Nyrkkeily kesäolympialaisissa 1936

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Berliinin 1936 kesäolympialaisten nyrkkeily järjestettiin Deutschlandhallessa, johon mahtui noin 20 000 katsojaa. Samassa hallissa käytiin kisojen painikilpailut.

Kilpailuihin osallistui kahdeksassa sarjassa yhteensä 183 nyrkkeilijää, jotka edustivat 32 maata. Kilpailuja käytiin kuuden päivän aikana, ja viimeistä päivää lukuun ottamatta oteltiin sekä päivällä että illalla kahdessa kehässä.

Parhaat maat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija: Maa: Kultaa: Hopeaa: Pronssia: Neljäs: 5.-8.: Yht.:
1. Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa 2 2 1 0 1 6
2. Flag of France.svg Ranska 2 0 0 1 0 3
3. Flag of Argentina.svg Argentiina 1 1 2 1 2 7
4. Flag of Italy (1861–1946).svg Italia 1 1 0 0 0 2
5. Flag of Hungary.svg Unkari 1 0 0 2 1 4
6. Flag of Finland.svg Suomi 1 0 0 0 1 2
7. Flag of the United States (1912-1959).svg Yhdysvallat 0 1 1 0 3 5
8. Flag of Norway.svg Norja 0 1 1 0 0 2
9. Flag of South Africa (1928–1994).svg Etelä-Afrikka 0 1 0 1 2 4
10. Flag of Estonia.svg Viro 0 1 0 0 0 1
11. Flag of Sweden.svg Ruotsi 0 0 1 1 1 3
11. Flag of Denmark.svg Tanska 0 0 1 1 1 3
13. Flag of Mexico (1934-1968).png Meksiko 0 0 1 0 0 1
14. Flag of Poland.svg Puola 0 0 0 1 2 3
15. Flag of the United Kingdom.svg Iso-Britannia 0 0 0 0 3 3
15. Flag of the Philippines.svg Filippiinit 0 0 0 0 3 3
17. Flag of Belgium.svg Belgia 0 0 0 0 2 2
17. Flag of the Netherlands.svg Alankomaat 0 0 0 0 2 2
17. Flag of the Czech Republic.svg Tšekkoslovakia 0 0 0 0 2 2
17. Flag of Uruguay.svg Uruguay 0 0 0 0 2 2
21. Flag of Chile.svg Chile 0 0 0 0 1 1
21. Flag of Japan.svg Japani 0 0 0 0 1 1
21. Flag of Canada.svg Kanada 0 0 0 0 1 1
21. Flag of Luxembourg.svg Luxemburg 0 0 0 0 1 1

Kärpässarja (alle 50,8 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Willi Kaiser
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa
Gavino Matta
Flag of Italy (1861–1946).svg Italia
Louis Daniel Lauria
Flag of the United States (1912-1959).svg Yhdysvallat

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Willi Kaiser (Saksa) – Fidel Tricanico (Uruguay)
A. Cipriano Carlomagno (Argentiina) – W. Ivor Passmore (Etelä-Afrikka)
Louis Daniel Lauria (Yhdysvallat) – Edmund Sobkowiak (Puola)
Gavino Matta (Italia) – Raoul Degryse (Belgia)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Willi Kaiser (Saksa) – A. Cipriano Carlomagno (Argentiina)
Gavino Matta (Italia) – Louis Daniel Lauria (Yhdysvallat)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Willi Kaiser (Saksa) - Gavino Matta (Italia)

Kääpiösarja (alle 54 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Ulderico Sergo
Flag of Italy (1861–1946).svg Italia
Jack Wilson
Flag of the United States (1912-1959).svg Yhdysvallat
Fidel Ortiz
Flag of Mexico (1934-1968).png Meksiko

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ulderico Sergo (Italia) – Joseph Cornelis (Belgia)
Stig Cederberg (Ruotsi) – Shunpei Hashioka (Japani)
Fidel Ortiz (Meksiko) – Irvine A. Hannan (Etelä-Afrikka)
Jack Wilson (Yhdysvallat) – Oscar Larrazabal (Filippiinit)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ulderico Sergo (Italia) – Stig Cederberg (Ruotsi)
Jack Wilson (Yhdysvallat) – Fidel Ortiz (Meksiko)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ulderico Sergo (Italia) – Jack Wilson (Yhdysvallat)

Höyhensarja (alle 57,15 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Oscar Casanovas
Flag of Argentina.svg Argentiina
Charles Catterall
Flag of South Africa (1928–1994).svg Etelä-Afrikka
Josef Miner
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Dezsö Frigyes (Unkari) – W. Marquart (Kanada)
Oscar Casanovas (Argentiina) – Alexander Polus (Puola)
Josef Miner (Saksa) – William J. Treadaway (Iso-Britannia)
Charles Catterall (Etelä-Afrikka) – Ernst T. Kara (Yhdysvallat)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Oscar Casanovas (Argentiina) – Dezsö Frigyes (Unkari)
Charles Catterall (Etelä-Afrikka) – Josef Miner (Saksa)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Oscar Casanovas (Argentiina) – Charles Catterall (Etelä-Afrikka)

Kevytsarja (alle 61,24 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Imre Harangi
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Unkari
Nikolai Stepulov
Flag of Estonia.svg Viro
Erik Ågren
Flag of Sweden.svg Ruotsi

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Poul Kops (Tanska) – L. Julian Oliver (Argentiina)
Imre Harangi (Unkari) – Jose Padilla (Filippiinit)
Nikolai Stepulov (Viro) – Carlos Lillo (Chile)
Erik Ågren (Ruotsi) – Andrew Scrivani (Yhdysvallat)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Imre Harangi (Unkari) – Poul Kops (Tanska)
Nikolai Stepulov (Viro) – Erik Ågren (Ruotsi)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Imre Harangi (Unkari) – Nikolai Stepulov (Viro)

Välisarja (alle 66,68 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Sten Suvio
Flag of Finland.svg Suomi
Michael Murach
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa
Gerhard Petersen
Flag of Denmark.svg Tanska

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Michael Murach (Saksa) – H. Gerhard Dekkers (Alankomaat)
Roger Tritz (Ranska) – Simplicio Castro (Filippiinit)
Sten Suvio (Suomi) – Imre Mándi (Unkari)
Gerhard Petersen (Tanska) – Horacio Rodriuguez (Argentiina)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Michael Murach (Saksa) – Roger Tritz (Ranska)
Sten Suvio (Suomi) – Gerhard Petersen (Tanska)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sten Suvio (Suomi) – Michael Murach (Saksa)

Keskisarja (alle 72,57 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Jean Despeaux
Flag of France.svg Ranska
Henry Tiller
Flag of Norway.svg Norja
Raul Vicente Villareal
Flag of Argentina.svg Argentiina

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Raul Vicente Villareal (Argentiina) – Cornelis Dekkers (Alankomaat)
Jean Despeaux (Ranska) – Josef Hrubes (Tšekkoslovakia)
Henrik Chmilewski (Puola) – Jimmy Clark (Yhdysvallat)
Henry Tiller (Norja) – Adolf Baumgarten (Saksa)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jean Despeaux (Ranska) – Raul Vicente Villareal (Argentiina)
Henry Tiller (Norja) – Henrik Chmilewski (Puola)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Jean Despeaux (Ranska) – Henry Tiller (Norja)

Raskas keskisarja (alle 79,38 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Roger Michelot
Flag of France.svg Ranska
Richard Vogt
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa
Francisco Risiglione
Flag of Argentina.svg Argentiina

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Francisco Risiglione (Argentiina) – T. James Griffin (Iso-Britannia)
Richard Vogt (Saksa) – Hannes Koivunen (Suomi)
Roger Michelot (Ranska) – Börge Holm (Tanska)
S. Robert Leibbrandt (Etelä-Afrikka) – Frantisek Havelka (Tšekkoslovakia)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Richard Vogt (Saksa) – Francisco Risiglione (Argentiina)
Roger Michelot (Ranska) – S. Robert Leibbrandt (Etelä-Afrikka)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Roger Michelot (Ranska) – Richard Vogt (Saksa)

Raskas sarja (yli 79,38 kg)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Hopeaa Pronssia
Herbert Runge
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Saksa
José Guillermo Lovell
Flag of Argentina.svg Argentiina
Erling Nilsen
Flag of Norway.svg Norja
Kuva Berliinin kisojen loppuottelusta Guillermo Lovell vastaan Herbert Runge. Runge kuvassa oikealla.

Puolivälierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

José Guillermo Lovell (Argentiina) – Jose Feans (Uruguay)
Erling Nilsen (Norja) – Ernest Toussaint (Luxemburg)
Ferenc Nagy (Unkari) – Olle Tandberg (Ruotsi)
Herbert Runge (Saksa) – V. Anthony Stuart (Iso-Britannia)

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

José Guillermo Lovell (Argentiina) – Erling Nilsen (Norja)
Herbert Runge (Saksa) – Ferenc Nagy (Unkari)

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Herbert Runge (Saksa) – José Guillermo Lovell (Argentiina)

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Santala, Lauri (toim.): Olympialaiskisat – V osa, s. 275–293. WSOY, 1937.