Kalevan kisat 2016

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Kalevan kisat 2016 eli yleisurheilun Suomen-mestaruuskilpailut järjestettiin 21.–24. heinäkuuta 2016 Oulussa Raatin stadionilla.[1]

Kaikkiaan kisat olivat 115:nnet ja kuudennet Oulussa pidettävät. Aikaisemmin Kalevan kisat on järjestetty kaupungissa vuosina 1964, 1971, 1981, 1990 ja 1998. Kisat myönnettiin Oululle myös vuodelle 2008, mutta se joutui luopumaan niiden järjestämisestä kenttäolosuhteiden vuoksi.[2] Kisojen järjestäjäseurana toimi Oulun Pyrintö.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Juoksu- ja kävelylajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
22.7.
Kultaa Ville Myllymäki
Kankaanpään seudun Leisku
10,38 PB
Hopeaa Samuli Samuelsson
Ikaalisten Urheilijat
10,45
Pronssia Otto Ahlfors
Ikaalisten Urheilijat
10,51
 
200 m
24.7.
Kultaa Samuli Samuelsson
Ikaalisten Urheilijat
21,10 SB
Hopeaa Ville Aarnivala
Tampereen Pyrintö
21,47
Pronssia Jonathan Åstrand
IF Kraft
21,50
 
400 m
23.7.
Kultaa Ville Lampinen
Kenttäurheilijat-58
47,51 PB
Hopeaa Oskari Mörö
Esbo IF
47,67
Pronssia Antti Kokkonen
Oulun Pyrintö
47,95 PB
 
800 m
24.7.
Kultaa Ville Lampinen
Kenttäurheilijat-58
1.49,60
Hopeaa Jaakko Laakso
Tampereen Pyrintö
1.49,82
Pronssia Markus Teijula
Naantalin Löyly
1.50,55
 
1 500 m
22.7.
Kultaa Marco Bertolotti
Turun Urheiluliitto
3.45,33 SB
Hopeaa Panu Jantunen
Parikkalan Urheilijat
3.45,91
Pronssia Tuomo Salonen
Espoon Tapiot
3.46,38 PB
 
5 000 m
24.7.
Kultaa Ossi Kekki
Lahden Ahkera
14.27,71
Hopeaa Aki Nummela
Helsingin Kisa-Veikot
14.28,06 PB
Pronssia Jarkko Järvenpää
Tampereen Pyrintö
14.28,10
 
10 000 m
22.7.
Kultaa Arttu Vattulainen
Joensuun Kataja
29.33,70 PB
Hopeaa Jarkko Järvenpää
Tampereen Pyrintö
29.46,10
Pronssia Tuomas Jokinen
Turun Weikot
30.12,34
 
110 m aj
23.7.
Kultaa Elmo Lakka
Jyväskylän Kenttäurheilijat
13,81
Hopeaa Arttu Hirvonen
Oulun Pyrintö
13,91 SB
Pronssia Ville Rajala
Alajärven Ankkurit
14,20
 
400 m aj
24.7.
Kultaa Petteri Monni
Jyväskylän Kenttäurheilijat
51,50 SB
Hopeaa Joni Vainio-Kaila
Laitilan Jyske
52,02
Pronssia Don-Zheni Ekoebve
HIFK
52,30 SB
 
3 000 m ej
23.7.
Kultaa Hannu Granberg
Lahden Ahkera
8.58,60
Hopeaa Aki Nummela
Helsingin Kisa-Veikot
9.00,23 SB
Pronssia Tomi Lehto
Espoon Tapiot
9.08,79 PB
 
20 km kävely
21.7.
Kultaa Aleksi Ojala
Turun Weikot
1.25.37
Hopeaa Elmo Koivunen
Esbo IF
1.32.12
Pronssia Artturi Oila
Espoon Tapiot
1.35.46 PB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Kenttälajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
23.7.
Kultaa Jussi Viita
Tampereen Pyrintö
221 SB
Hopeaa Miro Rastas
Raision Kuula
215 PB
Pronssia Samuli Eriksson
Salon Vilpas
208
 
Seiväshyppy
24.7.
Kultaa Tomas Wecksten
Karhulan Urheilijat
542
Hopeaa Niko Koskinen
Janakkalan Jana
537
Pronssia Mikael Westö
Vasa IS
522
 
Pituushyppy
22.7.
Kultaa Roni Ollikainen
Helsingin Kisa-Veikot
7,80
Hopeaa Kristian Pulli
Kaipolan Vire
7,65
Pronssia Kristian Bäck
Vasa IS
7,61
 
Kolmiloikka
24.7.
Kultaa Tuomas Kaukolahti
Kenttäurheilijat-58
16,24 PB
Hopeaa Simo Lipsanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
16,06
Pronssia Arttu Tyystjärvi
Imatran Urheilijat
15,40 PB
 
Kuulantyöntö
22.7.
Kultaa Arttu Kangas
Kankaanpään seudun Leisku
19,38
Hopeaa Timo Kööpikkä
Laihian Luja
18,18
Pronssia Tomas Söderlund
IF Raseborg
17,23
 
Kiekonheitto
24.7.
Kultaa Pyry Niskala
Seinäjoen Seudun Urheilijat
59,97
Hopeaa Frantz Kruger
Vasa IS
57,70 SB
Pronssia Ville Kivioja
Nokian Urheilijat
55,27
 
Moukarinheitto
23.7.
Kultaa David Söderberg
IF VOM
76,64
Hopeaa Tuomas Seppänen
Noormarkun Nopsa
73,30
Pronssia Jesse Lehto
Kaustisen Pohjan-Veikot
73,09 PB
 
Keihäänheitto
24.7.
Kultaa Tero Pitkämäki
Seinäjoen Seudun Urheilijat
82,05
Hopeaa Ari Mannio
Lehtimäen Jyske
81,38 SB
Pronssia Sampo Lehtola
Lapinlahden Veto
79,47 SB
 
Kymmenottelu
23.–24.7.
Kultaa Juuso Hassi
Oriveden Ponnistus
7734
Hopeaa Elmo Savola
Lappajärven Veikot
7704
Pronssia Thomas Barrineau
HIFK
7238
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Juoksu- ja kävelylajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
22.7.
Kultaa Anna Hämäläinen
Seinäjoen Seudun Urheilijat
11,69 PB Finaalissa maaliin pääsi vain viisi urheilijaa. Aino Pulkkinen ja alkuerien nopein juoksija Nooralotta Neziri hylättiin vilppilähtöjen takia.[3] Sanni Mahonen ei startannut finaalissa.[4]
Hopeaa Anniina Kortetmaa
Kannuksen Ura
11,72
Pronssia Hanna-Maari Latvala
Jyväskylän Kenttäurheilijat
11,79
 
200 m
24.7.
Kultaa Anna Hämäläinen
Seinäjoen Seudun Urheilijat
23,70 PB
Hopeaa Anniina Kortetmaa
Kannuksen Ura
23,76 PB
Pronssia Jonna Berghem
Hangö IK
24,15
 
400 m
23.7.
Kultaa Katri Mustola
Kalajoen Junkkarit
54,02
Hopeaa Jeanine Nygård
IF Drott
55,07 PB
Pronssia Jonna Berghem
Hangö IK
55,22 PB
 
800 m
24.7.
Kultaa Sara Kuivisto
Porvoon Urheilijat
2.10,59
Hopeaa Zenitha Eriksson
IK Falken
2.10,71
Pronssia Venla Paunonen
Turun Urheiluliitto
2.11,55
 
1 500 m
23.7.
Kultaa Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
4.30,32
Hopeaa Sara Kuivisto
Porvoon Urheilijat
4.30,58
Pronssia Karin Storbacka
IK Falken
4.33,53
 
5 000 m
22.7.
Kultaa Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
16.12,88
Hopeaa Camilla Richardsson
Vasa IS
16.16,16
Pronssia Minna Lamminen
Helsingin Kisa-Veikot
16.35,15
 
10 000 m
24.7.
Kultaa Camilla Richardsson
Vasa IS
33.43,53 PB
Hopeaa Laura Manninen
Kenttäurheilijat-58
33.51,20 PB
Pronssia Minna Lamminen
Helsingin Kisa-Veikot
35.31,60
 
100 m aj
23.7.
Kultaa Nooralotta Neziri
Turun Urheiluliitto
13,05
Hopeaa Reetta Hurske
Tampereen Pyrintö
13,39
Pronssia Emma Koistinen
Jyväskylän Kenttäurheilijat
13,62
 
400 m aj
24.7.
Kultaa Hilla Uusimäki
Kenttäurheilijat-58
57,40 PB
Hopeaa Viivi Lehikoinen
HIFK
57,65 PB
Pronssia Eveliina Määttänen
Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
59,20 SB
 
3 000 m ej
24.7.
Kultaa Sandra Eriksson
IK Falken
9.40,70
Hopeaa Camilla Richardsson
Vasa IS
10.18,98
Pronssia Mira Tuominen
Valkeakosken Haka
10.33,55
 
10 km kävely
21.7.
Kultaa Elisa Neuvonen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
47.47 PB
Hopeaa Hele Haapaniemi
Espoon Tapiot
48.34 PB
Pronssia Tiia Kuikka
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
51.37
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Kenttälajit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
24.7.
Kultaa Linda Sandblom
Hangö IK
184
Hopeaa Eleriin Haas
Kristiinan Urheilijat
182
Pronssia Laura Rautanen
Vilppulan Veikot
179
 
Seiväshyppy
23.7.
Kultaa Minna Nikkanen
Someron Esa
440
Hopeaa Aino Siitonen
Helsingin Kisa-Veikot
410
Pronssia Henriikka Könönen
Kuivasjärven Aura
405 PB
 
Pituushyppy
23.7.
Kultaa Kristiina Vuorvirta
Espoon Tapiot
622 PB
Hopeaa Matilda Bogdanoff
HIFK
619
Pronssia Emmi Mäkinen
Jyväskylän Kenttäurheilijat
616
 
Kolmiloikka
24.7.
Kultaa Kristiina Mäkelä
Orimattilan Jymy
13,86
Hopeaa Sanna Nygård
Vasa IS
13,36
Pronssia Essi Lindgren
Kuivasjärven Aura
12,85
 
Kuulantyöntö
23.7.
Kultaa Katri Hirvonen
Joensuun Kataja
15,35 PB
Hopeaa Suvi Helin
Tampereen Pyrintö
14,99
Pronssia Kaisa Kymäläinen
Oriveden Ponnistus
14,71 SB
 
Kiekonheitto
22.7.
Kultaa Salla Sipponen
Keuruun Kisailijat
56,76
Hopeaa Tanja Komulainen
Tampereen Pyrintö
53,97
Pronssia Katri Hirvonen
Joensuun Kataja
51,35
 
Moukarinheitto
24.7.
Kultaa Inga Linna
Riihimäen Kisko
67,15
Hopeaa Merja Korpela
Soinin Sisu
66,72
Pronssia Johanna Salmela
Jyväskylän Kenttäurheilijat
64,99 SB
 
Keihäänheitto
23.7.
Kultaa Heidi Nokelainen
Simpeleen Urheilijat
60,98 PB
Hopeaa Jenni Kangas
Seinäjoen Seudun Urheilijat
59,51 PB
Pronssia Oona Sormunen
Tohmajärven Urheilijat
58,05
 
Seitsenottelu
22.7.–23.7.
Kultaa Jutta Heikkinen
Joensuun Kataja
5603
Hopeaa Saga Kivekäs
Espoon Tapiot
5444 PB
Pronssia Henna Palosaari
Kuivasjärven Aura
5362
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]