Lentopallon miesten Euroopan-mestaruuskilpailut 2013

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Lentopallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2013 pelattiin Tanskassa ja Puolassa 20.-29. syyskuuta.

Osallistuvat maat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pelipaikat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Turnaus pelattiin Tanskassa ja Puolassa kuudessa eri kisapaikassa, joista neljä sijaitsee Tanskassa ja kaksi Puolassa. Semifinaalit ja mitaliottelut pelattiin national stadiumilla Kööpenhaminassa.

Odense Herning Aarhus Kööpenhamina Gdańsk / Sopot Gdynia
Arena Fyn Jyske Bank Boxen NRGi Arena Parken Stadium Ergo Arena Gdynia Sports Arena
Kapasiteetti: 5 000 Kapasiteetti: 12 000 Kapasiteetti: 5 001 Kapasiteetti: 20 000 Kapasiteetti: 11 409 Kapasiteetti: 5 500
Arena Fyn Jyske Bank Boxen NRGi Arena Parken Ergo Arena Gdynia Sports Arena

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sijoitus Joukkue Ottelut 3P 2P 1P 0P VE HE V/H p+ p- p suhde P
1 Belgian lippu Belgia 3 2 1 0 0 9 3 3,000 284 251 1,131 8
2 Italia 3 2 0 1 0 8 4 2,000 274 238 1,151 7
3 Tanskan lippu Tanska 3 0 1 0 2 4 8 0,500 249 278 0,896 2
4 Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 3 0 0 1 2 3 9 0,333 236 276 0,855 1
A-lohkon ottelut, Odense, Tanska 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Belgia Valko-Venäjä 3–0 25–22 25–20 25–16
20. syyskuuta Tanska Italia 0–3 22–25 17–25 15–25
21. syyskuuta Valko-Venäjä Italia 1–3 25–21 13–25 21–25 17–25
21. syyskuuta Belgia Tanska 3–1 23–25 25–23 25–16 28–26
22. syyskuuta Valko-Venäjä Tanska 2–3 21–25 25–17 25–23 20–25 11–15
22. syyskuuta Italia Belgia 2–3 23–25 19–25 25–18 27–25 9–15

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sijoitus Joukkue Ottelut 3P 2P 1P 0P VE HE V/H p+ p- p suhde P
1 Ranskan lippu Ranska 3 3 0 0 0 9 2 4,500 276 261 1,057 9
2 Puolan lippu Puola 3 2 0 0 1 7 5 1,400 283 268 1,056 6
3 Slovakian lippu Slovakia 3 0 1 0 2 4 8 0,500 272 292 0,932 2
4 Turkin lippu Turkki 3 0 0 1 2 4 9 0,444 171 181 0,945 1
B-lohkon ottelut, Gdańsk/Sopot, Puola 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Ranska Slovakia 3–0 25–20 35–33 28–26
20. syyskuuta Puola Turkki 3–1 25–22 25–15 22–25 25–21
21. syyskuuta Slovakia Turkki 3–2 18–25 16–25 25–20 25–21 19–17
21. syyskuuta Ranska Puola 3–1 25–22 25–23 20–25 25–20
22. syyskuuta Turkki Ranska 1–3 21–25 23–25 25–18 23–25
22. syyskuuta Slovakia Puola 1–3 24–26 25–20 19–25 22–25

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sijoitus Joukkue Ottelut 3P 2P 1P 0P VE HE V/H p+ p- p suhde P
1 Suomen lippu Suomi 3 2 0 0 1 6 5 1,200 258 260 0,992 6
2 Serbian lippu Serbia 3 1 1 0 1 7 5 1,400 266 247 1,077 5
3 Alankomaiden lippu Alankomaat 3 1 0 1 1 6 7 0,857 280 291 0,962 4
4 Slovenian lippu Slovenia 3 1 0 0 2 5 7 0,714 277 283 0,979 3
C-lohkon ottelut, Herning, Tanska 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Slovenia Serbia 3–1 20–25 25–23 25–22 25–19
20. syyskuuta Suomi Alankomaat 3–1 23–25 25–22 27–25 25–20
21. syyskuuta Serbia Alankomaat 3–2 19–25 18–25 25–15 25–17 15–12
21. syyskuuta Slovenia Suomi 1–3 27–25 23–25 22–25 21–25
22. syyskuuta Alankomaat Slovenia 3–1 19–25 25–19 25–22 25–23
22. syyskuuta Serbia Suomi 3–0 25–20 25–23 25–15

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sijoitus Joukkue Ottelut 3P 2P 1P 0P VE HE V/H p+ p- p suhde P
1 Saksan lippu Saksa 3 2 1 0 0 9 2 4,500 267 232 1,151 8
2 Venäjän lippu Venäjä 3 2 0 0 1 6 4 1,500 235 201 1,169 6
3 Bulgarian lippu Bulgaria 3 1 0 1 1 6 7 0,857 288 294 0,980 4
4 Tšekin lippu Tšekki 3 0 0 0 3 1 9 0,111 203 247 0,822 0
D-lohkon ottelut, Gdynia, Puola 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Venäjä Saksa 0–3 20–25 23–25 19–25
20. syyskuuta Tšekki Bulgaria 1–3 15–25 18–25 25–22 21–25
21. syyskuuta Saksa Bulgaria 3–2 36–34 20–25 21–25 25–21 15–9
21. syyskuuta Venäjä Tšekki 3–0 25–22 25–17 25–10
22. syyskuuta Saksa Tšekki 3–0 25–13 25–23 25–20
22. syyskuuta Bulgaria Venäjä 1–3 18–25 25–23 14–25 19–25

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Neljännesvälierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 24. syyskuuta Aarhus Serbia Serbian lippu Tanskan lippu Tanska 3–0 25–17 25–17 25–22
2 24. syyskuuta Gdańsk/Sopot Venäjä Venäjän lippu Slovakian lippu Slovakia 3–0 25–20 25–14 25–21
3 24. syyskuuta Aarhus Italia Italian lippu Alankomaiden lippu Alankomaat 3–1 24–26 25–18 25–21 25–18
4 24. syyskuuta Gdańsk/Sopot Puola Puolan lippu Bulgarian lippu Bulgaria 2–3 25–22 25–22 20–25 24–26 16–18

Puolivälierät 1 ja 3 Aarhus, 2 ja 4 Gdańsk/Sopot, välierät ja mitalipelit Kööpenhaminassa.

  Puolivälierät 25.9. Välierät 28.9. Loppuottelu 29.9.
                                                   
  1  Belgian lippu Belgia 22 25 28 18  
3  Serbian lippu Serbia 25 22 30 25  
  1  Serbian lippu Serbia 19 26 23 15  
  3  Venäjän lippu Venäjä 25 24 25 25  
1  Ranskan lippu Ranska 17 25 22 21
  3  Venäjän lippu Venäjä 25 17 25 25  
    3  Venäjän lippu Venäjä 25 25 22 25
  1  Italian lippu Italia 20 22 25 17
  1  Suomen lippu Suomi 25 20 22 22  
3  Italian lippu Italia 23 25 25 25  
3  Italian lippu Italia 19 25 25 25
  1  Bulgarian lippu Bulgaria 25 22 15 22     Pronssiottelu
1  Saksan lippu Saksa 30 25 22 20
  3  Bulgarian lippu Bulgaria 28 27 25 25     3  Serbian lippu Serbia 25 32 27
  0  Bulgarian lippu Bulgaria 22 30 25

Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Joukkue
1. Venäjän lippu Venäjä
2. Italian lippu Italia
3. Serbian lippu Serbia
4. Bulgarian lippu Bulgaria
5. Ranskan lippu Ranska
6. Saksan lippu Saksa
7. Belgian lippu Belgia
8. Suomen lippu Suomi
9. Puolan lippu Puola
10. Alankomaiden lippu Alankomaat
11. Slovakian lippu Slovakia
12. Tanskan lippu Tanska
13. Slovenian lippu Slovenia
14. Turkin lippu Turkki
15. Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
16. Tšekin lippu Tšekki

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]