KHL-kausi 2010–2011

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
KHL-kausi 2010–2011
Kontinentalnaja hokkeinaja ligan logo.svg
Laji jääkiekko
Järjestäjä KHL
Järjestyksessä oleva kausi 3.
Maa Kazakstan
Latvia
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
Venäjän lippu Venäjä
Joukkueita 23
Sarja alkoi 8. syyskuuta 2010
Sarja päättyi 16. huhtikuuta 2011
Runkosarjan voittaja Avangard Omsk
Pistepörssin voittaja Alexander Radulov, Salavat Julajev
Mestari Salavat Julajev

KHL-kausi 2010–2011 oli jääkiekkosarja KHL:n kolmas kausi. Sarjaan osallistui 23 joukkuetta, joista 20 Venäjältä ja yksi joukkue Latviasta, Kazakstanista ja Valko-Venäjältä.

Edellisen kauden jälkeen Moskovan alueen seurat Moskovan Dynamo ja Balašihalainen HK MVD yhdistivät toimintansa. Uusi seura osallistui KHL-kaudelle 2010-2011 nimellä OHK Dynamo Moskova.

Uutena joukkueena mukana oli Jugra Hanty-Mansijskista. Edellisen kauden KHL-seuroista Lada Toljatti vetäytyi KHL-liigasta talousvaikeuksien takia ja siirtyi pelaamaan VHL-liigaan.

Pudotuspelien voittajalle jaettavan Gagarin cupin voitti Salavat Julajev Ufasta.

Sarjataulukot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Voitti divisioonansa
Pääsi pudotuspeleihin

Läntinen konferenssi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V V (ja.) V (rl.) H (rl.) H (ja.) H TM PM P
Venäjän lippu Lokomotiv Jaroslavl 54 33 1 1 4 1 14 203 143 108
Venäjän lippu OHK Dynamo 54 28 1 1 4 4 16 149 131 96
Venäjän lippu SKA Pietari 54 23 3 6 5 4 13 171 144 96
Venäjän lippu Atlant Mytištši 54 21 4 7 4 2 16 138 115 91
Venäjän lippu Severstal Tšerepovets 54 25 2 3 0 4 20 145 142 89
Venäjän lippu Spartak Moskova 54 24 1 1 3 3 22 129 142 82
Latvian lippu Dynamo Riika 54 20 2 5 5 2 20 160 149 81
Valko-Venäjän lippu Dynamo Minsk 54 17 3 5 5 2 22 150 155 74
Venäjän lippu Torpedo Nižni Novgorod 54 18 5 3 1 2 25 144 151 73
Venäjän lippu TsSKA Moskova 54 13 0 7 4 2 28 136 169 59
Venäjän lippu Vitjaz Tšehov 54 13 1 3 3 2 32 119 178 52

[1]

Itäinen konferenssi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V V (ja.) V (rl.) H (rl.) H (ja.) H TM PM P
Venäjän lippu Avangard Omsk 54 31 9 2 2 1 9 176 120 118
Venäjän lippu Ak Bars Kazan 54 29 2 3 5 3 12 181 133 105
Venäjän lippu Salavat Julajev Ufa 54 29 5 4 4 0 12 210 144 109
Venäjän lippu Metallurg Magnitogorsk 54 27 1 5 3 4 14 167 141 100
Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk 54 22 0 6 6 3 17 145 151 87
Venäjän lippu Sibir Novosibirsk 54 22 2 4 1 4 21 133 131 83
Kazakstanin lippu Barys Astana 54 20 2 2 6 3 21 155 152 77
Venäjän lippu Neftekhimik Nizhnekamsk 54 22 1 2 1 2 26 159 162 75
Venäjän lippu Traktor Tšeljabinsk 54 14 6 2 5 1 26 142 166 64
Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg 54 10 6 4 2 1 31 134 184 53
Venäjän lippu Amur Habarovsk 54 13 1 1 3 4 32 112 173 50
Venäjän lippu Metallurg Novokuznetsk 54 8 1 3 4 5 33 105 186 41

[2]

Pelaajatilastot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pistepörssi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet +/– Jäähyt
Venäjän lippu Alexander Radulov Salavat Julajev 54 20 60 80 +27 83
Norjan lippu Patrick Thoresen Salavat Julajev 54 29 36 65 +21 30
Tšekin lippu Roman Červenka Avangard 51 31 30 61 +15 56
Venäjän lippu Sergei Mozyakin Atlant 54 27 34 61 +10 12
Slovakian lippu Pavol Demitra Lokomotiv 54 18 43 61 +12 29
Venäjän lippu Aleksey Morozov Ak Bars 53 21 35 56 +27 24
Tšekin lippu Josef Vašíček Lokomotiv 54 24 31 55 +16 34
Tšekin lippu Jaromír Jágr Avangard Omsk 49 19 32 51 +6 48
Kanadan lippu Matt Ellison Torpedo 53 21 29 50 –6 28
Ruotsin lippu Mattias Weinhandl SKA Pietari 54 21 28 49 +14 42


Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pudotuspelit pelattiin paras seitsemästä järjestelmällä.

  Konferenssien puolivälierät Konferenssien välierät Konferenssien finaalit Gagarin Cup -finaali
                                     
1  Avangard Omsk 4  
8  Neftekhimik Nizhnekamsk 3  
  1  Ak Bars Kazan 1  
  4  Salavat Julajev Ufa 4  
2  Ak Bars Kazan 4
7  Barys Astana 0  
  1  Salavat Julajev Ufa 4  
Itäinen konferenssi
  3  Metallurg Magnitogorsk 3  
3  Salavat Julajev Ufa 4  
6  Sibir Novosibirsk 0  
  2  Avangard Omsk 3
  3  Metallurg Magnitogorsk 4  
4  Metallurg Magnitogorsk 4
5  Jugra Hanty-Mansijsk 2  
  E  Salavat Julajev Ufa 4
  W  Atlant Mytištši 1
1  Lokomotiv Jaroslavl 4  
8  Dynamo Minsk 3  
  2  Lokomotiv Jaroslavl 4
  8  Dynamo Riika 1  
2  OHK Dynamo Moskova 2
7  Dynamo Riika 4  
  2  Lokomotiv Jaroslavl 2
Läntinen konferenssi
  5  Atlant Mytištši 4  
3  SKA Pietari 4  
6  Spartak Moskova 0  
  5  SKA Pietari 3
  6  Atlant Mytištši 4  
4  Atlant Mytištši 4
5  Severstal Tšerepovets 2  

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. "Western Conference" KHL. (englanniksi)
  2. "Eastern Conference" KHL. (englanniksi)
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja vieraskielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: en:2010–11 KHL season