Miesten kiekonheitto yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailuissa 2010

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Yleisurheilun
Euroopan-mestaruuskilpailut 2010

Athletics pictogram.svg
Juoksu- ja kävelylajit
100 m   Miehet   Naiset
200 m   Miehet   Naiset
400 m   Miehet   Naiset
800 m   Miehet   Naiset
1 500 m   Miehet   Naiset
5 000 m   Miehet   Naiset
10 000 m   Miehet   Naiset
Maraton   Miehet   Naiset
100 m aidat     Naiset
110 m aidat   Miehet  
400 m aidat   Miehet   Naiset
3 000 m esteet   Miehet   Naiset
4 × 100 m viesti   Miehet   Naiset
4 × 400 m viesti   Miehet   Naiset
20 km kävely   Miehet   Naiset
50 km kävely   Miehet  
Kenttälajit
Pituushyppy   Miehet   Naiset
Kolmiloikka   Miehet   Naiset
Korkeushyppy   Miehet   Naiset
Seiväshyppy   Miehet   Naiset
Kuulantyöntö   Miehet   Naiset
Kiekonheitto   Miehet   Naiset
Moukarinheitto   Miehet   Naiset
Keihäänheitto   Miehet   Naiset
Moniottelut
Seitsenottelu     Naiset
Kymmenottelu   Miehet  

Miesten kiekonheitto yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailuissa 2010 kilpailtiin Estadi Olímpic Lluís Companys -stadionilla 31. heinäkuuta1. elokuuta.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa Puola Piotr Małachowski
Puola (POL)
Hopeaa Saksa Robert Harting
Saksa (GER)
Pronssia Unkari Róbert Fazekas
Unkari (HUN)

Ennätykset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ennätykset ennen EM-kisoja 2010
Maailmanennätys Itä-Saksan lippu Jürgen Schult 74,08 Neubrandenburg, Itä-Saksa 6. kesäkuuta 1986
Euroopan ennätys Itä-Saksan lippu Jürgen Schult 74,08 Neubrandenburg, Itä-Saksa 6. kesäkuuta 1986
Kisaennätys Unkari Róbert Fazekas 68,83 München, Saksa 11. elokuuta 2002
Maailman kauden kärkitulos Viro Gerd Kanter 71,45 Chula Vista, Yhdysvallat 29. huhtikuuta 2010
Euroopan kauden kärkitulos Viro Gerd Kanter 71,45 Chula Vista, Yhdysvallat 29. huhtikuuta 2010

Aikataulu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Päivä Aika (Paikallista aikaa) Kierros
31. heinäkuuta 2010 10.10 Karsinta
1. elokuuta 2010 19.45 Finaali

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Karsinta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Karsintarajan 63,50 (Q) ylittäneitä oli kahdeksan, joten 12 parasta pääsi finaaliin.

Sija Karsintaryhmä Nimi Maa #1 #2 #3 Tulos Huomiot
1 A Robert Harting Saksan lippu Saksa 63,17 66,93 66,93 Q
2 A Gerd Kanter Viron lippu Viro 65,43 65,43 Q
3 B Mario Pestano Espanjan lippu Espanja 62,47 64,95 64,95 Q
4 A Róbert Fazekas Unkarin lippu Unkari 64,30 64,30 Q
5 A Märt Israel Viron lippu Viro 63,27 63,99 63,99 Q
6 A Virgilijus Alekna Liettua 61,08 x 63,93 63,93 Q
7 B Piotr Małachowski Puolan lippu Puola 63,69 63,69 Q
8 A Frank Casañas Espanjan lippu Espanja 63,61 63,61 Q
9 B Martin Wierig Saksan lippu Saksa x 58,64 62,57 62,57 q
10 A Sergiu Ursu Romanian lippu Romania x 61,11 62,43 62,43 q
11 B Martin Marić Kroatia 61,26 62,27 x 62,27 q
12 B Erik Cadée Alankomaiden lippu Alankomaat 61,86 x 61,97 61,97 q
13 A Przemysław Czajkowski Puolan lippu Puola 59,36 60,87 61,97 61,97
14 B Roland Varga Kroatia 60,53 61,11 61,55 61,55
15 B Gerhard Mayer Itävalta 59,88 59,31 60,76 60,76
16 A Bogdan Pišalnikov Venäjän lippu Venäjä 55,89 57,42 60,69 60,69
17 A Apostolos Parellis Kypros x 58,09 60,57 60,57 SB
18 B Aleksander Tammert Viron lippu Viro 60,07 59,38 58,98 60,07
19 B Frantz Kruger Suomen lippu Suomi 59,55 x x 59,55
20 B Zoltán Kővágó Unkarin lippu Unkari x x 59,04 59,04
21 A Niklas Arrhenius Ruotsin lippu Ruotsi 60,25 57,30 58,98 60,25
22 A Mikko Kyyrö Suomen lippu Suomi 58,02 58,96 x 58,96
23 B Jan Marcell Tšekin lippu Tšekki x 58,95 57,73 58,95
24 B Markus Münch Saksan lippu Saksa 58,81 58,25 x 58,81
25 B Mihai Grasu Romanian lippu Romania 57,61 x 58,55 58,55
26 B Dimitri Sivakou Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 57,42 58,53 x 58,53
27 A Gaute Myklebust Norjan lippu Norja 55,60 x 58,39 58,39
28 A Ivan Hrishin Ukrainan lippu Ukraina 57,90 58,36 58,61 58,36
29 B Aleksas Abromavicius Liettua 58,05 x x 58,05
30 A Marin Premeru Kroatia x 57,85 58,03 58,03
31 B Oleksiy Semenov Ukrainan lippu Ukraina x x 56,42 56,42
32 A Libor Malina Tšekin lippu Tšekki 53,64 x x 53,64

Finaali[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nimi Maa #1 #2 #3 #4 #5 #6 Tulos Huomiot
Gold medal icon.svg Piotr Małachowski Puolan lippu Puola 65,84 68,87 x 64,06 x 64,37 68,87 CR
Silver medal icon.svg Robert Harting Saksan lippu Saksa 68,33 66,46 68,47 66,35 66,86 68,34 68,47 SB
Bronze medal icon.svg Róbert Fazekas Unkarin lippu Unkari 64,84 64,85 66,43 x 64,65 66,15 66,43
4 Gerd Kanter Viron lippu Viro 63,17 64,57 65,38 63,85 65,44 66,20 66,20
5 Virgilijus Alekna Liettua 62,05 63,59 63,19 63,15 64,64 63,56 64,64
6 Mario Pestano Espanjan lippu Espanja 64,41 61,02 64,51 63,98 63,38 62,57 64,51
7 Martin Wierig Saksan lippu Saksa 60,96 63,32 x 63,24 x 61,91 63,32
8 Sergiu Ursu Romanian lippu Romania 60,73 61,36 63,11 x 61,90 62,11 63,11
9 Märt Israel Viron lippu Viro x 62,59 x 62,59
10 Martin Marić Kroatia 61,52 x 62,53 62,53
11 Frank Casañas Espanjan lippu Espanja x 62,15 x 62,15
Erik Cadée Alankomaiden lippu Alankomaat x x x NM

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]