Yleisurheilun sisäratojen Suomen-mestaruuskilpailut 2014

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Yleisurheilun sisäratojen Suomen-mestaruuskilpailut 2014 järjestettiin Rovaniemellä 22.–23. helmikuuta 2014.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika / Tulos Hopeaa Aika / Tulos Pronssia Aika / Tulos
60 m Ville Myllymäki
Kankaanpään seudun Leisku
6,74 PB Visa Hongisto
Valkealan Kajo
6,75 SB Eetu Rantala
Oulun Pyrintö
6,86
200 m Eetu Rantala
Oulun Pyrintö
21,89 Roope Saarinen
Esbo IF
22,25 Antti Kokkonen
Veitsiluodon Kisaveikot
22,59
400 m Matias Linkoaho
Helsingin Kisa-Veikot
49,68 PB Petteri Monni
Jyväskylän Kenttäurheilijat
49,71 SB Antti Kokkonen
Veitsiluodon Kisaveikot
49,86 SB
800 m Tuomo Salonen
Espoon Tapiot
1.53,24 Jaakko Laakso
Tampereen Pyrintö
1.53,47 Panu Jantunen
Parikkalan Urheilijat
1.53,96 SB
1 500 m Jukka Keskisalo
Joensuun Kataja
3.52,97 SB Panu Jantunen
Parikkalan Urheilijat
3.53,94 SB Jari Räsänen
Joensuun Kataja
3.54,27 PB
Tuomo Salonen
Espoon Tapiot
3.54,27 SB
3 000 m Jukka Keskisalo
Joensuun Kataja
8.21,39 SB Martti Siikaluoma
Lahden Ahkera
8.23,57 PB Kalle Keskipoikela
Arctic Athletics Rovaniemi
8.27,25
60 m aidat Elmo Lakka
Jyväskylän Kenttäurheilijat
7,88 PB Joona-Ville Heinä
HIFK 
8,02 Pasi Roslund
Turun Urheiluliitto
8,09 SB
5 000 m kävely Aku Partanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
19.57,92 SB Matias Korpela
Raahen Vesa
20.09,68 PB Aleksi Ojala
Turun Weikot
21.23,67 SB
Korkeushyppy Jussi Viita
Tampereen Pyrintö
221 SB Osku Torro
Jyväskylän Kenttäurheilijat
215 Mauri Kaattari
Himangan Urheilijat
210
Seiväshyppy Eemeli Salomäki
Someron Esa
532 Jarno Kivioja
Helsingin Kisa-Veikot
517
Samuli Järvelä
Soinin Sisu
517 PB
Perttu Korhonen
Lahden Ahkera
517
Pituushyppy Henri Väyrynen
Kajaanin Kipinä
766 Kristian Pulli
Kaipolan Vire
761 PB Arttu Halmela
Honkajoen seudun Urheilijat 
752
Kolmiloikka Aleksi Tammentie
Tampereen Urheilijat -38
16,06 Simo Lipsanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
15,00 Daniel Sjölind
IF Åsarna
14,88 SB
Kuulantyöntö Arttu Kangas
Kankaanpään seudun Leisku
19,39 Henri Pakisjärvi
Arctic Athletics Rovaniemi
17,79 SB Matti Sivonen
Kuivasjärven Aura
17,27
4×190 m viesti Esbo If
Tobias Öhman
Roope Saarinen
Tommi Eerola
Oskari Mörö
1.26,14 HIFK
Erik Back
Joona-Ville Heinä
Gustav Klingstedt
Johan Versluis
1.27,31 Helsingin Kisa-Veikot
Matias Linkoaho
Hannes Siitonen
Samuel Rautapalo
Ossi Linkoaho
1.27,34

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika / Tulos Hopeaa Aika / Tulos Pronssia Aika / Tulos
60 m Hanna-Maari Latvala
Jyväskylän Kenttäurheilijat
7,30 SB Nooralotta Neziri
Turun Urheiluliitto
7,42 PB Jasmin Showlah
HIFK
7,45
200 m Hanna-Maari Latvala
Jyväskylän Kenttäurheilijat
24,03 Jasmin Showlah
HIFK
24,96 Minna Laukka
Jyväskylän Kenttäurheilijat 
25,04
400 m Eliisa Räsänen
Tampereen Pyrintö
57,00 PB Jenni Kivioja
Iisalmen Visa
57,48 PB
800 m Karin Storbacka
IK Falken
2.16,36 SB Eliisa Räsänen
Tampereen Pyrintö 
2.17,73 Roosa Lahtinen
Tampereen Pyrintö
2.19,05
1 500 m Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
4.20,58 Oona Kettunen
Karhulan Katajaiset
4.21,04 PB Karin Storbacka
IK Falken
4.25,74 PB
3 000 m Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
9.16,24 Oona Kettunen
Karhulan Katajaiset
9.18,23 Camilla Richardsson
Vasa IS
9.36,23
60 m aidat Nooralotta Neziri
Turun Urheiluliitto
8,09 SB Matilda Bogdanoff
HIFK
8,13 PB Ida Aidanpää
Jyväskylän Kenttäurheilijat
8,32 PB
3 000 m kävely Anne Halkivaha
Turun Weikot 
13.17,27 SB Henrika Parviainen
Espoon Tapiot
13.59,36 Erika Parviainen
Espoon Tapiot
14.15,26
Korkeushyppy Sini Lällä
Oriveden Ponnistus
182 PB Linda Sandblom
Hangö IK 
180 Senni Ronkainen
Karhulan Urheilijat
180 SB
Seiväshyppy Minna Nikkanen
Someron Esa
445 Erica Hjerpe
IF Femman
405 Aino Siitonen
Helsingin Kisa-Veikot
395
Pituushyppy Sanna Nygård
Vasa IS
608 Elina Torro
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
601 Jaana Sieviläinen
Joensuun Kataja
596
Kolmiloikka Elina Torro
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
13,17 Sanna Nygård
Vasa IS
12,97 Marika Partinen
Joensuun Kataja
12,78 PB
Kuulantyöntö Katri Hirvonen
Joensuun Kataja
15,32 PB Sanna Kämäräinen
Lapinlahden Veto
15,20 Hennariikka Järvinen
Turun Urheiluliitto
13,91
4×190 m viesti Jyväskylän Kenttäurheilijat
Ida Aidanpää
Hanna-Maari Latvala
Emma Koistinen
Minna Laukka
1.37,85 Lapin Lukko
Ainomari Kangas
Elina Halonen
Carita Barsk
Katja Kangas
1.49,44

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Tulokset Tilastopaja. Viitattu 23.2.2014
  • Tulokset Kilpailukalenteri.fi. Viitattu 23.2.2014

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]