Lentopallon miesten Euroopan-mestaruuskilpailut 2015

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Lentopallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2015 pelattiin Bulgariassa ja Italiassa 9.–18. lokakuuta. Ranska voitti kautta aikain ensimmäisen miesten Euroopan mestaruutensa lyömällä loppuottelussa kisojen yllätysjoukkueen Slovenian erin 3–0.

Osallistuvat maat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pelipaikat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Turnaus pelataan Bulgariassa ja Italiassa neljässä eri kisapaikassa, joista kaksi sijaitsee Bulgariassa ja kaksi Italiassa. Semifinaalit ja mitaliottelut pelataan Arena Armeecilla Sofiassa.

Lohko A, neljännesvälierät, puolivälierät ja mitalipelit Lohko B Lohko C Lohko D, neljännesvälierät ja puolivälierät
Bulgaria Sofia, Bulgaria Italia Torino, Italia Bulgaria Varna, Bulgaria Italia Busto Arsizio, Italia
Arena Armeec Torino Palavela Palace of Culture and Sports PalaYamamay
Kapasiteetti: 12,500 Kapasiteetti: 8,300 Kapasiteetti: 5,500 Kapasiteetti: 5,000
Arena armeec.JPG Palazzovelatorino2006.JPG Sport Palace Varna.JPG 20080106PalaPiantanida2.jpg

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alkulohkoissa joukkueiden järjestys määräytyi ensisijaisesti voitettujen otteluiden määrän perusteella. Toissijaisesti ratkaisivat ottelupisteet, joita saa 3-0 ja 3-1 -voitosta 3, 3-2 -voitosta 2 ja 2-3 -tappiosta 1. Voittojen ja ottelupisteiden ollessa tasan ratkaisee eräsuhde, sitten eräpisteiden suhde ja lopuksi keskinäinen ottelu.

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Bulgaria 3 0 7 9 4 2.250 292 273 1.070
2  Alankomaat 2 1 6 8 6 1.333 317 305 1.039
3  Saksa 1 2 4 5 6 0.833 239 223 1.072
4  Tšekki 0 3 1 3 9 0.333 223 270 0.826
A-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
9. lokakuuta Tšekki  1–3  Alankomaat 21–25 17–25 25–20 18–25
9. lokakuuta Bulgaria  3–0  Saksa 25–20 25–17 25–20
10. lokakuuta Alankomaat  3–2  Saksa 17–25 25–23 22–25 25–21 15-13
10. lokakuuta Tšekki  2–3  Bulgaria 25–19 20–25 25–16 19–25 9-15
11. lokakuuta Saksa  3–0  Tšekki 25-14 25-14 25-16
11. lokakuuta Alankomaat  2–3  Bulgaria 27-29 25-20 26-28 25-23 15-17

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Ranska 3 0 8 9 3 3.000 282 237 1.190
2  Italia 2 1 7 8 3 2.667 250 229 1.092
3  Viro 1 2 3 4 6 0.667 211 220 0.959
4  Kroatia 0 3 0 0 9 0.000 169 226 0.748
B-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
9. lokakuuta Kroatia  0–3  Ranska 24–26 14–25 22–25
9. lokakuuta Italia  3–0  Viro 25–19 26–24 25–15
10. lokakuuta Ranska  3–1  Viro 25–13 25–22 22–25 25–18
10. lokakuuta Kroatia  0–3  Italia 23–25 21–25 19–25
11. lokakuuta Viro  3–0  Kroatia 25-19 25-18 25-10
11. lokakuuta Ranska  3–2  Italia 23-25 21-25 25-19 25-17 15-13

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Puola 3 0 9 9 1 9.000 260 200 1.300
2  Belgia 2 1 6 6 4 1.500 232 232 1.000
3  Slovenia 1 2 3 5 6 0.833 266 252 1.056
4  Valko-Venäjä 0 3 0 0 9 0.000 151 225 0.671
C-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
9. lokakuuta Slovenia  3–0  Valko-Venäjä 25–12 25–21 25–17
9. lokakuuta Puola  3–0  Belgia 25–18 29–27 25–16
10. lokakuuta Valko-Venäjä  0–3  Belgia 17–25 18–25 17–25
10. lokakuuta Slovenia  1–3  Puola 21–25 30–28 26–28 13-25
11. lokakuuta Belgia  3–1  Slovenia 27-25 14-25 27-25 28-26
11. lokakuuta Valko-Venäjä  0–3  Puola 13-25 19-25 17-25

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Venäjä 3 0 9 9 1 9.000 246 187 1.316
2  Serbia 2 1 5 7 5 1.400 277 261 1.061
3  Suomi 1 2 3 3 6 0.500 193 218 0.885
4  Slovakia 0 3 1 2 9 0.222 217 267 0.813
D-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
9. lokakuuta Slovakia  2–3  Serbia 22–25 25–22 28–30 26-24 9-15
9. lokakuuta Venäjä  3–0  Suomi 25–20 25–19 25–23
10. lokakuuta Serbia  3–0  Suomi 25–19 25–15 25–21
10. lokakuuta Slovakia  0–3  Venäjä 14–25 10–25 15–25
11. lokakuuta Suomi  3–0  Slovakia 26-24 25-22 25-22
11. lokakuuta Serbia  1–3  Venäjä 23-25 25-21 18-25 20-25

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Neljännesvälierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 13. lokakuuta Sofia Alankomaat  0–3  Slovenia 16-25 19-25 22-25
2 13. lokakuuta Busto Arsizio Serbia  3–2  Viro 21-25 14-25 25-8 25-22 15-13
3 13. lokakuuta Sofia Belgia  0–3  Saksa 16-25 29-31 17-25
4 13. lokakuuta Busto Arsizio Italia  3–0  Suomi 25-19 25-16 25-22
Puolivälierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 14. lokakuuta Busto Arsizio Ranska  3–1  Serbia 25-22 25-23 14-25 25-20
2 14. lokakuuta Sofia Puola  2–3  Slovenia 17-25 19-25 25-23 25-19 14-16
3 14. lokakuuta Busto Arsizio Venäjä  0–3  Italia 20-25 19-25 19-25
4 14. lokakuuta Sofia Bulgaria  3–0  Saksa 25-19 25-23 25-23
Välierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 17. lokakuuta Sofia Slovenia  3–1  Italia 25-13 23-25 25-20 25-20
2 17. lokakuuta Sofia Bulgaria  2–3  Ranska 25-18 25-22 24-26 21-25 12-15
Pronssiottelu 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
18. lokakuuta Sofia Bulgaria  1–3  Italia 20-25 14-25 25-23 20-25
Loppuottelu 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
18. lokakuuta Sofia Ranska  3–0  Slovenia 25-19 29-27 29-27

Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

5. sijasta eteenpäin samassa vaiheessa pudonneet sijoitetaan järjestykseen koko turnauksen saldon perusteella

Sija Joukkue
1.  Ranska
2.  Slovenia
3.  Italia
4.  Bulgaria
5.  Puola
6.  Venäjä
7.  Serbia
8.  Saksa
9.  Alankomaat
10.  Belgia
11.  Viro
12.  Suomi
13.  Tšekki
14.  Slovakia
15.  Kroatia
16.  Valko-Venäjä

Euroopan mestarit

Aguenier, Grebennikov, Rouzier, Toniutti Captain sports.svg, K. Tillie, N'Gapeth, Le Roux, Lyneel, Pujol, Le Goff, Maréchal, Lafitte, Rossard, Sidibé. Valmentaja: L. Tillie

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]