Yleisurheilun sisäratojen Suomen-mestaruuskilpailut 2008

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Yleisurheilun sisäratojen Suomen-mestaruuskilpailut 2008 järjestettiin Joensuussa, Joensuu-areenalla 23.–24.2.2008. Kilpailujen järjestäjänä toimi Joensuun Kataja.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika /
tulos
Hopeaa Aika /
tulos
Pronssia Aika /
tulos
60 m Joni Rautanen 6,73 Visa Hongisto 6,74 Hannu Ali-Huokuna 6,78
200 m Lauri Kohtamäki 21,72 Ilari Porkka 22,17 Joel Kuivaniemi 22,29
400 m Ilari Porkka 48,62 Petteri Monni 49,37 Tommi Poussu 49,53
800 m Niclas Sandells 1.50,75 Robert Rotkirch 1.50,91 Tommy Granlund 1.51,94
1 500 m Niclas Sandells 3.48,68 Mikael Bergdahl 3.50,05 Tommy Granlund 3.50,69
3 000 m Jukka Keskisalo 8.14,39 Mikael Bergdahl 8.19,58 Matti Räsänen 8.21,51
60 m aidat Markus Vilen 7,90 Otto Kilpi 7,93 Vesa Korjus 8,03
300 m aidat Ari-Pekka Lattu 37,33 Panu Pasanen 38,19 Toni Sofronjuk 38,29
5 000 m kävely Jarkko Kinnunen 20.53,89 Jani Lehtinen 21.05,27 Risko Nogelainen 21.47,11
Korkeushyppy Oskari Frösen 218 Osku Torro 218 Jussi Viita 214
Seiväshyppy Matti Mononen 540 Mikko Latvala 530 Vesa Rantanen 525
Pituushyppy Petteri Lax 786 Juho-Matti Pimiä 750 Otto Kilpi 742
Kolmiloikka Mikael Inkeroinen 15,16 Aleksi Tammentie 15,10 Antti Inkinen 15,06
Kuulantyöntö Robert Häggblom 19,92 Mika Vasara 19,21 Niko Hauhia 17,45
4×325 m Esbo If
Oki Vuonoranta
Tobias Öhman
Robert Rotkirch
Jan Bosas
2.35,94 Noormarkun Nopsa
Tommi Poussu
Hannu Poussu
Arttur Raski
Lauri Kohtamäki
2.36,94 Lahden Ahkera
Jaakko Erkinheimo
Ari-Pekka Lattu
Wilson Kirwa
Mustapha Mabrouki
2.37,58

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Aika /
tulos
Hopeaa Aika /
tulos
Pronssia Aika /
tulos
60 m Johanna Manninen 7,39 Sari Keskitalo 7,47 Katja Salivaara 7,56
200 m Sari Keskitalo 24,07 Katja Salivaara 24,80 Anna Heiniö 25,10
400 m Suvi Selvenius 55,49 Karin Storbacka 56,03 Maisa Korri 57,15
800 m Suvi Selvenius 2.10,17 Minna Järvenpää 2.11,62 Heidi Pappila 2.12,15
1 500 m Minna Nummela 4.31,41 Minna Järvenpää 4.32,83 Heidi Eriksson 4.33,34
3 000 m Johanna Peiponen 9.33,73 Sandra Eriksson 9.51,77 Saara Pekkarinen 9.56,65
60 m aidat Johanna Halkoaho 8,40 Emma Montell 8,47 Matilda Bogdanoff 8,50
300 m aidat Caroline Backa 42,86 Noora Toivo 43,35 Emma Millard 43,74
3 000 m kävely Karoliina Kaasalainen 14.08,63 Tiina Muinonen 14.28,77 Anne Halkivaha 14.38,62
Korkeushyppy Mari Sepänmaa 177 Reetta Kallio 174 Marika Salmi 174
Seiväshyppy Vanessa Vandy 430 SE Minna Nikkanen 425 Eeva Niemelä 395
Pituushyppy Noora Pesola 616 Pauliina Tuomaala 603 Susanna Rajamäki 595
Kolmiloikka Elina Sorsa 13,14 Sohvi Seppälä 12,97 Sofi Fagerholm 12,81
Kuulantyöntö Johanna Pulkkinen 15,39 Niina Kelo 14,48 Hennariikka Järvinen 14,20
4×325 m Toijalan Vauhti
Nelli Toivo
Tanja Viherä
Emma Millard
Noora Toivo
3.05,80 Mikkelin Kilpa-Veikot
Katja Kuusela
Katja Salivaara
Sini Kuronen
Milla-Mari Putkonen
3.06,14 Joensuun Kataja
Pinja Natunen
Noora Hämäläinen
Hanna Kontturi
Hanna-Maija Lasaroff
3.12,80

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]