36 748
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
p (kh) |
||
1,4-litrainen perusmoottori oli ennallaan. Vanhat 1,6- ja 1,8-litraiset sen sijaan korvasi uusi 16-venttiilinen 1,6, jossa oli tehoa 110 hevosvoimaa. Sen yläpuolelle tuli 2,0-litrainen (135 hv). Kolmas uutuus oli 110-hevosvoimainen 2,0 HDi, joka tuli aikaisemman (90 hv) version rinnalle.
Exclusiven ja VTS:n vakiovarustukseen lisättiin automaatti-ilmastointi ja ajotietokone. Verhoilukankaat<ref>{{Verkkoviite|osoite = http://www.ajovalo.net/Mallit/Kuvat/01XsaraColours.jpg|nimeke = Xsara 2001 – ulkovärit ja sisustusvaihtoehdot|julkaisu = |julkaisija = Ajovalo.net|viitattu = 27.6.2015|tekijä = |ajankohta = }}</ref> olivat uusia. Ilmastointi tuli vakioksi vuosimallin 2002 autoihin. Se oli perusmallissa manuaalinen ja muissa automaattinen. Syksystä 2002 lähtien tarjolle tuli myös Xsara X4 -erikoismalli, johon kuului SX:n lisäksi kevytmetallivanteet,
Keväällä 2003 Xsara koki toisen faceliftinsä. Etupuskuri vaihdettiin uuteen, ja sumuvalot siirtyivät sinne. Samalla keulan ilmettä piristettiin uusilla kromikoristeilla. Värivalikoimaan tuli kaksi uutta vaihtoehtoa, sekä VTR- ja VTS-malleihin myös uusi verhoilu. Kojelaudan väri oli entistä vaaleampi ja kromikoristeita oli enemmän.
Xsaran seuraaja C4 saapui vuoden 2004 lopussa. Xsara Break pysyi kuitenkin yhä mallistossa, sillä C4:stä ei ollut suunnitteilla farmaria. Break nimettiin X-Wagoniksi, ja varusteina oli entisen SX:n lisäksi
== Katso myös ==
|