Suomi–Ruotsi-maaottelu 2008

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi–Ruotsi-maaottelu vuonna 2008 kilpailtiin 29.–30. elokuuta Helsingin olympiastadionilla.

Kilpailussa Suomen miehet voittivat Ruotsin pistein 215–193, naiset puolestaan hävisivät pistein 197,5–209,5.

Loppupisteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet
Joukkue 1. päivä 2. päivä Yhteensä
Suomen lippu Suomi 100 115 215
Ruotsin lippu Ruotsi 103 90 193
Naiset
Suomen lippu Suomi 98 99,5 197,5
Ruotsin lippu Ruotsi 106 103,5 209,5
Pojat
Ruotsin lippu Ruotsi 118
Suomen lippu Suomi 81
Tytöt
Ruotsin lippu Ruotsi 117
Suomen lippu Suomi 84

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
29.8.
Kultaa Stefan Tärnhuvud Ruotsin lippu 10,53 Pisteet: Suomen lippu 12–10 Ruotsin lippu
Hopeaa Hannu Ali-Huokuna Suomen lippu 10,56
Pronssia Visa Hongisto Suomen lippu 10,62
4. Jonathan Åstrand Suomen lippu 10,71
5. Per Strandquist Ruotsin lippu 10,78
6. Christofer Sandin Ruotsin lippu 10,81
 
200 m
30.8.
Kultaa Visa Hongisto Suomen lippu 20,88 Pisteet: Suomen lippu 13–9 Ruotsin lippu
Hopeaa Stefan Tärnhuvud Ruotsin lippu 21,30
Pronssia Lauri Kohtamäki Suomen lippu 21,31
4. Alexander Nordkvist Ruotsin lippu 21,32
5. Hannu Ali-Huokuna Suomen lippu 21,32
6. Nil de Oliveira Ruotsin lippu 21,38
 
400 m
29.8.
Kultaa Matti Välimäki Suomen lippu 47,18 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Nil de Oliveira Ruotsin lippu 47,24
Pronssia Alexander Nordkvist Ruotsin lippu 47,72
4. Fredrik Johansson Ruotsin lippu 47,84
5. Juhani Mikkola Suomen lippu 48,78
6. Tatu Markkila Suomen lippu 48,84
 
800 m
29.8.
Kultaa Mikko Lahtio Suomen lippu 1.48,37 Pisteet: Suomen lippu 13–9 Ruotsin lippu
Hopeaa Joni Jaako Ruotsin lippu 1.49,18
Pronssia Niclas Sandells Suomen lippu 1.49,48
4. Robin Rohlén Ruotsin lippu 1.49,54
5. Robert Rotkirch Suomen lippu 1.50,16
6. Albin Johansson Ruotsin lippu 1.50,29
 
1 500 m
30.8.
Kultaa Jonas Hamm Suomen lippu 3.49,69 Pisteet: Suomen lippu 13–9 Ruotsin lippu
Hopeaa Johan Wallerstein Ruotsin lippu 3.50,76
Pronssia Mikael Bergdahl Suomen lippu 3.50,86
4. John Laselle Ruotsin lippu 3.52,17
5. Niclas Sandells Suomen lippu 3.53,06
6. Erik Emilsson Ruotsin lippu 3.55,14
 
5 000 m
29.8.
Kultaa Erik Sjöqvist Ruotsin lippu 14.09,16 Pisteet: Suomen lippu 6–16 Ruotsin lippu
Hopeaa Oskar Käck Ruotsin lippu 14.10,53
Pronssia Fredrik Uhrbom Ruotsin lippu 14.11,08
4. Henri Manninen Suomen lippu 14.15,20
5. Matti Räsänen Suomen lippu 14.16,11
6. Jussi Utriainen Suomen lippu 14.22,04
 
10 000 m
30.8.
Kultaa Erik Sjöqvist Ruotsin lippu 29.25,49 Pisteet: Suomen lippu 8–14 Ruotsin lippu
Hopeaa Henrik Skoog Ruotsin lippu 29.26,41
Pronssia Jussi Utriainen Suomen lippu 29.32,80
4. Obed Kipkurui Suomen lippu 29.39,23
5. Kristian Algers Ruotsin lippu 29.48,27
6. Miika Takala Suomen lippu 30.12,75
 
3 000 m ej
29.8.
Kultaa Jukka Keskisalo Suomen lippu 8.36,08 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Per Jacobsen Ruotsin lippu 8.36,76
Pronssia Henrik Skoog Ruotsin lippu 8.42,74
4. Erik Emilsson Ruotsin lippu 8.53,33
5. Joonas Harjamäki Suomen lippu 8.58,62
6. Mikael Talasjoki Suomen lippu 9.03,70
 
110 m aj
30.8.
Kultaa Robert Kronberg Ruotsin lippu 13,57 Pisteet: Suomen lippu 12–10 Ruotsin lippu
Hopeaa Juha Sonck Suomen lippu 13,90
Pronssia Vesa Korjus Suomen lippu 14,08
4. Otto Kilpi Suomen lippu 14,21
5. Joakim Blaschke Ruotsin lippu 14,45
6. Nicklas Wiberg Ruotsin lippu 14,65
 
400 m aj
30.8.
Kultaa Janne Mäkelä Suomen lippu 50,73 Pisteet: Suomen lippu 12–10 Ruotsin lippu
Hopeaa Henrik Encke Ruotsin lippu 51,40
Pronssia Ari-Pekka Lattu Suomen lippu 51,77
4. Niklas Larsson Ruotsin lippu 52,36
5. Nicklas Wiberg Ruotsin lippu 52,84
6. Toni Sofronjuk Suomen lippu 53,33
 
4 × 100m
29.8.
1. Ruotsin lippu Ruotsi
Benjamin Olsson
Per Strandquist
Christofer Sandin
Stefan Tärnhuvud
39,91 Pisteet: Suomen lippu 0–5 Ruotsin lippu
2. Suomen lippu Suomi
Hannu Ali-Huokuna
Visa Hongisto
Jonathan Åstrand
Lauri Kohtamäki
DQ
 
4 × 400m
30.8.
1. Suomen lippu Suomi
Janne Mäkelä
Mikko Lahtio
Visa Hongisto
Matti Välimäki
3.09,03 Pisteet: Suomen lippu 5–2 Ruotsin lippu
2. Ruotsin lippu Ruotsi
Fredrik Johansson
Niklas Larsson
Alexander Nordkvist
Nil de Oliveira
3.10,32
 
Korkeushyppy
29.8.
Kultaa Linus Thörnblad Ruotsin lippu 228 Pisteet: Suomen lippu 7–15 Ruotsin lippu
Hopeaa Stefan Holm Ruotsin lippu 226
Pronssia Osku Torro Suomen lippu 224
4. Mehdi Alkhatib Ruotsin lippu 218
5. Jussi Viita Suomen lippu
Mauri Kaattari Suomen lippu
210
 
Seiväshyppy
30.8.
Kultaa Alhaji Jeng Ruotsin lippu
Jesper Fritz Ruotsin lippu
550 Pisteet: Suomen lippu 9–13 Ruotsin lippu
Hopeaa
Pronssia Eemeli Salomäki Suomen lippu 550
4. Vesa Rantanen Suomen lippu
Mikael Westö Suomen lippu
530
6. Gustaf Hultgren Ruotsin lippu 500
 
Pituushyppy
30.8.
Kultaa Petteri Lax Suomen lippu 788 Pisteet: Suomen lippu 15–7 Ruotsin lippu
Hopeaa Juho-Matti Pimiä Suomen lippu 786
Pronssia Michel Tornéus Ruotsin lippu 776
4. Otto Kilpi Suomen lippu 759 (2,3)
5. Daniel Arnsten Ruotsin lippu 755
6. Robert Bagge Ruotsin lippu 751
 
Kolmiloikka
29.8.
Kultaa Aleksi Tammentie Suomen lippu 15,84 (3,0) Pisteet: Suomen lippu 13–9 Ruotsin lippu
Hopeaa Andreas Otterling Ruotsin lippu 15,58 (2,9)
Pronssia Johan Meriluoto Suomen lippu 15,54
4. Erik Eriksson Ruotsin lippu 15,36
5. Ville Välimäki Suomen lippu 15,25 (2,4)
6. Martin Eriksson Ruotsin lippu 14,88
 
Kuulantyöntö
30.8.
Kultaa Robert Häggblom Suomen lippu 19,57 Pisteet: Suomen lippu 13–9 Ruotsin lippu
Hopeaa Niklas Arrhenius Ruotsin lippu 17,92
Pronssia Seppo Kujala Suomen lippu 17,51
4. Simon Gustafsson Ruotsin lippu 17,30
5. Mikko Viitamaa Suomen lippu 17,20
6. Mats Olsson Ruotsin lippu 16,58
 
Kiekonheitto
29.8.
Kultaa Frantz Kruger Suomen lippu 63,08 Pisteet: Suomen lippu 14–8 Ruotsin lippu
Hopeaa Per Rosell Ruotsin lippu 59,72
Pronssia Mika Loikkanen Suomen lippu 59,68
4. Mikko Kyyrö Suomen lippu 58,22
5. Niklas Arrhenius Ruotsin lippu 57,74
6. Ulf Ankarling Ruotsin lippu 52,23
 
Moukarinheitto
29.8.
Kultaa Olli-Pekka Karjalainen Suomen lippu 77,31 Pisteet Suomen lippu 15–7 Ruotsin lippu
Hopeaa David Söderberg Suomen lippu 71,34
Pronssia Mattias Jons Ruotsin lippu 69,93
4. Juha Kauppinen Suomen lippu 67,08
5. Markus Johansson Ruotsin lippu 63,15
6. Stefan Kvist Ruotsin lippu 62,53
 
Keihäänheitto
30.8.
Kultaa Tero Järvenpää Suomen lippu 84,53 Pisteet: Suomen lippu 15–7 Ruotsin lippu
Hopeaa Tero Pitkämäki Suomen lippu 84,00
Pronssia Magnus Arvidsson Ruotsin lippu 80,52
4. Antti Ruuskanen Suomen lippu 78,96
5. Jonas Lohse Ruotsin lippu 78,14
6. Daniel Ragnvaldsson Ruotsin lippu 76,06
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
29.8.
Kultaa Sari Keskitalo Suomen lippu 11,53 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Emma Rienas Ruotsin lippu 11,69
Pronssia Lena Berntsson Ruotsin lippu 11,72
4. Julia Skugge Ruotsin lippu 11,77
5. Jenna Jokela Suomen lippu 11,87
6. Anna Heiniö Suomen lippu 11,87
7. Hanna-Maria Seppälä 14,42
 
200 m
30.8.
Kultaa Sari Keskitalo Suomen lippu 23,45 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Jessica Samuelsson Ruotsin lippu 24,20
Pronssia Nina Runvik Ruotsin lippu 24,31
4. Malin Ström Ruotsin lippu 24,37
5. Seyi Omojuwa Suomen lippu 24,42
6. Jasmin Showlah Suomen lippu 25,58
 
400 m
29.8.
Kultaa Helene Nordquist Ruotsin lippu 54,49 Pisteet: Suomen lippu 8–14 Ruotsin lippu
Hopeaa Karin Storbacka Suomen lippu 54,57
Pronssia Pernilla Tornemark Ruotsin lippu 55,43
4. Josefin Magnusson Ruotsin lippu 55,70
5. Sanna Aaltonen Suomen lippu 55,97
6. Carla Bosco Suomen lippu 56,49
 
800 m
30.8.
Kultaa Sofia Öberg Ruotsin lippu 2.07,09 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Karin Storbacka Suomen lippu 2.07,17
Pronssia Johanna Hallberg Ruotsin lippu 2.07,29
4. Suvi Selvenius Suomen lippu 2.07,31
5. Minna Järvenpää Suomen lippu 2.08,30
6. Kajsa Haglund Ruotsin lippu 2.08,83
 
1 500 m
29.8.
Kultaa Mari Järvenpää Suomen lippu 4.14,58 Pisteet: Suomen lippu 12–10 Ruotsin lippu
Hopeaa Ulrika Johansson Ruotsin lippu 4.16,46
Pronssia Annika Rikberg Suomen lippu 4.16,61
4. Charlotte Schönbeck Ruotsin lippu 4.17,66
5. Kajsa Haglund Ruotsin lippu 4.20,04
6. Heidi Eriksson Suomen lippu 4.33,09
 
5 000 m
30.8.
Kultaa Lisa Blommé Ruotsin lippu 16.15,18 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Mari Järvenpää Suomen lippu 16.27,31
Pronssia Hanna Karlsson Ruotsin lippu 16.27,98
4. Saara Pekkarinen Suomen lippu 16.42,83
5. Sanni Klemelä Suomen lippu 16.53,03
6. Johanna Bohlin Ruotsin lippu 16.54,90
 
10 000 m
29.8.
Kultaa Lilian Magnusson Ruotsin lippu 34.31,05 Pisteet: Suomen lippu 6–16 Ruotsin lippu
Hopeaa Lena Gavelin Ruotsin lippu 34.33,10
Pronssia Anna Rahm Ruotsin lippu 34.36,56
4. Mira Tuominen Suomen lippu 34.38,68
5. Maija Oravamäki Suomen lippu 34.46,62
6. Jaana Niemelä Suomen lippu 34.52,28
 
3 000 m ej
30.8.
Kultaa Ulrika Johansson Ruotsin lippu 9.56,48 Pisteet: Suomen lippu 10–11 Ruotsin lippu
Hopeaa Sandra Eriksson Suomen lippu 10.07,05
Pronssia Lena Örn Ruotsin lippu 10.08,67
4. Sara Sajanti Suomen lippu 10.31,11
5. Eeva Sajanti Suomen lippu 10.33,23
6. Christin Johansson Ruotsin lippu DNF
 
100 m aj
30.8.
Kultaa Johanna Halkoaho Suomen lippu 13,53 Pisteet: Suomen lippu 9–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Lena Berntsson Ruotsin lippu 13,74
Pronssia Emma Magnusson Ruotsin lippu 13,87
4. Jessica Samuelsson Ruotsin lippu 13,92
5. Emma Montell Suomen lippu 14,04
6. Elisa Hakamäki Suomen lippu DQ
 
400 m aj
29.8.
Kultaa Frida Persson Ruotsin lippu 59,85 Pisteet: Suomen lippu 8–14 Ruotsin lippu
Hopeaa Ulrika Johansson Ruotsin lippu 1.00,05
Pronssia Jenniina Halkoaho Suomen lippu 1.00,22
4. Emma Millard Suomen lippu 1.00,59
5. Emilia Granqvist Ruotsin lippu 1.01,16
6. Noora Toivo Suomen lippu 1.01,52
 
4x100m
29.8.
1. Ruotsin lippu Ruotsi
Emma Rienas
Lena Berntsson
Julia Skugge
Carolina Klüft
45,15 Pisteet: Suomen lippu 2–5 Ruotsin lippu
2. Suomen lippu Suomi
Anna Heiniö
Sari Keskitalo
Seyi Omojuwa
Jenna Jokela
45,27
 
4x400m
30.8.
1. Suomen lippu Suomi
Jenniina Halkoaho
Sanna Aaltonen
Sari Keskitalo
Karin Storbacka
3.37,02 Pisteet: Suomen lippu 5–2 Ruotsin lippu
2. Ruotsin lippu Ruotsi
Pernilla Tornemark
Josefin Magnusson
Ulrika Johansson
Helene Nordquist
3.37,48
 
Korkeushyppy
30.8.
Kultaa Emma Green Ruotsin lippu 190 Pisteet: Suomen lippu 8,5–13,5 Ruotsin lippu
Hopeaa Mari Sepänmaa Suomen lippu
Jenny Isgren Ruotsin lippu
177
Pronssia
4. Tiina Hakanen Suomen lippu 174
5. Erika Wiklund Ruotsin lippu 174
6. Linda Sandblom Suomen lippu 174
 
Seiväshyppy
29.8.
Kultaa Minna Nikkanen Suomen lippu 420 Pisteet: Suomen lippu 16–5 Ruotsin lippu
Hopeaa Vanessa Vandy Suomen lippu 406
Pronssia Eeva Niemelä Suomen lippu 383
4. Petra Olsen Ruotsin lippu 383
5. Malin Dahlström Ruotsin lippu 365
6. Hanna-Mia Persson Ruotsin lippu NH
 
Pituushyppy
29.8.
Kultaa Carolina Klüft Ruotsin lippu 644 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Susanna Rajamäki Suomen lippu 627
Pronssia Jessica Samuelsson Ruotsin lippu 622
4. Noora Pesola Suomen lippu 613
5. Marika Partinen Suomen lippu 607
6. Malin Olsson Ruotsin lippu 565
 
Kolmiloikka
30.8.
Kultaa Carolina Klüft Ruotsin lippu 13,83 Pisteet: Suomen lippu 11–11 Ruotsin lippu
Hopeaa Elina Sorsa Suomen lippu 13,30
Pronssia Sohvi Seppälä Suomen lippu 12,79
4. Sara Brankell Ruotsin lippu 12,79
5. Sofi Fagerholm Suomen lippu 12,77
6. Angelica Ström Ruotsin lippu 12,46
 
Kuulantyöntö
29.8.
Kultaa Helena Engman Ruotsin lippu 16,99 Pisteet: Suomen lippu 10–12 Ruotsin lippu
Hopeaa Johanna Pulkkinen Suomen lippu 15,14
Pronssia Catarina Andersson Ruotsin lippu 14,91
4. Niina Kelo Suomen lippu 14,82
5. Suvi Helin Suomen lippu 14,15
6. Carolina Hjelt Ruotsin lippu 13,67
 
Kiekonheitto
30.8.
Kultaa Anna Söderberg Ruotsin lippu 61,87 Pisteet: Suomen lippu 11–11 Ruotsin lippu
Hopeaa Tanja Mäkinen Suomen lippu 54,26
Pronssia Anita Hietalahti Suomen lippu 53,93
4. Sofia Larsson Ruotsin lippu 51,11
5. Sanna Kämäräinen Suomen lippu 49,44
6. Maria Pettersson Ruotsin lippu 49,18
 
Moukarinheitto
30.8.
Kultaa Merja Korpela Suomen lippu 68,25 Pisteet: Suomen lippu 15–7 Ruotsin lippu
Hopeaa Lena Solvin Suomen lippu 64,59
Pronssia Marie Hilmersson Ruotsin lippu 62,69
4. Annika Nurminen Suomen lippu 62,13
5. Tracey Andersson Ruotsin lippu 60,86
6. Karin Engström Ruotsin lippu 59,03
 
Keihäänheitto
29.8.
Kultaa Mikaela Ingberg Suomen lippu 59,51 Pisteet: Suomen lippu 16–6 Ruotsin lippu
Hopeaa Kirsi Ahonen Suomen lippu 57,52
Pronssia Taina Kolkkala Suomen lippu 56,10
4. Annika Petersson Ruotsin lippu 53,29
5. Anna Wessman Ruotsin lippu 51,17
6. Marléne Lindström Ruotsin lippu 49,63
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Kävelymaaottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kävelymaaottelu on oma erillinen ottelunsa. Loppupisteet Suomen lippu 24–20 Ruotsin lippu

Laji Sijoitukset Selostus
Miehet 10 000 m kävely
29.8.
Kultaa Anatole Ibanéz Ruotsin lippu 42.22,1 Pisteet: Suomen lippu 11 – 11 Ruotsin lippu
Hopeaa Antti Kempas Suomen lippu 42.51,5
Pronssia Aku Partanen Suomen lippu 43.57,1
4. Fredrik Svensson Ruotsin lippu 44.24,1
5. Heikki Kukkonen Suomen lippu 44.37,6
6. Perseus Ibanéz Ruotsin lippu 45.24,0
 
Naiset 5 000 m kävely
29.8.
Kultaa Marja Penttinen Suomen lippu 22.32,5 Pisteet: Suomen lippu 13 – 9 Ruotsin lippu
Hopeaa Monica Svensson Ruotsin lippu 22.42,3
Pronssia Karoliina Kaasalainen Suomen lippu 23.50,4
4. Mari Olsson Ruotsin lippu 24.05,4
5. Kati Penttinen Suomen lippu 25.15,0
6. Ellinor Hogrell Ruotsin lippu 27.28,6
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]