgia |
2010 Mont Sainte Anne | Espanja | Ranska | Saksa |
2011 Champéry | Ranska | Saksa | Sveitsi |
2012 Leogang-Saalfelden | Italia | Ranska | Saksa |
2013 Pietermaritzburg | Italia | Ranska | Saksa |
2014 Hafjell-Lillehammer | Ranska | Sveitsi | Tšekki |
2015 Vallnord | Ranska | Tanska | Italia |
2016 Nové Město | Ranska | Tšekki | Sveitsi |
2017 Val di Sole | Sveitsi | Tanska | Ranska |
2018 Lenzerheide | Sveitsi | Saksa | Tanska |
2019 Mont-Sainte-Anne | Sveitsi | Yhdysvallat | Ranska |
2020 Mont-Sainte-Anne | Ranska | Italia | Sveitsi |
Katso myös
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut Wikimedia Commonsissa